|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/14: واكاوي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4440 14/7/97 > صفحه 30 (تاريخ و اقتصاد) > متن
 
 


واكاوي



تعارض رويكردها به مشروطيت ايراني

منابع اصلي و بي واسطه شناخت تاريخ مشروطه در داخل به نظرم سه دسته عمده هستند: نخست اسناد به جاي مانده از آن دوران كه براي شناخت دقيق رخدادها بسيار مفيدند. دسته دوم خاطرات افرادي كه در زمره تاثيرگذاران دوره مشروطه بودند يا دستي بر آتش انقلاب داشتند و دسته سوم جرايد آن دوران هستند.

 اسناد آن دوران نيز خود به چند دسته تقسيم مي شوند: يك دسته مهم از آنها اسناد سفارتخانه هاي برخي كشورها است كه در آن زمان در ايران بسيار فعال بودند؛ مانند سفارتخانه هاي انگلستان، روسيه، عثماني، فرانسه و آلمان. برخي از سفارتخانه ها نيز مانند سفارت بلژيك و آمريكا تازه داشتند آرام آرام فعال مي شدند. خاطرات به جاي مانده از آن دوره نيز به دو دسته تقسيم مي شوند: يكي خاطرات مبارزان راه مشروطه و انقلابيون وديگري خاطرات صاحب منصبان دولتي كه در جبهه مقابل مشروطه قرار داشتند. در حوزه جرايد نيز ديدگاه ها، تفكرات و رويكردهاي مختلفي قابل مشاهده است. بنابراين ما با مجموعه اي از منابع روبه رو هستيم كه هيچ كدام به صورت جداگانه ما را به فهم دقيق و كامل موضوع رهنمون نمي سازند.

به عبارتي اگر بخواهيم انقلاب مشروطه را شناسايي كرده و به فلسفه آن انقلاب اشراف پيدا كنيم با مراجعه به يك دسته خاص از اين منابع به شناخت انقلاب دست پيدا نخواهيم كرد و البته كه اين شناخت يك كار تخصصي است. متاسفانه امروزه عده اي بدون تخصص و شايستگي هاي حرفه اي كافي وارد حوزه پژوهش در تاريخ شده اند. اين در صورتي است كه تاريخ يك علم است و ابزارهاي ويژه خود را دارد. يكي از دلايلي كه ما در بحث شناخت انقلاب مشروطه با تضادها و تناقض ها مواجه هستيم ورود افرادي است كه بدون تخصص لازم وارد اين حوزه شده و به صرف خواندن چند خاطره و چسباندن چند روزنامه در كنار هم متني را پديده آورده و نام آن را تاريخ گذاشته اند.

يكي ديگر از مشكلات ما در تاريخ نگاري مشروطه برخورد ايدئولوژيك با رخدادهاي اين انقلاب است. برخورد ايدئولوژيك يعني پيچاندن يك نظر در هاله اي از قداست. در اين حالت معمولا پژوهشگر پيش از ورود به پژوهش، نظر خود را اعلام كرده و آن نظر برايش ثابت شده است. يعني با اين پيش فرض وارد پژوهش مي شود كه نتيجه اش را از قبل مي داند. اين در صورتي است كه پژوهش زماني درست است و راهگشا، كه ابعاد موضوع براي پژوهشگر امري ناشناخته باشد و در آن حوزه علامت سوالي برايش ايجاد شده، آن گاه بدون پيش داوري و قضاوت، با بهره گيري از متد مورد نظر براي تحقيقش و با استفاده از منابع متقن و مستند به سوي روشن كردن آن ابهام و پرسش حركت كند. بنابراين ما دو تعارض و دو مشكل عمده در تاريخ نگاري مرتبط با مشروطه داريم و همين باعث شده تا نتايج پژوهش ها باهم در تعارض باشند.

- به نقل از گفت وگوي « محمدجواد مرادي نيا» با «ايبنا».
قيمت ها بال درآوردند!

«... وقتي صداي توپ و بمب جنگ جهاني [دوم] در تهران شنيده شد، يكباره قيمت ها بال درآوردند، به خصوص مواد غذايي كه در حقيقت ناپديد شدند. بزرگ ترين خواربارفروشي خيابان اسمال بزاز (حدفاصل ميدان شاه سابق و قيام كنوني با چهارراه مولوي)، دكان دو دهنه كل اسمال بقال بود. دكاني بسيار پر و پيمان كه تقريبا روبه روي دكان عمويم بود.

انبار بزرگي هم در كوچه جنب دكان عمو داشت كه هميشه سرشار از خواربار بود. در عرض چند ساعت موجودي دكان و انبار با قيمت هايي حدود 100 برابر قيمت روز پيش به فروش رفت. دانه هاي برنج، لپه، عدس، ماش... طي سال هاي طولاني در كف انبار ريخته و با خاك و گل مخلوط و لگدمال شده بود و ضخامتي بيش از يك وجب بزرگ پيدا كرده بود. مردم همان را با كلنگ كندند و با قيمتي گران به خانه هاي خود بردند. شنيده شد كه آنها را مي شويند، مواد خوراكي را از گل و خاك جدا مي كنند، مي پزند و مي خورند. هنوز يك سرباز اجنبي به كشور نيامده بود و اگر هم در مرزها بودند غذاي خود را آورده بودند و حتي يك دانه گندم يا برنج ما از گلويشان پايين نرفته بود.  اين حرص زدن مردم و سوءاستفاده كسبه، چندين علت داشت كه حتي يكي از آنها حمله متفقين به خاك ما نبود، بلكه علت واقعي، از هم پاشيده شدن سازمان حكومتي، بلاتكليفي، احساس عدم امنيت و بي سرپرستي كشور بود... مردم كشور را از آن خود نمي دانستند تا حافظ مصالح آن باشند... هيچ كس به فكر هم نوع خود نبود، همه مي خواستند با هر قيمتي خودشان را حفظ كنند حتي اگر به بهاي مرگ ديگري تمام مي شد.»

- منبع: كتاب «در كوچه و خيابان»، نوشته عباس منظرپور
تاثيرات نخستين مجلس مشروطه

مجلس اول به خاطر موضع گيري عليه مداخله اروپاييان در ايران نيز در خاطره ها زنده مانده است. مجلس در نخستين ماه هاي تشكيل خود، پيشنهاد محمدعلي شاه در مورد استقراض 400هزار پوند استرلينگ از بريتانيا و روسيه را رد كرد. تمامي معامله هاي خارجي و استقراض از خارجيان و نيز تمامي انحصارهاي تجاري بايد به تصويب مجلس برسد.

چند ماه بعد نمايندگان مجلس معاهده اوت 1907 (1286) انگليس و روس را نيز كه ايران را به حوزه هاي نفوذ اين دو قدرت تقسيم مي كرد، محكوم كردند. مبتكر بسياري از اين اقدام ها نمايندگان ليبرال و راديكال مجلس و به خصوص نمايندگان آذربايجان و وابستگان كميته ملي انقلاب بودند. اما روند تصويب اين قوانين به ميزان بسياري نيز مرهون فعاليت هاي انجمن هاي مترقي بود. انجمن ها دائما مجلس را به پذيرش اصلاحات ترغيب مي كردند و در مخالفت با ائتلاف ضد مشروطه به رهبري محمدعلي شاه، از مجلس حمايت مي كردند.

منبع: آفاري، ژانت، انقلاب مشروطه ايران، ترجمه رضا رضايي، نشر بيستون، 1385.
واكاوي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4440 به تاريخ 14/7/97، صفحه 30 (تاريخ و اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر



 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات كاربردي تندرستي در فيزيولوژي ورزش
متن مطالب شماره 2 (پياپي 402)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است