|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/11: گاهشمار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4438 11/7/97 > صفحه 30 (تاريخ و اقتصاد) > متن
 
 


گاهشماركيفرخواست براي مجازات مصدق

سرتيپ حسين آزموده، دادستان ارتش، يازدهم مهرماه 1332 براي مجازات دكتر محمد مصدق كيفرخواست صادر كرد و دو روز بعد اعلاميه مربوط به آن در روزنامه هاي تهران منتشر شد. در بخشي از اين كيفرخواست آمده بود: «متهم ضمن معرفي و تعيين هويت خود در شروع بازجويي به تاريخ بيست وششم شهريور 1332، درمورد شغلش مي گويد: «نخست وزير»، كه اين اعلام خود معرف روح عصيان و طغيان و عدم اعتناي او به اصول قانون اساسي و سازمان قواي عاليه كشور است. با توجه به اينكه در زماني نخست وزيري خود را اعلام مي نمايد كه به چشم خود ديده هرگاه در روز 28 مردادماه 1332 دقايقي چند به توقف در خانه اش ادامه مي داد، سرنوشت او چيز ديگري جز آنچه امروز است، بود. متهم ضمن تحقيقات صريحا وصول فرمان عزل و تسليم رسيد آن را تاييد و تصديق مي كند، ولي با يك سلسله بيانات سفسطه آميز، اين تلاش را نموده كه معاذير بدتر از گناهي براي خود قائل شود كه معاذير او به شرح زير است:

«اولا تاريخ دست خط بيست ودوم مرداد بوده و معلوم نبود از بيست ودوم مرداد تا يك ساعت بعد از نصف شب روز يك شنبه 25 مرداد اين دست خط كجا مانده و چرا به من ابلاغ نشده؟ ثانيا طرز نوشتن دست خط و امضاي اعليحضرت كاملا مي رساند كه اول امضايي شده و بعد اين دست خط در تهران به خط هيراد نوشته شده. ثالثا اين دست خط به چه دليل بايد يك ساعت بعد از نصف شب روز يك شنبه 25 مرداد كه در تمام نقاط رفت و آمد به واسطه حكومت نظامي قدغن بوده، به منزل اينجانب ابلاغ شود؟

رابعا در اصالت اين دست خط به دليل بيانات و فرمايشات خود اعليحضرت شك و ترديد كامل داشتم و يقين داشتم كه اين دست خط با استحضار اعليحضرت صادر نشده است. خامسا ما در مجلس شوراي ملي نسبت به بعضي از حقوق اعليحضرت اعتراض داشتيم و اين حقوق را تشريفاتي مي دانستيم. از آن جمله: عزل و نصب وزرا و اعلام جنگ و صلح و غيره كه در قانون اساسي اغلب ممالك هست و جنبه تشريفاتي دارد.» به موجب اين اظهارات صريح، اولا تاييد مي كند كه دست خط را دريافت كرده، ثانيا خط نويسنده را شناخته كه به خط جناب آقاي هيراد نوشته شده كه صلاحيت نوشتن كليه دست خط ها را داشته اند. ثالثا تصديق و تاييد مي كند كه امضاي اعليحضرت را شناخته، با اين كيفيت معلوم نيست كه چگونه درصدد برنيامده به فرض وجود شك و ترديد، از كفيل وزارت دربار و نويسنده فرمان بلافاصله تحقيق كرده يا با وسايل ارتباطي كه بين تهران و محل اقامت اعليحضرت همايون شاهنشاهي وجود داشته است، نسبت به صحت آن تحقيق كند و معلوم نيست بر فرض ترديد در اصالت دست خط، چه مانعي داشته است حتي پس از عزيمت شاهنشاه از كشور به وسيله سفيركبير ايران و با اعزام نماينده مخصوصي خود را از ترديد خارج سازد. صرف نظر از اينكه در كليه امور اصل صحت آن است و در هيچ امري نمي توان در صورت تمرد شانه از زير بار مسووليت به عنوان شك و ترديد خالي كرد.

در پايان اين كيفرخواست و ذيل «تاريخ و محل وقوع بزه با تهيه مقدمات قبلي»، قيد شده بود: «بزه از تاريخ 25 الي 28 مردادماه روي داده، محل وقوع بزه تهران بوده، به اين ترتيب كه متهمان مقيم تهران طرح هاي تنظيمي را به منظور عملي شدن سوءقصدي كه داشته اند، چه در تهران و چه در شهرستان هاي كشور به اجرا گذاشته اند. نظر به اينكه علاوه بر مراتب مشروح در اين كيفرخواست مشهود بوده و همه اهالي تهران ناظر وقوع بزه بوده و متهمان با سرسختي تمام براي رسيدن به مقصود كه همان موضوع اتهام است، در برابر مردمي كه منظوري جز حفظ حقوق اساسي خود نداشته اند، مقاومت شديدي ابراز داشته كه در اثر سرسختي و مقاومت آنان به موجب سوابق موجود در اداره پزشك قانوني در تهران چهل وسه نفر مقتول و هشتادوپنج نفر مجروح شده اند، كه گناهي جز حفظ قانون اساسي و تلاش براي جلوگيري از سقوط كشور خود نداشته اند و نظر به اينكه متهمان از افراد مشخص و ممتاز كشور بوده كه مردم به وجود آنان اميدواري زيادي داشته كه در راه حفظ مصالح كشور ساعي و كوشا باشند و اولين وظيفه آنان وفاداري به سوگندي بوده كه براي حفظ حقوق اساسي ايران ياد كرده و بدبختانه سوگند خود را نقض و به آن حقوق خيانت كرده اند، ملاحظه مي شود كه بزه انجام شده از طرف متهمان مقرون به علل مشدده است كه به همين مناسبت تقاضاي صدور راي اعدام را دارد.

قطعنامه هاي شوراي امنيت عليه عراق

2 سپتامبر 1992 بنا به راي شوراي امنيت دارايي هاي عراق در همه كشورها توقيف و بابت غرامت به آسيب ديدگان تصرف شد. صدام در روز دوم اوت 1990م. در يك تهاجم گسترده، كويت را اشغال و آن را ضميمه خاك خود كرده بود. چند ساعت پس از حمله عراق به كويت، شوراي امنيت تشكيل جلسه داد و با صدور قطعنامه 660، ضمن ابراز نگراني از تهاجم نيروهاي نظامي عراق به كويت، با احراز نقض صلح و امنيت بين المللي و به موجب مواد 39 و 40 منشور سازمان ملل، آن را محكوم كرد و از عراق خواست بدون هيچ قيد و شرطي، نيروهاي خود را از خاك كويت خارج و مذاكرات با كويت براي حل اختلافات را شروع كند.

انتشار آثار افلاطون و آغاز عصر روشنگري در اروپا

مارسيليو فيچينو، مورخ و فيلسوف فلورانسي عصر رنسانس سوم اكتبر 1469 ترجمه آثار افلاطون را منتشر كرد كه تاثير بسزايي در شكل گيري رنسانس داشت. مهم ترين اثر فيچينو، كتاب «نظري در باب ميهماني افلاطون» نام دارد. او همچنين با تاسيس «آكادمي نو» (New Academy) در فلورانس (سال 1464م) نقش خود را به عنوان فيلسوف عصر روشنگري تثبيت كرد. از جمله مباحث ديگري كه فيچينو را با توجه به آن بايد در زمره اومانيست هاي عصر رنسانس جاي داد، توجه به مركزيت انسان در جهان هستي و به عبارت ديگر انسان مركزي است. افكار اومانيست هاي عصر رنسانس در باب رابطه انسان با طبيعت و حكمراني او بر عناصر و اجسام طبيعي نيز سبب ظهور نگرشي نو، در دانشمندان علوم طبيعي و انقلاب علمي قرون شانزده و هفده ميلادي شد.

گاهشمار


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4438 به تاريخ 11/7/97، صفحه 30 (تاريخ و اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه توسعه كارآفريني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 43)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است