|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/11: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4438 11/7/97 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


خبرگفت وگوي پوتين با مقامات نفتي ايران و عربستان

ايسنا : رئيس جمهور روسيه ممكن است با وزراي نفت ايران و عربستان سعودي در هفته جاري در حاشيه يك كنفرانس انرژي در مسكو گفت وگو كند. به گزارش رويترز، ديميتري پسكوف، سخنگوي كرملين گفت: پوتين قرار است در اين كنفرانس سخنراني كند و در اين بين ممكن است با مقامات ديگر ديدارهاي كوتاه و غيررسمي داشته باشد.

پسكوف در كنفرانس مطبوعاتي با خبرنگاران گفت: ما احتمال ديدارهاي كوتاه پوتين در حاشيه اين كنفرانس از جمله ديدار با خالد الفالح، وزير انرژي عربستان سعودي را منتفي نمي دانيم.دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريكا، شنبه هفته جاري با ملك سلمان، پادشاه عربستان سعودي تماس گرفت و درباره اقدامات براي حفظ عرضه نفت با هدف اطمينان از ثبات بازار و رشد اقتصادي جهاني گفت وگو كرد. اين تماس چند روز پس از اين انجام گرفت كه ترامپ از اوپك براي قيمت هاي بالاي نفت انتقاد كرد و از اين گروه خواست براي آرام كردن بازار در آستانه انتخابات ميان دوره اي كنگره آمريكا در نوامبر، توليدش را افزايش دهد.

توزيع بنزين سوپر آغاز شد

تسنيم : از عصر روز دوشنبه توزيع بنزين سوپر در تهران آغاز شده و طبق اعلام مسوولان امر، در روزهاي آينده عرضه در ديگر كلان شهرهاي كشور نيز آغاز مي شود. پس از گذشت حدود سه ماه از ايجاد اختلال در توليد و عرضه بنزين سوپر، عرضه مجدد بنزين سوپر با اولويت كلان شهر تهران در جايگاه هاي عرضه سوخت از عصر روز دوشنبه آغاز شد.

زيبا اسماعيلي، سخنگوي شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران درباره توزيع بنزين سوپر در تهران گفت: با برنامه ريزي هاي انجام شده توليد بنزين سوپر در پالايشگاه امام خميني شازند آغاز شده و به دنبال تامين اين نوع بنزين، توزيع آن در تهران آغاز شد. وي افزود: در برخي كلان شهرها نيز كه مصرف كننده اين نوع بنزين هستند، توزيع بنزين سوپر به تدريج انجام مي شود. در نبود سياست هاي كنترل مصرف بنزين، در ابتداي تابستان شاهد روند رو به رشد مصرف بنزين در كشور بوديم تا اينكه در روز سي و يكم تيرماه سال جاري با ثبت مصرف 121 ميليون و 800 هزار ليتر در يك شبانه روز ركورد جديدي در تاريخ مصرف بنزين كشور ثبت شد.در ميانه تيرماه با شدت گرفتن مصرف بنزين، صنعت پالايش نفت كشور، توليد با تمامي ظرفيت را در دستور كار قرار داد و در ادامه ركوردشكني هاي مصرف افسارگسيخته بنزين، بنزين سوپري كه روزانه به ميزان 3 ميليون ليتر توليد مي شد، با اختلاط با بنزين پايه و نفتا به 10 ميليون ليتر بنزين با اكتان 87 تبديل شده و به جايگاه هاي عرضه سوخت ارسال مي شد. اين روند، آغاز توقف عرضه بنزين سوپر در كشور بود.

ترفند نفتكش هاي ايران براي دور زدن تحريم ها

ايسنا : صنعت نفت جهاني كنجكاوي زيادي پيدا كرده است تا ببيند ايران چگونه در برابر تحريم هاي آمريكا عليه صادرات نفتش عمل خواهد كرد. به گزارش اس اند پي گلوبال پلتس، تحليلگران غربي مي گويند نفتكش هاي ايران فرستنده هاي خود را خاموش كرده اند تا از رصد سيستم هاي رديابي ماهواره اي جهاني پنهان بمانند.ايران همچنين همزمان با افزايش قابل توجه فعاليت پالايشگاه هاي داخلي، نگهداري نفت در نفتكش هاي خود را به عنوان يك خط دفاعي ديگر افزايش داده است.

 در حال حاضر توجهات به نفتكش هاي شركت ملي نفتكش ايران كه 38 نفتكش VLCC دارد، معطوف شده است. اين شركت دومين اپراتور بزرگ چنين نفتكش هايي پس از شركت Bahri عربستان سعودي است كه 47 نفتكش VLCCدارد. نرم افزار eFlow «اس اند پي گلوبال پلاتس» نشان مي دهد برخي از نفتكش هاي شركت ملي نفتكش ايران سيستم شناسايي اتوماتيك (AIS) را خاموش كرده اند.بر اساس گزارش پلاتس، تقريبا 11 نفتكش ايراني در چند هفته گذشته فرستنده خود را خاموش كرده اند و در نتيجه رديابي صادرات نفت ايران دشوار شده است. اين تاكتيك در دوران تحريم هاي غربي در فاصله سال 2011 تا 2014 مورد استفاده قرار گرفته بود. برخي از نفتكش ها سيگنال خود را به دليل شرايط جوي نامساعد از دست داده اند اما تحليلگران متعدد بر اين باورند كه اين روند در ميان نفتكش هاي ايراني با تحريم ها مرتبط است.بر پايه اطلاعات پلاتس، ايران در حال حاضر حدود 7 تا 8 ميليون بشكه نفت و ميعانات را در مخازن شناور در پايانه هاي نفتي اصلي خود نگهداري مي كند. تحليلگران مي گويند افزايش ذخاير نفت ايران نشان مي دهد توليد ايران هنوز چندان محدود نشده است.

نشست رسمي اوپك به تاخير افتاد

ايسنا : اوپك تاريخ نشست رسمي وزيران اين گروه در وين را سه روز عقب انداخت و اين نشست را به جاي سوم دسامبر كه پيش از اين اعلام شده بود، ششم دسامبر برگزار مي كند. روسيه و 9 توليدكننده غيرعضو اوپك كه در پيمان نفتي با اين گروه مشاركت كرده اند، هفتم دسامبر به مذاكرات در وين خواهند پيوست.وزيران كميته نظارتي اوپك و غيراوپك كه تقريبا نيمي از عرضه جهاني را كنترل مي كنند، در 23 ژوئن موافقت كردند توليدشان را به ميزان يك ميليون بشكه در روز افزايش دهند و نرخ پايبندي به توافق كاهش توليد را به 100 درصد بازگردانند.

 اعضاي اين توافق كه از ژانويه سال 2016 اجرايي شد، قرار بود توليدشان را 8/ 1 ميليون بشكه در روز كاهش دهند اما به دليل اختلالات توليد برخي از كشورها به خصوص ونزوئلا، ميزان توليدشان بيش از سطح توافق شده كاهش پيدا كرده بود.اما با وجود توافق براي افزايش توليد به ميزان يك ميليون بشكه در روز، مشخص نشده است اين افزايش چگونه ميان كشورهاي مشاركت كننده در توافق تقسيم خواهد شد. وزيران اوپك و غيراوپك در نشست الجزاير اعلام كردند آنها به دقت تقاضاي جهاني را ارزيابي مي كنند تا معلوم شود چه ميزان نفت بايد توليد شود و بازار دچار اشباع عرضه نشود. پايگاه خبري «اس اند پي گلوبال پلاتس» برآورد كرده است كه 7/ 1 ميليون بشكه در روز صادرات نفت پس از آغاز تحريم ها در نوامبر، متاثر خواهد شد.اعضاي كميته مشترك وزيران اوپك و غيراوپك به رياست عربستان سعودي 11 نوامبر در ابوظبي ديدار خواهند كرد تا به ارزيابي شرايط بازار پرداخته و درباره اقدامات بعدي گفت وگو كنند.

آخرين خبرها از مذاكرات نفتي ايران و اروپا

ايسنا : معاون وزير نفت با اشاره به مذاكرات نفتي بين ايران و اروپا اظهار كرد: توافقات نفتي ايران و اروپا روند خوبي دارد و به خوبي پيش مي رود.اميرحسين زماني نيا با بيان اينكه مذاكرات نفتي بين ايران و اروپا در زمينه صادرات نفت است، اظهار كرد: در حال حاضر نمي توان جزئيات بيشتري از اين مذاكرات ارائه كرد.وي به اين سوال كه روند مذاكرات چگونه است، پاسخ داد: مذاكرات به خوبي پيش مي رود و روند مناسبي دارد.بر اساس اين گزارش بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت خارجه در نشست خبري كه روز گذشته برگزار شد در پاسخ به سوالي در ارتباط با اخبار منتشر شده مبني بر توافق نفتي ايران و اتحاديه اروپا و اينكه تهران و اتحاديه اروپا در آستانه عقد قرارداد نفتي هستند، اظهاركرد: يكي از موضوعاتي كه در جريان مذاكرات بين ايران و اتحاديه اروپا مطرح بود، بحث صادرات نفت است. در اين زمينه مذاكرات خوبي صورت گرفته، پيشرفت هايي انجام شده و ساز و كارها تا حد زيادي نهايي شده است.

كويت منكر توقف صادرات نفت به آمريكا شد

ايسنا : شركت نفت كويت اخبار منتشره مبني بر كاهش صادرات نفت كويت به آمريكا را نادرست خواند. به گزارش رويترز، پايگاه خبري بلومبرگ پيش تر گزارش كرده بود كويت صادرات نفت به آمريكا را براي نخستين بار از زمان حمله صدام حسين به كويت در سال 1990، متوقف كرده است.

اگر اين خبر صحت داشته باشد، نشانه افزايش تقاضا براي نفت در آسيا به خصوص در آستانه بازگشت تحريم هاي آمريكا عليه ايران و رشد عرضه نفت شيل آمريكا است كه مسيرهاي تجارت نفت را دستخوش تغيير كرده است.صادرات نفت كويت به آمريكا بر مبناي آمار ماهانه، از ماه مه سال 1992 كه اين كشور در حال  بازسازي ميادين نفتي پس از عقب نشيني نيروهاي عراقي بود، متوقف نشده است. بر مبناي محاسبات بلومبرگ از قيمت فروش رسمي كويت، نفت كويت حدود 80 دلار در هر بشكه در آسيا در مقايسه با حدود 79 دلار در آمريكا است. نفت كويت در اروپا حدود 76 دلار در هر بشكه است. به گفته اندرو ليپو، رئيس شركت مشاوره «ليپو اويل آسوشيتس»، تحريم ها عليه ايران فرصتي را براي ساير توليدكنندگان به منظور فروش نفت بيشتر به آسيا كه قيمت فروش بهتري نسبت به آمريكا دارد، فراهم كرده است.

اجراي طرح‎ نگه داشت و افزايش توليد نفت متوقف نمي‎شود

شانا : معاون توسعه و مهندسي شركت ملي نفت ايران از تداوم اجراي طرح‎ نگه داشت و افزايش توليد نفت خبر داد و گفت: هدف گذاري اصلي نفت از اجراي اين طرح‎، اشتغال زايي و ايجاد رونق در كسب‎وكار شركت‎هاي داخلي است، بنابراين به‎رغم محدوديت‎هاي موجود، توافقي در كار نخواهد بود. غلامرضا منوچهري، روز گذشته در نشستي مشترك با مديران ارشد شركت ملي مناطق نفت‎خيز جنوب در اهواز اظهار كرد: شركت ملي نفت ايران بر آن است تا با همه توان، سقف توليد خود را حفظ كند و اميدواريم زماني كه پروژه‎هاي‎ نگه داشت و افزايش توليد نفت به سرانجام مي‎رسند و منتهي به افزايش توليد نفت مي‎شوند، در شرايط متفاوتي نسبت به امروز باشيم.

وي با اشاره به اينكه غالب بسته‎هاي طرح نگه داشت و افزايش توليد نفت به شركت ملي مناطق نفت‎خيز جنوب اختصاص دارد، هدف گذاري اصلي وزارت نفت و شركت ملي نفت ايران را از اجراي اين بسته‎هاي سي وچهارگانه، اشتغال زايي و ايجاد رونق در كسب‎وكار شركت‎هاي داخلي فعال در صنعت نفت عنوان كرد و گفت: در شرايط ركود نسبي كاري، اجراي اين حجم از پروژه‎ها مي تواند نقش بسزايي در تحقق هدف گذاري‎ها داشته باشد.منوچهري با بيان اينكه تامين منابع ارزي و ريالي اين طرح با مشكلي روبه‎رو نخواهد شد، از اخذ مصوبات و مجوزهاي لازم براي فروش اوراق مشاركت ريالي خبر داد و گفت: آنچه در اجراي طرح نگه داشت و افزايش توليد نفت حائز اهميت است، حفظ انسجام و يكپارچگي فعاليت‎ها براي پيشبرد هماهنگ امور و معطل نماندن سرمايه‎هاست؛ موضوعي كه هم كارفرما و هم پيمانكاران بايد مدنظر قرار دهند و توان خود را براي انجام كار در برنامه زماني تعيين شده به كار گيرند.معاون توسعه و مهندسي شركت ملي نفت ايران در اين نشست، براي كارفرمايان اين بسته‎هاي كاري سي وچهارگانه كه شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب بزرگ ترين آنهاست نيز توصيه‎هايي داشت؛ از جمله آنكه كارفرما بايد در هر مقطعي از كار، بر روال انجام كار از سوي پيمانكار نظارت كافي داشته باشد و بداند كه هر بخش از كار قرار است با چه راهبردي، با چه نوع تقسيم كار، چه سازوكار و چه تشكيلاتي اجرايي شود. وي با تاكيد بر اينكه راهبرد پياده‎سازي امور در هر مقياسي بسيار حائز اهميت است، ادامه داد: مجموع اين عوامل، نشان‎دهنده اهميت پيمانكار است و به همين دليل است كه احراز صلاحيت پيمانكاران در اين پروژه‎ها مورد توجه قرار گرفته. منوچهري ادامه داد: شما به عنوان كارفرما بايد تمام اجزاي كار را بشناسيد، كيفيت‎سنجي و زمان‎سنجي كنيد و دقيقا بدانيد كه پيمانكار چگونه كار را راهبري و عملياتي مي كند.وي در عين حال بر ضرورت همكاري و همراهي كارفرما با پيمانكار و تلاش براي به حداقل رساندن گره‎هاي كاري پيمانكاران تاكيد كرد و افزود: كارفرما در ايجاد شرايط و فضاي كاري مساعد براي پيمانكار نقش اساسي دارد.برخورداري از شبكه كاري قوي، برقراري ارتباط مناسب با شركت‎هاي بهره‎بردار، پياده‎سازي نظام مديريت پروژه به شكل مطلوب، انضباط كاري، برگزاري كارگاه‎هاي آموزشي براي تبيين مدل قراردادي (EPC/ EPD)، گزارش‎دهي مناسب، كاهش بوروكراسي‎هاي اداري و تسريع فرآيندهاي سازماني و حداكثرسازي ارتباطات، ديگر مواردي بود كه منوچهري بر آنها تاكيد كرد و گفت: ما هيچ گونه اطلاعات پنهاني نداريم. چرخه اطلاعاتي به بلوغ ما و به انجام بهتر كارها كمك مي‎كند. پس بايد اين چرخه اطلاعاتي را تقويت كنيم و نبايد اجازه دهيم اطلاعات در جايي رسوب كند. وي به اختصاص 4درصد از اعتبارات اين طرح به مسووليت اجتماعي هم اشاره و ابراز اميدواري كرد اين مقدار اعتبار به بهبود شرايط رفاهي در مناطق عملياتي مربوطه بينجامد.منوچهري با اشاره به قراردادهاي مرتبط با طرح‎هاي مناطق غرب كارون، جاسك و همين طور قراردادهاي طرح نگه داشت و افزايش توليد نفت كه در آينده امضا خواهند شد، گفت: پيش‎بيني مي‎كنيم در مجموع تا پايان سال، تعداد قابل توجهي قرارداد امضا شود و تحرك خوبي در نظام پيمانكاري كشور شاهد باشيم.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4438 به تاريخ 11/7/97، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله هوش مصنوعي و داده كاوي
شماره 3 (پياپي 703)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است