|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/28: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4452 28/7/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


خبرمعاون شركت مديريت منابع آب ايران اعلام كرد: برنامه كاهش برداشت آب هاي زيرزميني تدوين شد

دنياي اقتصاد : معاون حفاظت و بهره برداري شركت مديريت منابع آب ايران گفت: يكي از رويكردهاي وزارت نيرو، كاهش 8ميليارد مترمكعبي برداشت آب هاي زيرزميني است كه برنامه عملي آن به ويژه در دشت ها تدوين شده است.

به گزارش «ايرنا» جهانگير حبيبي با تشريح وضعيت كنوني آب هاي كشور اظهار كرد: سال زراعي گذشته با كاهش 21درصدي بارش، 51 درصدي ميزان روان آب ها و 32 درصدي آب ورودي به سدها نسبت به سال ماقبل از آن مواجه بوديم. وي افزود: بر همين مبنا و از ابتداي دولت يازدهم، برنامه هاي وزارت نيرو از رويكرد سازه اي به غيرسازه اي تغيير كرده است.

معاون شركت مديريت منابع آب ايران ادامه داد: نمود اين تغييرات در اعتبارات فصل برنامه بهبود بهره برداري و مديريت مصرف قابل مشاهده است به گونه اي كه در سال 94 اين اعتبارات نسبت به سال قبل از آن 5/ 4 برابر شده است. حبيبي برخي از برنامه هاي وزارت نيرو در اين بخش را شامل استقرار دفاتر ساختار حوضه آبريز و به تبع آن تشكيل شوراي هماهنگي حوضه ها، تدوين طرح احيا و تعادل بخشي آب هاي زيرزميني عنوان كرد و گفت: طرح احيا و تعادل بخشي از مصوبات شوراي عالي آب است كه از 37 جلسه آن، 30 جلسه در دولت تدبير و اميد تشكيل شده است. وي محاسبه و ابلاغ آب هاي قابل احيا و بهره برداري با تعيين سهم همه بخش ها را از ديگر طرح ها بيان كرد و افزود: در اين راستا حدود 400 دشت كشور، ممنوعه اعلام شد كه 100 دشت با مصوبه دولت از اين شرايط برخوردار شده است.  وي تصريح كرد: تقويت هماهنگي بين دستگاهي، تمركز بر مديريت منابع آب و بازچرخاني آب هاي صنعتي و پساب و نيز مديريت توامان توليد و تامين آب از ديگر برنامه هاي وزير نيرو بوده و در تمامي اين موارد تدوين از پايين به بالا و از شوراهاي حفاظت استاني در اولويت بوده است. مديركل دفتر حقوقي شركت مديريت منابع آب ايران نيز گفت: قانون جامع آب بر مبناي تقسيم بندي هاي متداول و مرتبط با حقوق آب در كشور در حال تدوين و تكميل است.

غلامرضا مدنيان با تشريح وظايف دولت ها اظهار كرد: وظيفه دولت ها در بحث آب در سه بخش دسترسي همه مردم به آب بدون تبعيض (مديريت كمي آب)، جلوگيري از آلوده شدن آب (مديريت كيفي آب) و اطمينان از تداوم دسترسي همه مردم به آب (نظارت) است. مديركل دفتر حقوقي شركت مديريت منابع آب ايران تاكيد كرد: با توجه به اينكه در تبيين قوانين فقط از مفاهيم اوليه در حوزه آب استفاده شده، در برخي موارد همچون قانون تعيين تكليف چاه هاي غيرمجاز، ضد قانون هم عمل شده و به متخلفان پاداش داده مي شود.

كاهش 200 ميلي متري ميانگين بارش ها

ايرنا : مديرعامل شركت مديريت منابع آب ايران با بيان اينكه 11 سال است كه كشور با خشكسالي دست به گريبان بوده، گفت: در اين مدت بارش به زير عادي رسيده و از 250 ميلي متر در دوره هاي گذشته به 200 ميلي متر كاهش يافته است.

محمد حاج رسولي ها در مراسم معارفه مديرعامل جديد شركت آب منطقه اي كردستان با اشاره به اينكه سال گذشته با 171 ميلي متر بارش جريان آب هاي سطحي در كشور به كمترين ميزان رسيد اظهار كرد: سال 96 شاهد كاهش 50 درصدي جريان روان آب هاي سطحي در كشور بوديم. وي افزود: كاهش بارندگي تاثير بسيار مخربي بر بخش هاي مختلف كشور گذاشته كه اميدواريم اين خشكسالي هاي مستمر را با موفقيت و در كمترين زمان پشت سر بگذاريم. مديرعامل شركت مديريت منابع آب ايران در ادامه به ساخت 172 سد مخزني در كشور اشاره كرد و يادآور شد: از اين تعداد، 19 سد پيش از انقلاب و مابقي آن پس از انقلاب به بهره برداري رسيده است. حاج رسولي ها اضافه كرد: از ابتداي دهه 90 تاكنون 57 سد در كشور به بهره برداري رسيده است كه حدود 32 درصد سدهاي ساخته شده را شامل مي شود كه بخش عمده اي از آن طرح آب هاي مشترك بوده است.

آخرين وضعيت بارش هاي ايران

سخنان حاج رسولي ها در حالي حاكي از خشكسالي 11 ساله ايران است كه آخرين وضعيت بارش ها از رشد بارندگي ها حكايت دارد. با ثبت 8/ 8ميلي متر بارش در 25 روز ابتدايي سال آبي جديد، آمارها نشان مي دهد رشدي 3/ 2درصدي نسبت به بارش هاي مدت مشابه سال قبل ثبت شده است. بر اساس آمار رسمي دفتر مطالعات پايه منابع آب شركت مديريت منابع آب ايران، از ابتداي سال آبي جاري (اول مهر 97) تا بيست و پنجم مهرماه در مجموع 14 ميليارد و 503 ميليون مترمكعب بارش در ايران داشته ايم. اين مقدار بارش كه از نظر ارتفاعي برابر با 8/ 8 ميلي متر است، نسبت به بارش هاي مدت مشابه سال قبل رشدي 3/ 2درصدي داشته و نسبت به متوسط بارش هاي 25 روز اول مهرماه در 50 سال گذشته، رشدي 4/ 54درصدي را نشان مي دهد.  حوضه آبريز درياچه اروميه يكي از حوضه هاي اصلي آبريز ايران است كه با وجود افزايش نسبي بارش ها در كشور، شاهد افت قابل توجه بارش ها در سال آبي جاري است. در 25 روز نخست مهرماه امسال در حوضه آبريز درياچه اروميه تنها شاهد بارش 6/ 3 ميلي متر باران بوديم كه اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال قبل كاهشي 6/ 55درصدي و در مقايسه با متوسط مدت مشابه در 50 سال اخير، كاهش 2/ 69درصدي داشته است.

ايران و آلمان تفاهم نامه همكاري آموزشي امضا كردند

دنياي اقتصاد : معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و معاون وزير اقتصاد و انرژي آلمان، تفاهم نامه همكاري هاي آموزشي امضا كردند. به گزارش «سازمان صنايع كوچك و شهرك هاي صنعتي»، صادق نجفي هدف سفر اخير خود به آلمان را شركت در گردهمايي بيستمين سال همكاري هاي GIZ و آموزش مديران شركت ها براي همكاري با شركت هاي آلماني بيان كرد. وي با بيان اينكه اين پروژه از بيست سال پيش آغاز شده است، افزود: امسال بيستمين سال است و 19 كشور تاكنون در اين پروژه با آلمان مشاركت دارند. معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: تاكنون در پنج نوبت بيش از 110 نفر از مديران شركت هاي صنايع كوچك و متوسط ايراني در اين پروژه شركت داشتند و نزديك به 10 ميليون يورو قرارداد منعقد شده و بيش از يكصد مراوده كاري متفاوت در جريان است.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4452 به تاريخ 28/7/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله انديشه آماد
متن مطالب شماره 68، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است