|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/7/19: فروچاله ها در دشت ورامين به كمين «قطارهاي مسافربري» نشستند!
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7066
چهار شنبه 1 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6897 19/7/97 > صفحه 21 (اجتماعي) > متن
 
      


فروچاله ها در دشت ورامين به كمين «قطارهاي مسافربري» نشستند!
آيا فرونشست ها، راه آهن سراسري تهران ?مشهد و اتوبان حرم تا حرم را مي بلعند؟

نويسنده: زهرا كشوري

مدير منابع طبيعي ورامين از بلعيدن خط آهن سراسري تهران ? مشهد توسط فروچاله ها در دشت ورامين خبر مي دهد. حال اين سؤال پيش مي آيد كه آيا بايد هر آن منتظر بلعيدن قطاري پر از مسافر در اين مسير بود؟ «احمد فدايي» در گفت و گو با «ايران» احتمال اين اتفاق تلخ را قوي مي داند و مي گويد:«سطح آب هاي زيرزميني هر روز در منطقه پايين تر مي رود و دشت ورامين هر لحظه بيشتر در خود مي شكند.» به گفته او فرونشست ها حتي اتوبان حرم تا حرم را هم شيار انداخته است. از نگاه او در اين نقطه هم خطر به انتظار مسافران نشسته است. هم راه و شهرسازي درگير است و هم حوزه ريلي كشور. فاجعه فرونشست در مسير قطار سراسري تهران ? مشهد هم از سدسازي ها آب مي خورد. فدايي مي افزايد:«سدهايي كه بالاي رودخانه هاي جاجرود، كن و شور ساختند با كاهش بارش باران همدست شدند تا قلب دشت هاي ورامين را شكافي عميق بدهند.» دشت ورامين در جنوب پايتخت به گفته اين كارشناس از آب هاي سطحي جان مي گرفت. سفره هاي زيرزميني هم از اين جريان تغذيه مي كرد اما برداشت هاي بي رويه ترك به جان دشت انداخت.حساب و كتاب هاي سازمان منابع طبيعي نشان مي دهد كه فرونشست ها تا عمق 30 متري دشت ورامين را شكافته است. فرونشست هايي كه طول آنها به 300 تا 400 متر مي رسد. علاوه بر سدسازي، حفر چاه هاي عميق هم كشاورزان منطقه را در رديف نخست متهمين فرونشست هاي خطرناك دشت ورامين قرار داده است. براساس آمار شركت آب منطقه اي تهران، سه هزار و 200 حلقه چاه مجاز و غيرمجاز شيره جان دشت ورامين را مي مكنند. مدير منابع طبيعي ورامين نيز مي گويد: «باران مرهم درد فرونشست ها نيست.» او اعتقاد دارد كه تغذيه مصنوعي سفره هاي زميني و جلوگيري از فرونشست هاي فزاينده مي تواند تا حدودي فاجعه را در دشت ورامين كاهش دهد. به اعتقاد اين كارشناسان، فرونشست ها قدرت نگاهداشت آب در درون خاك را گرفته اند. دست انتقام طبيعت هم در همين نقطه از آستين زمين بيرون مي آيد. زخم فرونشست امكان هر نوع كشاورزي را از روستاي معين آباد پيشوا و «ابردژ ورامين» گرفته است. كشاورزان چاله ها را هم با خاك پر كرده اند اما راه به جايي نبرده اند. آمارهاي مدير جهاد كشاورزي شهرستان ورامين خبر از كاهش وسعت 80 هزار هكتاري زمين هاي قابل كشت به 37 هزار هكتار مي دهد. به گفته «محمدحسين تاجيك» كمبود منابع آبي باعث شده تا افراد بيش از حد مجاز به استحصال آب از منابع زيرزميني بپردازند. اين استحصال ها، آبخوان ها را خالي مي كند.  زمين شناس ها هم شيپور مرگ «آبخوان ها» را در دشت ورامين به صدا درآورده اند! فرونشست ابردژ همان شكافي است كه تا نزديكي راه آهن سراسري تهران- مشهد رسيده و به كمين قطارهاي عبوري نشسته! اين فروچاله ها براي زيرساخت هاي شهري مثل خطوط انتقال آب و گاز هم نقشه دارند.

چه بايد كرد؟

كارشناسان راهكار نجات دشت ورامين را «تغذيه مصنوعي» مي دانند. فدايي هم اعتقاد دارد با تغذيه مصنوعي آب هاي زيرزميني، مي توان درد دشت ورامين و پاكدشت را درمان كرد. او مي گويد:«بايد آب را در شنزار رها كرد و اين رها سازي تا نفوذ لايه هاي زيرزميني ادامه داشته باشد.» تغذيه مصنوعي راهكاري است كه پيش از او «پرويز كردواني» جغرافيدان هم آن را نسخه اي براي درمان نسبي فرونشست ها دانسته بود. فدايي مي گويد: «مي توان در هر هكتار تا 250 مترمكعب آب را وارد سفره هاي زيرزميني كرد.» فدايي هدايت روان آب ها و احياي «تالاب بندعلي خان» را يكي از قدم ها براي جلوگيري از گسترش فروچاله ها در اين دشت مي داند. هرچند فروچاله ها دخل بخشي از زمين هاي كشاورزي را در آورده اند اما به گفته فدايي، كشاورزان همچنان به دنبال كشت گندم، هندوانه و طالبي هستند. او اين محصولات را پرآب برمي داند و مي گويد:«در اين دشت حتي از روش غرقابي هم براي كشت محصولات استفاده مي كنند.» به اعتقاد كارشناسان، كشاورزان دشت ورامين بايد به سمت كشت گلخانه اي و صنعتي بروند. فدايي اعتقاد دارد كه براي حل اين معضل پيش رونده نياز به عزم ملي در حوزه آب وجود دارد. او برخلاف بدبيني ديگر كارشناسان اعتقاد دارد مي توان با راهكارهايي وضعيت دشت ورامين را تا 70 درصد به قبل از وقوع فروچاله ها بازگرداند.

آيا مي توان با تخليه آب سد ها، دشت ورامين را نجات داد؟

پاسخ فدايي به اين سؤال منفي است. سدهايي چون ماملو، لتيان و... آب شرب تهران را تامين مي كنند و بازكردن آنها به روي دشت ورامين مسائل اجتماعي در پايتخت را رنگ و بوي امنيتي مي دهد. بنابراين اين گزينه از سوي مسئولان كنارگذاشته شده است! كارشناسان گزينه استفاده از آب فاضلاب تهران را روي ميز مذاكره گذاشته اند. حفر خطوط انتقال آن هم در جريان است. روي پساب ها هم حساب ويژه اي باز كرده اند. فدايي اعتقاد دارد اگر اين پساب ها به تالاب بندعلي خان برسد مي تواند تا حدودي از فرايند فرونشست ها جلوگيري كند و ريه وراميني ها را هم از ريزگردهاي ناشي از خشك شدن دشت برهاند.

فروچاله ها در دشت ورامين به كمين «قطارهاي مسافربري» نشستند!


 روزنامه ايران، شماره 6897 به تاريخ 19/7/97، صفحه 21 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 64 بار
    آثار ديگري از " زهرا كشوري"

  بازگشت دوباره طرح تشكيل وزارتخانه ميراث فرهنگي به مجلس / ايرادات شوراي نگهبان رفع مي شود
زهرا كشوري، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  صيد مخرب سواحل جنوبي ايران را عقيم مي كند / وضعيت ماهيگيران و صيد ماهي هاي خاص از سوي ماهيگيران ايراني
زهرا كشوري، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  اشتغال 250 نفر از هر صد مگاوات توليد برق خورشيدي / چرا چراغ انرژي هاي خورشيدي - بادي در ذهن وزارت نيرو روشن نمي شود؟
زهرا كشوري، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  مترو براي حفاري، آب «چشمه علي» را خالي كرد / چشمه علي شهرري بعد از 20 روز دوباره جوشيد
زهرا كشوري، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  طعم تلخ چغندر قند در كام خشك درياچه اروميه
زهرا كشوري، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم پايه پزشكي ايران
شماره 6 (پياپي 137)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است