|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/14: اتهامات مايك پنس عليه پكن
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4440 14/7/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


اتهامات مايك پنس عليه پكن
كمپين فشار عليه چين وارد فاز سياسي شد


دنياي اقتصاد : مايك پنس، معاون رئيس جمهوري آمريكا، كمپين فشار واشنگتن عليه پكن را روز پنج شنبه 12 مهرماه با متهم كردن چين به تلاش «شريرانه» براي تضعيف رئيس جمهور آمريكا اندكي مانده به انتخابات كنگره آغاز كرد.

پنس در موسسه هادسون به طور مشخص دو اتهام را عليه چين مطرح كرده و گفته بود كه دولت چين «با توسل به روش هاي پيشرفته و پيچيده و اقدامات بدخواهانه» درصدد تاثيرگذاري بر نتيجه انتخابات كنگره آمريكا از طريق تضعيف نامزدهاي طرفدار دونالد ترامپ است. او همچنين چين را به انجام اقدامات نظامي در درياي چين جنوبي متهم كرده بود. «ديويد برانستروم» و «مت اسپتالنيك»، گزارشگران رويترز در گزارش 4 اكتبر برابر با 12 مهرماه نوشتند كه مايك پنس در سخنراني خود گفته بود كه دولت چين نه تنها درصدد تاثيرگذاري بر انتخابات ميان دوره اي پيش رو است بلكه مي كوشد نتيجه انتخابات رياست جمهوري سال 2020 را هم به ميل خود شكل دهد. وي گفت: «چين يك رئيس جمهوري متفاوت براي آمريكا مي خواهد.» رئيس جمهوري آمريكا نيز در سخنراني در نشست ويژه شوراي امنيت كه رياست آن را خود برعهده داشت، دولت چين را به تلاش براي دخالت در انتخابات در ايالات متحده متهم كرده بود. «برانستروم-اسپتالنيك» مي نويسند معاونرئيس جمهور آمريكا همچنين گفته بود كه چين در راستاي تضعيف حزب جمهوري خواه كه كنترل كنگره را در دست دارد مي كوشد.

با اين حال، نه پنس و نه ترامپ هيچ شواهدي از مداخله چين ارائه ندادند. به نوشته گزارشگران رويترز، سخنراني پنس تندترين رويكرد در قبال چين است كه از جنگ تجاري ميان اين غول اقتصادي جهان فراتر مي رود. پنس گفت كه انگيزه دولت چين براي مداخله در انتخابات ميان دوره اي، جلوگيري از پيشبرد سياست هاي دولت دونالد ترامپ در زمينه هاي مبادلات تجاري، مقابله با حملات سايبري، موضوع تايوان، آزادي دريانوردي و وضعيت حقوق بشر است. پنس در موسسه هادسون اعلام كرد كه چين تلاشي سخت را براي مداخله در انتخابات شروع كرده و اين كار را براي انتقام گيري از سياست هاي تجاري ترامپ انجام مي دهد. پنس افزود كه «يك عضو ارشد تشكيلات اطلاعاتي آمريكا به من گفته است آنچه روسيه با كشورمان كرده است در برابر با آنچه چين در صدد اجراي آن است رنگ مي بازد.» او گفت كه با «مداخله و نفوذ شريرانه چين» مقابله خواهد كرد.

پنس كه به گفته كارشناسان، در برابر چين شمشير را از رو بسته است افزود:«چيني ها حتي فراتر رفته و به انتخابات 2020 نظر دارند و با بسيج بازيگران پنهان، گروه هاي پيشگام و در خط مقدم و تبليغات رسانه اي به دنبال تغيير برداشت آمريكا از سياست هاي چين هستند و با وضع تعرفه ها ايالت هايي را هدف گرفته كه در آنجا ترامپ قوي ترين راي را دارد.» به گفته ناظران، آمريكا مدت هاست كه نسبت به فعاليت هاي چين در زمينه هك شبكه هاي اينترنتي نهادهاي دولتي و تجاري آمريكا مظنون است. معاون رئيس جمهوري آمريكا همچنين از چين به خاطر استقرار تسليحات ضدكشتي و ضدهواپيما در جزاير مصنوعي واقع در آب هاي مورد مناقشه در درياي جنوبي چين انتقاد كرد و گفت كه روز يكشنبه، يك ناو چيني درصدد اخلال در مسير عبور يك ناو آمريكايي در اين منطقه برآمد. در انتخابات ميان دوره اي كه با اتمام نيمه اول دوره رياست جمهوري مصادف است، تمامي اعضاي مجلس نمايندگان و يك سوم از اعضاي مجلس سناي آمريكا انتخاب مي شوند. درحال حاضر حزب جمهوري خواه - حزب رئيس جمهوري - داراي اكثريت در هر دو مجلس است.«برانستروم-اسپتالنيك» مي افزايند پنس در ماه ژوئن هم اعلام كرده بود كه پكن استراتژي خود را براساس «هشدار تبليغاتي و سانسور» حساس بنا كرده كه بيان مي دارد چين بايد «گروه هاي داخلي متفاوت» در آمريكا را «به دقت و با ظرافت از هم جدا كرده و متفرق شان سازد.»

اين گزارشگران مي افزايند طرح اين ادعاها عليه چين برخي كارشناسان را به صرافت انداخته تا بگويند ترامپ براي منحرف كردن توجهات از بررسي پيوندهاي احتمالي كمپين او در مورد مداخله روسيه در انتخابات رياست جمهوري سال 2016 مي خواهد متهمي بيابد، او را در سيبل حمله قرار دهد و در نهايت توجه را از مسائل داخلي به معضلات خارجي معطوف سازد. در اين راستا، اكنون ترامپ و تيم او دست به كار شده اند تا اگر جمهوري خواهان در انتخابات نوامبر عملكرد ضعيفي داشتند، چين در جايگاه متهم نشانده شود. «هوا چان يينگ»، سخنگوي وزارت خارجه چين، ديروز جمعه 13 مهرماه در بيانيه اي اعلام كرد كه مايك پنس، معاون رئيس جمهوري آمريكا، براساس «شواهد نامعتبر و شايعات» سخن مي گويد و با اين ادعا به چين تهمت مي زند كه پكن در انتخابات و امور داخلي آمريكا مداخله مي كند. اين سخنگو افزود: «پنس راست و دروغ را در هم آميخت و از ميان اينها چيزي را از روي هوا درآورد. هرگونه اتهام زني عليه چين بي ثمر است.» وي گفت كه «چين به همكاري دوستانه با آمريكا فارغ از رويارويي و براساس احترام و همكاري متقابل» متعهد است. سخنگوي وزارت خارجه چين همچنين در بيانيه خود آورد: «واقعا براي آمريكا خنده دار و مضحك است كه روي همكاري و تبادل عادي ارتباطات با چين با اين عنوان برچسب بزند كه پكن به دنبال مداخله در امور داخلي و انتخابات كنگره است. واشنگتن خودش در امور داخلي كشورهاي مستقل مداخله مي كند. جامعه بين الملل مي داند كه چه كسي در امور داخلي كشورهاي مستقل دخالت و منافع آنها را تضعيف مي كند.»

گزارشگران رويترز همچنين مي افزايند واشنگتن مدت ها است چين را مقصر اصلي هك سايت ها و مراكز اطلاعات دولتي آمريكا مي داند. اما مقام هاي آمريكايي و تحليلگران مستقل مي گويند هيچ نوع شاهدي از دستكاري سيستماتيك رسانه هاي اجتماعي و هك ايميل آن گونه كه در سال 2016 از سوي روسيه رخ داد را در مورد چين مشاهده نكرده اند. كرستن نيلسن، وزير امنيت ميهن ايالات متحده آمريكا، هفته گذشته به واشنگتن پست گفت كه هيچ نشانه اي از هيچ تلاش خارجي براي اخلال در زيرساخت هاي انتخاباتي وجود ندارد. اين مقام آمريكايي افزود: «با اين حال، ما مي دانيم كه آنها (چيني ها) از قابليت اين كار برخوردارند و اين كار را انجام خواهند داد.» «كريس جانسون»، متخصص امور چين و تحليلگر سابق سيا در مركز مطالعات استراتژيك و بين المللي واشنگتن، معتقد است ظاهرا هدف اين رويكرد پنس اين است كه روايتي را بسازد كه براساس آن راي به دموكرات ها راي به چين محسوب شود. به گفته او هدف ديگر اين است كه «سعي شود توجهات از روسيه منحرف شود تا ديگر سخني از اقدامات روسيه در انتخابات 2016 به ميان نيايد.» ترامپ همچنين چين را به سرقت مالكيت فكري و محدود كردن دسترسي به بازار متهم كرده است.

سي ان ان نيز در گزارشي به قلم چهار تن از نويسندگانش «نيكول گائوتا»، «اليس لابوت»، «جيمز گريفيتس» و «بن وسكات» در 4اكتبر مي نويسد كه معاون ترامپ چين را به شيوه هاي «اقتصادي تهاجمي» و «پرخاشگري نظامي» عليه آمريكا متهم كرده است. اين گزارشگران مي نويسند دولت ترامپ استراتژي «چرخش به سياست چين» را مطرح كرده است. آنها مي نويسند كه چين احترامي براي حقوق بشر، بازارها و مالكيت فكري قائل نيست. اين گزارشگران به نقل از يك مقام آمريكايي مي نويسند: «ترامپ به دنبال يك سياست سازنده و نتيجه محور» در قبال چين است. «مسيرهاي زيادي براي همكاري هست اما دولت باكي ندارد كه چين را رقيب خود مطرح كند.»

به نوشته سي ان ان، پنس در سخنانش چين را به سركوبگري در داخل و ايجاد «يك دولت نظارتي گسترده» متهم كرده كه كارش از يكسو سركوب مذهبي-سياسي در داخل و سركوب كشورها در خارج از طريق برنامه هاي وام دهي (به نفع چين) است. معاون رئيس جمهور آمريكا معتقد است چين با تبليغات وسيع مي خواهد همه چيز را عادي جلوه دهد اما روشن است كه اين كشور در مناطق مورد مناقشه با همسايگانش به تهديد و ارعاب و پرخاشگري نظامي پرداخته و از قدرت خود به گونه اي استفاده مي كند كه تاكنون چنين نكرده است.

درحالي كه به گفته پنس «ناوها و كشتي هاي چيني درحال گشت زني در اطراف جزاير سنكاكو هستند» اما «رئيس جمهور چين در ديدار سال 2015 از آمريكا و در محوطه باغ رز كاخ سفيد گفته بود كه هيچ قصدي براي نظامي كردن درياي چين جنوبي ندارد» اما شواهد خلاف اين را نشان مي دهد. چين با ساخت وساز در جزاير مورد مناقشه و استقرار ادوات نظامي عملا به نظامي كردن منطقه مي پردازد. در سخنراني پنس همچنين به اين نكته هم اشاره شده بود كه چين با دادن وام هاي كلان به كشورهاي ديگر به «ديپلماسي بدهي» روي آورده تا به اين وسيله كشورهاي ديگر را به خود وابسته كرده و نفوذ خود را به اين طريق گسترش دهد.

اتهامات مايك پنس عليه پكن


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4440 به تاريخ 14/7/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي حقوق تطبيقي عدل و انصاف
متن مطالب شماره 4، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است