|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/28: مطالعه مكزيكي اثر توريسم بر آب وهوا سازمان جهاني گردشگري منتشر كرد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4452 28/7/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


تجربه جهاني 
مطالعه مكزيكي اثر توريسم بر آب وهوا سازمان جهاني گردشگري منتشر كرد


مترجم: نيما نعمتي

 سقرلو دومين سري از گزارش هاي «گردشگري براي توسعه» سازمان جهاني گردشگري به شرح فعاليت هاي موفقيت آميز گردشگري و توسعه پايدار مي پردازد. اين گزارش ها مي تواند براي فعالان بخش از اين حيث الهام بخش باشد كه فرصت هاي موجود در گردشگري و تحقق توسعه پايدار را بشناسند. در سال 2017 جمع آوري اطلاعات درباره فعاليت هاي كشورها و اقتصادهاي توسعه يافته و در حال توسعه، با هدف نشان دادن اينكه چگونه گردشگري پايدار مي تواند عامل توسعه باشد، صورت گرفت. در مجموع 23 مورد مطالعاتي به عنوان نمونه از تمام مناطق جهان انتخاب شدند كه ابتكارات بخش هاي عمومي و خصوصي و جوامع محلي و همچنين جزئيات بااهميتي را درباره روش ها و رويكردهاي موفق استفاده شده ازسوي فعالان گردشگري نشان مي دهند؛ اطلاعاتي ارزشمند كه مي توانند باعث ايجاد نگرش هاي جديد و استفاده از شيوه هاي گردشگري پايدار در جوامع محلي شوند.

مطالعه تغييرات آب و هوايي و آسيب پذيري مكزيك شامل بررسي و تخمين ميزان آسيب پذيري بيست مقصد گردشگري مي شود كه از مهم ترين مقصد هاي گردشگري در دنيا هستند. يكي از ا صلي ترين ويژگي هاي اين مطالعه اين است كه با بررسي نقاط آسيب پذير در شهرها و اماكن مختلف مي توان امنيت و آرامش را در اين محيط ها براي ساكنان و گردشگران افزايش داد. مكزيك از جمله كشورهايي است كه بيشترين آمار تخريب و فرسودگي را در طول سال دارد. هر ساله در مكزيك حوادث طبيعي بسياري رخ مي دهد كه از جمله آن مي توان به خشكسالي و زمين لرزه اشاره كرد. افزايش دماي كره زمين و بالا آمدن سطح آب ها از طرفي و فعاليت هاي اقتصادي مانند كارخانه ها نيز در تشديد اين عوامل تاثيرگذار هستند. به اين منظور وزارت گردشگري اين كشور طي درخواستي از آكادمي بين المللي تحقيقات و توسعه، خواست با گردآوري اطلاعات و تجزيه و تحليل آنها در كنار بررسي عوامل تاثيرگذار، راه هاي مقابله و فعاليت هايي كه به كاهش اين رخدادها كمك مي كنند را شناسايي كند. اين مجموعه مطالعاتي كه از سال 2012 تا سال 2016 به طول انجاميد، بيش از 20شهر و مقصد گردشگري در مكزيك را مورد بررسي قرار داد.

در مجموع، اين مطالعات چهار هدف كلي را دنبال مي كند:

- محاسبه ميزان آسيب پذيري مقاصد گردشگري، ميزان تاثيرات آب و هوايي و عوامل مختلف محيطي؛

- تهيه برنامه اي مطابق با فرهنگ، محيط و اقوام مقصد مورد مطالعه و برگزاري كلاس هاي آموزشي توسط افراد محلي و محصلان رشته گردشگري؛

- تهيه نقشه و تعيين موقعيت مقاصد و بررسي عوامل تاثيرگذار و محاسبه ميزان حدودي ريسك پذيري منطقه؛

- تجزيه و تحليل آمار و اطلاعات مربوط به سيستم هاي هشداردهنده (مانند سيستم سنجش زلزله و سيستم هاي آب و هوايي) و تحويل آن به وزارت كشور.

اين مجموعه مطالعات كه به دستور و درخواست وزارت گردشگري و با همكاري وزارت كشور از سال 2014 تا 2018 به طور رسمي و زير نظر دولت مكزيك صورت گرفت، توانست تاثيرات مثبتي بر صنعت گردشگري اين كشور بگذارد. اين مجموعه موفق حاصل همكاري بخش هاي مختلفي از وزارتخانه ها و دپارتمان هاي كشور مكزيك مانند صنعت، گردشگري و آكادمي ها بود.

دستاوردهاي پروژه

اين مجموعه مطالعاتي در شناخت نقاط قوت و ضعف بخش هاي مختلف صنعت گردشگري اين كشور كمك بسياري كرد و باعث شد تا با شناخت نقاط ضعف، به بررسي آنها و تقويت عوامل موثر بر آنها بپردازند. همچنين در بسياري از موارد با تجزيه و تحليل آمارها و اطلاعات توانستند به بررسي ميزان ريسك پذيري منطقه بپردازند. اين كار باعث شد ميزان بودجه اي كه صرف بازسازي منطقه مي شود مشخص شود. از سوي ديگر، با شروع اين مطالعات، مراكز گردشگري در مناطق مختلف مكزيك تاسيس شدند كه وظيفه آنها كشف و شناسايي مناطقي بود كه توانايي تبديل شدن به يك مقصد گردشگري را دارند. در اين مراكز علاوه بر شناسايي اين مناطق، كار بررسي و محاسبه ميزان ريسك پذيري منطقه مورد بررسي قرار مي گرفت. 

اما مبحث اصلي كه در اين مطالعه مورد توجه قرار داشت، نحوه بررسي مناطق تحت مطالعه و تاثير آن بر اشتغال مردم محلي بود. به اين منظور با بررسي عوامل تاثيرگذار بر جنبه هاي مختلف زندگي مردم محلي تصميم گيري در مورد ميزان ريسك پذيري منطقه و چگونگي تخصيص بودجه بسيار سخت تر از قبل شد. همچنين همان طور كه مي توان حدس زد توسعه يك منطقه گردشگري مي تواند تاثيرات منفي بر جامعه و محيط زيست آن برجاي بگذارد. به اين منظور قرار بر اين شد تا ضمن مشورت با نمايندگان محلي و نمايندگان وزارتخانه ها تصميمات جدي تر در اين زمينه گرفته شود. در مجموع بررسي ميزان آسيب پذيري مناطق مختلف گردشگري، تدوين برنامه اي جامع و مطالعه عوامل تاثيرگذار بر آن توانست اطلاعات مناسبي از وضعيت فعلي اين مناطق در اختيار وزارت گردشگري و سازمان هاي مرتبط قرار دهد. اين اطلاعات همچنين اجازه بررسي و مقايسه وضعيت فعلي آب و هوا را با آينده و گذشته منطقه مي دهد كه با تحليل آن مي توان نقاط ريسك پذير يا در معرض تخريب و فرسايش را شناسايي كرد.

با كمك اين اطلاعات مي توان برنامه ريزي هاي كوتاه مدت و بلندمدتي براي طرح هاي توسعه اي اين حوزه داشت و تصميمات موثرتري در امور گرفت. اين اطلاعات در مقياس هاي بزرگ تر مي تواند در شهرسازي و ساخت و سازهاي صنعتي و مسكوني، تاثيرگذار و پايگاه اطلاعاتي معتبري براي ساير فعاليت هاي مشابه باشد. همچنين شهرداري ها براي توسعه شهرها مي توانند اطلاعات كاملي از نحوه تغييرات آب و هواي منطقه مورد نظرشان بيابند. در پايان بايد به اين نكته توجه كرد كه افزايش جمعيت مطمئنا بر جنبه هاي مختلف اين حوزه تاثيرگذار است و بايد در آينده از افراد تحصيلكرده و با سابقه در اين صنعت استفاده كرد.

مطالعه مكزيكي اثر توريسم بر آب وهوا سازمان جهاني گردشگري منتشر كرد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4452 به تاريخ 28/7/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه بين المللي سرمايه انساني در مديريت شهري
شماره 2 (پياپي 402)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است