|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/28: روند تغيير مالكيت هفتگي سهام نشان داد: تداوم خريد حقوقي ها در بازار سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4452 28/7/97 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


روند تغيير مالكيت هفتگي سهام نشان داد: تداوم خريد حقوقي ها در بازار سهام


نويسنده: هديه لطفي

 دنياي اقتصاد : نوسانات حاكم بر بازار سهام طي هفته گذشته، بازدهي بيش از يك درصدي شاخص كل را رقم زد. در اين شرايط بازيگران عمده بازار در ادامه روند حمايتي خود كه از دومين هفته مهرماه آغاز شده بود، به جمع آوري سهام ارزنده پرداختند و توانستند خالص تغيير مالكيتي در حدود 340 ميليارد تومان را به نام خود ثبت كنند.

در حالي كه هفته گذشته با ريزش قابل توجه شاخص كل آغاز شد، اما از روز دوشنبه سهامداران شاهد چرخش مسير بازار بودند. فروكش كردن هيجانات و حركت معاملات به سمت منطق، يكي از مهم ترين دلايل اين تغييرات به شمار مي رود. در اين ميان انتظار انتشار گزارش هاي شش ماهه شركت ها و رصد تحولات سياسي نيز در تعيين مسير بورس حائز اهميت است.به هر ترتيب در مجموع هفته منتهي به 25مهرماه شاهد ثبت بازدهي بيش از يك درصدي در كارنامه بورس تهران و انتقال حدود 340ميليارد تومان نقدينگي از سبد سهام حقيقي ها به پرتفوي سهامداران حقوقي بوديم.

جزئيات تغيير مالكيت شنبه

شناسايي فرصت خريد از يكسو و همچنين حمايت از برخي سهام، سبب شد تا معامله گران حقوقي ، خريدهاي قابل توجهي را در هفته منتهي به پايان 25مهرماه به ثبت برسانند. در حالي بازار سهام نخستين روز كاري هفته را با ريزش قابل توجه 5983 واحدي شاخص كل آغاز كرد كه در اين روز بيشترين ميزان تغييرمالكيت در مقياس هفتگي به ثبت رسيد. بر اين اساس حدود 200ميليارد تومان در مسير پرتفوي سهامداران حقيقي به حقوقي جابه جا شد. جزئيات جابه جا يي هاي صورت گرفته نشان از آن دارد كه حقوقي ها بيشترين خريد را در گروه پالايشي داشتند. به طوري كه خالص خريد سهامداران عمده در اين صنعت به حدود 90ميليارد تومان رسيد. در اين ميان خريد سهام پالايش نفت بندرعباس در صدر تقاضا قرار داشت. بر اين اساس 50ميليارد تومان نقدينگي در مسير پرتفوي معامله گران حقيقي به حقوقي جابه جا شد. در اين ميان صندوق سرمايه گذاري گنجينه زرين شهر، اقدام به خريد 43ميليون سهم مزبور كرد. همچنين اين حقوقي در نماد پالايش نفت تبريز نيز خريدهاي قابل توجهي داشت. اين خريد با حجم 7ميليون سهمي دنبال شد. افزون بر اين معامله گران عمده در اين روز خريدهاي سنگيني نيز در نماد پالايش نفت تهران داشتند. بر اين اساس 21ميليارد تومان نقدينگي به پرتفوي حقوقي هاي «شتران» منتقل شد.بررسي تغييرمالكيت با اهميت در بازار روز شنبه نشان از آن دارد كه «هاي وب» با عرضه سنگين 40ميليون سهمي از سوي بازارگردان يعني تامين سرمايه تمدن مواجه شد. در اين ميان سرمايه گذاري صنعت نفت با حمايت و خريد 5/ 13 ميليون سهمي از سوي گروه توسعه مالي مهرآيندگان روبه رو شد. در نماد تراكتورسازي نيز حقوقي شركت يعني شركت خودروسازان ديزلي آذربايجان، حدود 16ميليون سهم را به پرتفوي خود افزود.

خريد پرحجم حقوقي ها در صنعت بانك

بورس تهران در حالي معاملات روز يكشنبه را در مواجهه با ناتواني مجدد هسته معاملات، به صورت ناتمام به پايان رساند كه افت 109 واحدي در كارنامه اين روز شاخص كل به ثبت رسيد. اما حقوقي ها همچنان در اين روز به حمايت هاي خود ادامه دادند. به اين ترتيب خالص خريد بيش از 120ميليارد توماني در كارنامه سهامداران عمده ثبت شد.در اين روز بخش عمده اي از خريدها بر محور گروه بانكي قرار داشت به طوري كه بيش از 42ميليارد تومان به پرتفوي سهامداران حقوقي اين گروه منتقل شد. در صدر اين خريدها نيز جمع آوري سهام بانك ملت و بانك تجارت قرار داشت. در اين ميان بانك ملت خالص خريد بيش از 21ميليارد توماني را از سوي سهامداران عمده تجربه كرد. صندوق سرمايه گذاري بادرآمدثابت كوثريكم و شركت سرمايه گذاري صباتامين به عنوان حقوقي فعال در «وبملت»، بيشترين خريد را در اين نماد داشت كه در مجموع با جمع آوري 5/ 2ميليون سهم دنبال شد. بانك تجارت نيز با تغيير مالكيت بيش از 15ميليارد توماني در مسير پرتفوي سهامداران حقيقي به حقوقي روبه رو شد. در اين ميان 30ميليون سهم مزبور توسط صندوق سرمايه گذاري بازارگرداني تجارت ايران خريداري شد. شركت سرمايه گذاري صباتامين نيز به عنوان ديگر سهامدار عمده «وتجارت»، حدود يك ميليون سهم را به پرتفوي خود افزود.سرمايه گذاري تامين آتيه مسكن نيز به عنوان سهامدار عمده در بانك خاورميانه به روند خريد خود در اين نماد بانكي ادامه داد و در اين روز نيز بيش از 2/ 2ميليون سهم ديگر را به سبد سهام خود افزود. روندي مشابه در نماد بانك صادرات با حمايت و خريد 30ميليون سهم از سوي گروه مالي سپهر صادرات دنبال شد. البته در اين روز سهامداران عمده به جمع آوري سهام فولاد مباركه نيز تمايل نشان دادند. در اين راستا يك ميليون سهم مزبور از سوي موسسه صندوق بيمه اجتماعي روستاييان وعشاير خريداري شد.اين روند در نماد نورد آلومينيوم با خريد 2ميليون سهم از سوي سهامدار حقيقي و مالك 42/ 5درصدي سهم دنبال شد. همچنين ديگر سهامدار حقيقي بالاي يك درصدي اين شركت نيز 2ميليون سهم ديگر را به پرتفوي خود افزود. در اين راستا شركت مشاورسرمايه گذاري تامين سرمايه نوين نيز 330هزار سهم «فنوال» را خريداري كرد.

چرخش زمين بازي  سهامداران

جهش 3/  3درصدي شاخص كل بورس در معاملات روز دوشنبه در حالي نشانه هايي از فروكش كردن هيجانات و حركت معاملات به سمت منطق داشت كه با چرخش بازار به سمت صعود، شاهد جابه جا يي زمين بازي بازيگران بورس نيز بوديم. به اين ترتيب در معاملات روز دوشنبه بيش از 73ميليارد تومان در مسير پرتفوي سهامداران حقوقي به حقيقي منتقل شد. در اين روز بيشترين خريد سهامداران خرد در نمادهاي پالايشي و بر محور پالايش نفت اصفهان قرار داشت. خالص خريد حقيقي ها در اين صنعت به حدود 10ميليارد تومان رسيد. تقريبا تمامي اين رقم به تغيير مالكيت سهام «شپنا» در مسير پرتفوي سهامداران حقوقي به حقيقي تعلق داشت.  اين در حالي است كه سهامداران حقوقي خريدهاي قابل توجهي در نماد پرداخت الكترونيك سامان كيش و فولاد خوزستان داشتند كه با ارزش بيش از 2ميليارد توماني دنبال شد. در اين ميان «سپ» خريد 100هزار سهم از سوي دو حقوقي خود يعني بانك سامان و گروه توسعه مالي واقتصادي سامان را تجربه كرد.

تمايل به خريد سهام پتروشيمي

معاملات روز سه شنبه بورس تهران در حالي با روندي پرتقاضا آغاز شد كه در نهايت شاخص كل اين بازار بازدهي 2/ 1درصدي را تجربه كرد. در اين بازار سهامداران خرد براي دومين روز متوالي به خريد خود ادامه دادند و خالص تغيير مالكيت را به نام خود ثبت كردند. به طوري كه حدود 294 ميليون سهم به ارزش 56 ميليارد و 500 ميليون تومان از پرتفوي حقوقي ها به سبد سهام معامله گران حقيقي افزوده شد. در صدر خريد معامله گران حقيقي، تمايل به جمع آوري سهام شركت داده گستر عصر نوين قرار داشت. خالص خريد حقيقي ها در نماد مزبور به 37 ميليون و 600 هزار سهم به ارزش حدود 22 ميليارد و 350 ميليون تومان بالغ شد. در اين ميان 40ميليون سهم مزبور از سوي بازارگردان شركت يعني تامين سرمايه تمدن عرضه شد.

نماد معاملاتي گروه مپنا از ديگر نمادهاي ديروز بورس تهران بود كه مورد اقبال معامله گران خرد بازار قرار گرفت. به اين ترتيب ديروز بيش از 20 ميليون و 70 هزار سهم «رمپنا» به ارزش 10 ميليارد و 800 ميليون تومان به پرتفوي حقيقي ها اضافه شد. اين نماد شاهد واگذاري 500هزار سهم از سوي شركت سرمايه گذاري كاركنان گروه مپنا بود. در آن سوي بازار نماد معاملاتي شركت توسعه معادن و فلزات شاهد جابه جايي 16 ميليون و 700 هزار سهم خود به ارزش 9 ميليارد و 100 ميليون تومان در مسير حقيقي به حقوقي بود. اين نماد خريد 2ميليون سهم توسط حقوقي خود يعني شركت سرمايه گذاري صباتامين را تجربه كرد.

اما در ميان صنايع مورد توجه اين روز، سهامداران خرد تمايل زيادي به جمع آوري سهام زيرمجموعه گروه محصولات شيميايي داشتند. به اين ترتيب خالص خريد حقيقي ها در صنعت پتروشيمي به 22ميليارد و 300 ميليون تومان رسيد. در اين ميان پتروشيمي آبادان با عرضه سهم از سوي دو حقوقي مواجه شد. به طوري كه 3ميليون سهم از سوي بيمه مركزي ايران و يك ميليون سهم ديگر نيز از سوي شركت سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي كشوري به فروش رفت. روند عرضه ها در نماد سرمايه گذاري نفت و گاز و پتروشيمي تامين به مراتب با حجم بالاتري ادامه يافت. بر اين اساس شركت سرمايه گذاري صباتامين واگذاري حدود 30ميليون سهم مزبور را عرضه كرد.  

در اين روز گروه خودرو و ساخت قطعات نيز از ديگر صنايع مورد توجه سهامداران خرد بود. به طوري كه در اين روز در صنعت خودرو تغيير مالكيت 14 ميليارد و 300 ميليون توماني به سمت پرتفوي حقيقي ها ثبت شد. در اين ميان ليدر گروه يعني ايران خودرو با فروش 10ميليون سهمي از سوي شركت سرمايه گذاري سمند و 5/ 3ميليون سهم از سوي شركت سرمايه گذاري صباتامين روبه رو شد. در اين ميان شركت سرمايه گذاري صباتامين به عنوان سهامدار عمده در نماد سايپا نيز اقدام به واگذاري 50ميليون سهم كرد. مهندسي نصيرماشين نيز عرضه 300هزار سهم از سوي صندوق بازارگرداني سهم آشنايكم را تجربه كرد.

حقوقي ها و جمع آوري «فولاد»

بازيگران عمده، معاملات روز چهارشنبه را با حمايت هاي گسترده به پايان بردند. به طوري كه در اين روز بيش از 150ميليارد تومان به پرتفوي سهامداران حقوقي منتقل شد. بررسي روند جابه جايي هاي صورت گرفته در اين بازار نشان از آن دارد كه فلزات اساسي بيشترين ميزان جابه جايي را از سوي حقوقي هاي بازار تجربه كردند. بر اين اساس، خالص خريد حقوقي ها در اين گروه به حدود 90ميليارد تومان رسيد.

وزارت خزانه داري ايالات متحده، سه شنبه شب گذشته نام چند بانك و شركت مهم را در فهرست تحريم هاي خود قرار داد. در اين ميان نام فولاد مباركه به چشم مي خورد. هر چند اين موضوع در ابتداي معاملات چهارشنبه هيجانات و به تبع فشار فروش را در بازار ايجاد كرد، اما در ميانه معاملات با انتشار گزارش هاي شفاف سازي بر سامانه كدال، شاهد فروكش شدن جو مزبور و بازگشت تعادل به بازار بوديم. بر اين اساس «فولاد» در گزارش ارسالي خود تاكيد كرد تحريم هاي بين المللي موضوع جديدي نيست و فولاد مباركه از سال ها قبل همچون ساير بخش هاي اقتصادي كشور با آن روبه رو بوده است و اين امر خللي در جريان فعاليت هاي توليدي، مالي و صادرات محصولات شركت ايجاد نخواهد كرد. به اين ترتيب نماد مزبور از حمايت هاي گسترده حقوقي ها برخوردار شد. به طوري كه بيش از 72ميليارد تومان به پرتفوي حقوقي ها «فولاد» منتقل شد. در اين ميان موسسه صندوق بيمه اجتماعي روستاييان وعشاير به عنوان سهامدار 2درصدي «فولاد»، اقدام به خريد 5ميليون سهم مزبور كرد.  همچنين در اين روز بانك پارسيان كه يكي ديگر از شركت هاي نام برده شده در ليست تحريم هاي آمريكا بود نيز اقدام به انتشار شفاف سازي كرد؛ بانك پارسيان اعلام كرد: بر اساس سياست هاي پيش نگرانه بانك پارسيان همسو با بانك مركزي، فعاليت هاي بين المللي اين بانك با ارز دلار و كشور آمريكا سال هاست متوقف شده است.  

بر اين اساس در بازارهاي هدف صادركنندگان و واردكنندگان كه عمدتا در اروپا و آسيا متمركز است و مبادلات با استفاده از ساير ارزها صورت مي پذيرد. بنابراين با توجه به تفاهمات دولت با اين كشورها و پروتكل هاي تنظيمي درخصوص مبادلات مالي با اين ارزها، تحريم مذكور تاثيري در فعاليت هاي اين بانك ندارد. به اين ترتيب هر چند هيجانات ناشي از اين خبرها در اين نماد نيز فروكش كرد، اما سه حقوقي «وپارس» به حمايت از سهم پرداختند؛ به طوري كه 172 ميليون و 500هزار سهم مزبور از سوي شركت پديده آفرين شفق خريداري شد. گروه مالي بانك پارسيان و شركت سرمايه گذاري تدبير نيز دو حقوقي ديگر «وپارس» بودند كه هر كدام 10ميليون سهم اين نماد بانكي را خريداري كردند. اين در حالي است كه روز چهارشنبه سهامداران خرد بيشترين جابه جا يي را در نماد «هاي وب» داشتند، كه با خالص خريد 16ميليارد توماني حقيقي ها دنبال شد. در اين ميان حدود 40ميليون سهم از سوي بازارگردان شركت يعني تامين سرمايه تمدن عرضه شد.

روند تغيير مالكيت هفتگي سهام نشان داد: تداوم خريد حقوقي ها در بازار سهام


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4452 به تاريخ 28/7/97، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بارآثار ديگري از " هديه لطفي"

  ساز و كار مغفول در بازار بدهي / پنج مزيت عمليات بازار باز شناسايي شد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  هجوم پول هاي «حقيقي» به بازار سهام / عملكرد بازيگران بورس طي ۹ روز اخير بررسي شد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  بورس در نيمه دوم سال
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  رئيس كل سازمان خصوصي سازي اعلام كرد: فرصت پاياني سهامداران «عدالت»
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند: رصد بازيگران بورس در هفته اول شهريور
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 10/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله انرژي و محيط زيست
شماره 2 (پياپي 1002)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است