|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/14: دستور لاهه و دستاورد هاي آن
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4440 14/7/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


يادداشت 
دستور لاهه و دستاورد هاي آن


نويسنده: دكتر مهدي ذاكريان

سوم اكتبر 2018 روزي تاريخي به سبب شكست آمريكا از دعواي حقوقي ايران عليه تحريم هاي آمريكا است. اگر با دقت به اين دستور موقت بنگريم، اين پيروزي ايران و شكست آمريكا (البته تا اين مرحله)، بسياري از برداشت هاي نادرست را اصلاح كرد. خيلي ها مي گويند آمريكا قدرت برتر نظامي دنياست، نفوذ سياسي بي بديلي دارد، اقتصاد اول جهان است و بالاترين مقام علمي جهان است. اينها همه درست است.

آمارهاي اقتصادي، اختراعات علمي، ادوات و تجهيزات نظامي هم مويد همين برداشت ها است. من هم بيشتر از منابعي بهره مي برم كه از نويسندگان آمريكايي است. ولي نكته اينجا است كه كشور ما توانست در يك دعواي حقوقي تخصصي در اين مرحله آمريكا را محكوم به اجراي فرامين اجرايي ديوان كند.  جالب اين است كه، به رغم آنكه بهترين دانشكده هايحقوق دنيا در آمريكاست، بهترين استادان و دانشجويان ما روياي درس خواندن يا كسب فرصت مطالعاتي در آمريكا را دارند ولي اين همكاران حقوقدان ايراني بودند كه البته با كمك حقوقدانان فرانسوي و بريتانيايي، اين دعوا را به نفع ايران پيش بردند. راست است كه آمريكا برترين قدرت جهاني در بسياري از زمينه ها است ولي درست تر اينكه مي توان همين آمريكا را با منطق، تخصص و دانش حقوقي و ديپلماتيك متوقف كرد. حكم29 صفحه اي صادره البته در معرض دستكاري برخي از جمله سفير آمريكا در هلند، وزيرخارجه آمريكا، رسانه هاي بيگانه و متاسفانه ناآگاهانه يا آگاهانه رسانه ها و شماري افراد در داخل قرار گرفت.

آنها فقط صفحه 28 را مي بينند كه خيلي مهم است ولي بسنده كردن به آن خطاست. در اين صفحه تدابير اجرايي موقت از سوي ديوان براي خوانده يعني آمريكا و نيز در جايي خواهان و خوانده حكم شده است. البته همه آن متوجه تقصير آمريكا و خطاب به آن است. آمريكا هر تصميم متخذه از 8 مه ترامپ را در موارد ذيل بايد از ميان بردارد: پزشكي، غذايي، كشاورزي، خدمات صنايع هوايي مسافري، مالي و پولي مربوط به اين امور و مهم تر از همه اجتناب از هر عملي است كه وضعيت را بدتر يا مشاجره را بيشتر يا حل مساله را دشوارتر كند.  وزيرخارجه آمريكا همان روز 3 اكتبر در واكنش به ديوان اعلام كرد كه از معاهده مودت خارج خواهيم شد و اين دقيقا نقض دستور ديوان است. اجراي تحريم هاي بيشتر ماه نوامبر نيز كه ممنوعيت خريد نفت را دربرخواهد گرفت، نيز نقض دستور ديوان خواهد بود. آمريكا واقعا و عميقا شكست خورده است. اين يك پيروزي بزرگ نه ناشي از احساس و هيجان بلكه حاصل تصميم منطقي، حقوقي و ديپلماتيك است. اما چرا بسنده كردن به ص 28 خطاست؟

زيرا معاندان كشور به ويژه رسانه هاي بيگانه فارسي زبان، هم صدا با پمپئو تبليغ كردند كه ايران چيز زيادي به دست نياورده و اين خطاست.

بله، هر مدعي و صاحب حقي خواهان احقاق كامل حقوق خويش است و بي معني بود كه ديوان در صدور دستور موقت همه آنها را تضمين كند. لازمه اين امر، ورود به ماهيت دعوا و استماع كامل ادله طرفين و نيز بررسي اسناد و مدارك است كه تا دو سال آينده اين امر تحقق خواهد يافت. با اين همه و به رغم نياز به اين لوازم و زمان، ديوان اكنون در صفحات 7 تا 17 به تفصيل درباره صلاحيت خويش بر پايه عهدنامه مودت بحث و صلاحيت پيش بيني خود براي صدور دستور موقت را احراز مي كند.  بنابراين ادعاي آمريكا رد مي شود. اينكه برجام بر پايه ادعاي آمريكايي ها سبب رد صلاحيت ديوان مي شود با اين استدلال كه خواسته ايران رفع تحريم هاي آمريكا پس از خروج واشنگتن از برجام است، مكانيزم ديگري است و ديوان اساسا ارتباطي را كه اين موضوع به عهدنامه مودت دارد رد مي كند. اين خود مبناي محكمي براي ادامه فرآيند احراز كامل صلاحيت ديوان در دعوا خواهد بود و پيروزي بزرگي است.

مجددا در صفحات 15 تا 21 ديوان به اين نتيجه مي رسد كه بين خواسته هاي ايران و نقض برخي از حقوقي كه از سوي آمريكا بر پايه عهدنامه مودت اتفاق افتاده ارتباط وجود دارد، و برآن مهر تاييد مي نهد. بنابراين شفاف و آشكارا ديوان اعتراضات ايران و تخلف آمريكا را براي صدور دستور موقت لحاظ مي كند، موضوعي كه مي تواند بنياد خواسته هاي ما در جلسات استماع آتي باشد. در صفحات 21 تا 26 ضرورت، فوريت و ارتباط تصميم 8 مه ترامپ با ملاحظات ديوان و خواسته خواهان تبيين مي شود كه در مجموع خواسته هاي ايران از اين منظر كه رابطه مستقيم بين تحريم هاي آمريكا به تصميم 8 مه ترامپ با نقض عهدنامه مودت وجود دارد مورد توجه، تاييد و در نهايت صدور دستور موقت واقع مي شود. همه اينها دلايلي هستند تا پمپئو عصباني باشد و همراه با او عده اي نيز دستاورد چنين مهمي را بخواهند كوچك كنند. خروج آمريكا از عهدنامه مودت نيز نه تنها كمكي به ترامپ در اين دعوا نمي كند بلكه وضعيت بدتري براي او در پي خواهد داشت.

نخست اينكه اين خروج هيچ تاثيري در اين دعوا ندارد و ديوان آن را در دستور كار خواهد داشت زيرا از هنگام صدور اعلاميه كتبي خروج آمريكا، پس از يك سال اين عهدنامه خاتمه يافته تلقي مي شود. به علاوه دعوا اساسا در هنگام حضور آمريكا در عهدنامه اقامه شده و هيچ تاثيري حتي با فرض باطل دانستن عهدنامه از امروز وجود ندارد. دوم اينكه اگر شانس و فرصتي براي آمريكا به منظور حضور اقتصادي، طرح دعواي حقوقي براي اتباع و شركت ها و بازگشت به بازار و سرمايه گذاري در ايران وجود داشت با دست هاي ترامپ اين فرصت از دست مي رود. سوم اينكه نه تنها ديوان بلكه كل جامعه جهاني نتيجه مي گيرد كه آمريكا به هيچ يك از معاهدات چندجانبه و دوجانبه پايبند نيست و روزها و انزواهاي سخت تري پيش روي ترامپ خواهد بود.


*دانشيار دانشكده حقوق و علوم سياسي واحد علوم و تحقيقاتدستور لاهه و دستاورد هاي آن


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4440 به تاريخ 14/7/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بارآثار ديگري از "دكتر مهدي ذاكريان"

  محور گاندو - پمپئو عليه ديپلماسي كم هزينه ظريف
دكتر مهدي ذاكريان، ايران 27/4/98
مشاهده متن    
  برجام از دو زاويه
دكتر مهدي ذاكريان، اعتماد 25/4/98
مشاهده متن    
  آقاي سفير و شانس از دست رفته فرانسه!
دكتر مهدي ذاكريان، ايران 29/3/98
مشاهده متن    
  اروپا در بوته آزمون برجام
دكتر مهدي ذاكريان، ايران 20/3/98
مشاهده متن    
  پاسكاري منافع
دكتر مهدي ذاكريان، اعتماد 5/2/98
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
شماره 1 (پياپي 801)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است