|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/14: ريسك هاي قابل توجه براي حسابرسان داخلي در سال 2019
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4440 14/7/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


يادداشت 
ريسك هاي قابل توجه براي حسابرسان داخلي در سال 2019


نويسنده: شكراله خواجوي، شاهرخ شهرابي

با آغاز دهه چهارم سال مالي منتهي به دسامبر 2018، موسسات و نهادهاي معتبر حرفه اي، پيش بيني مولفه ها و متغيرهاي موثر براي سال مالي آتي را آغاز كرده اند. يكي از اين نهادها، «كنفدراسيون اروپايي انجمن هاي حسابرسي داخلي (به اختصار كنفدراسيون)» است.

مطابق بيانيه ماموريت، كنفدراسيون صداي حرفه حسابرسي داخلي در اروپا بوده و نقش آن بهبود راهبري شركتي از طريق ترويج عمل حرفه اي در حسابرسي داخلي است. گزارش حرفه اي حاضر سومين شماره از سالنامه اين كنفدراسيون اروپايي و دربرگيرنده بحث پيرامون ريسك هاي بااهميتي است كه حسابرسان داخلي براي دوره مالي آتي و در تدوين برنامه حسابرسي بايد مورد توجه قرار دهند. نسخه منتشر شده، حاصل تلاش ها و همكاري چند موسسه اروپايي از كشورهاي فرانسه، آلمان، ايتاليا، هلند، اسپانيا، سوئد، ايرلند، و بريتانيا بوده است. اطلاعات لازم براي تجزيه و تحليل هاي كمي و انجام تحقيق از طريق مصاحبه با 42 نفر از مديران حسابرسي داخلي جهت تعيين اولويت حوزه هاي ريسك مورد توجه و نيازمند پوشش در سال 2019 جمع آوري شده است. علاوه بر مصاحبه، در اين دوره براي اولين بار از پرسشنامه نيز براي جمع آوري اطلاعات استفاده و در مجموع 311 پاسخ دريافت شده است. تجميع نظرات مديران حسابرسي داخلي اروپايي درخصوص مهم ترين ريسك هاي مترتب بر سازمان و برآورد زمان مورد نياز در برنامه حسابرسي براي پايش آنها عصاره اين تحقيق است. به رغم تفاوت هاي محيطي فعاليت حسابرسان داخلي در ايران و كشورهاي توسعه يافته و نيازهاي خاص كسب وكارها با توجه به زيست بوم آنها، توجه به آنچه در حرفه حسابرسي داخلي در چنين كشورهايي مي گذرد بااهميت است و مي تواند براي فعالان حرفه حسابرسي داخلي در ايران نيز راهگشا و الهام بخش باشد.

 موضوعات بااهميت در يك نگاه

هدف اين گزارش، فراهم آوردن مبناي قابل اتكايي براي فعالان حرفه و كمك به مديران حسابرسي داخلي جهت كسب بينشي عميق تر از نظرات همكاران اروپايي خود درباره چشم انداز ريسك در شرايط امروزي بوده است. همكاري تنگاتنگ با هيات مديره، كميته حسابرسي و ديگر ذي نفعان بايد منجر به آن شود كه حسابرسان داخلي از قبل درك صحيحي از سازمان و مهم ترين ريسك هاي مالي، عملياتي و راهبردي آن به دست آورند؛ با اين حال، اشتراك دانش و تفكرات ميان اعضاي حرفه براي بازبيني سازوكارها و فرآيندهاي ارزيابي ريسك و نقشه برداري آن و در نهايت، حمايت از ايجاد سطح بالاتري از اطمينان حياتي است. در حالي كه بخش بزرگي از فعاليت ها و زمان حسابرسي داخلي از قبل براي انجام حسابرسي هاي عملياتي اختصاص يافته و تمركز اين فعاليت ها تماما بايد بر حوزه هاي ضروري جهت اطمينان بخشي معطوف باشد، موضوعات بااهميت ذكر شده در اين گزارش تقريبا براي تمام صنايع قابل كاربرد است و بر ريسك هاي جديد و نوظهور تاكيد دارند. براي شفافيت بيشتر موضوع، يادآور مي شود كه ليست ارائه شده از ريسك ها جامع نيست و انتظار مي رود حسابرسان داخلي رويكرد مبتني بر ريسك مناسبي جهت رهگيري و پوشش ريسك هاي با اولويت بالا براي سازمان هاي متبوع خود اتخاذ كنند.

مهم ترين و پيچيده ترين وظيفه حسابرسي داخلي آزمون سيستم هاي كنترل داخلي نيست؛ بلكه كمك به شناسايي ريسك هاي پيش روي سازمان ها است. كنفدراسيون اميد دارد اين گزارش به عنوان منبعي با ارزش براي مديران حسابرسي داخلي جهت شناسايي و ارزيابي ريسك هايي باشد كه توسط ايشان ناديده گرفته شده است. برخي مديران، ريسك هاي شناسايي شده در اين گزارش را در ارزيابي خود مورد توجه قرار داده اند؛ اين موضوع نشان از آگاهي ايشان نسبت به ريسك هاي مذكور دارد. ساير مديران كه به اين ريسك ها بي توجه بوده اند مي توانند رويه ها و راهكارهاي مقتضي و مناسبي را اتخاذ كنند و پايش آنها را در برنامه حسابرسي آتي خود بگنجانند.

با توجه به تجزيه و تحليل اطلاعات جمع آوري شده از طريق مصاحبه و پرسشنامه، تفاوت اندكي ميان ريسك هاي بااهميت مورد نظر مديران حسابرسي داخلي در صنايع و كشورهاي مختلف اروپايي وجود دارد. براي مثال، هلند تنها كشوري است كه ريسك فرهنگ سازماني را به عنوان مهم ترين ريسك سازمان بر شمرده است. اين يافته مطابق مطالبي است كه در بخش هاي بعدي با عنوان تاثير فرهنگ به عنوان جزئي از راهبري شركتي اثربخش از آن نام برده شده است. به طور مشابه، نيمي از مصاحبه شوندگان آلماني بر اهميت مسائل توسعه پايدار شامل محيط زيست و اخلاق اجتماعي تاكيد داشته اند. همچنين، دو سوم مصاحبه شوندگان فرانسوي اطمينان از رعايت قوانين مبارزه با رشوه و مبارزه با فساد را بالاتر از هر كشور ديگري طبقه بندي كرده اند. جدول زير، پاسخ شركت كنندگان در اين مطالعه را درخصوص ريسك هاي پيش روي سازمان  نشان مي دهد.

ريسك هاي ذكر شده در جدول تحت عنوان 10 سرفصل مورد بحث قرار گرفته اند. اين عناوين عبارتند از:

1. امنيت سايبري: راهبري فناوري اطلاعات و اشخاص ثالث

2. حفاظت از داده ها و راهبردهاي پس از دنياي قوانين عمومي حفاظت از داده ها (GPDR)

3. ديجيتالي سازي، خودكارسازي و حسابرسي داخلي: ريسك هاي سازگاري با فناوري

4. توسعه پايدار: محيط زيست و اخلاق اجتماعي

5. قوانين ضد رشوه و مبارزه با فساد

6. اطلاع رساني ريسك: حفاظت از شهرت و برند

7. فرهنگ محيط كاري: تبعيض و عدم رفتار برابر با كاركنان

 8. عصر جديد تجارت: جلو گيري از واردات با اعمال تعرفه و تحريم ها

9. راهبري ريسك و كنترل ها: سازگاري با تغيير

10. حسابرسي ريسك هايي كه بايد مورد پايش قرار گيرند: اتخاذ رويكرد مبتني بر ريسك مناسب.


*استاد دانشگاه، **دانشجوي دكتراي حسابداريريسك هاي قابل توجه براي حسابرسان داخلي در سال 2019


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4440 به تاريخ 14/7/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 40 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي رجالي
متن مطالب شماره 1، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است