|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/14: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4440 14/7/97 > صفحه 14 (بورس - كالا) > متن
 
 


خبررونمايي از يك محصول خاص مسي در سال 2019

Aurubis بزرگ ترين كارخانه ذوب مس در اروپا اعلام كرد كه تا سال 2019 نوع خاصي از مس را به مشتريان خود ارائه خواهد داد كه قيمت آن 96 دلار براي هر تن است. به گزارش «كالا خبر»، به نقل از معدن 24، يكي از تاجر هاي مس گفت: به نظر من اين افزايش قيمت مس در بازار نشان دهنده تقاضاي مثبت براي آن است.شركت بزرگ Codelco در شيلي گفته است كه چندين قرارداد براي اين نوع مس خاص با قيمت 98 دلار را براي مشتريان اروپايي براي سال آينده توافق كرده است، در حالي كه برخي از مشتريان چيني موافقت خود را با پرداخت 88 دلار در هر تن اعلام كرده اند.

معاون عمليات و نظارت بورس كالاي ايران:ابزارهاي مالي بورس كالا در خدمت صنايع است

معاون عمليات و نظارت بورس كالاي ايران با بيان اينكه امكانات و ابزارهاي معاملاتي موجود در بورس كالا براي ارائه خدمات متنوع و كمك به توليدكنندگان راه اندازي شده است، گفت: بورس هاي كالايي، بستري شفاف و محل تلاقي عرضه و تقاضا هستند كه اقداماتي از جمله كشف قيمت منصفانه، تامين مالي، امكان برنامه ريزي براي خريد يا فروش يك كالا در قالب قراردادهاي خاص براي خريدار و فروشنده و همچنين پوشش ريسك هاي مربوط به نوسان قيمت ها از اصلي ترين كاركردهاي بورس كالاست.

به گزارش «كالاخبر»؛ علي پناهي به التهابات اخير در بازارهاي كالايي اشاره كرد و گفت: طي ماه هاي اخير به دليل شرايط خاص اقتصادي، توازن عرضه و تقاضا به هم خورد اما با نمايان شدن دلايل ايجاد چالش ها و ابلاغيه هاي تكميلي، در عرضه هاي اخير محصولات پتروشيمي و فلزي شاهد آن بوديم كه بازار به سمت تعادل در حركت است.

وي درخصوص امكان پوشش ريسك به كمك ابزارهاي معاملاتي بورس كالا گفت: با كشف قيمت منصفانه در بازار و براساس قراردادهايي همچون معاملات آتي كه چند سال از راه اندازي آن در بورس كالا مي گذرد، مي توان نسبت به پوشش ريسك هاي آينده اقدام كرد. ابزاري كه تاكنون براي كالاهايي مثل سكه طلا و زعفران مورد استفاده قرار گرفته و تجربيات خوبي را هم رقم زده است.

پناهي اظهار كرد: قراردادهاي آتي و همچنين انعقاد قراردادهاي بلندمدت كه هم اكنون زيرساخت هاي آن در بورس كالا فراهم است، در صورت استقبال توليدكنندگان در حوزه هاي مختلف از جمله فلزات، به كار گرفته خواهد شد كه در اين صورت نوسانات مقطعي و حتي شديد قيمت ها در بازار به دليل انعقاد قراردادهاي موكول به آينده توسط توليدكننده و مصرف كننده، كمترين تاثير را در روند توليد خواهد گذاشت.

پناهي تاكيد كرد: در معاملات بازار فيزيكي، وقتي كشف قيمت منصفانه صورت گرفت مي توان قراردادهاي نوين را در قالب مشخصات فني خاص براي هر دارايي پايه تعريف كرد؛ اما اين امر مستلزم آن است كه براي راه اندازي قراردادهاي آتي و ساير ابزارهاي معاملاتي موجود در بورس متقاضي وجود داشته باشد؛چراكه بورس يك بستر معاملاتي است كه با دريافت نظر طرفين يك معامله، امكان استفاده از اين ابزار را ايجاد مي كند.

صادرات فولاد ايران تحت تاثير تحريم هاي ثانويه؟

در هفتاد و نهمين جلسه انجمن بين المللي توليد كنندگان و صادركنندگان ميلگرد جهان كه اخيرا در استانبول تركيه برگزار شد مساله صادرات فولاد ايران با توجه به تحريم هاي آمريكا نيز مورد گفت وگو قرار گرفت.

كارشناسان بر اين باورند كه تحريم هاي ثانويه مهم تر از تحريم هاي اوليه هستند. تحريم اوليه مستقيما شركت ها و اشخاص آمريكايي را در بر مي گيرد كه با كساني كه تحت تحريم آمريكا باشند از جمله ايران معامله داشته باشند. به گزارش فولاد ايران به نقل از متال بولتن ولي هدف تحريم هاي ثانويه تنبيه شركت ها و اشخاص غير آمريكايي است كه در واقع در جابه جا يي پول به ايراني ها كمك مي كنند و در واقع شبكه پولي و اقتصاد آمريكا را دور مي زنند.

در واقع با اينكه شركت هاي اروپايي قانونا از معامله فولاد با ايران منع نشده اند، ولي بانك هاي كمي هستند كه در چنين معامله اي خود را دخالت دهند. مشكل معامله به دلار نيست، چون قبل از تحريم ها نيز به دلار صورت نمي گرفت ولي مساله نحوه پرداخت است چون اگر دستگاه هاي نظارتي متوجه شوند كه با ايران معامله داشته اند وارد يك بلك ليست مي شوند و از تجارت با آمريكايي ها منع خواهند شد.

در اين كنفرانس شركت هاي مختلفي از آمريكا، كانادا و اروپا اظهار كردند كه از معامله كالاي ايراني دست كشيده اند. در واقع اين كار را از اوايل ماه مه آغاز كرده بودند در حالي كه تا آگوست وقت داشتند و قيمت هاي توليد كننده هاي ايراني نيز رقابتي بود.

در اين بين جنوب اروپا از نقاطي بود كه به خريد فولاد از ايران ادامه داد وهمچنين بخش اعظم فولاد ايران در بازار صادرات به جنوب شرق آسيا و به ويژه تايلند، اندونزي و فيليپين ارسال شد.

مصر يك مجتمع جديد توليد پلي پروپيلن مي سازد

شركت پتروشيمي سيدي كرير مصر يك مجتمع 450 هزار تني در اسكندريه را با هدف توليد پلي پروپيلن خواهد ساخت.

به گزارش «نيپنا» به نقل از پايگاه اينترنتي آي سي آي اس (ICIS)، شركت آمريكايي دبليو آر گريس (WR Grace)، فعال در حوزه فناوري صنايع شيميايي و كاتاليست ها، قرار است فناوري توليد پلي پروپيلن (PP) خود را براي ساخت يك مجتمع 450 هزار تني در اسكندريه مصر، در اختيار شركت پتروشيمي سيدي كرير (SIDPEC) اين كشور قرار دهد.

اگر چه هنوز اطلاعاتي درباره جزئيات مالي پروژه يادشده منتشر نشده است اما اين شركت يادآور شد: قرارداد جديد شركت سيدي كرير را قادر مي سازد تا به كمك روزآمدترين فناوري موجود، به زودي محصولات پلي پروپيلني داراي ارزش افزوده بالايي را براي عرضه به مشتريان خود توليد كند. اين شركت در حال حاضر يكي از توليدكنندگان پيشگام پلي اتيلن (PE) در مصر به شمار مي رود.

اين شركت جزئياتي درباره زمان راه اندازي مجتمع توليد پلي پروپيلن جديد اعلام نكرد.

دبليو آر گريس، يك شركت خوشه اي آمريكايي مستقر در مريلند ايالات متحده است. اين شركت از دو بخش فناوري هاي كاتاليست (Catalysts Technologies) و فناوري هاي مواد (Materials Technologies) تشكيل مي شود. گريس در واقع يك توليدكننده مواد و محصولات شيميايي ويژه (specialty chemicals materials) به شمار مي رود.

شركت سيدي كرير مصر نيز طرح مشترك (JV) است كه در نوامبر سال 1997 ميلادي تحت قانون سرمايه گذاري دولت اين كشور احداث شد. اين شركت يكي از توليدكنندگان عمده انواع پلي اتيلن محسوب مي شود.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4440 به تاريخ 14/7/97، صفحه 14 (بورس - كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم پيراپزشكي و توانبخشي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 802)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است