|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/11: نشانه هاي مصالحه آمريكا و اروپا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4438 11/7/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


نشانه هاي مصالحه آمريكا و اروپا
ترامپ جنگ تجاري را به چين محدود مي كند


دنياي اقتصاد : رئيس جمهوري آمريكا، روز دوشنبه 9 مهرماه اعلام كرد كه بازنگري در موافقت نامه تجارت آزاد آمريكاي شمالي (نفتا) با مكزيك و كانادا «پول و شغل» را به آمريكا روان خواهد كرد. دونالد ترامپ جنگي تجاري را در چند جبهه شروع كرد تا به نبرد با يك دشمن واحد بپردازد: چين. او اين موافقت نامه جديد را تمجيد كرد و آن را تحقق وعده انتخاباتي اش دانست.

ترامپ ادعا كرد كه اين اثبات استفاده تهاجمي اش از تعرفه هاست و وعده داد كه باز هم اين تعرفه ها را براي بيرون كشيدن قراردادها و معاملات بيشتر از شركاي تجاري ديگر مانند اتحاديه اروپا و ژاپن ادامه خواهد داد. اما درحالي كه ترامپ در مورد دستيابي نهايي به معامله با اروپا و ژاپن ابراز اطمينان كرد در مورد چين بسيار مي نالد و مي گويد مذاكره با اين كشور هنوز خيلي زود است. مقام هاي دولتي در خفا مي گويند كه ترامپ محتاط است و مي خواهد تعرفه هاي 250 ميليارد دلاري بر كالاهاي چيني وضع كند تا به اين وسيله قدرت اين كشور تا آينده اي قابل پيش بيني تضعيف شود. ترامپ در كنفرانسي خبري در باغچه گل هاي رز كاخ سفيد اعلام كرد كه «چين مي خواهد مذاكره بدي داشته باشد. صادقانه گفتم كه الان وقت مذاكره نيست زيرا آنها آماده نيستند.» وي افزود: «اگر به لحاظ سياسي مردم فشار زود هنگامي وارد آورند، نمي توانيد معامله خوبي داشته باشيد.»

نفتاي به روز شده، كه از اين پس موافقت نامه آمريكا- مكزيك- كانادا يا به اختصار U.S.M.C.A خوانده مي شود، بزرگ ترين دستاورد تجاري ترامپ تا امروز است و پس از بيش از يك سال مذاكرات فشرده صورت مي گيرد كه بارها در خصومت ميان ترامپ و رهبران كانادا و مكزيك گير افتاده بود. «مارك لندر» و «الن رپه پورت» در گزارش اول اكتبر (دوشنبه 9 مهرماه) در نيويورك تايمز به نقل از يك مقام ارشد آمريكايي نوشتند: «پس از چند هفته رخوت، مذاكرات با كانادا روز جمعه 6 مهرماه ناگهان در كانال بهبود قرار گرفت و بن بست شكسته شد.» دولت ترامپ، كه يك روز قبل تر پيشنهاد جامعي از مقام هاي كانادايي دريافت كرده بود، طرحي ديگر ارائه داد كه مورد پذيرش اصولي مقام هاي كانادايي قرار گرفت. ترامپ با معامله اي كه به راحتي با مكزيك به دست آورد رئيس جمهور اين كشور «انريكه پنه نيتو» را تحسين كرد و گفت با او بارها تماس تلفني برقرار كرده بود. اما رويكرد ترامپ در قبال جاستين ترودو، نخست وزير كانادا، چندان پرحرارت نبود ولي اعلام كرد كه جنگ سرد آنها هم رو به اتمام است. ترامپ گفت كه اين توافقات فردي نبود بلكه يك معامله بود.

رئيس جمهوري آمريكا گفت: «ما تنش هاي خيلي سختي داشتيم. ما يك توافق ناعادلانه داشتيم، خواه با كانادا باشد خواه با مكزيك، و اكنون يك معامله عادلانه براي تمام طرفين است. اين يك معامله كاملا متفاوت است. يك معامله برندگونه است. اين نفتاي بازسازي شده نيست.» با اين حال، همچون برخي ديگر از دستاوردها و معاملات ترامپ، اين معامله هم تا حدودي گامي رو به جلو است و تقريبا درحال برندسازي دوباره است. كانادا حمايت هاي بلندمدت خود از بازار لبنيات داخلي را كمتر خواهد كرد و در عوض، دسترسي بيشتري به اين بازار به آمريكا مي دهد؛ بسيار بيشتر از آنچه در «شراكت ترانس پاسيفيك» وجود داشت كه از سوياوباما مورد مذاكره قرار گرفته و سال گذشته ترامپ از آن خارج شد. «لندر- رپه پورت» مي نويسند: ترامپ درخواست خود براي حذف سيستم حل وفصل اختلافات مستقل تعرفه اي كه كانادا آن را «خط قرمز» ناميده بود را ترك كرد. حفظ آن يك امتياز عمده براي آمريكا بود كه سازوكاري را كه فصل 19 ناميده مي شد به عنوان بخشي از معامله اش با مكزيك از ميان برد. پيمان تجارت آزاد بين آمريكا، كانادا و مكزيك، موسوم به نفتا، حدود 25 سال پيش منعقد شد اما دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريكا، همواره منتقد شديد اين پيمان بوده و با اعتراض به كسري تراز تجاري به زيان آمريكا، نفتا را «فاجعه» خوانده بود. گفت وگو بين مقام هاي سه كشور براي بازنگري در نفتا از يك سال پيش آغاز شد اما شش هفته اخير مذاكراتي فشرده براي دستيابي به نتيجه اي تا پيش از ضرب الاجل نيمه شب سي ام سپتامبر انجام گرفت. آمريكا و كانادا در بيانيه اي مشترك اعلام كردند كه توافق جديد منجر به «تجارتي آزادتر، داد و ستدي منصفانه تر و قوي تر كردن رشد اقتصادي در منطقه» خواهد شد.

اين پيمان مجموعه اي از تغييرات مانند حقوق مالكيت و اقتصاد ديجيتالي از جمله حفاظت از ثبت اختراعات و نام دامنه را به وجود مي آورد كه همه آن نوعي احياي نفتا است؛ توافقي متعلق به 25 سال پيش كه در عصر ديجيتال به نوعي منسوخ شمرده مي شد. اما بسياري از اين نوآوري ها برگرفته از مشاركت ترانس پاسيفيك است كه شامل كانادا و مكزيك هم مي شد و اين يكي از مشاوران ارشد ترامپ را واداشت تا حمايتي نادر از يكي از دستاوردهاي ميراث اوباما به عمل آورد كه ترامپ از برچيدن آن راضي بود. «رابرت لايت زير»، نماينده تجاري آمريكا مي گفت: «ما اين توافق جديد را روي TPP مي سازيم. من نمي خواهم كساني كه TPP را مورد مذاكره قرار دادند نفي كنم.» اما او افزود: «از آنجا كه ما مزيت آن را داشتيم، توافق ما اساسا بهتر از TPP است.» «لايت زير» به تغيير در قواعد حاكم بر صنعت اتومبيل اشاره كرد كه باعث آورده شدن خطوط بيشتر توليد خودرو به آمريكا خواهد شد. براساس اين توافق، قرار شده درصد بيشتري از خودروها در آمريكاي شمالي ساخته شود تا واجد تعرفه هاي صفر براي نفتا باشد. تحليلگران مي گويند اين توافق نامه تاثيري تدريجي بر مشاغل خودروسازي در آمريكا خواهد داشت و ممكن است باعث افزايش نسبي قيمت خودروها شود. اما شركت خودروسازي فورد اعلام كرد كه با اين توافق «تشويق شده» و خاطرنشان كرد كه يك منطقه تجاري سه جانبه «از يك صنعت خودروسازي رقابتي جهاني و يكپارچه در آمريكاي شمالي حمايت خواهد كرد.»

اتحاديه كارگران فولاد اما با احتياط پيش مي رود و مي گويد كه تعرفه هاي آلومينيوم و فولاد از سوي دولت ترامپ به عنوان بخشي از اين معامله برداشته نشده است. اين مساله هم قرار است از سوي آمريكا حل وفصل شود و احتمالا در معامله اي جداگانه مورد بررسي قرار خواهد گرفت.  ترامپ هم اكنون بايد اين معامله را به كنگره بدهد و در كنگره درخصوص آن تصميم گيري شود. با اين حال، تاكنون هيچ طرحي براي مذاكرات تجاري با چين وجود ندارد اگرچه «لري كودلاو»، مشاور اقتصادي ترامپ، اعلام كرد كه رئيس جمهوري اواخر نوامبر در نشست سران در آرژانتين با همتاي چيني خود ديدار خواهد كرد. ترامپ روز دوشنبه از چشم انداز تعرفه هاي سخت تر عليه چين سخن گفته و افزوده بود كه فشارهاي بيشتري بر چين وارد خواهد آمد. با اين حال، گزارشگران نيويورك تايمز بر اين باورند كه اميدها در مورد معامله با اتحاديه اروپا هم وجود دارد اما به گفته رئيس كميسيون اروپايي «بس دشوار» خواهد بود.  اجماعي كه به نوشته گزارشگران نيويورك تايمز وجود دارد اين است كه روابط كانادا- آمريكا بسيار عميق تر از روابط دو فرد (ترامپ- ترودو) است.» اين «برندسازي دوباره» يكي از بزرگ ترين چالش هاي ترامپ است. او جنگ هاي تجاري را شروع كرد اما در هريك از اين جنگ ها هم درحال برنده شدن است.

نشانه هاي مصالحه آمريكا و اروپا


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4438 به تاريخ 11/7/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت صنعتي
متن مطالب شماره 32 (پياپي 1101)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است