|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/11: «نه» عراق به تحريم هاي ضد ايراني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4438 11/7/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


«نه» عراق به تحريم هاي ضد ايراني
ابراهيم الجعفري: به طور مستقيم يا غيرمستقيم در محاصره ايران شركت نمي كنيم


دنياي اقتصاد : وزيرخارجه عراق با اشاره به حفظ روابط با ايران و اعمال تحريم ها گفت كه بغداد در هيچ محاصره اي مستقيم يا غيرمستقيم مشاركت نمي كند. پيش تر نيز رئيس جمهوري تركيه از تحريم هاي ناعادلانه عليه ايران انتقاد كرده بود. به گزارش خبرگزاري فارس، «ابراهيم الجعفري» وزيرخارجه عراق در گفت وگويي تلويزيوني به تشريح مواضع و ديپلماسي بغداد در قبال روابط با كشورهاي مختلف جهان از جمله ايران و آمريكا پرداخت و درباره تهديدهاي اسرائيل عليه بغداد، تحريم هاي آمريكا عليه ايران، احتمال حمله اسرائيل به خاك عراق، بستن كنسولگري آمريكا در بصره و... اظهارنظر كرد.

جعفري در گفت وگو با RT درباره روابط و تعامل عراق با ساير كشورها در جهان گفت: ما هم منافعي ملي داريم و هم داراي منافع دوجانبه با اين يا آن كشور هستيم... [بنابراين روابط ما بر همين اساس] مي تواند كم يا زياد شود...ما با كشورهاي مختلف براساس منافعمان ارتباط مي گيريم بدون اينكه اين رابطه به يك رابطه محوري يا درگيري ميان قطب هاي مختلف تبديل شود.ما با كشورهايي ارتباط گرفتيم كه هيچ منافعي ما را به هم مرتبط نمي كرد اما تروريسم مانند يك شوك جهان را لرزاند و تروريسمي جهاني را هشدار داد و عراق را ايستگاه خود قرار داد.

حفظ روابط با ايران

وزيرخارجه عراق درباره ارتباط كشورش با ايران گفت آنچه كشورش را به ايران مرتبط مي كند، همسايگي جغرافيايي و مشتركات تاريخي و اجتماعي است و عراق نيز اين روابط را حفظ مي كند. اما آمريكا در مرحله اي مشخص در كنار عراق ماند و ما نيز با مردم آمريكا در چارچوب منافع مشترك دوطرفه تعامل مي كنيم و از آن مي خواهيم كه همان گونه كه با آن رفتار مي كنيم با ما تعامل كند و در امور ما دخالت نكند.

در محاصره ايران شركت نمي كنيم

او در پاسخ به سوالي درباره اينكه آيا بغداد به تحريم هاي آمريكا عليه ايران پايبند است، گفت: عراق حقايق جغرافيايي با كشورهاي همسايه را در نظر دارد و خود را از دخالت در حاكميت آنها دور نگه مي دارد و در فراهم كردن بستر براي كشاندن منطقه به سوي جنگ ها سهيم نمي كند. ما كشوري داراي قانون اساسي هستيم و پارلمان داريم. يك تصميم در كشور ما با عبور از چندين مرحله و حلقه اتخاذ مي شود اما ما در هيچ محاصره اي مستقيم يا غيرمستقيم مشاركت نمي كنيم. ابراهيم الجعفري تصريح كرد: عراق داراي تجربه محاصره در دهه آخر قرن 20 از سال هاي 1990 تا 2003 است. ما مي دانيم محاصره به چه معناست و حاكميت را تضعيف نمي كند و تنها روي ملت و بخش هاي مختلف جامعه تاثير مي گذارد. ما همه اين امور را درك مي كنيم و خطوط قرمزي داريم. زماني كه اين خطوط قرمز ما رعايت نشود و به عمق بشريت در هر كشوري وارد شود، ما آن را نمي پذيريم. انسان و كودك، هويتي جهاني است و ما با كودكان و سالمندان در هر جاي جهان همراهيم بنابراين نمي پذيريم كه به اين مردم آسيب و ضرري وارد شود.

احتمال نزديكي آمريكا و ايران

الجعفري در پاسخ به اين سوال كه آيا ممكن است در آينده نزديك شاهد نزديكي آمريكايي - ايراني باشيم؛ آن چنان كه در كره شمالي روي داد، گفت: اين امر وارد است .چرا آنچه ميان آمريكا و كره شمالي روي داد ميان ايران و آمريكا حاصل نشود؟ دوري ميان واشنگتن و پيونگ يانگ بيشتر و بزرگ تر از فاصله ميان واشنگتن و تهران نيست. الجعفري گفت: در زمان «باراك اوباما» رئيس جمهور آمريكا، آنها دور يك ميز نشستند و اختلافاتشان را كنار گذاشتند و براي مشكلاتشان راهكار يافتند و امروز نيز جهان مسلح به فرهنگ حل بحران ها است. اگر بحراني در يك كشور حاصل شود، آن بحران در حدود مرزهاي آن كشور به تنهايي باقي نخواهد ماند بنابراين هر كشوري كه روي بحران ها سرمايه گذاري مي كند بايد بداند كه مقابل ملت هاي يك منطقه به طور كامل قرار خواهد گرفت.

بستن كنسولگري آمريكا

او درباره مساله بستن كنسولگري آمريكا در بصره و اعتراض واشنگتن به نفوذ روزافزون ايران گفت: ايران پيش از آمريكا قرباني شده بود، آيا اين عاقلانه است كه قرباني را مجرم و جاني بدانيم؟ ابتدا كنسولگري ايران در بصره هدف قرار گرفت و شعارهاي ضدايراني سر داده شد درحالي كه اين كشور بهترين جوانانش را به عنوان مستشار نظامي براي كمك به عراق در جنگ با تروريسم به كشورمان اعزام كرده بود.

الجعفري گفت: اين بي معني است. از نظر ما كنسولگري ها و هيات هاي ديپلماتيك موجود در عراق، ميهمان ما هستند و بخشي اساسي از حاكميت ما به شمار مي روند؛ امنيت آنها براي ما مهم است و دولت بر دفاع از آنها با هر پيشينه سياسي و جغرافيايي تاكيد دارد. بنابراين معتقدم كه اين اقدام (اشاره به تصميم واشنگتن در بستن كنسولگري اش در بصره) شتاب زده بود و اميدوارم واشنگتن در تصميمش تجديدنظر كند زيرا اين اقدام به نفعش نيست. سوال ديگري كه از وزيرخارجه عراق پرسيده شد اين بود: شما چگونه با كشورهاي عربي از يك سو و با ايران از سوي ديگر ارتباط داريد. به ويژه كه تهران انگشت اتهامش در حمله اخير به اهواز را به سوي رياض و ابوظبي نشانه گرفت. آيا شما مي توانيد نقاط توافقي ايجاد كنيد؟ ابراهيم الجعفري توضيح داد: ما روابط مستحكمي با كشورهاي عربي حوزه خليج [فارس]، ايران، آمريكا، روسيه و همه كشورهاي جهان داريم. عراق براساس اعتقاداتش با اين طرف ها رفتار مي كند و كسي را از اين معادله خارج نمي كند. ما كشور متمدني هستيم و هنر تعامل با هر طرفي هرچند كه دور باشد را به خوبي مي دانيم. ما آماده ايم كه بخشي از راه حل باشيم اما آماده آن نيستيم كه بخشي از مشكل باشيم.

ناتوي عربي

او در پاسخ به اين سوال كه نظرش درباره تشكيل «ناتوي عربي» چيست، گفت: ناتوي عربي عليه چه كسي؟ من از گذشته تا به حال خواستار ايجاد يك بازار اقتصادي مشترك و حتي نيروي امنيتي مشترك بوده ام اما نه با نيت اشغالگري يا جناح بندي تا بتوانيم از اين راه منطقه را از تمامي طرف هايي كه قصد سلطه بر جهان را دارند، دور نگه داريم.

توانايي مقابله با اسرائيل

رئيس دستگاه ديپلماسي عراق درباره تهديدهاي رژيم صهيونيستي عليه عراق به بهانه وجود سلاح هاي بالستيك ايران در اين كشور گفت: عراق از پايه ها و اصول مقاومت مقابل اين چالش ها برخوردار است؛ همان گونه كه مقابل داعش نيز اين امر را نشان داد. ما به دنبال جنگ نيستيم اما ارزش هاي معنوي، فرهنگ، نيروهاي جوان و سربازاني داريم كه مي توانند از كشورشان دفاع كنند. وي در ادامه به ضرب المثلي خطاب به رژيم صهيونيستي و نظاميان آن اشاره كرد و گفت كه «ستاره هاي آسمان به آنها نزديك ترند تا خاكعراق.» پيش تر نيز «رجب طيب اردوغان» رئيس جمهور تركيه (روز دوشنبه) با انتقاد از تهديد آمريكا به تحريم اين كشور به خاطر تداوم روابط با ايران، تاكيد كرد كه تهران نبايد از هيچ مساله منطقه اي كنار گذاشته شود. اردوغان طي اولين سخنراني در ساختار جديد پارلمان تركيه به عنوان رئيس جمهور تحت نظام جديد رياستي گفت: «تحريم هاي ناعادلانه عليه ايران نادرست هستند. تهران نبايد از مسائل منطقه كنار گذاشته شود.» رئيس جمهور تركيه پيش تر هم در مصاحبه با خبرگزاري «رويترز» گفته بود با وجود تحريم هاي آمريكا به واردات گاز طبيعي از ايران ادامه مي دهد.

ترامپ در تاريخ 18 ارديبهشت طي سخنراني در كاخ سفيد با متهم كردن ايران به تلاش براي دستيابي به سلاح اتمي، مخفي كردن ابعاد نظامي برنامه هسته اي و دخالت در امور كشورهاي منطقه، خروج آمريكا از برجام را اعلام كرد. او همچنين گفت كه تحريم هاي پيشين هسته اي و تحريم هاي سخت تر جديدتر در بازه 90 تا 180 روزه عليه ايران باز خواهند گشت.

«نه» عراق به تحريم هاي ضد ايراني


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4438 به تاريخ 11/7/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نانو مواد
متن مطالب شماره 38، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است