|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/14: افشاي لابي روسيه-عربستان عليه نفت ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4440 14/7/97 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


گزارش 
افشاي لابي روسيه-عربستان عليه نفت ايراندنياي اقتصاد : بهاي نفت روز گذشته به مسير صعودي بازگشت. قيمت ها روز پنجشنبه به دنبال انتشار خبر توافق پنهان عربستان و روسيه براي افزايش توليد نفت قدري كاهش يافته بود، اما روز گذشته مجددا ترديد به توان توليدكنندگان نفت براي جبران كمبود عرضه نفت ايران بر بازار سايه افكند و قيمت ها را در مسير افزايشي قرار داد.

آن طور كه رويترز گزارش داده بود، عربستان و روسيه برخلاف آنچه در نشست الجزاير مدعي شده بودند، كاملا همراستا و هماهنگ با سياست هاي واشنگتن براي افزايش توليد اعلام آمادگي كرده اند و افشاي توافق روس ها و سعودي ها براي افزايش عرضه موجب افت قيمت ها در روز پنجشنبه شد. افشاي اين خبر همچنين گزارش «دنياي اقتصاد» تحت عنوان «مثلث نفتي عليه تهران؟» و همچنين اظهارات نماينده كنوني ايران در اوپك، حسين كاظم پور اردبيلي را درخصوص اتحاد روسيه و عربستان براي افزايش توليد و گرفتن سهم ايران در بازار نفت كه در «دنياي اقتصاد» در گزارشي با عنوان «متهمان تصاحب سهم نفتي ايران» منتشر شده بود، تاييد مي كند.

به گزارش «دنياي اقتصاد» به نقل از بلومبرگ، بهاي نفت خام برنت، نفت شاخص بازار آيس لندن روز گذشته تا لحظه تنظيم اين گزارش (ساعت 16 به وقت تهران) 26 سنت افزايش يافت و به 85دلار بر بشكه نزديك شد. اين در حالي است كه قيمت اين نفت شاخص در آخر معاملات روز چهارشنبه به بيش از 86 دلار بر بشكه صعود كرده بود، اما روز پنجشنبه قيمت برنت نزديك به دو دلارافت را تجربه كرد. نفت وست تگزاس اينترمديت، نفت شاخص در بازار نايمكس نيويورك، نيز روز گذشته 36 سنت رشد كرد و به قيمت 7/ 74 دلار بر بشكه معامله شد. اين نفت شاخص نيز روز چهارشنبه تا قيمت 5/ 76 دلار بر بشكه صعود كرده بود.

بازار نفت در يك ماه اخير با شيب تندي مسير صعودي را طي كرده و مدام ركورد هاي جديدي از خود به جا مي گذارد. مهم ترين دليل افزايش قيمت ها نگراني از تحريم نفت ايران است. 5 نوامبر مصادف با 14 آبان ماه تحريم هاي نفتي ترامپ عليه ايران آغاز مي شود. غالب كارشناسان بر اين باورند كه هرچند بر اثر تحريم ها ترامپ به هدف خود مبني بر «به صفر رساندن صادرات نفت ايران» نخواهد رسيد، اما احتمالا ميزان صادرات نفت ايران به سطح پيش از برجام يعني حدود يك ميليون بشكه در روز سقوط خواهد كرد. اين به معناي خروج بيش از 5/ 1 ميليون بشكه نفت از بازار است. نگراني از عرضه نفت ايران در حالي است كه در برخي نقاط ديگر جهان با اختلالات عرضه مواجهيم، به طور مثال توليد نفت ونزوئلا مدام در حال كاهش است يا اينكه رشد توليدي كه براي برزيلپيش بيني مي شد محقق نشده است. از سوي ديگر سمت تقاضاي نفت تا كنون قوي تر از برآوردها ظاهر شده است. اين دو موضوع سيگنال تنگناي عرضه و كمبود نفت در ماه هاي پيش رو را به بازار مخابره كرده است. همچنين چشم انداز كمبود عرضه به نوبه خود موجب افزايش هجوم سرمايه گذاران بازار غيرنقدي نفت به سوي قراردادهاي انتظار براي رشد قيمت ها (net long position) شده و اين موضوع خود رشد قيمت ها را تسريع كرده است.در حال حاضر تنها دو اتفاق مي تواند از كمبود عرضه جلوگيري كند، يا اينكه توليدكنندگاني چون عربستان و روسيه بتوانند با افزايش توليد جاي خالي ايران را در بازار پر كنند؛ يا اينكه رشد شديد قيمت ها و تنگناي بازار ترامپ را وادار كند كه در برابر سياست هاي سرسختانه خود در قبال ايران قدري عقب نشيني كند.

اتحاد روسي- سعودي

در اين ميان اما شاهد تلاش هاي ترامپ براي افزايش توليد نفت روسيه و عربستان هستيم. آمريكا به طور آشكار و پنهان مذاكرات بسياري با مقامات روسي و سعودي داشته و از آنها خواسته تا با افزايش توليد، واشنگتن را براي تحريم نفت ايران و جلوگيري از رشد قيمت‎ها در اثر كمبود عرضه همراهي كنند. هرچند او به طور مستقيم و با لحن توهين آميز بارها به عربستان و اوپك دستور داده كه توليداتشان را افزايش دهند، اما شواهد نشان مي دهد كه روس ها نيز در اين مسير به خوبي با سعودي ها همراهي كرده اند. آنطور كه رويترز به نقل از منابع آگاه اعلام كرده است، روسيه و عربستان سعودي ماه گذشته و پيش از نشست الجزاير به يك توافق محرمانه براي افزايش توليد نفت و مهار افزايش قيمت ها دست يافته اند و پيش از نشست الجزاير، آمريكا را از اين توافق مطلع كرده اند. نشست الجزاير حدود دو هفته پيش با حضور حداكثري كشورهاي توليدكننده نفت اوپك و غيراوپك در الجزاير برگزار شد. مهمترين خبر منتشر شده از اين نشست به «جواب رد كشورهاي توليدكننده نفت به درخواست ترامپ» اختصاص داشت. در واقع بعد از اين نشست وزراي نفت عربستان و روسيه هم صدا با هم اعلام كردند كه بازار به افزايش عرضه نفت نياز ندارد، اين در حالي بود كه دو روز پيش از آن ترامپ در توييتر خود مجددا به اوپك دستور داده بود توليدات خود را افزايش دهد.

اما چهار منبع آگاه به رويترز اظهار كردند خالد الفالح، وزير انرژي عربستان و الكساندر نواك، همتاي روسي او توافق كرده اند توليد نفت را در فاصله سپتامبر تا دسامبر افزايش دهند. يكي از اين منابع آگاه گفته است، «روس ها و سعودي ها توافق كردند بي سرو صدا نفت بيشتري به بازار وارد كنند و اين طور نشان دهند كه براي توليد بيشتر نفت به دستور ترامپ نگاه نمي كنند.» بازار انتظار داشت عربستان و روسيه در نشست الجزاير، افزايش توليد به ميزان 500 هزار بشكه در روز را اعلام كنند؛ اما با مخالفت برخي از اعضاي اوپك از جمله ايران كه هدف تحريم هاي آمريكا قرار دارد، اين دو كشور تصميم گرفتند تصميم رسمي خود را تا زمان نشست رسمي اوپك در دسامبر اعلام نكنند. رويترز نوشته است كه وزير انرژي آمريكا پيش از نشست الجزاير، از برنامه عربستان و روسيه براي افزايش توليد آگاه بوده و در سپتامبر، سه بار با فالح و يك بار با نواك ديدار كرده بود.

خبر «توافق پنهان روسيه و عربستان براي افزايش توليد» دو نكته را به خوبي نشان مي دهد، اول از همه اينكه همان طور كه رويترز نيز در متن خبر خود اشاره كرده، اين توافق محرمانه بار ديگر بر اين حقيقت تاكيد مي كند كه روسيه و عربستان سعودي پيش از مذاكرات با ساير اعضاي اوپك و ديگر كشورهاي حاضر در توافق نفتي، بر سر مسائل مهم و كليدي خود به توافق مي رسند و درباره سياست هاي توليد نفت به صورت دوجانبه تصميم مي گيرند. در واقع به نوعي همان طور كه وزير نفت كشورمان در مصاحبه اخير خود با بلومبرگ و پلاتس تاكيد كرده بود اين دو كشور تصميم گيري هاي مهم را خارج از اوپك مي گيرند و اين زنگ خطر بزرگي براي تضعيف هرچه بيشتر اوپك است.

اما موضوع دومي كه خبر ياد شده از آن پرده بر مي دارد، اين است كه روسيه و عربستان اعضاي اوپك و توليدكنندگان نفت را در نشست الجزاير اغفال كرده و بازي داده‎ اند. در واقع واكنش و اظهارات وزير انرژي روسيه و به خصوص وزير انرژي عربستان بعد از نشست الجزاير تعجب بسياري را به همراه داشت و اين سوال مطرح بود «چطور عربستان كه همواره از دستورات ترامپ پيروي مي‎كند و حتي از پيش از خروج آمريكا از برجام به او وعده مساعدت و همراهي داده بود» حال «دست رد» به سينه ترامپ زده است؟ خبر رويترز نشان مي دهد كه تمام آنچه گفته شده بود تنها ظاهر قضيه است و تمام توافقات و هماهنگي ها از پيش با واشنگتن انجام شده است.

يكي ديگر از موضوعات مورد توجه در پس پرده اين خبر، ادامه سياست يك بام و دو هواي روسيه است. پوتين رئيس جمهور روسيه هفته گذشته در همايش «هفته انرژي روسيه» ترامپ را مقصر قيمت نفت دانست. پوتين گفته بود: «نگراني ترامپ درخصوص قيمت ها تا حدودي درست است، اما اگر او به دنبال مقصر افزايش قيمت‎ ها است به آينه نگاه كند.» رئيس جمهور روسيه اعلام كرده بود كه مسائلي چون «تحريم نفت ايران» كه از اقدامات دولت آمريكا است موجب افزايش قيمت ها شده است. مقصر دانستن ترامپ براي افزايش قيمت ها و سرزنش او براي سياستش كه به مداخله در بازار نفت منجر شده از سوي بالاترين مقام روسيه در حالي است كه اين كشور با عربستان براي افزايش توليد و جبران نفت ايران در بازار متحد شده. «دنياي اقتصاد» پيش از اين در گزارشي تحت عنوان «تناقض گويي نفتي روس ها» به اين موضوع اشاره كرده بود.

افشاي لابي روسيه-عربستان عليه نفت ايران


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4440 به تاريخ 14/7/97، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 40 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه بشارت
متن مطالب شماره 121-122، مهر الي دي 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است