|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/14: مديرعامل گل گهر: دپوي محصولات صرفه اقتصادي ندارد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4440 14/7/97 > صفحه 15 (بورس - كالا) > متن
 
 


خبربنگاه ها 
مديرعامل گل گهر: دپوي محصولات صرفه اقتصادي ندارد


نويسنده: زهرا مجتهد

گروه بنگاه ها : در حالي كه نرخ مصوب محصولات معدني زنجيره فولاد بر اساس درصدي از نرخ فروش شمش فولاد در بورس كالا است، قريب به يك ماه است كه به دليل مباحث ارزي شمش فولاد عرضه نشده است.

اگرچه توليد كنندگان محصولات معدني زنجيره ارزش از محاسبه نرخ فروش بر پايه قيمت شمش فولاد عرضه شده با معدل گيري از نرخ سه ماه خبر مي دهند اما قيمت محصولات پايه زنجيره يادشده با توجه به تغييرات نرخ ارز و قيمت هاي جهاني هيچ تغييري نداشته است.در همين حال آنها توليد خود را ادامه داده اند ولي دغدغه هاي يادشده سبب بروز نگراني هايي براي توليد كنندگان كنسانتره، آهن اسفنجي و گندله شده است.

علاوه بر اين، مبحث نرخ فروش و سردرگمي ها در بازار داخلي وهشدار فولادسازان به معدني ها در زمينه صادرات مواد معدني، بحث عقب ماندن طرح هاي اكتشافي براي تهيه خاك از طرح هاي توسعه اي زنجيره فولاد در كشور و همچنين نبود زيرساخت هاي لازم براي ناوگان حمل ونقل به ويژه زميني از ديگر عواملي است كه در برگيرنده فعاليت معدن داران در شرايط كنوني اقتصاد است.

در همين حال مديرعامل شركت معدني و صنعتي گل گهر در حاشيه بازديد از بخش نمايشگاهي همايش فلزات غير آهني «دنياي اقتصاد» گفت: گل گهر به سنگ نياز دارد و در حال حاضر بخشي از سنگ آهن مورد نياز براي توليد كنسانتره و گندله را از ساير معادن خريداري مي كنيم.وي در پاسخ به اين پرسش كه وضعيت سرمايه گذاري هاي گل گهر در بخش اكتشافات معدني به چه صورت است، گفت: اكتشافات در حال انجام و پي جويي است اما حداقل 5 سال زمان مي برد تا به مراحل بعدي يعني استخراج نزديك شويم. همين زمانبر بودن اكتشافات سبب شده تا ما خاك مورد نياز خود را از ديگر معادن خريداري كنيم.

وي گفت: مستنداتي هست كه برخي از شركت هاي تحت پوشش سازمان هاي دولتي اقدام به فروش سنگ آهن خام با نرخ دلار آزاد مي كنند. اين در حالي است كه ما خارج از دستور معاونت معدني وزارت صمت تاكنون عمل نكرده ايم. نرخ فروش گندله ما معدل 23 درصد از نرخ فروش شمش فولاد بود و با وجود عدم عرضه شمش فولاد در يك ماه گذشته از سوي فولادي ها با معدل سه ماهه فروش را انجام داده ايم.

وي در برابر اين پرسش كه فولادسازان به چه دليل از نحوه مبادلات گندله با شركت گل گهر گلايه دارند، تصريح كرد: گل گهر به تنهايي توليد كننده گندله نيست و توليد كنندگان ديگري نظير اپال سنگان، ميدكو و زرند ايرانيان هم هستند. علت بروز گلايه ها اين بوده كه تاكنون به دليل مجهز بودن گل گهر به ناوگان حمل ونقل زميني اين قسمت از سناريو را ما پوشش مي داديم اما با توجه به مشكلات اخيري كه براي صنف كاميون داران پيش آمده، امكان حمل از سوي ما به شكل زميني با سختي هايي همراه است. وي افزود: به متقاضيان اعلام داشته ايم كه خود براي حمل بار اقدام كنند. اين درحالي است كه طبق مفاد قرارداد، بحث حمل ونقل بر عهده گل گهر نيست و تاكنون نيز با آنها بدين گونه همكاري داشته ايم، ضمن اينكه باز هم تاكيد دارم كه فقط گل گهر تامين كننده بار براي فولادسازان نيست.

تقي زاده با اشاره به اين مطلب كه نبايد رويداد ها را يكطرفه بررسي كرد و بايد تمامي جهات مورد توجه قرار گيرد، اظهار كرد: توليد گندله در گل گهر معادل 12 ميليون تن است، مصرف داخل كشور نهايتا 10 ميليون تن باشد، صادرات مازاد گندله حق ماست. آن هم در شرايطي كه ارزآوري مي تواند در راستاي منافع ملي باشد.

مديرعامل شركت معدني و صنعتي گل گهر تاكيد كرد: سوال بنده اين است كه چرا در شرايطي كه ما در داخل سنگ آهن كلوخه و دانه بندي نياز داريم شركت هاي تابعه اقدام به صادرات سنگ آهن مي كنند.تقي زاده گفت: سنگ آهن را در قيمت هاي 130 تا 210 هزار تومان از داخل خريداري مي كنيم كه متوسط مصرف روزانه 50 هزار تن در گل گهر است، ديده شده كه سايرين سنگ آهن خام را تا 320 هزار تومان هم فروخته اند. اين خاك از كشور در حالي خارج مي شود كه بر بهاي تمام شده توليد كنسانتره و گندله توليدي از سوي گل گهر بي تاثير است.

وي افزود: اگربه قيمت ها در مناقصات توجه شود با احتساب فقط قيمت كنسانتره، هر تن كنسانتره 450 هزار تومان تمام مي شود. اين در حالي است كه اگر گل گهر تمامي خطوط خود را تعطيل كند و فقط كنسانتره را به قيمت 470 هزار تومان تحويل چين بفروشد، صرفه بيشتري دارد.

تقي زاده تصريح كرد كه ما بيش از 125 درصد از تعهدات خود را درعملكرد 97 به فولادسازان محقق كرده ايم و گلايه هاي آنها در حالي كه مشكلات حمل و نقل و بدهي هايشان پابرجاست، بدون اثر است. وي درخصوص آهن اسفنجي در واكنش به شايعات دپوي محصولات براي فروش با قيمت صادراتي نيز يادآورشد: با وجود عرضه هاي متعدد در بورس كالا متقاضي براي خريد آهن اسفنجي نبود و زير مجموعه هاي گل گهر با وجود عدم اقبال از سوي متقاضيان، اقدام به صادرات نكرده اند. اين در حالي است كه دپوي آهن اسفنجي در انبارها براي مدت طولاني كاملا كاري غير اقتصادي براي مجموعه ما به شمار مي رود.

وي معتقد است كه فولاد سازان نيز همانند معدني ها كه براي صفر تاصد فعاليت خود در كشور تلاش مي كنند تا زيرساخت هاي لازم مهيا شود، در راه اندازي سيستم حمل ونقل بهتر و تخليه و بارگيري تخصصي مناسب اقدامات سرمايه گذاري صورت دهند تا توسعه زنجيره ارزش به شكل متوازن تري سرعت گيرد تا اتفاقي كه امروز سبب يكطرفه شدن رشد در زنجيره به سمت كفه فولادسازان است، نيفتد.

مديرعامل گل گهر: دپوي محصولات صرفه اقتصادي ندارد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4440 به تاريخ 14/7/97، صفحه 15 (بورس - كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بارآثار ديگري از " زهرا مجتهد"

  «دنياي اقتصاد» گزارش مي دهد: ۴۵ ميليارد دلار صرفه جويي ارزي از محل سنگ آهن
زهرا مجتهد، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  شمارش معكوس براي ورود جهان فولاد به بورس
زهرا مجتهد، دنياي اقتصاد 16/5/97
مشاهده متن    
  بومي سازي بهترين روش مقابله با تحريم ها
زهرا مجتهد، دنياي اقتصاد 25/4/97
مشاهده متن    
  ۷۶ هزار طرح نيمه تمام در كشور كانون مهندسي هزينه در ايران اعلام كرد
زهرا مجتهد، دنياي اقتصاد 20/4/97
مشاهده متن    
  صنعت روي نيازمند فناوري هاي نوين است
زهرا مجتهد، دنياي اقتصاد 29/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Civil Engineerng Infrastructures Journal
شماره 1 (پياپي 5201)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است