|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/7/16: چه مي خواستيم، چه شد؟
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7069
يك شنبه 5 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6894 16/7/97 > صفحه 14 (ايران جوان) > متن
 
      


چه مي خواستيم، چه شد؟
از رتبه هاي برتر كنكور در سال هاي گذشته چه خبر؟

نويسنده: سهيلا نوري

از رتبه هاي اول كنكور سال هاي گذشته چه خبر؟ كدام شان مانده اند، كدام شان رفته اند؟ كدام فكر كار است و كدام يكي همچنان دارد ادامه تحصيل مي دهد؟ آنها آن همه تلاش كردند و به صدر اخبار رسيدند، آيا وضعيتي كه حالا دارند، هماني بوده كه مي خواستند؟

فاطمه ولي زاده پاشا سال 91 رتبه اول زبان انگليسي و رتبه هشتم علوم تجربي را به دست آورد و حالا هم سال آخر پزشكي عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران است. از اينكه موقع كنكور روزي 10 ساعت درس مي خوانده پشيمان نيست: «اگر باز هم به آن سال ها برگردم همين كار را مي كنم، حتي شايد بيشتر ولي يك چيزهايي برايم خوشايند نيست؛ مثلا اينكه تعدادي از دانشجوهاي هم رده من با پول، سهميه يا پارتي كنار من هستند برايم آنقدرها مهم نيست، اما اينكه از همين الان آينده شغلي و فضاي فيزيكي كارشان مشخص است چيز خوبي نيست. با اين حال به خودم اميد مي دهم كه اگر تلاش كافي داشته باشم جايگاه و موقعيت متناسب با تلاشم را پيدا مي كنم كما اينكه در سال 91 هم فقط بواسطه تلاشم موفق شدم.»

يك سالي مي شود فاطمه ازدواج كرده و جنس دغدغه هايش نسبت به سال هايي كه مجرد و دانش آموز بود كاملا فرق كرده: «دنياي دانش آموزي با دنياي دانشجويي زمين تا آسمان فرق دارد. انگار وارد يك وادي ديگري شده ام. يادم رفته يك روز رتبه برتر كنكور بودم چون الان هم به كار و تلاش زيادي احتياج دارم تا خودم را ثابت كنم.»

قطعي نيست اما به احتمال زياد فاطمه براي تخصص اطفال آماده مي شود؛ زيرا آرامش برايش يك اصل مهم است و فضاي كار اطفال را به نسبت ساير بخش ها آرام تر مي داند. اينكه ماندن در ايران را هم به خارج از كشور ترجيح داده به همين طرز فكرش ارتباط دارد. او با بودن در كنار خانواده و مفيد واقع شدن براي جامعه احساس آرامش مي كند.

فاطمه به آن دسته از جوان هايي كه گمان مي كنند در فضاي فعلي جاي پيشرفت ندارند حق مي دهد و مي گويد: «بخشي از نااميدي جوان هاي امروز به موانعي برمي گردد كه نمي شود انكارشان كرد اما من هيچ وقت به خودم اين حق را نمي دهم كه موانع دليلي بشوند براي رفتنم چون احساس مي كنم هموطن هايم به اين نياز دارند كه امثال من كمك شان كنيم.»

در نقطه مقابل فاطمه، اشكان اسماعيلي رتبه نخست رياضي سال 1389 يكي از همان جوان هايي است كه ايران را ترك كرده و خانواده اش مي گويند علاقه اي هم به مصاحبه ندارد. سينا ملكيان رتبه دوم رياضي كنكور 91 هم مثل او از ايران رفته و درحال حاضر ساكن امريكاست، اگرچه وضعيت سينا با اشكان اندكي متفاوت است. سينا درحال حاضر مشغول ادامه تحصيل در يكي از دانشگاه هاي امريكاست. به جاي او برادر كوچكترش سروش با ما صحبت مي كند: «سينا سال 91 دو رشته برق و رياضي را به طور همزمان توي دانشگاه صنعتي شريف شروع كرد و دو سال پيش ليسانس هر دو رشته اش را گرفت. تا اواسط دوره كارشناسي قصد رفتن نداشت و مي گفت همين جا كنار خانواده ام مي مانم و به كشورم خدمت مي كنم. اما از يك جايي به بعد ديد ماندن توي ايران برايش سخت است چون حتي براي حداقل نيازهايش هم مشكل داشت.»

سينا از دانشگاه هاي سن ديگو و ميشيگان امريكا و آلبرتا و يكي ديگر از دانشگاه هاي مطرح كانادا پذيرش گرفت و در حال حاضر در امريكا مشغول گذراندن دوره دكتري است. سروش مي گويد: «الان كه يك سال بيشتر است از رفتنش مي گذرد هم خودش هم پدر و مادرم خوشحال هستند چون ماندن به ضررش بود. مثلا يكي از هم اتاقي هاي سينا در خوابگاه دانشگاه شريف كه او هم دو رشته را باهم مي خواند، الان توي يك شركت مهندسي ساعتي 8 هزار تومان مي گيرد؛ ولي سينا زندگي آرامي دارد.»

سروش مي گويد: امريكا يا كشورهاي غربي عاشق امثال سينا نيستند بلكه نخبه ها را جذب مي كنند تا خودشان سود ببرند. سروش خودش هم دانشجوي پزشكي دانشگاه علوم پزشكي بابل است و مثل خيلي از جوان هايي كه براي رسيدن به موفقيت تلاش كرده اند به بعضي از مسائل موجود انتقاد دارد: «مي دانم حتي دانشجوهايي كه با انواع سهميه وارد دانشگاه مي شوند جاي امثال سينا را تنگ نمي كنند، اما هر جوري هم حساب كنيم موقع استخدام در مشاغل مختلف حتي اگر يك چهارم سهميه ها به اين گروه اختصاص پيدا كند، بايد سه چهارم فضاي باقيمانده متناسب با سطح علمي هر فرد به امثال سيناها برسد درصورتي كه اصلا اين اتفاق نمي افتد. سينا الان رشته اي را دنبال مي كند كه به قول خودش 25سال ديگر در دانشگاه هاي ايران تدريس مي شود. رشته اي تخصصي در زمينه مهندسي ژنتيك؛ درآمد و آرامش هم جاي خود.»

با همه اين احوال سينا عاشق ايران است و پيوسته در درون او كشمكش وجود دارد. شايد هم او روزي به خاطر همين عشق بي پايان به وطن و هم ميهنانش برگشت. همان چيزي كه دليل اصلي سيد مهدي سليمان زاده رتبه سوم كنكور علوم تجربي و دانشجوي سال آخر پزشكي امسال براي ماندن در ايران است: «درست است شرايط اقتصادي سخت شده و روز به روز مشكلات بيشتر مي شود، اما رسالت من و امثال من اين است كه به حل اين مشكلات كمك كنيم. بايد شرايطي فراهم بشود تا استعدادهاي امثال من به كار بيايد و اين جو براي خروج از كشور از بين برود. كساني هستند كه سال هاي طولاني در مقام هاي مختلف بوده اند و كار خاصي انجام نداده اند شايد به اين خاطر كه سياست دولت در استفاده از افراد باسابقه است درصورتي كه اين افراد روحيه جنگنده ندارند و به گفته رهبري بايد به جوان ها تكيه شود.»

مهدي به سيستم آموزشي كشور انتقاد دارد چراكه انتخاب دانش آموز را به كنكور محدود مي كند، اما از آن همه تلاش براي موفقيت در آزمون كنكور پشيمان نيست و معتقد است تلاش او در آن مقطع با آن شيوه مفهوم پيدا مي كرد و حالا بايد در حل و شناسايي مشكلات كشور معنا پيدا كند.

او مي گويد: «الان شرايطي به وجود آمده كه رتبه هاي خوب پزشكي به سراغ رشته هاي كم دردسرتر و پول سازتر مي روند كه با دغدغه ها و مسائل كشور چندان ارتباط ندارد، درصورتي كه بايد از اين پتانسيل در جهات مختلف استفاده شود. نخبه ها توانمندي هاي مختلفي دارند كه مي توان اين توانايي ها را با رشته هاي ديگر تلفيق كرد تا در مباحث اقتصادي و اجتماعي هم مؤثر واقع شود. شخص من كه دانشجوي پزشكي هستم صرفا در اين زمينه توانمند نيستم؛ درست است كه تخصصم را در پزشكي ادامه مي دهم ولي بدون شك در كنارش فعاليت هاي ديگري هم خواهم داشت، اما به هيچ عنوان به رفتن فكر نمي كنم.»

جوان هاي نخبه اي كه شبيه مهدي فكر مي كنند معتقدند بايد دغدغه ساختن داشته باشند نه مصرف تا در اين شرايط سخت، كشور را از حالت وابستگي خارج كنند. موضوع بعدي اينكه ما در اين سال ها موفقيت را در پزشكي و مهندسي تعريف كرده ايم درحالي كه براي ساختن كشور و تصميم گيري در حوزه هاي مختلف به تقويت علوم انساني نياز داريم. يادمان باشد برنامه توسعه هركشوري را دانش آموخته هاي انساني مي نويسند نه پزشكان و مهندسان اما آيا چنين چشم اندازي براي موفقيت يك جوان علاقه مند به سياست، جامعه شناسي، تاريخ يا فلسفه وجود دارد؟

چه مي خواستيم، چه شد؟


 روزنامه ايران، شماره 6894 به تاريخ 16/7/97، صفحه 14 (ايران جوان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 92 بار
    آثار ديگري از " سهيلا نوري"

  يادت بخير پيكان گوجه اي / بازار تزئين و تقويت ماشين كساد است
سهيلا نوري، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  هنوز هم از پل عابر مي ترسم / دختراني كه براي غلبه بر ترس از ارتفاع به 12 هزار پايي رفتند
سهيلا نوري، ايران 12/6/97
مشاهده متن    
  دخترها ناب تر حمايت مي كنند / كري خواني طرفداران استقلال و پرسپوليس در روزنامه ايران
سهيلا نوري، ايران 29/5/97
مشاهده متن    
  وقتي رنگ زير پوست مي افتد / گفت و گو با تتوكاري كه درآمد ماهانه ميليوني دارد
سهيلا نوري، ايران 22/5/97
مشاهده متن    
  تيپ مي زنيم و كيف مي كنيم / جوان هاي كياسري چطور به جاذبه گردشگري اين شهر تبديل شدند؟
سهيلا نوري، ايران 15/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه ميكروبيولوژي دامپزشكي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 1402)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است