|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/11: سكه و دلار روند كاهشي را ادامه دادند: روز هجوم به بازار ارز
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4438 11/7/97 > صفحه 13 (بانك و بيمه) > متن
 
 


سكه و دلار روند كاهشي را ادامه دادند: روز هجوم به بازار ارزدنياي اقتصاد : از ظهر روز دوشنبه روند كاهشي سكه و دلار تندتر شد؛ روندي كه در روز سه شنبه نيز پيگيري شد. در اين دو روز در فضاي مجازي نيز در خصوص ريزش قيمت ها به شكل هاي مختلف اطلاع رساني شد و اخبار بيشتر انعكاس دهنده برگشت قيمت ها بود.

براساس اظهارات برخي كانال هاي خبري، بعضا در برخي شهرهاي كشور دلار زير 10 هزار تومان نيز معامله شد؛ اخبار اين چنيني از ريزش شديد قيمت ها در شب دوشنبه موجب شد كه بازار تهران نيز در شروع كار خود در روز سه شنبه بسيار شلوغ تر از روزهاي عادي باشد. از آن سو رسانه هاي بسيار زيادي نيز به خيابان فردوسي آمده بودند تا اخبار بازار ارز و سقوط قيمت ها را پوشش دهند. پياده روهاي خيابان فردوسي منتهي به خيابان منوچهري پرازدحام بود؛ دلالان به دنبال خريد ارز با قيمت هاي بسيار پايين از افراد عادي بودند و مردم نگران از نوسان شديد كاهشي قيمت ها به دنبال فروش ارز. در اين ميان، قيمت هاي پايين پيشنهادي دلالان موجب مي شد كه معامله چنداني صورت نگيرد. در بازار معاملات بزرگ دلالان نيز بيشتر لفظ ها در ابتداي روز از گرفتن موقعيت فروش توسط معامله گران خبر مي دادند.

به گفته فعالان، در ابتداي روز قيمت در بين دلالان تهران تا ابتداي مرز 12 هزار تومان پايين رفته بود، ولي حجم معاملات اندك بود. از حدود ساعت يك بعدازظهر، روند كاهشي كمي كند شد و حدود ساعت 5 بعدازظهر بازار در كانال 14 هزار توماني قرار داشت. قيمت 14 هزار تومان براي دلار به معناي كاهش 2 هزار و 200 توماني نسبت به ساعت 5 روز دوشنبه بود. كاهشي كه در سال هاي اخير سابقه نداشت و نشان از فشار فروش شديد در بازار مي داد.

البته قيمت هاي خريد و فروش بسيار پايين تري نيز در خريد و فروش هاي مردم عادي بود؛ ولي بر تابلوي صرافي ها و معامله گران قيمت ساعت 5 بعدازظهر در سطوح پايين تري نبود.در چنين روزي در بازار سكه نيز قيمت ها سير نزولي داشتند؛ هر چند ميزان كاهش به اندازه دلار نبود. روز گذشته سكه ساعت 5 بعدازظهر 4 ميليون و 400 هزار تومان بود كه افتي 350 هزار توماني نسبت به قيمت روز دوشنبه داشت.

  4 دسته بازيگر در بازار ارز

در مجموع در بازار روز سه شنبه چهار دسته حضور چشمگيري داشتند: مردم عادي كه اكثرا در سطوح بالاتري اقدام به خريد كرده بودند؛ واسطه گران خرده پا كه به دنبال خريد ارزان دلار مردم بودند؛ واسطه گران عمده كه بيشتر به دنبال يافتن مشتري براي فروش دلار بودند؛ دلارهايي كه به احتمال زياد در قيمت هاي پايين تر خريداري شده بود. دو دسته خريدار آماتور نيز در بازار وجود داشت: دسته اي كه تصور مي كردند قيمت به كف برخورد كرده است و بايد از اين فرصت براي خريد استفاده كنند و پس از آن اقدام به احتكار كنند.

 البته تعداد افراد اين دسته در برابر فروشندگان اندك بود. دسته ديگر افرادي بودند كه در روزهاي آينده سفر خارجي در پيش داشتند و تصميم گرفته بودند اقدام به تهيه دلار موردنيازشان كنند. دو دسته مذكور عنوان مي كردند كه صرافي ها به آنها دلار نمي فروشند.

در بازار ديروز صرافي ها نقش چندان موثري نداشتند. به گفته برخي فعالان، صرافي ها فروشنده نبودند و بيشتر تمايل به خريد داشتند. البته برخي صرافي ها نيز عنوان مي كردند كه ارز مسافرتي را با ارائه مدارك موجود عرضه مي كنند. يكي از صرافي ها قيمت خريد خود را حدود 13هزار و 400 تومان درج كرده بود؛ ولي عنوان مي كرد كه ريال مورد نياز خريدار روز بعد در حسابش خواهد بود و همين باعث مي شد كه مردم از فروش ارز به اين صراف پشيمان شوند.

در حضور دسته هاي مختلف در بازار دامنه نوسان قيمت ها بسيار زياد بود؛ حتي در برخي مقاطع قيمت در بازار گم شده بود و كانال هاي مختلف نيز ارقام متفاوتي را به عنوان نرخ دلار درج مي كردند. به عنوان مثال، بعضا دلال ها موفق مي شدند دلار را از مردم عادي 9 تا 11 هزار تومان بخرند و اين معامله به عنوان نرخ دلار اطلاع رساني مي شد. همزمان در بازار معامله گران نقدي، لفظ فروش دلار 12 هزار تومان اعلام مي شد ولي مشتري براي آن وجود نداشت؛ با اين حال از سوي برخي كانال هاي اطلاع رساني اين قيمت به عنوان نرخ دلار ذكر مي شد. به طور كلي روز گذشته مبارزه قيمتي در ميان كانال هاي اطلاع رساني در جريان بود: گروهي مردم را تشويق به فروش دلار مي كردند و عده اي تشويق به حفظ دلار و خريد آن. در شرايطي كه بازار با قيمت هاي متفاوتي مواجه بود و اختلاف دامنه خريد و فروش نيز زياد بود، مي توان گفت بازار روز گذشته در يك فضاي نااطميناني به سر مي برده است. صحبت هاي متفاوتي از دلالان و مردم شنيده مي شد؛ ولي شاه بيت صحبت ها پس از رد و بدل شدن قيمت پيشنهادي، پرسيدن نظر دلال راجع به آينده قيمت بود و اينكه چرا فاصله قيمت خريد و فروش اين قدر بالاست؟

  تغيير جو بازار از ساعت يك بعدازظهر

پس از جو فروش شديدي كه شكل گرفته بود و ارز مردم بيشتر توسط دلالان خريداري مي شد، حدود ساعت يك بعدازظهر ابلاغيه اي از سوي بانك مركزي منتشر شد. در اين ابلاغيه عنوان شده بود كه شبكه بانكي آمادگي خريد از افراد را دارد و مردم از فروش ارز به دلالان امتناع كنند.

به نظر مي رسد يكي از دلايل اين اقدام آن بوده است كه تا ساعت ياد شده دلالان خريدار ارزهاي مردم بودند، حال آنكه اين ارز مي توانست به شبكه رسمي كشور بازگردد. برخي دلالان با جوسازي پيرامون اين خبر از آن به عنوان سيگنال خريد ياد كردند و پس از اين ساعت جريان قيمتي در بازار تغيير كرد. دلالان بيشتر خريدار شدند و از نظر آنها كفي براي قيمت در نظر گرفته شد.

افت شديد قيمت دلار در دو روز گذشته در شرايطي صورت گرفته است كه برخي كارشناسان باور داشتند، بازارساز بهتر بود با ابزار مناسب زمينه ساز افت تدريجي دلار به سطوح پايين تر مي شد. از نظر اين دسته، اگر سياست گذار دلار را با شيب ملايم پايين آورده بود، مردم و بازيگران بازار آمادگي بيشتري براي پذيرش قيمت ها را داشتند و از سوي ديگر، ميزان ضرر افراد عادي نيز پايين تر مي آمد.

 كارشناسان معتقدند، در شرايط فعلي نيز سياست گذار بهتر است شيب قيمت ها را ملايم كند؛ به خصوص به دلالان اجازه ندهد تحت هيچ شرايطي قيمت ها را به سطوح قبلي بازگردانند؛ چراكه در اين صورت مردم عادي خود را بازنده خواهند پنداشت. از نظر كارشناسان، نوسانات شديد افزايشي يا كاهشي در هر شرايطي به نفع اقتصاد نيست؛ چراكه بيشتر از ثبات، نااطميناني ها را زياد مي كند. در شرايط فعلي مديريت نوسان در يك دامنه محدود مي تواند برگ برنده بازارساز براي بازگشت اعتماد به قدرت نمايي بازارساز باشد.

  فاصله زياد خريد و فروش ارزي

روز هجوم مردم به بازار ارز، با نزول مقطعي دلار به كانال 12 هزار تومان همراه شد؛ در چهارمين روز مردم زيادي به بازار ارز آمده بودند تا هم از قيمت هاي بازار مطلع شوند و هم در صورت لزوم ارز خود را عرضه كنند. در اين ميان، دلالان ارزي نيز در كمين نشسته بودند كه با قيمت هاي هرچه پايين تر ارز مردم را خريداري كنند. از ساعت 11 تا 12 بعدازظهر بيشتر از اينكه ميان اين دو دسته معامله اي صورت بگيرد، قيمت ها پرسيده و شنيده مي شد.

 دلالان معمولا بين هزار تا 2 هزار تومان زير قيمت بازار به مردم عادي پيشنهاد خريد مي دادند و هزار تومان بالاي قيمت بازار، به افراد عادي ارز را مي فروختند. چنين اختلاف خريد و فروشي در ماه هاي اخير سابقه نداشت. اين اختلاف موجب مي شد كه برخي از مردم عطاي فروش ارز خود را به لقايش ببخشند و شروع به جست وجوي طولاني در بازار كنند تا بلكه دلالي با قيمتي معقول تر از آنها ارز را خريداري كند.

سكه و دلار روند كاهشي را ادامه دادند: روز هجوم به بازار ارز


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4438 به تاريخ 11/7/97، صفحه 13 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه پزشكي هسته اي
شماره 2 (پياپي 52)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است