|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/14: در اهميت سياست داخلي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4440 14/7/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


سرمقاله 
در اهميت سياست داخلي


نويسنده: فرهاد خان ميرزايي

طي ماه هاي گذشته تلاطم در بازار ارز و سطح عمومي قيمت ها باعث شده پيشنهادهاي مختلفي براي ايجاد ثبات در بازار كالا و همچنين بازار ارز از سوي كارشناسان اقتصادي مطرح شود؛ اگرچه تمامي سياست هاي پيشنهاد شده اجرايي نشده است و همچنان سياست گذاران در حال تدوين سياست هايي با هدف ايجاد ثبات در بازارها هستند، با اين حال به نظر مي رسد چند ملاحظه در تدوين اين سياست ها وجود دارد.

كه بدون در نظر گرفتن اين ملاحظات كارآيي و اثرگذاري پيشنهادهاي مختلف محدود خواهد بود.

تورم و نرخ ارز متغيرهايي با امكان مشاهد ه پذيري بي واسطه و مستقيم توسط عموم مردم و سياست گذاران هستند كه علاوه بر مشاهده پذيري تواتر اندازه گيري بالايي دارند؛ به طوري كه مي توان در مقياس روز يا حتي ساعت و دقيقه اين متغيرها را اندازه گيري كرد يا برآوردي از آنها را به دست آورد. از اين رو عملكرد سياست هاي اقتصادي اجرا شده به طور معمول از طريق ايجاد ارتباط بين سياست ها با اين متغيرهاي قابل مشاهده و قابل اندازه گيري سنجيده مي شود. با اين حال عملكرد اقتصادي كشور در مقطع كنوني، تنها متاثر از ابزارها و سياست هاي اقتصادي تدوين شده نيست، بلكه سياست اقتصادي در شرايط جاري حداقل دو ورودي مهم ديگر از ساير اركان حكمراني دريافت مي كند كه عملكرد اقتصاد را به طور قابل توجهي تحت تاثير قرار مي دهد.

در يك طبقه بندي كلي، سياست گذاري در هر كشور ذيل سه ركن سياست اقتصادي، سياست داخلي و سياست خارجي تنظيم مي شود. سياست داخلي چگونگي رابطه مردم با حاكميت از منظر توزيع قدرت و توزيع منافع اقتصادي را تنظيم مي كند و نقش سياست خارجي ايجاد امنيت از طريق تنظيم رابطه يك كشور با ساير كشورهاست. يكي از مهم ترين ورودي هاي سياست اقتصادي از سياست داخلي «اعتماد آحاد مردم به نظام سياسي» و از جمله ورودي هاي مهم سياست اقتصادي از سياست خارجي «شكل گيري انتظارات نسبت به امنيت و ثبات سياسي» است. از اين رو اعتماد و انتظارات دو عنصري هستند كه عملكرد سياست هاي اقتصادي تابع آنهاست. يك چالش مهم در ارزيابي عملكرد سياست داخلي و سياست خارجي به ويژه عملكرد سياست داخلي، اثرگذاري عوامل مختلف، مشاهده پذيري همراه با خطا و همچنين تواتر پايين تر اندازه گيري آن است. اين ويژگي ها سبب شده است امكان همگرايي تحليلي درخصوص شرايط و عملكرد سياست داخلي و سياست خارجي و اثرگذاري آن بر عملكرد اقتصادي با دشواري بيشتري همراه باشد و از همين رو امكان دريافت بازخورد براي اصلاح سياست خارجي يا سياست داخلي با كندي بيشتري مواجه باشد. يك خطاي راهبردي در سياست گذاري، عدم توجه به اثرپذيري عملكرد اقتصاد از عنصر اعتماد و انتظارات به ويژه در شرايطي است كه اين دو عنصر از پويايي بالايي برخوردار باشند.  در شرايط كنوني با توجه به فاصله گرفتن قابل توجه نرخ ارز از متغيرهاي بنيادي، تاثيرپذيري بالا با فاصله زماني كوتاه بازار ارز از تحولات و اخبار سياسي و همچنين رفتار آحاد مردم اعم از خانوار و بنگاه در بازار محصول به نظر مي رسد، عنصر اعتماد و انتظارات نقش مهمي در شرايط كنوني اقتصادي به ويژه وضعيت بازار ارز و كالا  دارد. در واقع اگرچه امكان تفكيك اثرات عوامل مختلف ناشي از سياست داخلي، سياست خارجي و همچنين ابزارها و سياست هاي اقتصادي بر عملكرد اقتصاد به طور كامل وجود ندارد با اين حال به نظر مي رسد از آستانه اي بالاتر آنچه محور حركت بازارها و به طور مشخص نرخ ارز و قيمت ها است، متاثر از شرايط سياست داخلي و سياست خارجي است كه انعكاسي از سطح پايين اعتماد و انتظارات منفي مردم نسبت به شرايط آتي است. در چنين شرايطي حتي اگر بهترين سياست ها تدوين شده و به بهترين شكل نيز اجرايي شوند، اثرگذاري اين سياست ‎ها محدودتر خواهد بود. در صورتي كه با گذشت زمان اعتماد آحاد مردم كاهش يابد يا انتظارات در خصوص چشم انداز شرايط آتي منفي تر شود، ميزان اثرگذاري سياست اقتصادي كاهش خواهد يافت و ممكن است به تدريج به شرايطي منتهي شود كه عملا سياست اقتصادي بلاموضوع شود. از اين رو وجود يك برنامه معتبر در حوزه سياست داخلي و خارجي مي تواند باعث لنگر شدن سياست هاي اقتصادي و جهت دهي به آنها شده و اثرگذاري سياست هاي اقتصادي را بهبود دهد.

با اين حال حداقل به سه دليل، تدوين برنامه اي در حوزه سياست داخلي با هدف بهبود اعتماد مردم، اولويت بالاتري نسبت به سياست خارجي دارد. اولا، سياست خارجي تابعي از سياست داخلي است. بدون وجود يك تعادل و توافق پايدار در سياست داخلي امكان تنظيم پايدار روابط بيروني وجود ندارد. از جمله مسائلي كه دولت يازدهم و دوازدهم با آن مواجه بود، عدم ابتناي برجام بر يك توافق داخلي پايدار بود. اين امر سبب شد تا بخش مهمي از انرژي دولت حتي تا ماه هاي پاياني حضور آمريكا در برجام معطوف به دفاع از آن باشد. بنابراين به جاي هم افزايي نيروهاي سياسي و اثرگذار در داخل براي استفاده از گشايش هاي ايجاد شده پس از برجام، بخشي از توان و انرژي حاكميت به دليل تقابل نيروهاي سياسي در داخل در خصوص برجام مستهلك شد. ثانيا در شرايط جاري حداقل در افق كوتاه مدت امكان گشايش پايدار و موثر در حوزه سياست خارجي محدودتر است. در حالي كه گشايش در سياست خارجي تنها معطوف به اراده داخلي نيست، اصلاحات در سياست داخلي به منظور ارتقاي اعتماد عمومي به حاكميت، معطوف به اراده داخلي است و از اين رو حداقل به طور بالقوه ابزارهاي در دسترس براي بهبود شرايط در حوزه سياست داخلي مهياتر است. به علاوه، اصلاحات در سياست داخلي و ارتقاي اعتماد عمومي، افق دستيابي به اهداف تعريف شده توسط تحريم كنندگان را طولاني تر كرده و با كاهش بازدهي تداوم تحريم، امكان تغيير در شرايط سياست خارجي را تسهيل مي كند.

با اين حال پنجره زماني در دسترس براي انجام اصلاحات در حوزه سياست داخلي نامحدود نيست. در تداوم شرايط كنوني ، بازسازي اعتماد اجتماعي با گذشت زمان با دشواري بيشتري مواجه خواهد شد. هر چه اصلاحات در حوزه سياست داخلي به صورت فعالانه و پيش دستانه پياده سازي شود، احتمال پذيرش عمومي و موفقيت در ارتقاي اعتماد عمومي بيشتر خواهد شد و به علاوه دامنه اقدامات موردنياز نيز محدودتر خواهد بود.

در اهميت سياست داخلي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4440 به تاريخ 14/7/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بارآثار ديگري از " فرهاد خان ميرزايي"

  در اهميت مديريت انتظارات
فرهاد خان ميرزايي، دنياي اقتصاد 14/6/97
مشاهده متن    
  رمز جذب سرمايه هاي صادرات گرا
فرهاد خان ميرزايي *، دنياي اقتصاد 3/6/94
مشاهده متن    
  نهاد يا فرد مساله اين است!
فرهاد خان ميرزايي*، دنياي اقتصاد 22/10/92
مشاهده متن    
  اصلاح قيمت انرژي، ريسمان سياه و سفيد؟
فرهاد خان ميرزايي، دنياي اقتصاد 6/8/91
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي غدد درون ريز و متابوليسم
شماره 3 (پياپي 67)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است