|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/14: قرباني «توريستي» بي ثباتي ارزي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4440 14/7/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


قرباني «توريستي» بي ثباتي ارزي
«دنياي اقتصاد» همزمان با فصل اوج سفرهاي ورودي بررسي مي كند

نويسنده: نويد شكراللهي

 دنياي اقتصاد : در هفته اي كه گذشت، بازار ارز در ايران بار ديگر اوضاع متلاطم و پرنوساني را به لحاظ قيمتي پشت سر گذاشت و هرچند اين مرتبه جنس وقوع نوسان متفاوت با ديگر اوقات و در روندي معكوس با ريزش قيمت ها همراه بود، اما شدت دامنه نوسان ها موجب شد كه گردشگري كشور به عنوان يكي از بخش هاي اقتصاد كه به صورت مستقيم با بازار ارز سروكار دارد، با چالش هاي جديدي مواجه شود.

كارشناسان و فعالان صنعت توريسم كشور و صاحبان كسب وكارهاي مرتبط با حوزه گردشگري همواره تاكيد مي كنند كه مستقل از قيمت ها و نرخ تبديل، آنچه درخصوص بازار ارز كشور جهت ارائه خدمات به گردشگران ورودي در اولويت است، ثبات و تعادل در قيمت هاست و در صورت عدم ثبات و آرامش در اين بازار، اعتماد گردشگر از قيمت ها و سفر به ايران لطمه مي بيند. اما با اين وجود، شدت نوسان قيمت ها و عدم ثبات نرخ تبديل ارز در هفته گذشته به ميزاني بود كه متقاضيان تبديل ارز تحت تاثير فضاي مبهم بازار و عملكرد صرافي ها قرار گرفتند و با مشكلات بسياري براي دريافت خدمات ارزي مواجه شدند. تعداد قابل توجهي از صرافي ها ترجيح مي دادند تن به هيچ نوع معامله اي ندهند و از اين رو بسياري از گردشگراني كه هفته گذشته وارد كشور شدند براي تبديل ارز خود سرگردان ماندند؛ چراكه در نخستين مواجهه با كشور و در فرودگاه هاي بين المللي با صرافي هايي روبه رو مي شدند كه يا تعطيل بودند يا هيچ معامله اي در آنها صورت نمي گرفت و گردشگران بدون ريال را به صرافي هاي مركز شهرها حواله مي دادند. به علاوه، دسترسي گردشگران خروجي از كشور نيز به بازار ارز براي تامين نيازهاي ارزي خود محدودتر شد.

چالش گردشگران ورودي براي تبديل ارز

اتفاقات هفته گذشته درخصوص تامين ارز گردشگران ورودي به كشور در حالي رقم خورده است كه مهرماه همزمان با آغاز يكي از دوره هاي اوج حضور گردشگران خارجي در كشور است و به نوعي اين مقطع از سال، فصل سفر گردشگران خارجي به ايران محسوب مي شود. به همين جهت، ارائه صحيح و بدون نقص خدمات در اين بازه زماني حساس، به دليل ميزان تاثيري كه بر مخاطبان صنعت گردشگري كشور مي گذارد و موجب شكل گيري تصويري جهاني از سفر به ايران مي شود، از اهميت بسيار بالايي برخوردار است؛ اما به رغم اين حساسيت، ماجرا دستكم در حوزه ارزي روندي معكوس را طي كرد.

تحت تاثير فضاي مبهم ايجاد شده درخصوص تعيين نرخ ارز و همچنين عدم پيش بيني سازوكاري منسجم براي ارائه خدمات ارزي به گردشگران خارجي، بسياري از صرافي هاي مجاز از انجام معاملات ارزي امتناع مي كردند و مشاهدات خبرنگار «دنياي اقتصاد» نيز نشان مي دهد اين موضوع چند روزي در صرافي هاي موجود در برخي فرودگاه هاي بين المللي كشور نيز صادق بوده است. پيش از اين نوسانات ارزي، ايران به دليل تحريم ها از زيرساخت هاي مالي مناسبي نيز برخوردار نبوده و عموم گردشگران خارجي در كشور امكان استفاده از كارت هاي اعتباري بين المللي خود را ندارند. از اين رو، بسياري از گردشگران ورودي به كشور براي رفع نيازهاي ارزي خود روي صرافي هاي موجود در فرودگاه ها حساب مي كنند كه عدم ارائه خدمات ارزي آنها در بدو ورود گردشگران، خصوصا گردشگراني كه به صورت انفرادي سفر مي كنند، لطمه قابل توجهي به تجربه سفر آنان مي زند.

از طرف ديگر مشاهدات نشان مي دهد به دنبال امتناع فعالان مجاز ارزي از انجام مبادلات، انگيزه حضور دلالان و غيرمجازها براي انجام معاملات ارزي در بازار افزايش پيدا كرده كه با پيشنهاد قيمت هاي غيرواقعي و فاصله دار با واقعيت هاي ارزي كشور، گردشگران را متحمل پذيرش ريسك بالايي براي تبديل پول خود مي كنند. از آن جا كه تبديل ارز گردشگران در نقاط مهمي همچون بسياري از فرودگاه هاي بين المللي متوقف شده، اين افراد به طور ويژه با حضور در محيط هاي توريستي و جاذبه هاي گردشگري، اقدام به تبديل ارز مسافران و گردشگران مي كنند كه باعث كاهش اعتماد گردشگران خارجي به فضاي مالي ايران شده است. به اين ترتيب و در صورت استمرار اين شرايط، يكي از فرصت هاي طلايي كشور براي جذب بيشتر گردشگر كه به دليل ارزاني به وجود آمده، براي سفر گردشگران خارجي به ايران از بين خواهد رفت.

چاره تامين ارز گردشگران خروجي

اما مساله نوسانات ارزي مساله اي نيست كه در صنعت توريسم تنها متوجه گردشگران ورودي به كشور باشد و در اين خصوص گردشگران خروجي از كشور نيز با چالش هاي كم وبيش مشابهي روبه رو هستند. از مشاهده بازار مبادلات ارزي در هفته گذشته چنين برمي آيد كه تحت تاثير ريزش قيمت ارز، مبادلات به منظور تبديل ريال به ارز هاي عمده اي همچون دلار و يورو به شكل محدودتري صورت مي گرفت كه اين موضوع موجب شده بود بسياري از متقاضيان سفر خروجي براي تامين ارز خود با مشكل مواجه شوند. اين درحالي است كه همچنان برخي مطالبه نابجاي تامين ارز گردشگران خروجي به قيمتي پايين تر از نرخ بازار آزاد و مشابه سياست ناكارآمد ارز دولتي را مطرح مي كنند كه به باور كارشناسان سياست اشتباه دولت در چندماه نخست امسال درخصوص تامين ارز گردشگران خروجي موجب شد با وجود محدوديت هاي ارزي و شرايط ويژه و دشواري كه كشور به لحاظ اقتصادي در حالي سپري كردن است، بسياري به منظور بهره گيري از اين رانت متقاضي سفر خارجي شوند. آمارهايي كه از ميزان سفر ايرانيان به برخي مقاصد پرطرفدار در زمان برقراري سياست ارز مسافرتي منتشرشده نيز از اين واقعيت حكايت دارد كه تحت تاثير اين سياست، الگوي سفر خارجي ايرانيان نيز تغييراتي داشت و تقاضاي سفر گردشگران خروجي از كشور به مقاصد دوردست تري همچون صربستان كه سفر به آنها به منزله برخورداري بيشتر از رانت ارزي بود، با رشد بي سابقه اي روبه رو شد.

اما با اين حال به نظر مي رسد كه ديگر سياست «ارز مسافرتي» و ارائه ارز به قيمتي ارزان تر از بازار آزاد به مسافران خروجي جايي در سياست هاي ارزي بانك مركزي ندارد، اما با اين وجود كارشناسان اقتصادي و صاحب نظران بر اين واقعيت تاكيد دارند كه نمي توان نيازهاي ارزي همه مسافران خروجي را يكسان ديد و با ارائه ارز به اين عده به قيمت بازار آزاد، محدوديت ها در تامين ارز آنان را به حداقل رساند. درخصوص آخرين رويكرد بانك مركزي براي تامين ارز گردشگران خروجي، يك عضو فراكسيون گردشگري مجلس شوراي اسلامي توضيحاتي ارائه داده است. غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي در گفت وگو با خبرگزاري «ايلنا» اظهار كرده: «در آخرين نشستي كه با رئيس كل بانك مركزي داشتيم، گزارشي ارائه شد كه براساس آن اعلام شده فعلا حتي توانايي پرداخت ارز دانشجويي و مطالعات علمي هم وجود ندارد و در چنين شرايطي بعيد مي دانم كه ارزي براي مسافرت و تفريح درنظر گرفته شود.»

وي افزوده است: «همچنين در گزارش بانك مركزي اين موضوع مطرح شد كه با شرايط امروز، نمي توان سرمايه كشور را به امور غيرضروري اختصاص داد و در مورد موضوعاتي همچون سفر مساعدت خاصي را در نظر گرفت؛ چراكه كشور در شرايط جنگ اقتصادي قرار دارد و بايد در هزينه كردن از خزانه با احتياط بسيار عمل شود.» اين عضو فراكسيون گردشگري مجلس شوراي اسلامي همچنين تصريح كرد: «تا زماني كه اوضاع اقتصادي كشور به شرايط عادي بازگردد، تنها براي امورات اضطراري و ضروري ارز تخصيص داده مي شود. به عنوان مثال اگر كميسيون پزشكي براي درمان يك بيماري چنين تشخيص بدهد كه نياز به ارز وجود دارد، قطعا ارز مورد نياز تامين مي شود. همچنين براي تهيه برخي دارو هاي خاص نيز ارز مورد نياز در اختيار قرار خواهد گرفت.»

به اين ترتيب و با جمع بندي نظر كارشناسان اقتصادي و فعالان صنعت گردشگري كشور مي توان چنين نتيجه گرفت كه دولت و بانك مركزي بايد اولويت خود را به ايجاد آرامش و ثبات در بازار ارز كشور اختصاص دهند و تصحيح قيمت ها به مرور انجام شود. با بازگشت آرامش و مقابله با نوسانات ارزي، اعتماد گردشگران خارجي براي سفر به ايران بيش از مقدار كنوني خواهد شد و اين افراد اطمينان بيشتري نسبت به ثبات و تعادل قيمت ها و همچنين رعايت انصاف در تبديل ارز خود خواهند داشت؛ امري كه براي شكوفايي صنعت گردشگري كشور و بهره گيري از موقعيت ويژه كنوني كه در آن سفر به ايران براي گردشگران خارجي نسبت به هميشه ارزان تر و به لحاظ قيمتي جذاب تر شده، ضرورت دارد. همچنين دولت بايد براي تبديل ارز گردشگران خصوصا در فرودگاه و در بدو ورود به كشور تدابير ويژه اي به خرج دهد تا در پي بروز هر گونه اتفاقي در بازار، چنين بلاتكليفي هاي براي آنان و خصوصا گردشگراني كه خارج از قالب آژانس هاي مسافرتي و به صورت انفرادي سفر مي كنند، پيش نيايد.

از سوي ديگر، بانك مركزي و دولت بايد حق سفر را براي تمامي افراد به رسميت بشناسد و به اين منظور نيازي نيست ارز را با رانت و پايين تر از قيمت بازار در اختيار گردشگران خروجي قرار دهد؛ تنها كافي است سياست ها به سمت واقعي شدن و تك نرخي شدن ارز حركت كند تا به اين ترتيب هر گردشگر خروجي به هر ميزان كه نياز ارزي دارد، به قيمت واقعي و از بازار ارز تهيه كند.

قرباني «توريستي» بي ثباتي ارزي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4440 به تاريخ 14/7/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از " نويد شكراللهي"

  فيلترينگ سايت هاي سفر؛ تقابل يا اجراي قانون؟ / «دنياي اقتصاد» در آستانه سال «تحول ديجيتالي در گردشگري» بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  چاره انديشي چيني براي تراز منفي گردشگري / «دنياي اقتصاد» مسير توسعه توريسم داخلي در سرزمين اژدها را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  دميدن در آتش بي ثباتي مديريت گردشگري / معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، در آستانه تبديل اين سازمان به وزارتخانه بركنار شد
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
  نخستين پالس آماري از حذف ارز مسافرتي / «دنياي اقتصاد» انعكاس سياست هاي ارزي كشور بر ميزان سفر ايراني ها به گرجستان را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  رشد يا افت ۴۵درصدي در گردشگري ورودي؟ / «دنياي اقتصاد» صحت آمارهاي گردشگري را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نانو مواد
متن مطالب شماره 38، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است