|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/11: بخشنامه هاي متعدد ادامه دارد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4438 11/7/97 > صفحه 15 (بورس - كالا) > متن
 
 


بخشنامه هاي متعدد ادامه دارد
سرقيني: دولت به محض بهبود اوضاع از بازار خارج مي شود

نويسنده: آزاده حسيني

 گروه بنگاه ها : با اعلام حذف سقف رقابت در معاملات بورس كالا به نظر مي رسيد كه دوره سياست گذاري هاي دستوري در بورس كالا به پايان رسيده؛ دستورالعمل هاي دستوري كه به خصوص از ابتداي سال معاملات بورس كالا را دستخوش فراز و نشيب هاي زيادي كردند كه از آن جمله مي توان به دستورالعمل هايي همچون تعيين قيمت هاي پايه بر مبناي دلار 4200 تومان، الزام به عرضه محصولات فولادي و محصول نهايي در بورس كالا، صادرات محصولات فولادي تنها توسط توليدكننده يا نماينده آن، آزادسازي سقف رقابتي و اكنون هم اخذ مابه التفاوت قيمت محصولات فولادي كه قبلا در بورس كالا به فروش رسيده است، اشاره كرد. جلوگيري از معاملات همزمان خريد و فروش توسط كارگزاري ها نيز ديگر دستورالعمل جديدي است كه در روزهاي اخير ابلاغ شده است.

 اين دستورالعمل نيز در جلسه هيات مديره سازمان بورس تصويب و مقرر شده در معاملات بازارهاي فيزيكي بورس كالا، ارائه خدمات كارگزاري به صورت همزمان در دو سمت خريد و فروش در هر عرضه براي تمامي شركت هاي كارگزاري ممنوع باشد كه البته آثار خاص خود را بر بازار خواهد داشت.اكنون به نظر مي رسد همچنان اين وضعيت ادامه دارد؛ همان طور كه در بالا هم اشاره شد از جمله اين ابلاغيه ها كه تاثير آن را شاهد هستيم، درخواست براي پرداخت مابه التفاوت قيمت محصولات فولادي است كه در تاريخ يك مرداد تا 20 شهريور در بورس كالا مورد معامله قرار گرفته است. اين دستور العمل از سوي معاونت معدني وزارت صنعت، معدن و تجارت به بورس كالا ابلاغ شده و تخطي از آن نيز باعث بسته شدن كد معاملاتي خاطي در بورس كالا مي شود. پيرو اين موضوع، شركت فولاد خوزستان و برخي ديگر از شركت ها به مشتريان خود نامه نوشته و مابه التفاوت قيمت محصولي را كه فروخته و وجه آن را دريافت كرده اند از آنها درخواست كرده اند.

 اين در حالي است كه شرط ضمن معامله اين چنيني در زمان فروش در بورس كالا وجود نداشت. از همين رو بسياري از خريداران محصولات بورسي كه چنين نامه اي را دريافت كرده اند طي تماس با دفتر روزنامه از تنظيم نامه اي به شركت بورس كالاي ايران در اعتراض به اين موضوع خبر داده و معتقدند پس از پايان معامله امكان تغيير در آن به لحاظ شرعي و حقوقي وجود ندارد و تنها شرط ضمن معامله، عرضه محصولات پس از ايجاد ارزش افزوده و تغيير آن به محصولي ديگر در بورس كالا بوده و موضوع امكان افزايش قيمت وجود نداشته است. از سوي ديگر شركت بورس كالا در اطلاعيه اي كارگزاران را محدود به معاملات خريدار يا فروشنده كرده و امكان معامله همزمان خريد و فروش را از كارگزاران بورس كالا سلب كرده است. از اين رو به نظر مي آيد همچنان شاهد بخشنامه هاي متعدد در بورس كالا نيز باشيم. به اعتقاد برخي فعالان «فرقي نمي كند كه عرضه كننده باشي يا خريدار يا كارگزار به هر حال همه ذي نفعان بورس كالا مشمول دستور العمل هاي متعدد خواهند شد.»

در همين راستا جعفر سرقيني معاون امور معدن و صنايع معدني وزارت صنعت، معدن و تجارت در حاشيه همايش فلزات غير آهني كه روز گذشته در سالن همايش هاي صدا و سيما برگزار شد درخصوص نامه اخير اين معاونت كه به امضاي وي رسيده در مورد پرداخت مابه التفاوت براي خريدهاي بورسي در تاريخ اعلام شده ،گفت: برخي محصولات هنوز تحويل نشده و حتي آنهايي كه تحويل شده بايد مابه التفاوت پرداخت شود. وي در پاسخ به اين پرسش «دنياي اقتصاد» كه در زمان انعقاد معامله در بورس كالا چنين شرطي لحاظ نشده و آيا اين كار خلاف قانون نيست، گفت: در زمان معامله، قيمت ها پايين تر بوده و پس از آن قيمت ها با حذف رقابت بالاتر رفت؛ اين در حالي است كه خريداران كه مقرر شده بود محصول خريداري شده را تبديل كرده و در بورس كالا بفروشند از اين كار سر باز زده اند لذا با قيمت هاي بالاتر محصول خود را فروخته اند بنابراين بايد مابه التفاوت را بپردازند.

وي اظهار كرد: اين مابه التفاوت از شركت هايي كه تيرآهن و ميلگرد خريده اند دريافت نمي شود، چرا كه آن را در بازار مصرف فروخته اند اما اين موضوع براي خريداران محصول شمش، اسلب، ورق و آهن اسفنجي الزامي است و بايد مابه التفاوت نرخ آن را بر اساس نرخ اوليه معامله پس از تاريخ 20 شهريور ماه سال جاري پرداخت كنند.

وي همچنين از قيمت گذاري در بورس كالا بر اساس نرخ پايه نيمايي براي محصولات آلومينيومي در بورس كالا خبر داد و گفت: بر اساس جلسات كارشناسي كه برگزار شده مقرر شد نرخ پايه آلومينيوم در بورس كالا بر اساس نرخ نيمايي باشد، چرا كه اين كالا بيش از ساير كالاهاي بورس كالا در حوزه فلزات متاثر از واردات است.

سرقيني تاكيد كرد: دولت تمايلي به حضور و تعيين قيمت ندارد اما با توجه به شرايطي كه وجود دارد در اين امر ورود كرده و به محض بهبود اوضاع از اين حوزه خروج مي كند. در همين حال محمود الهي فر مدير عامل كارگزاري سي ولكس كالا نيز درباره ابلاغيه جديد بورس كالا مبني بر ممنوعيت خريد و فروش همزمان كارگزاران در معاملات كالايي گفت: اين تصميم بر اساس مصلحت سنجي بورس اخذ شده و به احتمال زياد به دليل اينكه عرضه كنندگان برخي كالاها در بورس كالا محدود هستند و امكان هدايت خريداران و فروشندگان وجود دارد اين تصميم گرفته شده است.

وي افزود: اگر عرضه كننده در بورس كالا زياد بود، امكان هدايت معاملات وجود نداشت و شاهد اتخاذ چنين تصميماتي نبوديم.

الهي فر تاكيد كرد: همچنين اين تصميم مي تواند در راستاي تمركز زدايي معاملات از سوي برخي كارگزاران و توزيع درآمد بين همه كارگزاران گرفته شده باشد. وي همچنين ضمن انتقاد از سياست گذاري هاي دستوري و حاكميت مكانيزم اقتصاد دستوري گفت: متاسفانه چندي است كه بازار قانونمندي خود را از دست داده و قيمت ها بر اساس عرضه و تقاضا تعيين نمي شود.

در اين بين كارشناسان با انتقاد از وضعيت فعلي معتقدند وزارت صنعت بايد به سرعت از بازارهاي كالايي با شيوه كنوني خارج شود. به عقيده آنها دولت با مداخلاتي كه در قيمت گذاري در ماه هاي اخير داشته باعث بر هم خوردن موازنه بازارهاي كالايي با كليت اقتصاد شده و در چنين شرايطي مجبور است به هر نحوي اين موازنه را برگرداند و به همين دليل مدام بخشنامه هاي متعدد صادر مي كند اما متاسفانه اغلب اين بخشنامه ها به جاي بهبود اوضاع شرايط را بدتر مي كنند. به گفته آنها دولت بايد بازار را به حال خود وامي گذاشت تا بر اساس واقعيت هاي اقتصادي عمل كند. اگر قيمت ارز روند رو به رشدي را طي كرده، دولت نبايد با تعريف يك نرخ ثابت شرايط را براي بروز مشكلات بعدي به خصوص در بازارهاي كالا فراهم مي كرد كه نتيجه آن در حال حاضر دامنگير همه بازارها از جمله فولاد هم شده و دستورالعمل هاي متعددي كه در اين راستا صادر شده نيز نمي تواند مشكل را برطرف كند.

بخشنامه هاي متعدد ادامه دارد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4438 به تاريخ 11/7/97، صفحه 15 (بورس - كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بارآثار ديگري از " آزاده حسيني"

  چالش هاي پيش روي صنعت آلومينيوم كشور / در نشست كميته آلومينيوم همايش فلزات غير آهني «دنياي اقتصاد» بررسي شد
آزاده حسيني، زهرا مسافر، دنياي اقتصاد 11/6/97
مشاهده متن    
  نخستين نشست كميته طلاي «همايش فلزات غير آهني» / با حضور فعالان حوزه معدني در«دنياي اقتصاد» برگزار شد
آزاده حسيني، زهرا مسافر، دنياي اقتصاد 7/6/97
مشاهده متن    
  قدم اول آزادسازي قيمتي در بورس كالا / دستور العمل جديد معاملات محصولات فولادي، مس و آلومينيوم ابلاغ شد
آزاده حسيني، دنياي اقتصاد 5/6/97
مشاهده متن    
  در گفت وگو با مدير امور سهام، سرمايه گذاري و مجامع شركت ملي مس بررسي شد: سود سرشار قيمت گذاري دستوري براي «توليدكننده نماها»
آزاده حسيني، دنياي اقتصاد 3/6/97
مشاهده متن    
  عرضه اوليه اوراق سلف موازي استاندارد تيرآهن ذوب آهن اصفهان
آزاده حسيني، دنياي اقتصاد 30/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي دانش زمين
متن مطالب شماره 38، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است