|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/28: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4452 28/7/97 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


خبرتوتال اسناد فني فاز 11 را به CNPC تحويل داد

ايسنا : مديرعامل شركت ملي نفت ايران با بيان اينكه سياست كلان وزارت نفت، عدم كاهش توليد است، اظهار كرد: البته در هفته هاي اخير به دليل مسائل H.S.E (ايمني، بهداشت، محيط زيست) كمي از ميزان توليد كاسته شد، اما از زماني كه ايران توليد نفتش را يك ميليون و 200 هزار بشكه در اوپك افزايش داده، توليد خود را هرگز كاهش نداد و تنها برخي از نقاط از نظر ايمني دچار اختلال شده بودند. البته قرار است اين واحدها تا 15 آبان از تعمير بازگردند. در حال حاضر ميزان توليد نفت ايران 3ميليون و 800 هزار بشكه است.

علي كاردر، درباره اعمال تحريم هاي نفتي آمريكا عليه ايران و وضعيت بازار جهاني نفت گفت: پيش بيني ما اين است كه ديگر توليدكنندگان نفت نمي توانند خلا نفت ايران را جبران كنند. آمريكا در پارادوكسي قرار گرفته است كه نمي تواند آن را حل كند. در حال حاضر عربستان از ذخاير استراتژيك خود برداشت مي كند و همين برداشت از ذخاير استراتژيك، قيمت نفت را بالا مي برد. درواقع اين كشورها از ذخاير استراتژيك خود برداشت مي كنند كه قيمت نفت افزايش نيابد اما اين موضوع برعكس عمل كرده و به بازار سيگنال براي افزايش قيمت مي دهد. او با تاكيد بر اينكه آمريكا مي خواهد موقتا بازار را تحت كنترل قرار دهد، گفت: با آغاز فصل سرما و بازگشت پالايشگاه ها به مدار، پيش بيني مي شود كه مصرف و نياز به نفت در بازار جهاني افزايش يابد. در حال حاضر عربستان فقط توانسته توليد خود را 350 هزار بشكه افزايش دهد و روسيه هم بيش از اين توان افزايش توليد ندارد. ما هم به طور كلي نگراني خاصي درباره تحريم نداريم.وي با اشاره به اينكه كره جنوبي خريد نفت از ايران را به طور كلي متوقف كرده است، گفت: البته هم كره جنوبي و هم ژاپن به دنبال گرفتن معافيت از آمريكا هستند.

  • فرصت 10 روزه به متقاضيان براي عرضه نفت خام در بورس

كاردر در ادامه با اشاره به عرضه نفت خام در بورس اظهار كرد: اطلاعيه عرضه نفت خام در بورس منتشر شده و اين فرآيند از ششم آبان آغاز خواهد شد. در اين اطلاعيه شرايط رقابت مشخص شده و متقاضيان 10 روز فرصت دارند خريداران خود را نهايي كنند. سراغ بانك ها و كشتي ها بروند و بررسي كنند كه آيا مي توانند وارد اين بازي شوند يا خير. وي با بيان اينكه ميزان معامله نفت خام در بورس 35 هزار بشكه است، تاكيد كرد: اگر اين تصميم جواب داد، اين كار را ادامه مي دهيم و حتي عدد را پايين تر مي آوريم.

  • برگزاري جلسات فني بين توتال و CNPC

مديرعامل شركت ملي نفت ايران با تاكيد بر اينكه صنعت نفت ايران در بخش IOR (توليد بهبوديافته) مشكلي ندارد، اظهار كرد: به نظر من در بخش EOR (ازدياد برداشت) به تكنولوژي و سرمايه بيشتر نياز خواهيم داشت، اما هنوز IOR در برخي از ميادين پاسخگوست و پمپ هاي درون چاهي توليد را افزايش مي دهد.

كاردر درباره خروج توتال از طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبي و جايگزيني CNPC با توتال توضيح داد: اين دو شركت با يكديگر جلسات فني برگزار كردند و توتال اسناد فني و مناقصات را به شركت CNPC واگذار كرد. اين شركت چيني اعلام كرده است كه بايد اسناد را يك بار ديگر بررسي كند، زيرا توتال اسناد را طبق تكنولوژي، ابزار و توانمندي خودش بررسي كرده بود. وي ادامه داد: ما به شركت CNPCI فرصت داديم كه اسناد و مدارك را بررسي كنند. البته فكر نمي كنم چيزي كم داشته باشند.

مديرعامل شركت ملي نفت ايران درباره اينكه قرار بود تكنولوژي مورد استفاده در فاز 11، الگوي ساير فازها شود، اظهار كرد: CNPC اعلام كرده كه كمپرسورهاي سبكي كه بتوانند روي سكوها قرار بگيرد، ندارد اما تا دو سال بعد به اين تكنولوژي مي رسند.

  • اقدام ايران براي خريد پالايشگاه در كشورهاي ديگر

وي همچنين درباره تصميم ايران براي خريد پالايشگاه در كشورهاي ديگر اظهار كرد: چند بار براي خريد پالايشگاه اقدام كرده ايم و طبق محاسبات انجام شده، هزينه خريد پالايشگاه مدرن و خوب براي هر بشكه 20 هزار دلار است. بهترين كشورها براي خريد پالايشگاه، هند و چين هستند كه مصرف آنها رو به رشد است. رقابت در اين زمينه بين ايران، عربستان، قطر و عراق بسيار سنگين است. مديرعامل شركت ملي نفت ايران در پايان درباره هزينه توليد هر بشكه نفت در ايران اظهار كرد: متوسط هزينه توليد هر بشكه نفت 4 دلار است. هزينه توليد نفت در ايران بسيار ارزان بوده و حتي اين هزينه در عربستان از ايران بيشتر است.

قيمت LNG در آسيا گران تر مي شود

ايسنا : قيمت گاز طبيعي مايع (LNG) در آسيا به دنبال افزايش قيمت هاي نفت و محدود شدن عرضه، بالاتر خواهد رفت. افزايش قيمت همزمان با جهش تقاضا براي LNG در آسيا به دليل جايگزيني گاز طبيعي با زغال سنگ در چين، روي مي دهد.

 به گفته كارشناسان اگر چين كه دومين واردكننده بزرگ گاز طبيعي در جهان است، روي صادرات LNG آمريكا تعرفه وضع كند، ممكن است خريداران چيني به دردسر بيفتند اما اين اقدام زنجيره تامين در آسيا را تغيير خواهد داد و به نفع ساير توليدكنندگان خواهد بود. راجيو بيسواز، اقتصاددان ارشد آسيا اقيانوسيه در شركت «اچ آي اس ماركيت» به شبكه CNBC گفت: قيمت گاز طبيعي در آسيا امسال همراه با نفت افزايش پيدا كرد زيرا عمده قراردادهاي بلندمدت LNG اين منطقه مرتبط با قيمت نفت است. با افزايش قيمت نفت در هفته هاي اخير كه تحت تاثير بازگشت تحريم هاي آمريكا عليه صادرات نفت ايران بوده است، فشار صعودي روي قيمت هاي قراردادهاي LNG آسيا نيز افزايش پيدا كرده است. ميانگين قيمت واردات گاز چين در سه ماه دوم 23 درصد در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته افزايش يافت در حالي كه قيمت قراردادهاي ژاپن در همين مدت 17 درصد افزايش داشت. برخي از تحليلگران پيش بيني كرده اند زماني كه آمريكا در ماه آينده ايران را هدف تحريم قرار دهد، قيمت هاي نفت ممكن است به بالاي 90 دلار در هر بشكه صعود كند.

بازار محموله تك LNG در آسيا كه به طور مداوم رشد كرده است، در كوتاه مدت از اين بابت متاثر خواهد شد و قيمت محموله هاي تك در آسيا تا ژانويه سال 2019 به 85/ 11 دلار به ازاي هر يك ميليون واحد ترمال بريتيش خواهد رسيد. قيمت محموله هاي تك براي تحويل در اكتبر در آسيا 40/ 11 دلار بود كه 30 سنت افزايش در عرض يك هفته نشان داد. در اين بين، عرضه از سوي استراليا كه بزرگ ترين صادركننده محموله هاي تك جهان است، محدود شده زيرا تقاضاي داخلي بخشي از سهم صادرات به آسيا را تصرف كرده است.

روزانه تا 40 ميليون ليتر سوخت قاچاق مي شود

تسنيم : قاچاق روزانه سوخت در كشور تا امروز به ميزان 10 تا 20 ميليون ليتر در روز برآورد شده بود؛ اما پايگاه اطلاع رساني دولت با انتشار كليپي كوتاه اين آمار را بين 20 تا 40 ميليون ليتر اعلام كرد و همچنين دلايل مطرح شدن بحث سهميه بندي بنزين را اعلام كرد.

دولت سوخت مورد نياز مصرف روزانه مردم را با يارانه دولتي، يعني با پرداخت از ذخاير بيت المال كه بايد صرف آباداني كشور شود، در ايران توليد و توزيع مي كند. بخش قابل توجهي از اين سوخت كه يارانه پنهان دولتي چند 10 ميليارد توماني را در دل خود دارد، به جاي استفاده داخل كشور، به خارج از مرزهاي ايران قاچاق شده و عملا يارانه اي كه از بيت المال مردم ايران براي سوخت برداشت شده (تا قيمت عرضه سوخت پايين بماند)، در خارج از كشور مصرف مي شود و سودي كه بايد به جيب مردم ايران واريز شود، از جيب دلالان و قاچاقچيان سر درمي آورد.

افزايش مقررات خريد نفت از عراق

ايسنا : عراق با افزايش تقاضا براي نفت اين كشور مايل است بداند نفت اين كشور چگونه و كجا مصرف مي شود. بلومبرگ به نقل از منابع آگاه نوشت: شركت دولتي سوموي عراق از خريداران نفت بصره درخواست كرده است كشور مقصد نهايي محموله هاي نفتي عراقي را مشخص كنند.

هدف از اين اقدام محدود كردن فروش مجدد محموله هاي نفتي است كه يك شيوه متداول به شمار مي رود و تحت آن، شركت ها نفت را به شركت هاي ديگر به قيمت بالاتر مي فروشند. درخواست براي جزئيات مقصد نهايي با نگراني هاي فزاينده نسبت به كمبود عرضه در بازار نفت خاورميانه به دليل بازگشت تحريم هاي آمريكا عليه ايران همزمان شده است. با ابهاماتي كه نسبت به توانايي توليدكنندگان ديگر براي جبران عرضه كمتر از سوي ايران وجود دارد، قيمت هاي نفت صعود كرده است. در حالي كه عربستان سعودي و ايران محدوديت هاي مقصد براي عرضه نفت خود تعيين كرده و اجازه نمي دهند خريداران تحت قراردادهاي بلندمدت، محموله هاي نفت آنها را مجددا به فروش برسانند مقررات عراق سهل تر بوده است. شركت سومو عمدتا نفت خود را به دارندگان خدمات فني كه در پروژه هاي اكتشاف و توسعه اين كشور سرمايه گذاري كرده اند و ساير خريداران كه دارايي هاي پالايشي دارند، مي فروشد. خريداران معمولا تشويق مي شوند به جاي فروش مجدد نفت، به فرآوري آن در سيستم پالايش خود بپردازند. اگرچه عراق قيمت فروش را رسمي كه هر ماه تعيين مي كند از خريداران دريافت مي كند اما محموله هاي نفتي معمولا در بازار محموله هاي تك با قيمت بالاتري فروخته مي شوند. اكنون كه مذاكرات براي قراردادهاي سال 2019 آغاز شده، شركت سومو تلاش مي كند اين شيوه را كنترل كند. بر اساس گزارش بلومبرگ، اين استراتژي يك چرخش 180 درجه اي نسبت به اوايل امسال است كه عراق با رقابت از سوي آمريكا و آفريقا در شرايط وجود عرضه بالا در بازار مواجه شده بود. در آن زمان سومو به خريداران اجازه مي داد بدون اعلام اينكه مقصد نهايي محموله كجاست، به بارگيري نفت بپردازند.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4452 به تاريخ 28/7/97، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم پرستاري و مامايي
شماره 3 (پياپي 603)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است