|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/11: وعده كاهش مداخله در بورس كالا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4438 11/7/97 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


وعده كاهش مداخله در بورس كالا
در همايش چشم انداز صنايع غيرآهني «دنياي اقتصاد» مطرح شد


عكس: دنياي اقتصاد

دنياي اقتصاد : اولين هم انديشي صنايع غيرآهني ايران و فناوري هاي وابسته با حضور مديران و فعالان حوزه صنايع معدني برگزارشد. اين همايش فرصت و محفلي شد تا مديران دولتي، فعالان بخش خصوصي و برخي نمايندگان مجلس رو در روي هم پيرامون مشكلات و چالش هاي بخش معدن و صنايع غير فلزي تبادل نظر كنند و راهكارهايي را براي رفع ابهامات و موانع اين حوزه مطرح كنند. البته گاهي اين گفت و گو از فضاي آرامش هم خارج و فعالان بخش خصوصي صداي اعتراض شان در مقابل مديران دولتي بلند شد.

فعالان بخش خصوصي انتقاداتي را نسبت به نحوه قيمت گذاري و مداخله دولت درتعيين سقف قيمت صنايع غيرآهني در بورس كالا مطرح كردند و دخالت دولت در اين زمينه را به عنوان عاملي محدود كننده براي نحوه عرضه و قيمت گذاري محصولات در بورس كالا مورد تاكيد قرار دادند. عبد الرضا هاشم زائي، از نمايندگان پارلمان كشور از مسوولان دولتي حاضر در اين نشست درخواست كرد كه آزادسازي اقتصادي را اجرا كنند؛ چراكه دولتي سازي صنايع بالادستي از جمله مس در سال هاي گذشته به تضعيف آنها منجر شده است. در مقابل معاون امور معدني وزارت صنعت، معدن و تجارت تصريح كرد كه دست شركت هايي مانند شركت مس در اخذ مجوز هاي لازم باز گذاشته شده و همراهي هاي لازم با آنها صورت گرفته است. به گفته معاون وزير صنعت، معدن و تجارت مطمئنا زماني كه بازار به تعادل برسد همه امور به سازو كار بازار سپرده خواهد شد و دولت دخالت خود در بازار را متوقف مي كند. بر اين اساس متوليان بخش امور معدني كشور وعده كاهش مداخله خود در بورس كالا و نحوه قيمت گذاري ها را اعلام كردند.

در بخش پرسش و پاسخ همايش فلزات غيرآهني، جعفر سرقيني، معاون امور معدن و صنايع معدني وزارت صنعت، معدن و تجارت، مهدي كرباسيان، رئيس هيات عامل سازمان توسعه و نوسازي معاون و صنايع معدني ايران (ايميدرو)، محمدرضا بني اسدي، مديرعامل شركت ملي صنايع مس ايران، اردشير سعد محمدي، معاون طرح هاي توسعه معدن و صنايع معدني ايميدرو و محمدرضا بهرامن، رئيس خانه معدن حضور داشتند كه سروش فولادچي به عنوان دبير همايش فلزات غير آهني و فناوري هاي وابسته اداره اين پنل را برعهده داشت.

دلايل فرار سرمايه

اما عمده دغدغه هاي فعالان صنايع غير آهني در اين همايش به مسائل ارزي، مشكلات صادراتي، تعيين قيمت گذاري و نحوه عرضه در بورس كالا مربوط بود. از سوي ديگر «دلايل فرار سرمايه هاي داخلي و خارجي در حوزه غير آهني» يكي از مهم ترين دغدغه هاي مطرح شده از سوي فعالان و مديران دولتي بود. در اين راستا دو عامل تاثيرگذار در فرار و عدم امكان جذب سرمايه مورد تاكيد قرار گرفت. به گفته فعالان، عامل اول سايه افكندن مسائل سياسي بر اقتصاد است. به گفته ناظران اين موضوع باعث شده است كه با وجود پتانسيل هاي فراوان در صنايع غيرفلزي، سرمايه گذاري ها متناسب با اين ظرفيت ها محقق نشود. اما عامل ديگري كه جذب سرمايه گذاري در بخش صنايع غير فلزي را با چالش مواجه كرده به تغيير شديد و پرنوسان مقررات برمي گردد، البته اين دغدغه ها چندان جديد نيست و پيش از اين هم به دفعات از سوي فعالان و كارشناسان مطرح شده بود. اكنون دست اندركاران و توليدكنندگان معتقدند، لازمه حل اين مشكلات، شناسايي دقيق موانع و اتخاذ تدبيري مناسب براي برون رفت از فضاي فعلي است. همچنين فعالان معدني چالش هاي ارز نيمايي و نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات خود به كشور را به عنوان يكي از معضلات جدي در بخش معدن مورد تاكيد قرار دادند. همچنين سوال كليدي ديگري مبني بر نقش رعايت استانداردهاي بين المللي براي جذبسرمايه خارجي و داخلي در صنايع معدني در اين ميزگرد مطرح شد. به گفته متوليان امور معدني كشور، امروز هيچ كدام از معادن كشور براساس استانداردهاي بين المللي استخراج نمي شود و بنابراين صنايع غير آهني نيازمند يك تغيير رويكرد اساسي و بازنگري در تكنولوژي هاي مورد استفاده و مطابقت با ضوابط جهاني است. همچنين سوال مهم ديگر در مورد ارز نيمايي و مشكلات صادركنندگان براي بازگرداندن ارز حاصل از صادرات شان از سوي فعالان مطرح شد.

مهدي كرباسيان، رئيس هيات عامل سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران (ايميدرو) با اشاره به افزايش رفت و آمدهاي مديران و روساي شركت هاي بزرگ بعد از برجام عنوان كرد: رفع تحريم ها موجب شد تا از ميان شركت هايي كه براي سرمايه گذاري وارد كشور مي شدند با توجه به ميزان اثرگذاري ملاقات ها را انتخاب مي كردم. وجود معادن تجديدپذير در كشور و سودده بودن اين بخش موجب شده بود تا شركت هاي بسياري براي سرمايه گذاري در اين بخش وارد كشور شوند كه در اين خصوص مي توان به سرمايه گذاراني از «كانادا، استراليا، برزيل» و كشورهاي اروپايي اشاره كرد. كرباسيان در خصوص دلايل نامناسب بودن شرايط براي جذب سرمايه گذاري در كشور نيز افزود: اين موضوع به مسائل سياسي در كشور باز مي گردد؛ چراكه سرمايه گذار نسبت به تغيير مقررات به شدت نگران است. به دست آوردن بازار به راحتي امكان پذير نيست و بايد در بازار حضور مستمر داشت و با يك بخشنامه نمي توان آن را تغيير داد.

نقش سياست گذار در الزام استانداردسازي

محمدرضا بهرامن، به عنوان نماينده بخش خصوصي و رئيس خانه معدن در اين بخش از همايش گفت: بخش فلزات غيرآهني مي تواند تاثيرات مهم بسياري داشته باشد. بخشي كه مربوط به حاكميت است نواقصي دارد و ما نمي توانيم از فرصتي كه در داخل داريم به شكل مناسب استفاده كنيم. هميشه گفته ايم زيرساخت ها آماده است كه در واقع اين صحبت درست است، در حوزه معدن زيرساخت ها در دسترس است اما انگيزه براي سرمايه گذاري وجود ندارد، سرمايه جايي مي رود كه احساس امنيت كند و از بين نرود. البته بايد توجه كنيم كه صنايع معدني هم تابع استانداردهايي است كه بايد آنها را رعايت كنيم، اما ما ياد نگرفته ايم كه تابع استانداردها ارزيابي هاي مان را انجام دهيم. اگر معاد ن مان تابع استانداردها باشد به سرمايه گذاري هاي جديد روي خواهد آورد. اين يك موضوع حاكميتي است و بايد بخش معادن را مجبور به رعايت استانداردها كند. درواقع متوليان امر بايد استانداردسازي را نهادينه كنند. وي ادامه داد: از سوي ديگر تدوين قوانين بخش معدن اهميت زيادي دارد، خيلي از كشور ها قوانين خاص براي معدن تعريف كرده اند كه به سرمايه گذاري ها كمك مي كند. طرح هاي سرمايه گذاري در بخش معدن براساس بازه هاي زماني 20 تا 25 سال تعيين مي شود بنابراين لازم است اصلاحات لازم را انجام دهيم.

اما به غير از سرمايه گذاري، اين روزها صنعتگراني كه در بخش صادرات فعال هستند با چالش عرضه ارز حاصل از صادرات در سامانه نيما نيز مواجه هستند. چالشي كه در اين همايش از سوي فعالان اين بخش نيز مورد توجه قرار گرفت. فعالان اين بخش با بيان اينكه در حال حاضر عرضه ارز حاصل از صادرات در سامانه نيما به يكي از چالش هاي مهم براي صنايع كوچك بدل شده است تاكيد كردند كه صادرات براي اين بخش با شرايط كنوني مقرون به صرفه نيست. در اين زمينه جعفر سرقيني، معاون معدني وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تاييد اظهارات مطرح شده از سوي فعالان معدني عنوان كرد: پيش از اين شركت هاي كوچك مي توانستند بدون پيمان سپاري ارزي اقدام به صادرات كنند، اما در حال حاضر بايد تمام ارز حاصل از صادرات را در سامانه نيما عرضه كنند، اين در حالي است كه صنايع كوچك توان رقابت ندارند اما تصميمات گرفته شده دربرگيرنده تمام بخش ها مي شود. ما سعي خواهيم كرد اين مشكل را پيگيري كنيم تا برطرف شود و حداقل بخشي از ارز در اختيار واحدهاي توليدي صادركننده باقي بماند. اين مشكل در حال حاضر گريبان واحدهاي بزرگ را نيز گرفته است، هرچند نمي توان زمان مشخصي ارائه كرد اما سعي خواهيم كرد اين مشكل را برطرف كنيم.

بر اساس اين گزارش، پيمان سپاري ارزي معمولا در شرايط كمبود ارزي برقرار مي شود و هدف آن بازگشت ارز حاصل از صادرات به كشور و جلوگيري از خروج سرمايه است، اما اين روش در حال حاضر به يكي از چالش هاي واحدهاي توليدي بدل شده است؛ به گفته محمدرضا بهرامن، رئيس خانه معدن ايران پيش از اجراي پيمان سپاري ارزي بسياري از واحدهاي كوچك توان تامين نياز خود را براي تامين مواد اوليه داشتند و واحدهاي بزرگ هم به همين روال عمل مي كردند، اما در حال حاضر افرادي كه مشغول فعاليت در بخش معدن هستند با مشكل مواجه شده اند و در صورت تداوم اين روش اين نگراني وجود دارد كه شاهد تعطيلي معادن باشيم. به گفته بهرامن بايد اين امكان را به واحدهاي توليد داد كه بتوانند نياز خود را در تامين خدمات تامين كنند تا به اين طريق اين مشكل برطرف شود.

محمدرضا بني اسدي راد، مديرعامل شركت ملي صنايع مس ايران نيز در پاسخ به اين پرسش كه طرح هاي توسعه اي، نياز به چه ميزان سرمايه گذاري دارند عنوان كرد: توسعه شركت ملي مس در برنامه ششم توسعه مورد تاكيد قرار گرفته است و براي تحقق اين امر با توجه به دلار 4200 توماني برآورد مي شود كه نيازمند 19 هزار ميليارد تومان سرمايه هستيم. براساس پيش بيني صورت گرفته مقرر شده بود بخشي از سرمايه گذاري از منابع داخلي و بخشي ديگر از منابع خارجي تامين شود كه تاكنون 3 هزار ميليارد تومان سرمايه تامين شده است. به گفته بني اسدي راد، بحث سرمايه گذاري با توجه به سياسي بودن آن با چالش بسياري روبه رو است. در اين خصوص مي توان به تامين بخشي از سرمايه گذاري 250 ميليون يورويي از دانمارك اشاره كرد كه با بازگشت تحريم ها منتفي شد و نتيجه آنكه در شرايط كنوني ما متكي به منابع داخلي شده ايم كه شامل منابع بانك ها مي شود. باتوجه به بهره بالاي بانك ها ايجاد هر پروژه اي مقرون به صرفه نخواهد بود؛ با اين شرايط براي توليدكنندگان تنها يك راه باقي مي ماند و آن روي آوردن به سهامداران و سرمايه داخلي است كه اين منابع نيز محدود است.

بني اسدي راد افزود: با توجه به اينكه راه اندازي پروژه هاي بزرگ نيازمند سرمايه گذاري سنگين در صنايع بالادستي است، به همين دليل امسال شركت ملي مس معادن كوچك را هدف قرار داده تا خريد كنسانتره را از طريق معادن كوچك دنبال كند، براي سال جاري برآورد خريد 70 هزار تن كنسانتره از معادن كوچك در دستور كار قرار گرفته است. با اين شرايط سعي داريم معادن كوچك را با سرمايه گذاري داخلي رونق دهيم.

راندمان پايين صنايع غير فلزي

همچنين اردشير سعدمحمدي، معاون طرح هاي توسعه معدن و صنايع معدني ايميدرو نيز اظهار كرد: راه زيادي تا رسيدن به استانداردهاي فني در بخش اكتشاف معادن داريم. امروز هيچ كدام ازمعادن ما براساس استانداردهاي بين المللي استخراج نمي شود. وي افزود: قيمت تمام شده سرب و روي در دنيا 1350 دلار است، اما در كشور ما بيش از 2هزار دلار است كه اين يك فاصله فني و تكنيكي به حساب مي آيد.

در بخش ديگري از اين نشست عبدالرضا هاشم زائي، نماينده مجلس خطاب به مهدي كرباسيان، رئيس ايميدرو و جعفر سرقيني، معاون امور معادن و صنايع معدني وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: محدوديت جواب نمي دهد، در دوره اي شركت هاي كوچك و بزرگ را به شركت مس دادند كه با نگاه دولتي و حاكميتي اداره شد كه در عمل باعث تضعيف اين شركت ها شد. بايد براي رهايي از اين وضعيت اقتصاد آزاد حاكم باشد. اما در پاسخ به اين اظهارات نماينده مجلس، سرقيني تاكيد كرد كه موافق محدوديت نيست و لازم است كه شركت مس با قدرت بيشتري عمل كند. وي عنوان كرد: ما هر اختياري كه شركت مس درخواست آن را داشته است پذيرفتيم و تمام مجوزهاي مورد نيازشان را داده ايم. مطمئنا زماني كه بازار به تعادل برسد همه امور را به سازو كار بازار مي سپاريم و دولت دخالتي در بورس كالا نخواهد كرد.

همچنين سعد عبدي، مدير امور برنامه ريزي و نظارت شركت ملي مس در همايش چشم انداز صنايع غير آهني ايران و فناوري هاي وابسته در مورد تكنولوژي هاي به كار رفته در صنعت مس توضيحاتي را ارائه كرد و به بيان نكاتي در مورد متالورژي و هيدرومتالورژي به عنوان دو روش فرآوري مس كه در اين شركت مورد استفاده قرار مي گيرد پرداخت. عبدي پيش بيني هايي را نيز در خصوص هزينه هاي سال 2018 ارائه كرد و گفت: در سال 2018 هزينه توليد مس افزايش خواهد يافت. براساس محاسبات انجام شده هزينه نقدي با احتساب درآمد محصولات جانبي حدود دو و نيم درصد افزايش و به طور متوسط به حدود 2670 دلار بر تن خواهد رسيد. به گفته او اگرچه اكثر عوامل هزينه در سال 2018 افزايش مي يابند، اما هزينه توليد محصولات جانبي و هزينه هاي محقق سازي در اين سال به ترتيب به ميزان 5 و 25 دلار بر تن كاهش خواهد يافت.

وي در بخشي از سخنانش قيمت تمام شده كلي محصولات شركت ملي مس را از سال 1392 تا 1396 اعلام كرد كه نشان مي داد قيمت تمام شده مس محتوي كنسانتره سير نزولي را طي كرده است. به گفته وي كاهش قيمت تمام شده به دليل افزايش بهره وري و كنترل هزينه ها و افزايش توليد اتفاق افتاده است. او گفت كه امسال نيز اين سير نزولي خواهد بود. وي رتبه توليدات مس ايران و مقايسه آن با آسيا و دنيا را در سال 2017 نيز اعلام كرد كه بر اين اساس ايران در توليدات معدني در آسيا رتبه 4 و در دنيا در رتبه 15 قرار دارد. توليدات ذوب ايران در آسيا رتبه 8 و در دنيا رتبه 22 و توليدات مس پالايش شده ايران در آسيا رتبه 8 و در دنيا رتبه 24 را دارد.

فرشيد سلطان زاده، مديرعامل شركت مشاوره اقتصادي آرمان آتورپات نيز از ديگر سخنرانان اين همايش بود كه در خصوص خام فروشي و اقتصاد صنايع معدني به سخنراني پرداخت. او آماري را در خصوص ارزش افزوده توليد معدني در دنيا ارائه داد و به رتبه ايران اشاره كرد و گفت: در معدن شانزدهمين توليدكننده و در توليد كاتد در رتبه 24 قرار داريم. در توليد آلومينا رتبه 23 و در توليد آلومينيوم رتبه 21 را در اختيار داريم. در توليد روي معدني رتبه 16 و در توليد روي فلزي رتبه 17 را در اختيار داريم. در توليد سرب چهاردهمين توليدكننده معدني و بيستمين توليدكننده فلزي هستيم.  وي به وضعيت تجارت برخي از مواد معدني پرداخت و گفت: در صنعت روي كمتر شدن تجارت روي فلزي مشهود است. تجارت كنسانتره سرب در حال افزايش است. در صنعت فولادذخاير معدني زيادي داريم. اما گستردگي مصارف آن موجب شده كه صنعت متمركز نباشد، جغرافياي آن در دنيا پراكنده باشد و قيمت آن نيز نسبت به فلزات غيرآهني پايين تر باشد. در آلومينيوم ذخاير زيادي وجود دارد كه باعث شده به رغم تنوع مصرف، قيمت كم باشد. در سرب روي نيز ذخاير معدني محدود هستند اما محدوديت مصرف آنها باعث شده كه قيمت نيز پايين باشد. در اين ميان صنعت مس، شاخص و خاص است كه هم ذخاير معدني محدودي دارد و هم تنوع مصرف آن بالا است. شكاف قيمتي مس و برخي فلزات غيرآهني از همين مساله نشات مي گيرد كه براي سرمايه گذاران معدني هم بخش جذابي است.

چشم انداز روابط صنعت و دانشگاه

اما «ارتباط صنعت با دانشگاه از منظر آموزش مهندسي» مهمترين محوريت سخنان شهرام رايگان، رئيس دانشكده مهندسي متالورژي و مواد دانشگاه تهران بود. رايگان به تجارب كشورهاي توسعه يافته در زمينه آموزش اشاره كرد و گفت: برنامه هاي آموزشي كه هم اكنون در دنيا ارائه مي شوند بر فارغ التحصيلان و دستاوردهاي آنان تمركز دارد. اين در حالي است كه جهت فكري تصميم سازان اين كشورها به سمت يكپارچگي و انعقاد پيمان هاي چندجانبه بين المللي پيش رفته است. رايگان در ادامه هدف و دستاورد مورد انتظار از برنامه را امري مهم در ايجاد اين ارتباط دوسويه برشمرد و گفت: ملاك هاي مختلفي در دنيا براي ارزيابي عملكرد و تخصص فارغ التحصيلان وجود دارد كه عمدتا بر مبناي ارزيابي مهارت و كار گروهي چيده شده است. وي در پايان برنامه هاي آموزشي كه فارغ التحصيلان كشور بايد مطابق با آن آموزش ببينند را به سه برنامه تعيين هدف، داشتن قابليت ارزيابي و وجود فضايي براي قضاوت تقسيم كرد. از سوي ديگر توليد معادن كوچك و متوسط و معدنكاري سيار موضوعي بود كه از سوي دو فعال معدني خارجي مورد ارزيابي قرار گرفت. Ronald Gregory melgaard، رئيس هيات مديره شركت EMEW اين موضوع را با مخاطبان خود در اين نشست در ميان گذاشت كه چگونه مي توان چالش هاي موجود در معادن كوچك و متوسط مس كشور را از ميان برداشت. به اعتقاد وي ايران داراي مزيت هاي فوق العاده اي در بخش هايي همچون ذخاير ارزشمند، نيروي كار ماهر و ارزان، بازار داخلي خوب و دسترسي مناسب به زيرساخت ها است. در اين ميان به اعتقاد اين فعال معدني معادن كوچك مس در ايران به راحتي مي توانند از اين پتانسيل ها بهره لازم را ببرند؛ چراكه اين معادن زمان بسيار كمي براي توليد و سودرساني خواهند داشت. 

جذاب بودن سرمايه گذاري در اين معادن يكي از ظرفيت هاي مهمي بود كه براي معادن كوچك مس ايران از آنها نام برده شد. به اعتقاد وي، توليد مس از قرن بيستم به بعد تقريبا هر سال 3 درصد رشد كرده است و اين موضوع شاهدي براي درخشش معادن مس در جهان به شمار مي رود. در بخش ديگري از اظهارت اين فعال معدني، ايران در مقايسه با كشوري مانند استراليا بهره وري نيروي كار بالاتر، دسترسي ارزان به زيرساخت ها و هزينه كمتري در معادن خود دارد. به اعتقاد وي اين موضوع يكي ديگر از جذابيت هايي است كه مي تواند نظر سرمايه گذاران را به خود جلب كند. اما ديگر سخنران خارجي اين نشست، حول محور چالش زدايي از معادن مس كوچك ايران سخن به ميان آورد. Ian Ewart، مديرعامل شركت EMEW نخستين چالش در اين معادن را سنگ ها دانست و معتقد بود كه اين دست انداز با استفاده از فناوري هاي روز دنيا از سر راه توسعه معادن مس ايران برداشته خواهد شد. چالش ديگر اما كمبود آب در ايران است كه به اعتقاد اين فعال معدني خارجي مي توان با بازيافت چندباره آب مورد استفاده در معادن كشور اين مشكل را نيز از سر گذراند. تامين منابع مالي هم ديگر چالشي است كه به اعتقاد وي توسعه معادن كوچك مس در كشور را با مخاطراتي همراه كرده است. اين در حالي است كه به اعتقاد وي مزاياي ذاتي ايران مانند مقرون به صرفه بودن هزينه ها و زيرساخت هاي متنوع در اين كشور مي تواند فاكتور مهمي براي جذب سرمايه باشد.

وعده كاهش مداخله در بورس كالا


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4438 به تاريخ 11/7/97، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روان شناسي كاربردي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 50)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است