|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/28: انتقال فناوري و خريد ماشين آلات آب شيرين كن
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4452 28/7/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


گزارش 
انتقال فناوري و خريد ماشين آلات آب شيرين كن
با امضاي قرارداد بين ايران و چين انجام شد


دنياي اقتصاد : سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران و شركت ZSM چين قرارداد انتقال دانش فني و خريد ماشين آلات آب شيرين كن «هاي تك» اسمز معكوس را امضا كردند. براساس ارزيابي ها، فناوري پيشرفته «فيلترهاي ممبران» در اختيار كشورهاي آمريكا، ژاپن، كره و چين است و طبق اين قرارداد اين دانش فني به همراه ماشين آلات خريداري شده است كه در كارخانه غشاگستر دالاهو ايلام در 18 ماه آينده راه اندازي نهايي خواهد شد.

بررسي ها نشان مي دهد با احداث اين كارخانه سالانه حدود 50 هزار عدد فيلتر يك متري با قطر هشت اينچ براي مصارف شيرين كردن آب شرب و استفاده در صنايع پتروشيمي و فولاد كشور توليد مي شود كه حدود نيمي از نياز سالانه كشور را از واردات بي نياز خواهد كرد. به ازاي توليد هركدام از اين فيلترها در كارخانه غشاگستر وابسته به سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو) حدود 500 دلار صرفه جويي ارزي خواهد شد.  براساس اين گزارش در شيرين كردن آب از طريق فيلترهاي ممبران پيشرفته ترين و كم هزينه ترين شيوه توليد آب شيرين از آب شور و تلخ است. خروجي هر فيلتر روزانه حدود 25 ليتر آب شيرين است كه اين چرخه معادل 40درصد آب شور و تلخ ورودي به آن است. تاكنون انحصار اين فناوري مانع ايجاد واحد توليدي در اين زمينه در كشور بوده است كه با اين قرارداد علاوه بر گارانتي و تامين ماشين آلات، دانش فني اين صنعت به كشورمان انتقال داده خواهد شد.

ارزيابي ها نشان مي دهد هم اكنون كشورهايي چون عربستان بيش از صد برابر ايران معادل حدود 16 ميليون متر مكعب روزانه با اين فناوري آب دريا را شيرين مي كنند. براي خريد دانش فني و تامين ماشين آلات فيلترهاي ممبران، تامين قطعات يدكي مصرفي و گارانتي خدمات مهندسي دوساله، 46 ميليون يوآن چين هزينه خواهد كرد. در مجموع هزار ميليارد ريال سرمايه گذاري كل احداث اين كارخانه است. كارشناسان بر اين باورند كه با توجه به مشكل كمبود آب در كشور تجهيز كشور به اين فناوري اهميت بسزايي دارد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني توليد و تجارت ايران (شاتا)، همچنين در اين مراسم وزير صنعت معدن وتجارت ضمن تاكيد بر توسعه متوازن فعاليت هاي صنعتي در سراسر كشور گفت: با انعقاد قرارداد انتقال دانش فني آب شيرين كن و اجراي آن در استان ايلام، بسترهاي لازم براي انتقال دانش فني اين صنعت، بومي سازي و كمك براي توسعه توليد آن در داخل فراهم مي شود.  محمد شريعتمداري افزود: با توجه به شرايط اقليمي كشور و كمبود آب كه با آن مواجه هستيم بايد بتوانيم انواع آب شور را به آب شرب تبديل كنيم و آب هاي صنعتي مطلوب براي استفاده در صنعت را به دست آوريم. به گفته وي، توسعه دانش فني آب شيرين كن و دسترسي به تصفيه آب هاي صنعتي امكانات استفاده صنعتي كشور را گسترده مي كند؛ زيرا درصنايعي مانند فولاد و پتروشيمي دسترسي به آب هاي صنعتي بسيار حائز اهميت است.

شريعتمداري توليد ممبران (فيلتر تصفيه) را يكي از نيازمندي هاي كشور توصيف كرد و افزود: براي تحقق اين هدف برنامه هاي تحقيقاتي و مطالعاتي متعددي انجام شد؛ به طوري كه براي توليد فيلترهاي ممبران براي تصفيه آب با دانشگاه صنعتي شريف كار تحقيقاتي در كرج آغاز شد و به پيشرفت هاي خوبي هم در اجراي اين طرح دست يافتيم. وي افزود: در حال حاضر نوعي از فيلترها با تكنولوژي و دانش فني مناسب براي تصفيه فاضلاب، توسط دانشمندان ايراني توليد شده است. وزير صنعت، معدن و تجارت در ادامه خاطرنشان كرد: تحقيقات و مطالعات در اين راستا در حال اجرا است و تداوم مي يابد؛ اما در كنار اين كار تحقيقاتي، استفاده از شرايط مطلوب در انتقال دانش فني توليد ممبران به عنوان يك عنصر پايه براي توسعه فعاليت تصفيه آب، هدف ارزشمندي بود كه از سوي وزارت صمت پيگيري مي شد.

به گفته شريعتمداري، تكنولوژي و دانش فني فيلترهاي ممبران در انحصار تعداد محدودي از كشورهاست كه با تفاهم خوبي كه با شركت چيني و همكاري شركت داخلي غشاگستر دالاهو انجام شد، اين دانش فني و ماشين آلات مورد نياز براي توليد به كشور منتقل مي شود تا سالانه 50 هزار ماژول از انواع ممبران هاي مورد نياز كشور در اين واحد صنعتي توليد شود. وي اجراي اين طرح در استان ايلام را در راستاي توسعه متوازن فعاليت هاي توليدي در كشور برشمرد و افزود: اين واحد صنعتي در استان ايلام و در شهرك صنعتي در زميني به مساحت 70هزار متر مربع و با سرمايه گذاري پنج ميليون دلاري احداث مي شود.

وزير صنعت، معدن و تجارت در ادامه تصريح كرد: دولت به دنبال توسعه متوازن صنعتي در سراسر كشور است و ايلام يكي از استان هاي مستعد براي دريافت فعاليت هاي صنعتي به شمار مي رود. شريعتمداري خاطرنشان كرد: در حوزه نفت، گاز، پتروشيمي، واحدهاي صنعتي مهمي در ايلام ايجاد شده است كه اجراي اين طرح نيز در اين استان گام ديگري براي ايجاد عدالت در توزيع توسعه در مناطق مختلف كشور به شمار مي رود.

همچنين در اين مراسم مديرعامل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران گفت: براي بومي سازي و توسعه واحدهاي توليد فيلترهاي آب شيرين كن در هفت نقطه از كشور برنامه ريزي شده است. منصور معظمي در ادامه اظهار كرد: حجم اين قرارداد 120 ميليارد تومان و 46 ميليون يوآن است كه براي 300 نفر به طور مستقيم و غير مستقيم در شهرستان ايوان استان ايلام ايجاد اشتغال مي كند.

وي افزود: اين طرح يك طرح استراتژيك از نظر تامين آب است كه از واردات سالانه ميليون ها دلار فيلترهاي آب شيرين كن جلوگيري مي كند. به گفته معظمي در گذشته واحدي در البرز براي تحقيقات در اين زمينه به كار برده شده است كه اميدواريم به نتيجه نهايي برسد.

وي گفت: قرارداد فعلي براي تامين قطعات و انتقال دانش فني به مدت دو سال است كه در آينده و پس از بهره برداري از آن ما موظف هستيم بعد از سه سال اين طرح را از طريق سازمان خصوصي سازي به بخش غير دولتي واگذار كنيم. معظمي خاطرنشان كرد بعد از اتمام اين طرح برنامه توسعه ما براي اجرا در نقاط ديگر كشور عملياتي خواهد شد.

انتقال فناوري و خريد ماشين آلات آب شيرين كن


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4452 به تاريخ 28/7/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 41 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Auditory and Vestibular Research
شماره 3 (پياپي 2803)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است