|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/7/19: جوانان هفته اي 42 ساعت از اينترنت استفاده مي كنند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7067
پنج شنبه 2 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6897 19/7/97 > صفحه 21 (اجتماعي) > متن
 
      


جوانان هفته اي 42 ساعت از اينترنت استفاده مي كنند
گزارش «ايران» از تاثير فضاي مجازي بر سلامت روان جوانان و نوجوانان

نويسنده: ياسمن صادق شيرازي

 كارشناسان زنگ خطر ابتلا به اختلال رواني را براي جوانان 18 تا 36 سال به صدا درآورده اند. از نگاه آنها بيش از هر عامل ديگري اين شبكه هاي اجتماعي هستند كه اضطراب، افسردگي و وسواس را به جان اين طيف سني مي اندازند. البته اين نظريه مخالفاني هم دارد، به طوري كه برخي از صاحبنظران، استفاده از فضاي مجازي را ناشي از تغيير الگوي جهاني جواني مي دانند و معتقدند ديگر زمان محروميت از اين فضا به پايان رسيده و بهتر است فرهنگ سازي لازم براي استفاده از آن آموزش داده شود. اهميت فضاي مجازي بر سلامت روان آنقدر پررنگ است كه يكي از شعارهاي هفته جهاني سلامت روان به نقش فضاي مجازي بر جوانان اختصاص يافته است. «مهدي تندگويان»، معاونت ساماندهي امور جوانان هم از موافقان استفاده از فضاي مجازي براي جوانان است و در گفت و گو با «ايران» تاكيد مي كند: نزديك به دو سوم جمعيت 80 ميليوني كشور داراي گوشي هوشمند هستند كه بيش از 50 درصد از آنها را جوانان تشكيل مي دهند.

تندگويان تاكيد مي كند كه حذف فضاي مجازي از اوقات فراغت جوانان غيرممكن است و مي گويد: بهتر است به جاي فيلترينگ فضاي مجازي كه باعث ترويج دور زدن قانون در بين جوانان مي شود، اين هزينه را صرف آموزش براي استفاده از اين فضا كنيم. متاسفانه تاكنون هيچ برنامه مؤثري براي آموزش جوانان براي استفاده از اين فضا انجام نشده است كه همين موضوع باعث افزايش آسيب هاي اجتماعي مي شود.

معاونت ساماندهي امور جوانان به تاثير فضاي مجازي در پيشرفت و جهاني شدن اشاره مي كند و مي گويد: استفاده از اين فضا حتي به دل خانواده ها هم رسيده است و ديگر ما شاهد اين موضوع هستيم كه هر فردي با هر سن و سالي از فضاي مجازي استفاده مي كند. البته طرز استفاده ما از فضاي مجازي با جهان تفاوت هاي جدي اي دارد. تا جايي كه ما در ايران با فيلترينگ تلگرام، همه نهاد هاي قانوني  را كه در اين فضا فعاليت مي كردند  حذف كرديم اما همچنان كساني كه بر ضد نظام فعاليت و اخبار دروغ را منتشر مي كردند در حال فعاليت هستند.وي ادامه مي دهد: در اين شرايط هيچ منبع درست و موثقي در اين فضا به جا نگذاشته ايم و فضا را براي آسيب جوانان و ابتلا به اختلالات رواني براي آنها آماده كرده ايم.

او ميزان شادي در جوانان را مطلوب نمي داند و مي گويد: متاسفانه با ناهماهنگي دستگاه ها در زمينه تفريح و شادي مواجه هستيم. در زمان عزاداري ها همه مسئولان با هم هماهنگ مي شوند اما در زمان هاي شادي هيچ دستگاهي حاضر به همكاري نيست.

تندگويان مي افزايد: به طور مثال همه مجوزهاي لازم براي برگزاري يك كنسرت داده مي شود اما روز برگزاري به بهانه هاي مختلف آن را تعطيل مي كنند يا هنوز زنان ما نمي توانند بازي هاي فوتبال را به طور مستقيم تماشا كنند. زماني كه هنوز بر سر اين مسائل دچار اختلاف هستيم به طور قطع نمي توانيم ادعا كنيم كه در زمينه فراهم كردن شادي براي جوانان خوب عمل كرديم.

جوانان هفته اي 42 ساعت از اينترنت استفاده مي كنند

تحقيقات انجمن جامعه شناسي ايران نشان مي دهد ميانگين استفاده از فضاي مجازي در جوانان به 6 ساعت در روز و هفته اي 42 ساعت مي رسد. «احمد بخارايي»، مديرگروه مسائل آسيب هاي اجتماعي انجمن جامعه شناسي نيز از افزايش استفاده از شبكه هاي مجازي در سنين 16 تا 28 سال خبر مي دهد و به «ايران» مي گويد: مطالعات ما در انجمن جامعه شناسي نشان مي دهد الگوي جواني در ايران تغيير و تحول جدي داشته است، به طوري كه بررسي ها نشان مي دهد جوان هاي امروزي بيشتر از ديگران از فضاي مجازي استفاده مي كنند كه البته اين موضوع جهاني است و  تنها مربوط به كشور ما نمي شود.

وي با اشاره به اينكه فضاي مجازي با اينكه پيامدهاي مثبت زيادي دارد اما تاثيرات منفي زيادي بر سلامت روان جوانان مي گذارد، تاكيد مي كند: زماني كه نسل جوان جامعه درگير استفاده از شبكه هاي مجازي و خودنمايي در آنها باشند به طور قطع تعاملات اجتماعي و تحرك آنها كاهش مي يابد و در آينده نزديك ممكن است به اختلالات رواني دچار شود.

او تاكيد مي كند: به طور قطع جوان ها و نوجوان هاي ما بيشتر زمان خود را در فضاي مجازي به وب گردي مي گذرانند تا مطالعه يا پيدا كردن منابع درسي. همين موضوع باعث مي شود آنها بيشتر از آنكه درگير مسائل جدي باشند به اين فضا پناه ببرند

بخارايي، كاهش تحرك و پويايي نسل جوان را آغاز ابتلا به اختلالات رواني از جمله افسردگي مي داند و ادامه مي دهد: زماني كه صدا و سيما و شبكه هاي اطلاع رساني ما كمتر توجهي به سلايق نسل جوان دارد خب طبيعي است كه آنها هم به سمت استفاده از شبكه هاي مجازي بروند.

بخارايي معتقد است بيكاري و نبود سرگرمي باعث افزايش استفاده از فضاي مجازي شده است كه اين موضوع باعث اختلال هويت در جوانان خواهد شد.

مديرگروه مسائل آسيب هاي اجتماعي انجمن جامعه شناسي تاكيد مي كند: فعاليت مداوم در فضاي مجازي افراد را دچار اختلال هويت مي كند و باعث مي شود ما با جوانان چند شخصيتي مواجه شويم كه در فضاي مجازي با شروع يك موج بسرعت تحت تاثير قرار مي گيرند و كنترلي بر رفتار خود ندارند.

كاهش گفت و گوي عاطفي در خانواده ها به 15 دقيقه

«كوروش محمدي» رئيس انجمن آسيب شناسي ايران هم با اشاره به اينكه بر اساس نظرسنجي هاي جهاني، ايران در بين 10 كشور افسرده و به عنوان دومين كشور افسرده جهان قرار گرفته و ميزان شادي و نشاط  در ميان جوانان آن كم است، مي گويد: در گذشته جوان ها و مردم با فضاي واقعي براي ارتباط روبه رو بودند و شبكه هاي ارتباطي آنها بازار و فاميل بود اما در حال حاضر آنها تنها با شبكه هاي اجتماعي خود را سرگرم كردند.

رئيس انجمن آسيب شناسي ادامه مي دهد: ارتباطاتي كه در گذشته وجود داشت خود به خود باعث نشاط در جوانان مي شد اما امروزه خانواده ها براي خلاصي از دست كودكان شان آنها را به بازي هاي اينترنتي مشغول كردند. همين موضوع باعث شده تا شكاف ارتباطي ميان جوانان و خانواده ها شكل بگيرد. متاسفانه اين موضوع باعث شده زمان گفت و گوي عاطفي در خانواده ها به كمتر از 15 دقيقه در روز برسد و همه در عين تنهايي به سراغ شبكه هاي مجازي بروند.

جوانان هفته اي 42 ساعت از اينترنت استفاده مي كنند


 روزنامه ايران، شماره 6897 به تاريخ 19/7/97، صفحه 21 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 47 بار
    آثار ديگري از " ياسمن صادق شيرازي"

  مدير كل كميسيون پزشكي بنياد شهيد و امور ايثارگران : اجازه نفوذ به پرونده هاي جانبازي براي افزايش درصد را نمي دهيم / 11 هزار نفر در سال 97 به درصد جانبازي خود اعتراض كردند
ياسمن صادق شيرازي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  اختصاص منابع مالي در بودجه 98 براي زندانيان مهريه / موافقان و مخالفان كاهش مهريه به زير 110 سكه در گفت و گو با «ايران» اعلام كردند
ياسمن صادق شيرازي، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  گزارش «ايران» از وضعيت خودكشي در كشور: 6 هزار خودكشي با اورژانس اجتماعي ناكام ماند
ياسمن صادق شيرازي، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  افزايش يارانه مددجويان بهزيستي از محل هدفمندي يارانه ها / معاون توانبخشي سازمان بهزيستي كشور خبر داد
ياسمن صادق شيرازي، ايران 17/6/97
مشاهده متن    
  گفت و گو با عروس 9 ساله افغانستاني: بعد از آشنايي به داماد 36 ساله علاقه مند شدم
ياسمن صادق شيرازي، ايران 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله سيستم هاي مكاترونيك مجلسي
شماره 1 (پياپي 801)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است