|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/14: چشم انداز كاهش 20 درصدي هدر رفت آب
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4440 14/7/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


گزارش 
چشم انداز كاهش 20 درصدي هدر رفت آبدنياي اقتصاد : «كاهش هدررفت آب به زير 20 درصد تا سال 1400، روند ساخت سد در كشور، تاثير تحريم ها در صنعت آب و...» از جمله اخباري است كه در حاشيه چهاردهمين نمايشگاه بين المللي صنعت آب و تاسيسات آب و فاضلاب از سوي متوليان اين صنعت اعلام شد. اخباري كه چشم اندازي از وضعيت اين صنعت را به معرض نمايش مي گذارد. در اين خصوص معاون راهبردي و نظارت بر بهره برداري شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور درخصوص اقدامات صورت گرفته براي كاهش هدررفت آب گفت: براساس برنامه ريزي هاي صورت گرفته تا سال 1400 هدررفت واقعي آب به زير 20 درصد خواهد رسيد كه براي انجام اين كار به حدود 5 هزار ميليارد تومان سرمايه نياز است.

حميدرضا كشفي با بيان اينكه براي كاهش هدررفت و مديريت مصرف همزمان دو خط موازي ايجاد كرده ايم، عنوان كرد: علاوه بر انجام كارهاي فيزيكي براي كاهش آب بدون درآمد اقدامات فرهنگي را به منظور مديريت مصرف نيز انجام مي دهيم. وي با اشاره به اقدامات شركت آبفا در حوزه مديريت مصرف، گفت: براي مصارف خانگي و صنعتي برنامه هاي مدوني را در نظر گرفته ايم به گونه اي كه كارهاي آموزشي متفاوتي از كودكان دبستاني، زنان خانه دار و دانشجويان صورت گرفته است. معاون راهبردي و نظارت بر بهره برداري شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور افزود: علاوه بر اين مساله براي كاهش هدررفت آب نيز كارهايي از قبيل تعمير و بازسازي تجهيزات نيز در حال انجام است. البته دفتر مديريت مصرف به صورت مستقل اقدامات متعددي را انجام مي دهد. كشفي هدف كلان اين برنامه را كاهش سالانه يك درصد هدررفت آب دانست و افزود: براي كاهش هر يك درصد هدررفت واقعي آب 1500 ميليارد تومان سرمايه نياز است و بايد گفت كه در حال حاضر نيز ميزان هدررفت واقعي آب در كشور به طور متوسط 24 درصد تخمين زده مي شود.

109 سد در حال ساخت

مديرعامل شركت مديريت منابع آب ايران نيز با اشاره به اينكه در حال حاضر 109 سد در كشور در دست ساخت داريم عنوان كرد: در حال حاضر 109 سد در حال ساخت داريم كه از اين تعداد 42 سد كه با هدف تامين آب شرب كلانشهرها در حال ساخت هستند؛ به هر طريق ممكن بايد تا پايان برنامه ششم توسعه وارد مدار بهره برداري شوند. محمد حاج رسولي ها با تشريح آخرين وضعيت منابي آبي كشور پرداخت و افزود: پرونده سال آبي 97-96 در حالي بسته شده است كه ميزان بارندگي هاي كشور از ابتداي مهرماه سال گذشته تا پايان شهريورماه امسال به حدود 171 ميلي متر رسيده است كه براساس برآورد صورت گرفته افت نزولات جوي سال گذشته به گونه اي بوده است كه سومين سال آبي كم بارش را طي نيم قرن اخير سپري كرده ايم.

وي با اشاره به كاهش 33 درصدي ورودي آب به سدهاي كشور، گفت: در حال حاضر ميزان ذخيره آب در سدهاي كشور به حدود 81/ 19 ميليارد مترمكعب رسيده كه در مقايسه با سال گذشته 15درصد كاهش يافته است و در حال حاضر 60 درصد مخازن سدهاي كشور نيز خالي است. مديرعامل شركت مديريت منابع آب ايران با تاكيد بر اينكه افت بي سابقه بارندگي ها موجب كاهش 25 درصدي توليد انرژي نيروگاه هاي برقابي در سال جاري شده است، عنوان كرد: بر اساس پيش بيني صورت گرفته درصدديم تا براي پيك تابستان سال آينده نيز حداقل توليد معادل امسال را در برنامه داشته باشيم كه بر اين اساس 252 مگاوات نيروگاه برقابي جديد تا پيش از پيك برق تابستان 98 وارد مدار خواهد شد. حاج رسولي ها به وضعيت درياچه اروميه نيز اشاره كرد و گفت: با وجود اينكه بارندگي هاي كشور به طور متوسط 31 درصد كاهش يافته است ولي نزولات جوي مربوط به اين منطقه رشد مناسبي نسبت به سال گذشته و مدت متوسط بلندمدت داشته كه همين امر موجب شده است تا حدود 61 درصد رهاسازي از سدهاي ما نسبت به برنامه اوليه احياي درياچه افزايش پيدا كند.

وي افزود: ولي در حوضه آبريز زاينده رود اين شرايط كاملا متفاوت است و كل آورد سال آبي گذشته سد زاينده رود 540 ميليون مترمكعب بوده است كه اين سد تاكنون با چنين افت ورودي به مخزن روبه رو نبوده است به طوري كه كمترين ميزان ورودي آب به اين سازه آبي 700 ميليون مترمكعب بوده است. مديرعامل شركت مديريت منابع آب ايران در بخش ديگري از سخنان خود با تاكيد بر اينكه در هفت سال اخير هيچ طرح جديد سدسازي به لايحه قانون اضافه نكرده ايم، گفت: ما هم اكنون در پي تكميل طرح هاي نيمه تمام هستيم و درصدديم طرح هاي موجود را با سرعت به پيش ببريم. حاج رسولي ها تصريح كرد: ما در حال حاضر 109 سد در حال ساخت داريم كه از اين تعداد حدود 52 سد بيش از 50 درصد پيشرفت داشته اند. از اين تعداد نيز 42 سد كه با هدف تامين آب شرب كلان شهرها در حال ساخت هستند به هر طريق ممكن بايد تا پايان برنامه ششم توسعه با تامين 15 هزار ميليارد تومان وارد مدار بهره برداري شوند.

تاثير تحريم در صنعت آب

وزير نيرو با اشاره به اينكه تحريم ها و تهديدها فرصت است و قطعا اتفاقات خوبي براي صنعت آب در راه است عنوان كرد: اصناف و گروه ها هر چقدر روي قالب بندي هاي اخلاقي كار كنند، توفيقمان در حل و فصل مشكلات اقتصادي بيشتر خواهد شد.  اردكانيان اظهار كرد: از اين بابت تحريم ها به عنوان يك فرصت محسوب مي شود كه فضاي عمومي آماده است تا به بهانه شرايط خاص و مكانيزم هاي خاص، يكسري ميانبر انتخاب كنيم. وي با بيان اينكه شرايط عمومي آماده فعاليت بخش خصوصي در صنعت آب است، ادامه داد: در حال حاضر سازوكارهاي خوبي تدارك ديده شده تا هم در دولت، كميته ها و كميسيون ها، هم در مجلس و مهم تر از همه امكان و اجازه اي كه مقام معظم رهبري به سران سه قوه داده اند، بتوانيم بهتر فعاليت كنيم. اردكانيان تصريح كرد: در اين دو راهي موجود كه همه ما به نوعي در آن قرار گرفته ايم، از رفتن به مسيرهاي فرعي، فردي، شخصي، شركتي خاص و سازماني پرهيز كنيم، چرا كه قطعا منافع فردي ما در منافع جمعي حاصل خواهد شد تا با بهره گيري از اين مكانيزم ها و ساختارها يكسري مشكلاتمزمن موجود در نظام اجرايي به ويژه در آب و برق را برطرف كنيم. وزير نيرو با بيان اينكه قطعا اتفاقات خوبي نظير توانمندي ها و ظرفيت هاي موجود كه در نمايشگاه صنعت آب و فاضلاب قابل مشاهده است، رخ خواهد داد، ادامه داد: موضوع نيازهاي ارزي، منابع ريالي و تغييرات احتمالي سازوكارهايي كه نياز به مجوزهاي خاص دارد در حال برنامه ريزي است. وي ادامه داد: وزارت نيرواخيرا با تصميم دولت مسوول كميسيون مشترك اقتصادي دو كشور روسيه و جمهوري فدرال آلمان شده كه هر كدام به دلايل متفاوتي عرصه هاي كار بيشتري را براي فعاليت هاي برون مرزي ايجاد مي كند.

چشم انداز كاهش 20 درصدي هدر رفت آب


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4440 به تاريخ 14/7/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Iranian Economic Review
شماره 56
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است