|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/7/24: كيهان: ديپلمات ايراني از فرانسه اخراج شده است/قاسمي: اقدام مقتضي در زمان لازم انجام مي شود!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22166
دو شنبه 2 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22027 24/7/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


كيهان: ديپلمات ايراني از فرانسه اخراج شده است/قاسمي: اقدام مقتضي در زمان لازم انجام مي شود!سخنگوي دستگاه ديپلماسي در واكنش به اخراج ديپلمات ايراني از فرانسه بدون توجه به حق ايران در اجراي اصل عمل متقابل گفت: اقدام مقتضي در زمان لازم انجام مي شود!

سرويس سياسي- بهرام قاسمي سخنگوي وزارت امور خارجه صبح دوشنبه در نشست هفتگي با خبرنگاران به پرسش هاي آنها درباره آخرين تحولات در عرصه سياست خارجي پاسخ داد.

قاسمي در پاسخ به سؤال كيهان با اين عنوان كه «چند هفته پيش يك ديپلمات ايراني از فرانسه اخراج شده است. با توجه به اينكه اصل عمل متقابل يكي از اصول بديهي در روابط ديپلماتيك است، چرا دستگاه ديپلماسي مانند اخراج ديپلمات هايمان از هلند، اين موضوعات را پنهان مي كند و آيا اراده اي براي عمل متقابل وجود ندارد؟!» گفت: «ايران در مقابل اقدام ناپسند از جانب ديگر كشورها چه نسبت به ديپلمات ها و چه ساير موضوعات با درايت و فهم شرايط عكس العمل لازم و متقابل را داشته و خواهد داشت، چه در مورد هلند و چه كشورهاي ديگر، ما اين حق را داريم و با توجه به مجموع منافع ملي و مصالح كشور اقدام لازم را انجام مي دهيم. نه بحث پنهان نگه داشتن و نه سكوت و نه ناديده انگاشتن موازين بين المللي وجود ندارد. در مواقع لازم اقدام متناسب انجام مي شود. درباره هلند گفته ام كه ما حق خود را محفوظ مي دانيم. خبري شدن اقدامات و تحركات به زمان مناسب خود موكول مي شود. خيلي از روابط بين الملل بين كشورها خبرش با فاصله زيادي ارايه مي شود. ما الزاما با شتابزدگي دست به اقداماتي نمي زنيم كه متضرر بشويم. نهايتا همه آنهايي كه بايد در جريان اقدامات باشند، هستند و در زمان لازم اقدامات مقتضي انجام خواهد شد».

آقاي قاسمي تاكيد كرده است كه در واكنش به اخراج ديپلمات كشورمان از فرانسه، اقدام مقتضي در زمان لازم انجام مي شود!

اين در حالي است كه «اصل عمل متقابل» يكي از اصول بديهي در روابط ديپلماتيك است، بر همين اساس اگر كشوري در واكنش به كشوري ديگر بلافاصله به اقدام متقابل دست بزند، از سوي ساير دول مورد سرزنش قرار نمي گيرد زيرا اين عمل به عنوان كمترين واكنش محسوب مي شود؛ اما اكنون در انفعالي سؤال برانگيز، پس از گذشت چندين ماه از اخراج 2 ديپلمات ايراني در هلند و بازداشت يك ديپلمات ايراني در آلمان و سپس استرداد وي به بلژيك و سپس اخراج يك ديپلمات ايراني از فرانسه به اين گفته بسنده مي شود كه در موعد لازم اقدام متناسب انجام مي شود!

متاسفانه اين انفعال از سوي دستگاه ديپلماسي، طرف اروپايي را در استمرار اقدامات ضدايراني گستاخ تر كرده است.

معاندين روابط ايران و اروپا!

سخنگوي وزارت خارجه درباره «اسدالله اسدي» ديپلمات ايراني كه عليرغم مصونيت ديپلماتيك، بيش از 100 روز است كه توسط آلمان و بلژيك بازداشت شده است، گفت: در پي وقوع اين واقعه تلخ و متهم شدن يكي از ديپلمات هاي جمهوري اسلامي ايران بر اثر توطئه هاي معاندان روابط ايران با اروپا و اصولا سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران در مقطع به خصوص حساسي كه ايران و اتحاديه اروپا در پس خروج آمريكا از برجام، به همكاري ها و تعاملات جديد و گسترده اي ورود كردند، اقدامات لازم توسط جمهوري اسلامي ايران صورت پذيرفته و در تماس دائم با اين كشورها بوديم و هستيم.

وي افزود: برنامه هاي تدوين شده در اين زمينه كماكان ادامه دارد و اميدواريم هر چه زودتر بي گناهي ديپلمات ايراني ثابت شده و به كشور بازگردد.

قاسمي در ادامه گفت: جمهوري اسلامي ايران از هيچ تلاشي در اين خصوص كوتاهي نكرده ولي دليلي وجود ندارد كه ما اقدامات خود را با توجه به ماهيت اتهامات و نقش گروه هاي معاند و مخالف و تروريستي به ريز و روز به روز بيان كنيم. در زمان لازم در اين زمينه مي توانيم توضيحات مفصل تر را ارائه كنيم.

وي با اشاره به اينكه هيچ كشوري جزئيات و ريز به ريز گام هاي خود در چنين مواردي را برملا نمي كند، گفت: متاسفانه در اينجا افراد و گروه هايي هستند كه آگاهانه و ناآگاهانه روز به روز با بهانه جويي و بهانه گيري علاقه مندند اقدامات جمهوري اسلامي افشا و اعلام شود؛ فكر مي كنم چنين كاري، نادرست، غلط و كاملا خلاف منافع ايران است. بهتر است دوستان به اين موضوع توجه داشته باشند.

متاسفانه عليرغم رفتار گستاخانه برخي دولت هاي اروپايي و بازداشت و اخراج مكرر ديپلمات هاي ايراني به دلايل واهي، مسئولان دستگاه ديپلماسي از كوچكترين اعتراض به طرف اروپايي نيز امتناع كرده و با به كار بردن عناويني چون «معاندين روابط ايران و اروپا» در پي تبرئه و بزك اقدام گستاخانه برخي دولت هاي اروپايي هستند.

دستگاه ديپلماسي همزمان با اين رويكرد تاسف برانگيز، رسانه هايي كه با توجه به وظيفه و رسالت خود در پي خاتمه يافتن بازداشت غيرقانوني ديپلمات كشورمان و اقدام متقابل درخصوص اخراج ديپلمات هايمان هستند را بهانه جو و بهانه گير معرفي مي كند!

چين و هند بدون سفير!

قاسمي در پاسخ به سؤالي مبني بر اينكه شنيده ها حكايت از اين موضوع دارد كه وزارت خارجه منتظر پاسخ نهايي نهاد رياست جمهوري جهت تاييد سفراي انتخاب شده براي چين و هند است، با توجه به اهميت اين دو كشور در تجارت با ايران، تا چه زماني بايد منتظر تاييد نهاد باشيم؟ اظهار داشت: سفراي ما در دو كشور چين و هند مشخص شده اند و يكي از آنها خيلي زود و طي چند هفته آينده به محل ماموريت خود عزيمت خواهد كرد چراكه در آخرين مراحل روند پروتكل انتخاب سفراي جديد قرار دارد.

وي افزود: در مورد كشور ديگر، روند كار عقب تر است. موضوع معطل شدن براي پاسخ دفتر رياست جمهوري صحت ندارد و اگر برخي اين مسئله را پايه فرضيه خود در موضوع انتخاب سفراي جديد ما قرار مي دهند، امري اشتباه است. اگر چنين تصوري براي برخي وجود دارد اين مسئله را در وين تكذيب مي كنم چراكه ما هيچ مشكل و يا مورد خاصي با دفتر رياست جمهوري نداريم.

كيهان: ديپلمات ايراني از فرانسه اخراج شده است/قاسمي: اقدام مقتضي در زمان لازم انجام مي شود!


 روزنامه كيهان، شماره 22027 به تاريخ 24/7/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 73 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات سياسي بين المللي
متن مطالب شماره 37، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است