|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/7/19: سرنوشت اتصال منازل به فيبر نوري در هاله اي از ابهام
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7065
سه شنبه 31 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6897 19/7/97 > صفحه 6 (فناوري) > متن
 
      


سرنوشت اتصال منازل به فيبر نوري در هاله اي از ابهام
با خروج اپراتور آفريقاي جنوبي «ام تي ان» صورت گرفت

نويسنده: ماني آشتياني

 «با خروج MTN از سرمايه گذاري در پروژه فيبرنوري، دوران حفاظت شركت ايرانيان نت (اپراتور چهارم) مجري اتصال منازل به فيبرنوري برداشته خواهد شد و با اين شركت مانند دارنده پروانهFCP (ارتباطات ثابت) برخورد مي شود»؛ اين اظهارات وزير ارتباطات در خصوص سرنوشت اپراتور چهارم است؛ اپراتوري كه قرار بود دسترسي كاربران را به اينترنت با سرعت 20 مگابيت بر ثانيه  فراهم كند اما نه تنها اين اپراتور نتوانست به تعهدات خود جامه عمل بپوشاند بلكه در حال حاضر به دليل خروج سرمايه گذار در آستانه فروپاشي قرار دارد. در اين گزارش تحليلي سعي بر آن داريم نگاهي بر فراز و نشيب اجراي فيبرنوري در كشور داشته باشيم.

فراز و نشيب هاي يك اپراتور

اتصال منازل و بنگاه هاي اقتصادي به فيبرنوري از جمله پروژه هايي بود كه در ابتداي كار دولت دهم كليد آن زده شد و در نهايت يك سال مانده به پايان اين دولت، پروانه اجراي آن با نام پروانه اپراتور فيبرنوري يا چهارم به شركت ايرانيان نت واگذار شد. براساس اين پروانه قرار بود ايرانيان نت از زمان لازم الاجرا شدن پروانه يعني سال 91 تا 8 سال بعد 6.8 ميليون پورت فيبرنوري را واگذار كند. همچنين براساس تعهدات اين پروانه قرار بود اين شركت در فاز نخست كار خود تا دي ماه 93 در هفت شهر، فيبرنوري را به منازل يك ميليون كاربر برساند، اما حالا تقريبا 7 سال از اهداي اين پروانه مي گذرد و تنها اين اپراتور توانسته است در نمايشگاه بين المللي تهران 5 هزار پورت و در يكي از مراكز كرج نيز 20 هزار پورت آماده واگذاري داشته باشد.

گفتني است مدت اعتبار پروانه اپراتور چهارم 10 سال از زمان صدور پروانه و قابل تمديد براي سه دوره پنج ساله تعيين شده است.همچنين رگولاتوري براي اين اپراتور دوره حفاظت بازار و امنيت سرمايه گذاري نيز در نظر گرفته بود به طوري كه به مدت چهار سال از تاريخ صدور اين پروانه، پروانه جديدي براي ايجاد شبكه مشابه صادر نخواهد كرد. اين سازمان براي اين اپراتور در طول مدت اعتبار اوليه پروانه، سقف تعداد پورت دايري را 10 ميليون پورت در نظر گرفته بود. تقريبا بعد از گذشت سه سال از اهداي اين پروانه و با توجه به انجام نشدن بخش كوچكي از تعهدات پروانه اي، مديران اين اپراتور گام هاي اوليه تمديد دوران انحصار پروانه خود را برداشتند. اما محمود واعظي وزير ارتباطات دولت يازدهم يك سال بعد از شروع به كارش در وزارت ارتباطات انتقادات تندي نسبت به كندي پيشروي تعهدات پروانه اپراتور چهارم مطرح و حتي تهديد كرد كه اگر اين اپراتور نتواند براساس تعهداتش عمل كند بزودي و با تاييد وزارت ارتباطات بازيگران جديدي به اين حوزه وارد خواهند شد، اما با همه انتقادات تندي كه واعظي نسبت به روند پيشروي پروژه اتصال فيبرنوري به منازل داشت مديران ايرانيان نت بعد از بارها آمد و رفت در وزارت ارتباطات و برگزاري جلسات مختلف توانستند واعظي را راضي به تمديد دوران انحصار پروانه شان كنند.

در مراسم ارائه پروانه هاي ارتباطات ثابت (fcp) يعني پاييز سال 94 شنيده شد زماني كه محمود واعظي اعلام كرد كه ايرانيان نت تا سال 99 انحصار دارد و در اين زمينه وزارتخانه نمي تواند كاري انجام دهد. در نهايت و بعد از پيگيري هاي خبرنگار «ايران» در همان زمان مشخص شد كه وزير ارتباطات با گذاشتن يك شرط و اجراي آن توسط ايرانيان نت، موافقت خود با تمديد دوران حفاظت پروانه اپراتور چهارم را اعلام كرده است، اما اين شرط آوردن يك سرمايه گذار بزرگ به اين پروژه بود. در سال 94 و با توجه به اجراي برجام و برداشته شدن بخش بزرگي از تحريم ها، ايرانيان نت فرصت براي جذب يك سرمايه گذاري خارجي را داشت اما در نهايت از بين دو سرمايه گذار جدي براي ورود به اين پروژه يعني اپراتور آفريقاي جنوبي MTN و يك كنسرسيوم هندي-عربي، اين MTN بود كه توانست وارد اين پروژه شود. MTN از سال 94 تا سال 96 توانست با امضاي 3 تفاهمنامه مراحل لازم براي سرمايه گذاري در پروژه اپراتور فيبرنوري را پشت سر بگذارد اما شانس در نهايت آنقدر با مديران ايرانيان نت نبود تا اين سرمايه گذاري به مرحله نهايي برسد. چرا كه از طرفي نوسانات بازار ارز و شروع شدن دور جديد تحريم هاي بين المللي و از طرفي ديگر و براساس اظهارات مديران وزارت ارتباطات دولت دوازدهم، همخوان نبودن شرايط تعرفه گذاري ارتباطي با خواسته مديران MTN باعث شد اين سرمايه گذار خارجي از ورود سرمايه خود به اين پروژه منصرف شود.

روزهاي سخت يك اپراتور

حالا با خروج MTN و منتفي شدن سرمايه گذاري اين شركت خارجي در پروژه اپراتور چهارم اين اپراتور، دوباره به نقطه شروع بازگشته است. مديران و سهامداران اپراتور چهارم معتقدند نبود سرمايه كافي عامل اصلي براي پيش نرفتن طرح اتصال منازل و بنگاه هاي اقتصادي به فيبرنوري است. محسن باقري چناري، مديرعامل شركت ايرانيان نت در گفت و گو با «ايران» در خصوص آخرين وضعيت اپراتور فيبرنوري مي گويد: «بزرگ ترين عاملي كه تاكنون باعث شده اين طرح به نتيجه نرسيد در نظر گرفتن تعهدات بسيار سنگين براي آن است. در هيچ كشور پيشرفته اي كه اين طرح در آن اجرا شده چنين تعهداتي براي اپراتور فيبرنوري در نظر گرفته نمي شود. براي نمونه گفته شده در 8 سال اين اپراتور بايد 6.8 ميليون پورت واگذار كند اين در حالي است كه در كشوري مانند آلمان و فرانسه هم تعداد پورت واگذاري فيبرنوري يك ميليون بيشتر نيست.»

او عامل ديگر بر سر راه تعهدات پروانه اپراتور چهارم را نبود سرمايه اعلام مي كند و مي افزايد: «در ابتداي شروع به كار و قبل از اينكه پروانه نهايي براي اپراتور فيبرنوري صادر شود كارهاي مطالعاتي انجام و مشخص شد كه اين طرح براي به نتيجه رسيدن نياز به 6 ميليارد دلار سرمايه گذاري دارد و اين در حالي است كه زمان دريافت پروانه ايرانيان نت يعني سال 91 تاكنون تمام سهامداران اين شركت در مجموع200 ميليارد تومان در اين طرح سرمايه تزريق كرده اند.»

گفتني است براساس اطلاعات مندرج در سايت ايرانيان نت، سهامداران اين اپراتور را شركت هاي خصوصي وابسته به نهادهاي حاكميتي كشور يعني گروه گسترش ارتباطات و فناوري اطلاعات سينا(بنياد مستضعفان)، شركت گسترش الكترونيك مبين ايران(ستاد اجرايي فرمان امام)، ، شركت سرمايه گذاري فناوران توسعه ارتباطات ?پايوران (نيروهاي مسلح ارتش)، شركت توسعه خدمات مديريت اهداف (صندوق بازنشستگي كاركنان شركت نفت) و صندوق بازنشستگي كاركنان سازمان صدا و سيما و شركت ارتباطات زيرساخت (به عنوان نماينده دولت) تشكيل مي دهند.

گفتني است در حالي كه مديرعامل ايرانيان نت، خبر از برگزاري جلسات مختلف با رگولاتوري براي تعيين تكليف ?پروانه اين اپراتور مي دهد و تاكيد مي كند كه اين شركت در تلاش براي كاهش تعهدات پروانه اي خود است تا از اين طريق امكان جذب سرمايه از سوي سهامداران يا يك سرمايه گذار جديد را داشته باشد و به نوعي با كاهش تعهدات پروانه اي شرايط براي جذب سرمايه گذاري در اين طرح فراهم شود كه مديرعامل شركت ارتباطات زيرساخت به عنوان سهامدار 20 درصدي اين اپراتور معتقد است اگر سرمايه لازم به اين طرح تزريق نشود ادامه كار اين اپراتور منطقي نيست.

 صادق عباسي شاهكوه در گفت و گو با «ايران» مي گويد: «اين طرح نياز به سرمايه بسيار بالايي دارد اما طرح اتصال فيبرنوري به منازل چون از آن نوع طرح هايي است كه بازگشت سرمايه آن زمان طولاني مي طلبد در نهايت هيچ گروه يا نهادي حاضر به سرمايه گذاري در آن نيست.»

او تاكيد مي كند كه در شرايط فعلي نه خارجي ها و نه داخلي ها حاضر به سرمايه گذاري در اپراتور فيبرنوري نيستند. به باور او اگر بعد از خروج MTN از اين طرح مديران ايرانيان نت و سهامدارانش يك بيزنس پلن جديد براي اجراي اين طرح در نظر نگيرند و شرايط را براي ورود سرمايه گذار جدي به طرح هم ايجاد نكنند ادامه كار اين اپراتور منطقي نخواهد بود.

سرنوشت اتصال منازل به فيبر نوري در هاله اي از ابهام


 روزنامه ايران، شماره 6897 به تاريخ 19/7/97، صفحه 6 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 45 بار
    آثار ديگري از " ماني آشتياني"

  معرفي برترين اپ هاي آموزشي براي شروع سال تحصيلي
ماني آشتياني، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  چه مشكلاتي پيش روي فعاليت استارتاپ هاي حوزه انرژي است
ماني آشتياني، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
  كارنامه يكساله وزير جوان؛ راه هاي رفته، كارهاي مانده
ماني آشتياني، ايران 7/6/97
مشاهده متن    
  تلفن همراه بخريم يا نخريم؟ / سياست هاي ارزي جديد چه تاثيري بر بازار تلفن همراه مي گذارد
ماني آشتياني، ايران 18/5/97
مشاهده متن    
  برگ برنده الكامپ در دستان استارتاپ ها قرار گرفت / مروري بر نمايشگاه بين المللي الكترونيك، كامپيوتر و تجارت الكترونيك
ماني آشتياني، ايران 11/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آلرژي، آسم و ايمونولوژي ايران
شماره 2 (پياپي 79)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است