|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/11: ويژه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4438 11/7/97 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


ويژهچرا بودجه اداره پايتخت در رونق مسكن هم كسري آورد؟

تاوان مالي تغيير شهردار

دنياي اقتصاد : دخل و خرج پايتخت در نيمه اول امسال، از ناتواني مديريت شهري تهران براي استفاده از ظرفيت رونق بازار مسكن حكايت دارد. روز گذشته يك عضو شوراي شهر تهران با تشريح گزارش عملكرد بودجه شهرداري در 5 ماه اول امسال، از عدم تحقق كامل درآمد پيش بيني شده براي اين مدت زمان خبر داد.

طي 5 ماه اول امسال، شهرداري مطابق اهداف و سياست هاي بودجه 97 بايد رقمي معادل 7 هزار و 262 ميليارد تومان منابع و درآمداز حوزه هاي مختلف به دست مي آورد اما كمتر از 5 هزار و 650 ميليارد تومان توانست وصول و جذب كند. بخش قابل توجهي از بودجه شهرداري تهران بر محور اخذ انواع عوارض از ساخت و ساز استوار است و در كنار اين منع بزرگ مالي -كه معمولا در دوره هاي رونق بازار مسكن، نقدينگي گسترده و حتي اضافه تر از سقف بودجه نصيب شهرداري مي كند- براي امسال حدود 24 درصد از كل بودجه نيز به شكل «غير نقد» با پشتوانه فروش يا واگذاري بلندمدت املاك شهرداري، در نظر گرفته شده است. شهرداري تهران براي سال جاري بايد بيش از 6500 ميليارد تومان از محل عوارض ساختماني درآمد كسب كند و حدود 4000 ميليارد تومان نيز از محل فروش املاك، درآمد غيرنقد براي پوشش هزينه هاي جاري و توسعه اي اداره شهر به دست بياورد. با اين حال، طي 5 ماه اول امسال، كمتر از 100 ميليارد تومان درآمد غيرنقد توسط شهرداري وصول شده و اوضاع تامين مالي نقدي شهرداري نيز مطابق هدف بودجه اي نبوده است.

اين در حالي است كه افزايش قيمت ملك در تهران از يكسو و فعاليت هاي ساختماني از سوي ديگر، دو فرصت در اختيار شهرداري طي نيم سال اول 97 بوده كه در صورت توانايي استفاده از آن، اوضاع مالي شهر مي توانست به مراتب بهتر از آنچه هست باشد. در ماه هاي اخير، مديريت ترافيك تهران به دليل نبود 50 ميليارد تومان پول نقد ?حداقل منبع مالي مورد نياز براي تكميل مهم ترين پروژه شهري- نتوانست نسبت به افتتاح به موقع بخش هايي از خط 6 مترو تا قبل از شروع سال تحصيلي اقدام كند. بررسي ها درباره ريشه ناتواني مديريت شهري در استفاده به موقع از فرصت مالي ناشي از رونق مسكن نشان مي دهد: تغييرات مديريتي در شهرداري به واسطه تغيير شهردار، مهم ترين علت عدم تمركز شهرداري بر بهره برداري از اين فرصت بوده است. در اين ميان، نامشخص بودن شيوه صحيح و قابل قبول براي موضوع صدور «هولوگرام» كه بخش قابل توجهي از درآمد و هزينه غيرنقد شهرداري طي سال هاي گذشته از اين طريق قابل وصول و پرداخت بوده، شدت اين ناتواني را تشديد كرده است.

با توجه به افزايش دست كم 30 تا 40 درصدي قيمت مسكن در تهران و همچنين رشد بيشتر قيمت زمين، ارزش املاك شهرداري كه بخشي از آن  زمين است، به طور ميانگين به همين ميزان افزايش پيدا كرده است. كارشناسان شهري معتقدند، شهرداري براي تامين مالي بخشي از پروژه هاي شهري به شكل غير نقد، مي تواند حتي بدون فروش املاك، با روش هاي مديريت دارايي يا در ساده ترين شكل ممكن، اجاره بلندمدت يا اعطاي حق بهره برداري، از اين فرصت بهره ببرد. طي 5 ماه اول امسال، شهرداري در استفاده ازتسهيلات بانكي نيز به دليل بدحساب بودن نزد بانك ها، ناموفق بوده است. براي وام بانكي در بودجه اداره پايتخت، سهم 10 درصدي پيش بيني شده است اما در ماه هاي اخير حدود 2 درصد از امكان پيش بيني شده در اين رديف بودجه اي، نصيب شهرداري شده است. بانك ها به مراتب بيش از 10 هزار ميليارد تومان از شهرداري طلب دارند و فعلا چشم انداز مشخصي براي نحوه وصول آن وجود ندارد.

اصلي ترين راه كنترل آلايندگي خودروها

دنياي اقتصاد : معاونت حمل و نقل و ترافيك شهرداري تهران با انتشار يادداشتي در فضاي مجازي، با اشاره به اينكه بسياري از ابزارهاي حل مساله آلودگي هوا در اختيار نهادهاي حاكميت محلي نيست، به اين موضوع پرداخته كه در تهران هر روز بيش از 1000 خودروي جديد پلاك مي شود؛ اما شهرداري به جز رقم ناچيزي تحت عنوان عوارض مالكيت، هيچ نوع عوارض ديگري از تردد اين خودروها دريافت نمي كند؛ البته به استثناي محدوده طرح ترافيك.

به اين ترتيب به نظر مي رسد اصلي ترين راه كنترل آلايندگي خودروها مغفول مانده و از اختيار شهرداري نيز خارج است. معاونتترافيك ضمن پرداختن به اين موضوع يادآوري كرده كه نه فقط در حوزه سياست گذاري آلودگي هوا، بلكه حتي در اقدامات سرراستي همچون كنترل سامانه معاينه فني، مديريت خودروهاي سنگين و دسترسي به اطلاعات شناسايي خودروها هم محتاج نهادهاي ديگر همچون دولت و پليس است. در اين يادداشت به اقدامات و برنامه هاي گوناگون شهرداري تهران براي آلودگي هوا نيز اشاره اما تاكيد شده كه همه اينها صرفا زماني نتيجه بخش خواهد بود كه با مشاركت موثر مردم همراه باشد.

بازسازي تهران قديم، معطل بدهي دولت

دنياي اقتصاد : شوراي شهر تهران با ارسال نامه اي به رئيس جمهور خواستار تسويه يك قلم از بدهي هاي دولت به مديريت شهري شد تا بتواند از اين محل، مشكلات زيرساختي و كمبود سرانه هاي خدماتي در مناطق فرسوده تهران را برطرف كند.

به گزارش «دنياي اقتصاد» اگرچه موضوع بخشودگي 50 درصد از عوارض صدور پروانه ساختماني در بافت هاي فرسوده طي بيش از يك دهه گذشته در شهرداري ها اجرا شده است، اما دولت كه طبق قانون مكلف بوده اين هزينه را جبران كند، به تعهد قانوني خود عمل نكرده است. شوراي شهر تهران پس از انتشار دو نامه به دولت براي پيگيري مطالبات شهرداري از دولت در بخش حمل و نقل عمومي، روز گذشته نامه ديگري خطاب به حجت الاسلام حسن روحاني، رئيس جمهور نوشت و طي آن خواستار تخصيص مطالباتشهرداري از بابت بخشودگي عوارض صدور پروانه ساختماني در بافت هاي فرسوده شد.

در اين نامه با اشاره به اعمال تخفيف 50 درصد در عوارض صدور پروانه در بافت هاي فرسوده شهر تهران به مدت 10 سال پياپي، مجموع كل تخفيفاتي كه طبق قانون دولت بايد آن را تقبل كرده و به شهرداري پرداخت كند تا پايان مرداد 97 معادل 845 ميليارد تومان اعلام شده است. اعضاي شوراي شهر تهران در اين نامه با اشاره به اينكه از كل مطالبات شهرداري تهران بابت اعمال تخفيفات عوارض صدور پروانه در بافت هاي فرسوده، تاكنون صرفا 10 ميليارد و 900 ميليون تومان پرداخت شده است، خاطرنشان كردند كه با توجه به رويكرد دولت و شهرداري در زمينه ارتقاي وضعيت زيست پذيري تهران، وصول اين مطالبات مي تواند شهرداري را در جهت تامين سرانه هاي خدماتي و بهبود كيفيت برنامه ملي بازآفريني شهري در پايتخت مساعدت كند.

ويژه


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4438 به تاريخ 11/7/97، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم و فناوري نفت و گاز
شماره 2 (پياپي 802)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است