|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/11: افسانه «نوسازي اقتدارگرا»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4655
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4438 11/7/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


افسانه «نوسازي اقتدارگرا»
بخش پنجاه و دوم

نويسنده: بوبولو و ليليا شوتسووا
مترجم: محمدحسين باقي

«يانگ جي شي»، وزيرخارجه وقت چين در سال 2011 اعلام كرد كه «ظهور اقتصادهاي بازار نوظهور سياست جهاني را از نو شكل خواهد داد.» يانگ با اشاره به اشتراكات در روندها ميان «افول غرب» و «ظهور كشورهاي غيرغربي» يك «تاثير چشمگير و گسترده بر توازن قدرت هاي جهاني و سيستم بين المللي و نظم» را پيش بيني كرد. با وجود پتانسيل كشورهاي غيرغربي، تحليلگران چيني اذعان مي كنند كه اين كشورها همچنان به شدت ضعيف تر از كشورهاي غربي باقي خواهند ماند. دانشمندان غربي و چيني استدلال كرده اند كه قدرت رو به ضعف كشورهاي غربي كه در سهم كاهشي GDP جهاني شان تجلي يافته، نفوذ ارزش هاي ليبرالي را كه پشتيبان جلوه هاي رسمي نظم بين المللي است، همچنان با فرسايش مواجه خواهد كرد.

صرف نظر از اينكه رهبران چه احساسي از اين وضعيت دارند، چين آشكارا فاقد ابزارهايي براي فعاليت به عنوان يك رهبر جهاني است. چالش راهبردي را كه تصميم گيران چين با آن دست به گريبانند، مي توان به اين شكل قالب بندي كرد: در پرتو روندهاي بلندمدتي كه به افول غرب و ظهور كشورهاي غيرغربي اشاره دارند نيز وابستگي روزافزون چين به آنچه نظم اثربخش رو به كاهش و به شدت ناپايدار ناميده مي شود، چگونه يك چين با قابليت محدود امروز مي تواند به تقويت و ساخت يك نظم بين المللي كمك كند كه بتواند احياي اين كشور به عنوان قدرت بزرگ را تسهيل سازد؟ سوالاتي از اين دست، بسيار در اذهان رهبران چين وجود دارد. در سال 2013، كميته حزبي وزارت امورخارجه تصريح كرد درحالي كه «توازن نيروهاي بين المللي به شكلي درحال توسعه است كه مطلوب صلح جهاني است» و «قدرت و نفوذ بين المللي چين پيوسته درحال قوي تر شدن است»، «چالش ها و خطراتي كه چين در مسير توسعه با آن دست به گريبان است نيز آشكارا افزايش يافته است.» سال بعد، چين يك «كنفرانس كار مركزي» [central work conference] در مورد روابط خارجي برگزار كرد كه در آن رهبران روش هايي را براي تحكيم نقش رهبري بين المللي اين كشور و روابطش به طور اخص با جهان در حال توسعه به بحث گذاشتند. در سال 2015، پوليتبورو اولين نشست مطالعاتي گروهي اش را در مورد مساله حكمراني جهاني برگزار كرد.

چين چگونه به دنبال اصلاح نظم بين المللي است

قالب بندي چالش استراتژيك كه در بالا خلاصه شد توضيح مي دهد كه چرا مساله «حفظ» يا «سرنگوني» نظم بين المللي ? آن گونه كه مقام هاي چيني به آن مي نگرند- مشكل را اشتباه بيان مي كند. نظم بين المللي در حال زوال است و- صرف نظر از نيات پكن- به تدريج كم اثرتر مي شود. افزون بر اين، جنبه هاي غيررسمي كه اساسا مورد حمايت كشورهاي غربي است بسيار سريع تر از جنبه هاي رسمي اي كه از برخي اقدامات حمايتي از سوي طيف گسترده اي از كشورها برخوردار است درحال تضعيف شدن است. براي حل اين چالش، پكن درحال بررسي اصلاح و تغيير رويكرد خود به حكمراني جهاني به شكلي است كه به بهترين شكلي نيازهاي اين كشور را برآورده سازد درحالي كه همزمان محدوديت هاي خود را هم مي شناسد. به عبارت ديگر، رهبران چين درحال دست و پنجه نرم كردن با چالش افزايش تدريجي نفوذ بين المللي اين كشور به شكلي هستند كه از احيا و تجديد حيات اين كشور به عنوان قدرتي بزرگ حمايت مي كند.

مرور اسناد رسمي و نوشته هاي علمي از سوي متخصصان مرتبط با سازمان هاي كميته مركزي، بينشي در مورد اين به دست مي دهد كه مقام ها چگونه براي انجام اين وظيفه برنامه ريزي مي كنند. برخي به سياست تبديل شده اند و برخي در حد ايده باقي مانده و محتمل است كه همچنان محل بحث باشد. اين سياست ها و برداشت ها ممكن است براي اينكه تاثيرگذار باشند براساس دوره هاي كوتاه، ميان و بلندمدت گروه بندي شوند. به طور كلي، سياست هاي كوتاه مدت به دنبال توسعه منافع چين در چارچوب سازمان ها و نهادهاي موجود است. با بهبود و افزايش قدرت چين، مي توان انتظار داشت كه اين كشور براي بازنگري در آن عناصري كه آنها را ناهمخوان با نيازهاي خود ببيند فشار وارد آورد. امروز چين به واسطه ضعف نسبي خودش و نيز مزيت هاي چشمگيري كه هنوز قدرت هاي غربي از آن برخوردارند محدود شده است؛ مزيت هايي كه همچنان معرف نهادها و هنجارهايي است كه در همراهي و تطابق بيشتر با منافع همين قدرت هاي غربي است. با اين حال، وقتي از توازن قوا انتظار مي رود كه به مرور تغيير جهت دهد و تاثيرات سرمايه گذاري در قدرت سخت ونرم ثمر دهد، مقام ها و انديشمندان چيني فرصت هايي را براي تغيير يا تكميل سازمان ها و نهادهاي موجود با آلترناتيوهايي به رهبري چين پيش بيني مي كنند. جاه طلبي هاي بلندمدت چندان روشن نيست، با اين حال حداقل متفكران چيني درحال بحث در اين مورد هستند كه آيا پكن بايد در جست وجوي برقراري يك سيستم آلترناتيو باشد يا تداوم اصلاح نظم موجود.

افسانه «نوسازي اقتدارگرا»


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4438 به تاريخ 11/7/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بارآثار ديگري از " بوبولو و ليليا شوتسووا"

  افسانه «نوسازي اقتدارگرا» / بخش چهل و يكم
بوبولو و ليليا شوتسووا، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  افسانه «نوسازي اقتدارگرا» / بخش چهلم
بوبولو و ليليا شوتسووا، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  افسانه «نوسازي اقتدارگرا» / بخش سي و نهم
بوبولو و ليليا شوتسووا، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  افسانه «نوسازي اقتدارگرا» / بخش سي و هشتم
بوبولو و ليليا شوتسووا، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  افسانه «نوسازي اقتدارگرا» / بخش سي و هفتم
بوبولو و ليليا شوتسووا، دنياي اقتصاد 22/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم پيشرفته پزشكي و فناوري
شماره 1 (پياپي 301)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است