|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/14: عظمت ايران، اقتدار جمهوري اسلامي و شكست ناپذيري ملت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4440 14/7/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


عظمت ايران، اقتدار جمهوري اسلامي و شكست ناپذيري ملت
رهبر معظم انقلاب در اجتماع باشكوه استاديوم آزادي سه واقعيت انكارناپذير را برشمردند


عكس: Khamenei.ir

پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري : حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در اجتماع عظيم و پرشكوه بسيجيان در ورزشگاه يكصدهزار نفري آزادي با تاكيد بر اينكه جوانان، راه حل مشكلات كشور هستند، به ارائه تحليلي از شرايط حساس كنوني پرداختند و افزودند: آمريكايي ها با عربده كشي، بيان سخنان سخيف و تصوراتي واهي درصدد تصويرسازي كاملا وارونه از قدرت خود و از اوضاع ايران هستند اما مجموعه عظيم جوانان ميهن و ملت بزرگ ايران مي دانند كه بايد با ناكام گذاشتن آخرين حربه باقي مانده دشمن يعني تحريم، سيلي ديگري به آمريكا بزنند كه ان شاءالله خواهند زد.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به حماسه نوراني و پرشكوه حضرت زينب كبري(س) و حضرت امام سجاد(ع) در جاودانه كردن واقعه عاشورا به در پيش بودن ايام اربعين حسيني اشاره و خاطرنشان كردند: حماسه بزرگ اربعين كه با حضور ملت ايران، ملت عراق و مسلمانان ديگر كشورها هر سال تكرار مي شود پديده فوق العاده مهمي است كه به فضل الهي و در هنگام نياز شديد دنياي اسلام شكل گرفته است.

ايشان، عربده كشي هاي سران آمريكاي جهانخوار و استكبار، قدرت نمايي جوانان مومن و پيروزي هاي پي درپي آنان در ميدان هاي مختلف، و در عين حال مشكلات اقتصادي و تنگي معيشت بخش بزرگي از مردم و نيز حساس شدن و تلاش و تكاپوي نخبگان براي ارائه راه حل هاي مشكلات را جهات مختلف شرايط حساس كشور خواندند.

حضرت آيت الله خامنه اي «عظمت ايران، اقتدار جمهوري اسلامي و شكست ناپذيري ملت ايران» را سه واقعيت انكارناپذير برشمردند و افزودند: اينها رجزخواني نيست، واقعياتي است كه دشمنان آرزو مي كنند ملت ايران آنها را نداند يا مورد غفلت قرار دهد تا درباره اوضاع كشور و توانايي هاي خود، دچار گمان غلط شود.

حضرت آيت الله خامنه اي در تشريح بيشتر اين واقعيات سه گانه، عظمت ايران را امري تاريخي دانستند و افزودند: به استثناي 200 سال منتهي به پيروزي انقلاب اسلامي (يعني از اواسط دوران قاجار تا پايان پهلوي) ايران عزيز ما در عرصه هاي مختلف سرآمد ملت هاي مسلمان و در برهه هايي حتي سرآمد همه ملت ها بوده است.

رهبر انقلاب اسلامي، نجات ايران از سلطه ظالمانه انگليس و آمريكا را براي اثبات اقتدار جمهوري اسلامي كافي دانستند و افزودند: نجات كشور از شر حكومت استبدادي و سلطنتي موروثي، ايستادگي در مقابل همه توطئه هاي 40 سال اخير و افزايش اعتبار و احترام ايران در منطقه و جهان از ديگر نمودهاي اقتدار جمهوري اسلامي است.

ايشان همچنين يادآور شدند: نظام اسلامي در 8 سال جنگ تحميلي در مقابل جبهه وسيع دشمنان پيروز شد و با حفظ تماميت ارضي كشور، اولين بار در قرن هاي اخير اجازه نداد مهاجمان بخشي از ميهن عزيزمان را تجزيه كنند يا با تداوم حضور نظامي در ايران، ملت را تحقير كنند.

حضرت آيت الله خامنه اي، شكست ناپذيري ملت ايران را ناشي از بركت اسلام عزيز دانستند و افزودند: اين شكست ناپذيري را مي توان در پيروزي اين ملت بزرگ در انقلاب اسلامي و دفاع مقدس و نيز ايستادگي در مقابل همه توطئه هاي 40 سال اخير مشاهده كرد چراكه ملت در مواجهه با توطئه ها و اقدامات مختلف دشمن، هيچ گاه احساس ضعف و خستگي نداشته و عقب نشيني نكرده است.

حضرت آيت الله خامنه اي با تشبيه عرصه نبرد سياسي و اقتصادي با جنگ نظامي، «غرور» را آفت پيروزي در همه اين عرصه ها خواندند و خاطرنشان كردند: مغرور شدن، ما را به بي عملي، بي ابتكاري و نداشتن طرح و نقشه مي كشاند و موجب پيروزي دشمن مي شود. رهبر انقلاب افزودند: هنوز در اوايل راه هستيم و بايد با تلاش و مجاهدت و راه بلدي، شجاعت و تدبير و استفاده صحيح از امكانات، مسير پيشرفت را ادامه دهيم و به قله موردنظر ملت و انقلاب برسيم.

ايشان بخش مهمي از سخنانشان را به تبيين نقش جوانان در تحولات چهل سال اخير اختصاص دادند و تاكيد كردند: جوانان عزيز بدانيد كه شما نوك پيكان حركت عظيم ملي هستيد، شما بايد راه را باز كنيد. پيران مجرب هم اگر خسته و بي حال و از كار افتاده نباشند، مي توانند شما را راهنمايي كنند اما موتور پيش برنده اين قطار شما جوانان هستيد.

رهبر انقلاب با اشاره به پيشتازي و نقش تعيين كننده جوانان در جهاد با طاغوت پيش از پيروزي انقلاب، مقطع پيروزي، جهاد با تجزيه طلبان در سال هاي اول انقلاب، ارائه خدمات فراوان به ملت در جهاد سازندگي، جهاد با تروريسم منافق و خائن در اوايل دهه 60، هشت سال جنگ تحميلي، تلاش براي ترميم خرابي ها بعد از جنگ، جهاد فرهنگي در مقابل تهاجم فرهنگي دشمن در دهه 70 و جهاد علمي و جهش وار در آغاز دهه 80 افزودند: در سال هاي اخير نيز جوانان در جهاد با تروريسم تكفيري پيشتاز بوده اند و امروز هم با احساس انگيزه و تكليف و در جهادي فكري و عملي و با هدف گشودن گره هاي اقتصادي، پيشنهادهاي پخته و كارگشا مي دهند. رهبر انقلاب اسلامي وجود ده ها هزار گروه جهادي جوان در سراسر كشور و خدمات بي پايان آنها به ويژه به طبقات ضعيف را سرمايه اي عظيم دانستند كه آينده اي بهتر را مژده مي دهد.

حضرت آيت الله خامنه اي جوانان را صاحب كشور خواندند و در نكته اي خاص افزودند: عده اي تصور مي كنند كه من از انحرافات برخي جوانان مطلع نيستم اما اين گونه جوانان جزو ريزش ها هستند كه رويش ها بر آنان غلبه دارد و تمجيد و تحسين من از جوانان، با اطلاع كافي از اين گونه مسائل صورت مي گيرد. حضرت آيت الله خامنه اي با انتقاد از كساني كه نقش كاملا تعيين كننده جوانان را در حال و آينده كشور مورد توجه قرار نمي دهند، افزودند: اين گونه افراد مي خواهند جوانان را مشكل كشور وانمود كنند يا آنها را به مشكل كشور تبديل كنند اما اينجانب با اعتقاد تاكيد مي كنم كه جوانان راه حل كشورند نه مشكل كشور.

رهبر انقلاب اسلامي با تاكيد بر اينكه راه پيشرفت كشور باز است اما اين راه همراه با موانع و فراز و نشيب هايي است كه بايد آنها را پشت سر گذاشت، گفتند: پيمودن مسير پيشرفت و برداشتن موانع اين مسير شرايطي دارد كه گام اول آن، «درك و احساس وجود و حضور دشمن» است زيرا تا انسان حضور دشمن را حس نكند، سنگر و حفاظ و سلاح لازم تهيه نمي كند. حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: البته آن روشنفكرنماي راحت طلب و منافق و رياكار كه اساسا دشمني آمريكا را انكار مي كند و براي دولت و ملت ايران، نسخه تسليم در مقابل آمريكا مي نويسد، اگر عامل آمريكا نباشد، مرد ميدان پيشرفت كشور نيست.

ايشان شرط دوم براي پيمودن مسير پرفراز و نشيب پيشرفت را، «اعتماد به نفس و عزم بر ايستادگي» دانستند و خاطرنشان كردند: انسان هاي بي روحيه، ترسو، مايوس، تنبل، فرصت طلب و خودكم بين، در اين ميدان اگر خود مانعي براي ديگران نشوند، نمي توانند هيچ هنري از خود نشان دهند. رهبر انقلاب اسلامي تاكيد كردند: البته جوانان كشور چه در دوران نهضت اسلامي و چه در مقاطع مختلف 40 سال گذشته، به اين بليه مبتلا نبوده و همواره بدون ترديد و ترس و بزدلي، اعتماد به نفس و شجاعت داشته اند. حضرت آيت الله خامنه اي شرط سوم براي حركت در مسير پيشرفت و فائق آمدن بر موانع را، «فهم درست از تهديد دشمن و شناخت صحيح از عرصه نبرد» برشمردند و تاكيد كردند: اولين عرصه نبرد، «اسلام و ايمان اسلامي» است زيرا آمريكا از اسلام و انقلاب اسلامي سيلي خورده است و انقلاب دست آنها را كه همه كاره كشور بودند، از ايران كوتاه كرد.

رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان كردند: برخي افراد نق زن مي گويند، از آمريكا بدگويي نشود تا با ايران دشمني نكند درحالي كه كينه آنها فقط از شعار مرگ بر آمريكاي ملت ايران نيست، بلكه آنها با اصل اسلام و انقلاب اسلامي مخالفند زيرا از سر بلند كردن يك قدرت اسلامي بزرگ و انقلابي در منطقه به شدت هراس دارند و بر همين اساس تلاش مي كنند تا عناصر قدرت كشور را از بين ببرند. حضرت آيت الله خامنه اي با تاكيد بر اينكه هدف استكبار، ضربه زدن به عناصر اقتدار ايران اسلامي است، گفتند: استقرار و ثبات اجتماعي، امنيت و وحدت ملي، پايبندي به اصول و مباني انقلاب ادامه حركت پيشرفت رو به توسعه علمي، گسترش و تعميق فرهنگ انقلابي و اسلامي، پيشرفت دفاعي و موشكي و حضور در منطقه، عناصر اقتدار جمهوري اسلامي است و دشمنان به دنبال ضربه زدن به اين عناصر قدرت هستند.

ايشان «فهم صحيح واقعيت هاي ايران و جهان و گرفتار نشدن در تصويرسازي هاي غلط» را يكي ديگر از شروط غلبه بر موانع پيشرفت برشمردند و افزودند: بدخواهان و كينه توزان ملت ايران، تلاش دارند با استفاده از ابزارهاي رسانه اي به ويژه رسانه هاي نوپديد، تصويرسازي غلطي از ايران، منطقه و همچنين از خودشان انجام دهند و افكار عمومي ايران را از واقعيات منحرف كنند. رهبر انقلاب اسلامي يكي از اين تصويرسازي هاي غلط را، «القاي در موضع قدرت بودن آمريكا» دانستند و خاطرنشان كردند: با وجود قدرت سخت ا فزاري آمريكايي ها، واقعيت آن است كه آنها در موضع قدرت نيستند زيرا عامل اصلي و تعيين كننده قدرت در تقابل هاي جهاني، «قدرت نرم افزاري» به معناي منطق، استدلال و حرف نو است كه آمريكا در اين موارد به شدت ضعيف است و به دليل فقدان منطق و استدلال، بر مبناي زورگويي سخن مي گويد.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به مفتضح شدن «ليبرال دموكراسي» آمريكا و رواج انتقاد از آن در دنيا افزودند: به همين دليل است كه آمريكا با وجود قدرت اتمي و تكنولوژي پيشرفته و توانايي هاي مالي فراوان، در بسياري از مناطق، همچون عراق، سوريه، لبنان، پاكستان و افغانستان شكست خورد و شكست هاي ديگري هم در انتظار آمريكا است. رهبر انقلاب اسلامي به تصويرسازي خدعه آميز و غيرواقعي دشمنان از ايران اشاره كردند و گفتند: آنها تلاش دارند با ارائه تصويرهاي غلط از ايران اسلامي، نظرات باطل شان را به افكار عمومي دنيا و ملت ايران بباورانند. ايشان با اشاره به وجود مشكلات اقتصادي در كشور افزودند: آمريكايي ها با تكيه بر اين مشكلات، خيالاتي را در سر كم مغز و بي تدبيرشان مي پرورانند. بر همين اساس اخيرا رئيس جمهور آمريكا به برخي سران اروپا گفته است اگر تا دو سه ماه صبر كنيد كار جمهوري اسلامي ايران تمام است. حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان كردند: اين خيالات، انسان را به ياد سخنان 40 سال قبل آمريكايي ها و نوكران آنها در داخل مي اندازد كه به يكديگر مژده سرنگوني شش ماهه جمهوري اسلامي را مي دادند اما اكنون چهار دهه از عمر نظام اسلامي گذشته است.

رهبر انقلاب اسلامي دلخوشي هاي رئيس جمهور بيچاره آمريكا را نتيجه نشناختن انقلاب اسلامي و ملت ايران و روحيه ايماني و انقلابي اين ملت دانستند و تاكيد كردند: اين تحليل غلط، موجب گمراهي آمريكايي ها در 40 سال گذشته شده است كه بايد خداوند را به دليل اينكه دشمنان ملت ايران را از نادانان و ابله ها قرار داده است، شكرگزار بود. حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان كردند: البته ما مشكلات اقتصادي و عيوبي همچون «اقتصاد نفتي»، «ضعيف بودن فرهنگ صرفه جويي» و «اسراف» در جامعه داريم اما اين موارد عيب واقعي نيستند، عيب واقعي «بن بست» است كه البته در كشور بن بست وجود ندارد. ايشان با تاكيد بر اينكه عده اي در تلاش براي القاي اين تفكر به جوانان هستند كه هيچ راه حلي جز پناه بردن به دشمن وجود ندارد، گفتند: دشمن مي خواهد ملت ايران را به اين جمع بندي برساند كه در كشور بن بست است و هيچ راهي جز زانو زدن و تسليم شدن در مقابل آمريكا وجود ندارد.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: من صريحا اعلام مي كنم، كساني كه در داخل، اين فكر مطلوب و محبوب دشمن را ترويج مي كنند، درحال انجام دادن بزرگ ترين خيانت در حق كشور و ملت هستند. حضرت آيت الله خامنه اي تاكيد كردند: البته اين اتفاق نخواهد افتاد و به حول و قوه الهي و با همراهي مردم و جوانان، تا جان و توان دارم نخواهم گذاشت چنين اتفاقي در كشور بيفتد. ايشان با تاكيد بر لزوم شناخت و ارائه تصوير و جايگاه واقعي كشور و ملت ايران گفتند: سياستمداران بزرگ و مغزهاي سياسي سنجيده دنيا، ملت ايران را به دليل 40 سال ايستادگي در مقابل فشارها و در عين حال پيشرفت و تبديل شدن به يك قدرت تاثيرگذار، تحسين مي كنند. رهبر انقلاب اسلامي ظرفيت هاي فراوان جغرافيايي، اقليمي، نيروي انساني و منابع زيرزميني و روزميني در كشور را يكي ديگر از واقعيت هاي ايران برشمردند و افزودند: ما از اين ظرفيت ها به درستي استفاده نكرده ايم و توصيه هميشگي من به مسوولان اين است كه ظرفيت ها را شناسايي و استفاده كنيد.

حضرت آيت الله خامنه اي، جوانان مومن را ظرفيت بالفعل كشور خواندند و گفتند: تصوير واقعي كشور همين جوانان مومني هستند كه در صحنه هاي مختلف، توانايي هاي دفاعي، علمي، فرهنگي و اجتماعي خود را بروز داده اند. ايشان در ادامه به موضوع تحريم هاي آمريكا اشاره كردند و افزودند: وضع تحريم ها به اين معنا است كه دشمن هيچ راه ديگري براي مقابله با نظام اسلامي به غير از تحريم اقتصادي ندارد اما همين تحريم هاي اقتصادي نيز شكننده تر از اقتصاد ملي ما است. رهبر انقلاب اسلامي تاكيد كردند: اقتصاد ملي كشور مي تواند تحريم را شكست دهد و به حول و قوه الهي، تحريم ها را شكست خواهيم داد و شكست تحريم به معناي شكست آمريكا است و آمريكا بايد با اين شكست، يك سيلي ديگر از ملت ايران بخورد.

حضرت آيت الله خامنه اي مجموعه عظيم و مردمي بسيج در سراسر كشور را كه به الگويي براي برخي ملت هاي ديگر تبديل شده، يكي ديگر از واقعيات ايران اسلامي برشمردند و گفتند: بسيج مردمي يكي از نقاط برجسته تصوير واقعي كشور است كه در مقابل تهديد دشمن نه تنها عقب نشيني نمي كند بلكه بر ايمانش افزوده مي شود و به همين دليل، دشمن و عوامل او، مخالفت زيادي با بسيج دارند. ايشان نقاط درخشان و برجسته اي همچون گروه هاي جهادي، بسيج سازندگي، اردوهاي راهيان نور، راهپيمايي ها، مراسم اعتكاف و عزاداري هاي حسيني را از ديگر واقعيات ايران برشمردند و تاكيد كردند: براي شناخت صحيح ملت ايران بايد به اين موارد توجه شود. رهبر انقلاب اسلامي در اين بخش از سخنان خود دستگاه هاي مسوول را موظف به مساعدت و همكاري با فعاليت هاي بسيج، اردوهاي جهادي و كاروان هاي راهيان نور دانستند. حضرت آيت الله خامنه اي بخش پاياني سخنانشان را در اجتماع عظيم بسيجيان در ورزشگاه يكصد هزار نفري آزادي به بيان چند نكته اختصاص دادند.

ايشان با اشاره به تلاش دشمن براي اثرگذاري بر افكار عمومي با استفاده از ابزار رسانه گفتند: ابزار رسانه مهم است و اگر دست دشمن باشد، ابزار خطرناكي است كه مي توان آن را به سلاح شيميايي در جنگ هاي نظامي تشبيه كرد. رهبر انقلاب اسلامي استفاده دشمنان از راديو، تلويزيون، اينترنت، شبكه هاي اجتماعي و فضاي مجازي را عليه افكار عمومي ملت خاطرنشان كردند و خطاب به كساني كه مسووليت بخش ارتباطات را بر عهده دارند، تاكيد كردند: همچنانكه در جلسات حضوري هم تذكر داده شده است به اين مسائل درست توجه كنيد و با ايفاي جدي وظايف خود، ابزاري نشويد كه دشمن راحت بتواند سلاح شيميايي خود را عليه مردم به كار گيرد. «ضرورت وحدت، عزم راسخ و احساس قدرت» دومين نكته بخش پاياني سخنان رهبر انقلاب بود.

ايشان تاكيد كردند: بايد با حضور قدرتمندانه ملت و به ويژه جوانان مومن در وسط ميدان، هم جهتي و هم سخني مسوولان، و همدلي مردم و مسوولان، به دشمن پيام قدرت داد چراكه اگر دشمن در حرف و رفتار و منش زندگي مردم، خود را با مجموعه اي مقتدر روبه رو نبيند، گستاخ و جري مي شود. حضرت آيت الله خامنه اي قاطعانه تاكيد كردند: واقعيات كشور نشان مي دهد ملت و نسل جوانش تصميم گرفته ديگر تحقير نشود، دنباله رو قدرت هاي بيگانه و دشمن نگردد و ايران عزيز را به اوج عزت و افتخار برساند كه به فضل الهي، عزم و توانايي اين كار را دارد. رهبر انقلاب اجتماع ديروز در ورزشگاه يكصد هزار نفري را يادآور اجتماع عظيم بسيجيان در اواسط دهه 60 دانستند و افزودند: آن اجتماع عظيم به حركت و پيروزي هاي بزرگ براي كشور تبديل شد و ان شاءالله شما جوانان عزيز هم در ميدان هاي علمي، فعاليت و تحرك اقتصادي، كارآفريني، تلاش فردي و اجتماعي، شبكه سازي اجتماعي و فرهنگي و نيز حركت هاي لازم آتش به اختيار، موفق و پيروز خواهيد شد.

عظمت ايران، اقتدار جمهوري اسلامي و شكست ناپذيري ملت


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4440 به تاريخ 14/7/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 42 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه معماري شناسي
متن مطالب شماره 10 (پياپي 204)، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است