|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/11: اصلاح سنگين بازار سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4438 11/7/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
اصلاح سنگين بازار سهام


نويسنده: همايون دارابي

 دنياي اقتصاد : روند ريزشي حاكم بر بورس اوراق بهادار تهران در جريان معاملات روز سه شنبه با شدت بيشتري ادامه يافت، به طوري كه در اين روز افت سنگين 7221 واحدي در كارنامه شاخص كل بورس ثبت شد.

شاخص كل بورس كه در دو هفته گذشته ركورد شكن و در حال رشد ظاهر شده بود، روز دوشنبه به دنبال تصميم دولت براي اصلاح قيمت خوراك پتروشيمي ها و جابه جا ي مبناي ارزي محاسبات از ارز 3800توماني به ارز نيمايي، افت قيمت و تشكيل صف هاي فروش را تجربه كرد. اين مساله به همراه تاثير صف هاي فروش و انتقال هيجان در بستر دامنه نوسان محدود موجب شد نمادهاي غير پتروشيمي نيز درگير شناسايي سود و عرضه هاي هيجاني شوند. در اين شرايط ديروز بازار به جز دو انگيزه اصلاح قيمتي و تغيير نرخ خوراك درگير پديده افت ارزش دلار نيز شد. در اين وضعيت معامله گران هر چند خريدهاي پرحجمي را شاهد بودند اما محدوديت دامنه نوسان و هيجان منتقل شده از بازار ارز موجب شد در نهايت شاخص كل تن به افت 7 هزار و 221 واحدي معادل 7/ 3درصد بدهد.

در همين راستا شاخص كل هم وزن با كاهش 957 واحدي عدد 33 هزار و 49 واحد را به نمايش گذاشت. ديروز نمادهاي فولادمباركه، گل گهر، پالايشگاه بندرعباس، ملي مس و پتروشيمي پارس بيشترين تاثير را بر شاخص داشتند. كارشناسان پيش بيني مي كنند در شرايط كنوني، ادامه اصلاح قيمتي تا ابتداي هفته آينده ادامه يابد، هر چند در شرايط كنوني دو مساله نرخ پايدار ارز و وضعيت برخورد دولت با بازار سرمايه اهميت دارد. در همين حال دستورالعمل بازگشايي و توقف نمادها نيز به معضل اساسي بازار تبديل شده است. در حالي بازگشايي توام با افت ده ها نماد را در بازار ديروز شاهد بوديم كه به نظر مي رسد اين روند در روزهاي آتي نيز تكرار شود. احتمال توقف ده ها نماد در روزهاي آتي، چالش هاي جدي را براي بازار به همراه خواهد داشت. در بازار ديروز در ادامه لغو عرضه هاي عمده اعلامي عرضه يكجاي 76/ 92 درصد از سهام شركت توسعه صنايع پتروشيمي كوروش (قبل از مرحله بهره برداري) براي روز چهارشنبه 25 مهرماه از طريق فرابورس ايران لغو شد.

در گروه پتروشيمي روز گذشته دو هلدينگ خليج فارس و نفت و گاز تامين به شفاف سازي تاثير مصوبه هيات دولت در مورد نرخ خوراك پرداختند كه هلدينگ خليج فارس تاثير اين مصوبه را مثبت ارزيابي كرده است. در همين حال «تاپيكو» نيز ديروز اعلام كرد درخصوص مصوبه هيات محترم وزيران مبني بر تغيير نرخ تسعير ارز در محاسبه قيمت ميعانات گازي، گاز طبيعي خوراك و ديگر خوراك هاي تحويلي به شركت هاي پتروشيمي به نرخ ميانگين معاملاتي ارز در سامانه نيما، موارد زير را اعلام مي كند: نرخ جديد از ابتداي مهرماه سال جاري اعمال شده و شامل شش ماهه ابتداي سال نمي شود. همچنين مصوبه فوق تنها ناظر بر نرخ تسعير خوراك مصرفي بوده و نرخ تسعير سوخت مصرفي كماكان مثل گذشته خواهد بود. همچنين فرمول ارزي نرخ خوراك و سوخت مصرفي تحويلي به مجتمع هاي پتروشيمي تغييري نكرده و برآيند اثرات آزادسازي قيمت ها بر سودآوري اين هلدينگ در سال جاري مساعد ارزيابي مي شود. افزون بر اين شركت تاكيد كرده كه اثرات مالي دقيق ناشي از تغييرات مزبور در گزارش هاي دوره اي منعكس خواهد شد.

در گروه واسطه گري هاي مالي بورس انرژي نيز در شفاف سازي پيرامون رشد قيمتي فوق العاده اين شركت خاطر نشان كرد كه با توجه به مصاحبه انجام شده مدير عامل محترم شركت ملي نفت ايران در رسانه ها، مبني بر عرضه نفت خام در بورس انرژي ايران به استحضار مي رساند جزئيات عرضه آن و نيز ساز و كار اجرايي آن تاكنون مشخص نشده است. بديهي است به محض دريافت اطلاعات، مراتب جهت اطلاع سهامداران محترم افشا خواهد شد. در گروه شركت هاي هلدينگي،گروه بهشهر در مورد فروش ساختمان بخارست و بانك مالك 50درصد اين ساختمان نيز خاطر نشان كرد كه 50درصد مورد مزايده در مالكيت سرمايه گذاري گروه توسعه ملي بوده و مشاركت در مزايده به منظور اخذ مالكيت صد درصدي است. صندوق بازنشستگي نيز ديروز از برنامه خود براي فروش فولادهاي صبانور و اكسين خبر داد.

در گروه بانكي، بانك ملي در كنفرانس خبري خود خاطر نشان كرد كه 7 ميليارد دلار حساب ارزي را با همان نرخ 4200 تومان اگر در 31 شهريور تسعير كند اختلافي معادل 2400 ميليارد تومان مثبت خواهد بود. همچنين در مورد بهاي تمام شده پول نيز عنوان كرده كه اين نرخ در شهريور معادل 5/ 15 درصد است. در حال حاضر 50 ميليارد تومان از محل فروش ملك سود شناسايي كرده و تا آخر سال عدد به 150 ميليارد تومان مي رسد. در گروه فلزي نيز لوله و ماشين سازي از دستور هيات مديره مبني بر ارزش گذاري مجدد زمين كارخانه تپه سفيد خبر داد. «فسرب» نيز در شفاف سازي اعلام كرد كارخانه سرب شركت درگير اوورهال خواهد بود. در گروه بيمه اي نيز بيمه كوثر اعلام كرده است در تاريخ 8 مهر (يكشنبه)مبلغ 1140 ميليارد ريال سهام شركت هاي پرتفوي خود را فروخته و از اين محل تقريبا 540 ميليارد ريال سود شناسايي كرده است. از سوي ديگر معاون سازمان خصوصي سازي با تاكيد بر محرز بودن سلامت و شفافيت همه واگذاري هاي سازمان خصوصي سازي تاكيد كرد: تا به امروز هيچ ايراد و اتهامي درباره واگذاري هاي سازمان خصوصي سازي در هيچ نهاد و محكمه اي تاييد و تصديق نشده است.

به گزارش خبرگزاري فارس، داوود خاني پيرامون برخي اظهارنظرها مبني بر بازگشت احتمالي مجتمع آلومينيوم المهدي و طرح هرمزال به دولت گفت: از جزئيات اين موضوع اطلاعي در دست نيست. اما بايد پرسيد، چگونه مي شود وقتي پرونده اي كه در هيات داوري يكبار مطرح و راي قطعي در مورد آن صادر شده، چرا بايد دوباره بر سر همان موضوع دعواي ديگري مطرح كرد و از راي صادر شده تمكين نمي شود. وي گفت: تا به امروز هيچ ايرادي به واگذاري هاي سازمان خصوصي سازي در هيچ مرجع و نهادي وجود نداشته و هيچ اتهامي عليه اين سازمان در دادگاه هاي كشور به تاييد نرسيده است.

خاني با بيان اينكه هيچ شبهه اي در فرآيند واگذاري مجتمع آلومينيوم المهدي وجود نداشته و ندارد، با اين جمله كه بايد پرونده واگذاري مذكور را بست، تصريح كرد: هر شخصي كه نسبت به واگذاري مجتمع المهدي اعتراضي دارد، به نوعي از عناد با واگذاري ها سخن مي گويد، زيرا هيات واگذاري و نهادهاي نظارتي اين واگذاري را تاييد كرده اند. وي در ادامه افزود: بنابراين تمامي واگذاري هاي سازمان خصوصي سازي از سلامت و شفافيت كامل برخوردار بوده و واگذاري كشت و صنعت دشت مغان نيز در كمال صحت و رعايت پيش نيازها در فضاي رقابتي و شفاف و همچنين چارچوب هاي قوانين انجام و برنده آن تعيين شده است. در بازار ديروز در گروه خودرويي، ايران خودرو در كنفرانس اطلاع رساني خود به ارائه توضيحاتي پرداخت. در اين راستا در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه با توجه به شروع تحريم ها، آيا براي تهيه مواد اوليه به مشكل برخواهيد خورد، گفت: با توجه به اينكه شركت ايران خودرو در سنوات اخير، برنامه ريزي هاي منسجمي براي خودكفايي و داخلي سازي عمده قطعات انجام داده، هر چند آغاز مجدد تحريم ها اثرات نامطلوبي را در فرآيند تامين ايجاد كرده، اما با بهره مندي از توانمندي هاي ايجاد شده، فرآيند توليد در چند ماه آينده تداوم لازم را به دست خواهد آورد. «خودرو» در ادامه درخصوص توليدات شركت در نيمه دوم سال جاري نيز توضيح داد: پيش بيني توليد 580هزار دستگاه را در سال 97 داشته ايم كه در نيمه نخست سال 225هزار و 86دستگاه توليد كرده ايم. با توجه به برآورد تيراژ توليد در سال 97 و اطلاع رساني درخصوص آن به سازمان بورس، به رغم احتمال تغيير در تركيب و سبد محصولات، پيش بيني مي شود برنامه توليد با تغييراتي انجام پذيرد.

در همين راستا معادن بافق نيز در كنفرانس اطلاع رساني اعلام كرد: برآورد توليد شركت در سال 97 معادل 18هزار تن كنسانتره روي و 2هزار تن كنسانتره سرب خواهد بود. در اين راستا برنامه شركت بر اساس فروش توليدات سال جاري معادل 20هزار تن محصول است كه با درنظر گرفتن ميزان 6هزار و 590تن موجودي اول دوره، در صورت دستيابي به فروش پيش بيني شده اين موجودي براي پايان سال باقي خواهد ماند. در مجموع بازار ديروز بازاري منفي و توام با صف هاي فروش سنگين بود كه در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوكي و اوراق مشاركت) در بورس به هزار و 457ميليارد تومان و در فرابورس به 707ميليارد تومان رسيد.

اصلاح سنگين بازار سهام


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4438 به تاريخ 11/7/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بارآثار ديگري از " همايون دارابي"

  بازگشت سهام به مدار صعود
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  خودنمايي تقاضا در روز منفي بورس
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  جهش ۲ درصدي شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  فرصت سازي بورس براي اقتصاد / بازدهي سهام از ۶۱ درصد فراتر رفت
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  اهرم فولادي رشد شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه ناتواني هاي يادگيري
متن مطالب شماره 3 (پياپي 30)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است