|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/14: 6 چالش كفش تبريز «دنياي اقتصاد» بررسي كرد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4440 14/7/97 > صفحه 18 (استان ها) > متن
 
 


6 چالش كفش تبريز «دنياي اقتصاد» بررسي كرد


نويسنده: سيما نيك رفتار

 دنياي اقتصاد ? تبريز : صنعت كفش تبريز، با حدود يك قرن فعاليت پرفراز و نشيب خود، رونق بخش اقتصاد غيرنفتي ايران بوده است اما اكنون با مشكلاتي دست و پنجه نرم مي كند. از قديم الايام تبريز را با كفش و چرمش مي شناسند و اين شهر پايتخت چرم و كفش كشور است.

 صنعتي كه شغل موروثي تبريزي ها بود

آغاز فعاليت صنعت كفش در تبريز و آذربايجان شرقي به سال 1308 بازمي گردد و نخستين واحد چرم با نام چرم خسروي در اين شهر ايجاد شد. از سال 1340 سير صعودي رونق چرم و كفش در اين شهر و استان پا گرفت و اكنون آذربايجان شرقي و در راس آن تبريز داراي سابقه حدود يك قرني در صادرات چرم و كفش بوده، به نحوي كه اين شغل در برخي خانواده هاي تبريزي به صورت موروثي ادامه داشته است.

تبريز مركز اصلي توليد و عرضه كفش دست دوز تمام چرم بود كه آوازه جهاني داشت ولي افسوس كه در اثر بي توجهي به اين صنعت و در اين اواخر به جهت نبود ثبات نرخ ارز و به تبع آن، متغير بودن قيمت تامين مواد اوليه، صنعت كفش تبريز با مشكلات زيادي روبه رو شده است.

 كاهش كفش هاي خارجي در ويترين ها

رئيس اتحاديه كفاشان و سراجان تبريز گفت: آذربايجان شرقي به ويژه تبريز بيش از يك قرن در صنعت چرم و كفش سابقه دارد و كفش چرم دست دوز تبريز به عنوان برند ملي داراي شهرت جهاني است.

عليرضا جباريان فام با اشاره به راه اندازي نخستين كمپين خريد كالاي ايراني در تبريز اظهار كرد: نخستين كمپين خريد كالاي ايراني در سال 95 با محوريت كفش تبريز اجرا شد كه اين اقدام در رونق صنعت كفش تبريز بسيار تاثيرگذار بود و موجب كاهش 95 درصدي ورود كفش هاي خارجي و چيني شد. وي اظهار كرد: بيش از 40 هزار نفر در صنعت كفش تبريز فعاليت مي كنند و 110 هزار نفر به صورت مستقيم ارتزاق و 50 هزار نفر نيز به صورت غيرمستقيم در اين صنعت فعاليت مي كنند. رئيس اتحاديه صنعت كفش تبريز اظهار كرد: افزايش قيمت دلار باعث شده است صادرات به كشورهاي عراق، افغانستان و جمهوري آذربايجان بيشتر باشد و حتي به كشورهاي استراليا و آلمان كفش دست دوز صادر مي كنيم و با 200 درصد رشد مواجه هستيم.  جباريان فام با اشاره به مشكلات صنعت كفش تبريز، 6 چالش اين صنعت را نبود نقدينگي، كمبود سرمايه در گردش، افزايش قيمت ها و نبود مواد اوليه، پراكنده بودن واحدهاي توليد كفش در شهر و نبود شهرك هاي تخصصي و ركود بازار اعلام كرد. وي گفت: 3 سال است كه براي ثبت ملي و جهاني كفش تبريز تلاش مي كنيم و بالاخره توانستيم دو ماه پيش كفش دست دوز تبريز را به ثبت ملي برسانيم. رئيس اتحاديه كفاشان با بيان اينكه 95 درصد كفش هاي تمام چرم كشور در تبريز توليد مي شود اظهار كرد: بيش از 60 درصد توليد كفش كشور در تبريز اتفاق مي افتد.

با اين اوصاف براي حفظ اشتغال صنعت كفش و چرم تبريز، حداقل بايد با حمايت هاي دولت، تسهيلات تامين نقدينگي در اختيار توليدكنندگان كيف و كفش چرم قرار گيرد، ضمن اينكه با تزريق مواد اوليه كشف شده كفش از انبارهاي محتكران در بازار و تسريع در روند ترخيص مواد اوليه اين صنعت از گمركات، اين حوزه را از خطرات احتمالي آينده مصون بداريم.

براي بررسي مشكلات اين قشر تلاشگر، گشت و گذاري در بازار تاريخي كفاشان تبريز زده و ضمن بازديد از بازاري كه اين روزها به دليل گراني و ركود، مشتريان خود را تا حدودي از دست داده، صحبتي با فروشندگاني كه زماني توليد كننده نيز بودند، كرده ايم.

 بالا رفتن قيمت مواد اوليه و گراني

رسول عظيمي از فروشندگان كفش تبريز كه سابقه اي 30 ساله در اين كسوت دارد، مي گويد: فعالان صنعت كفش تبريز براي رقابت و صادرات بايد كفش هايي با كيفيت و با قيمت مناسب توليد كنند، ولي بالا رفتن قيمت مواد اوليه موجب شده است هزينه هاي توليد و قيمت كفش بالا برود.

وي ادامه داد: با اين شرايط هرگز نمي توانيم با كشورهاي خارجي رقابت بكنيم.

 فعاليت بيشتر واحدها با كمترين ظرفيت

وي مي افزايد: شرايط فعلي براي توليدكنندگان سخت است و اكنون بيشتر واحدهاي توليدي با كمترين ظرفيت توليد، فعاليت مي كنند و 50درصد كاركنان خود را كاهش داده اند، صنعت چرم و كفش تبريز قدمت بالايي دارد و از مسوولان استاني و كشوري تقاضا داريم توليدكنندگان را حمايت كنند.

 عقب ماندن از پيشرفت هاي علم روز

عظيمي تاكيد مي كند: اگر بخواهيم تنها به برند كفش تبريز افتخار كنيم، نمي توانيم در زمينه صادرات پيشرفت كنيم؛ متاسفانه يكي از عمده مشكلات موجود در صنعت كفش، عقب ماندن از پيشرفت هاي علم روز است كه اين امر منجر شده ساير كشورها از لحاظ توليد كفش هاي مدرن و با كيفيت از ما سبقت بگيرند. وي با بيان اينكه واحدهاي توليدي در حوزه تكنولوژي دچار مشكل هستند مي افزايد: در حالي كه تكنولوژي دنيا روز به روز در حال پيشرفت است، اختلاف سطح تكنولوژي مورد استفاده ما با فناوري روز زياد است.

وي خاطرنشان مي كند: صنعت كفش، به عنوان يك برند در كشور شناخته شده، اما به دليل اينكه حمايت هاي لازم از اين صنعت نمي شود و از لحاظ مديريت و كنترل با ضعف مواجه است، اين صنعت كم كم از بين مي رود.

 واردات اجناس چيني مفيد واقع شد

عظيمي در پاسخ به تاثيرات اجناس چيني بر اين صنعت پرسابقه تبريز چنين اظهار مي كند: از نظر من چين براي ما ضرر نداشته، بلكه مفيد نيز بوده است. شايد در كوتاه مدت به ما ضرر رسانده ولي از طرفي براي ما مفيد بوده است، چون چين در عرصه كفش به ما مدل داده است كه باعث پيشرفت ايرانيان مي شود. از چين كفش مي آورديم و از مدل آنها نمونه مي گرفتيم.

 كار بلدها كنار گذاشته مي شوند

در ادامه به سراغ جوادي از توليدكنندگان و فروشندگان باسابقه بازار كفش تبريز با كوله باري از تجربه 45 ساله در اين صنعت رفتيم.

وي اين گونه سر سخن را باز كرد: مشكل ما اين است كه هركس در عرصه كفش كاري بلد است كنار گذاشته مي شود. اكثر كارخانه هاي كفش تعطيل است و اين براي تبريز تاسف بار است. وي مي افزايد: در تبريز هر كارخانه اي كه كار مي كند، به طور متوسط 124 خانواده از آن در آمد كسب مي كند، كفاشي شايد از دور يك كار ساده به نظر برسد ولي افراد زيادي از اين راه درآمد كسب مي كنند.

جوادي موضوع نبود نظارت و تحريم مواد اوليه را عامل اصلي گراني و كاهش كيفيت توليدات كفش و عدم رضايت مشتري دانست.

6 چالش كفش تبريز «دنياي اقتصاد» بررسي كرد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4440 به تاريخ 14/7/97، صفحه 18 (استان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار



آثار ديگري از " سيما نيك رفتار"

  افتتاح ۹۰ طرح برق رساني در تبريز
سيما نيك رفتار، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  درصد اعتبارات كميته امداد در آذربايجان شرقي مردمي است
سيما نيك رفتار، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  نصب ۲۵ سامانه خورشيدي در تبريز
سيما نيك رفتار، دنياي اقتصاد 18/6/97
مشاهده متن    
  مشكلات شهرك مبل و خودروي تبريز / در بازديد ميداني فرماندار و شهردار از دو شهرك صنفي تبريز بررسي شد
سيما نيك رفتار، دنياي اقتصاد 6/6/97
مشاهده متن    
  مناطق آزاد پلي به دنياي فرهنگ و هنر
سيما نيك رفتار، دنياي اقتصاد 23/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر



 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آسيا اقيانوسيه پزشكي هسته اي و بيولوژي
شماره 2 (پياپي 702)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است