|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/28: شاخص ارزي از مرز 14 هزار توماني دورتر شد: تغيير مسير سكه و دلار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4452 28/7/97 > صفحه 13 (بانك و بيمه) > متن
 
 


شاخص ارزي از مرز 14 هزار توماني دورتر شد: تغيير مسير سكه و دلاردنياي اقتصاد : در آخرين روز هفته گذشته، سكه و دلار مسير كاهشي را ادامه دادند تا هر دو به سطوح پايين تري رهسپار شوند. روز پنج شنبه، دلار 100 تومان افت ديگر را تجربه كرد و روي عدد 13 هزار و 850 تومان قرار گرفت. با اين افت ميزان كاهش دلار در هفته گذشته به 8/ 3 درصد رسيد، حال آنكه اين ارز 2 هفته پيش 1/ 5 درصد افزايش را به ثبت رسانده بود.

همسو با كاهش قيمت دلار، روز پنج شنبه سكه تمام بهار آزادي نيز 10 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و با پايين رفتن از كانال 4 ميليون و 300 هزار توماني به عدد 4 ميليون و 290 هزار توماني رسيد. نتيجه افت روز آخر سكه، افزايش ميزان كاهش هفتگي فلز گرانبهاي داخلي به 6/ 3 درصد بود. سكه 2 هفته پيش بالاي 11 درصد افزايش قيمت را به ثبت رسانده بود.

به گفته فعالان، يكي از مهم ترين عوامل ادامه روند كاهشي در روز انتهايي هفته ناشي از نيمه تعطيل بودن بازار بود. به گفته برخي بازيگران حاضر در بازار، به دليل دستگيري هاي روزهاي قبل، معامله گران زيادي در بازار روز پنج شنبه حاضر نبودند و معدود افراد حاضر نيز بيشتر درگوشي و در خلوت خريد و فروش هاي خود را انجام مي دادند. با اين حال، از نظر برخي از كارشناسان بازار ارز، آنچه موجب شده است دستگيري هاي اخير حداقل در هفته گذشته اثربخشي افزايشي در قيمت نداشته باشد، عدم حضور افراد عادي در بازار بود. به باور اين كارشناسان، اگر مردم عادي همچنان در بازار حضور داشتند و خريد احتياطي دلار ادامه داشت، دستگيري هاي اخير اثر افزايشي زيادي بر قيمت ها داشت؛ ولي از آنجا كه بازار پس از كاهش شديد اواسط مهرماه با افت تقاضا مواجه شده بود، دستگيري هاي اخير تنها بخشي از نوسان گيران را از بازار خارج كرده است؛ امري كه حداقل در كوتاه مدت كمي زمينه ساز كاهش نوسان شده است، ولي در صورت بازگشت تقاضا به بازار مي تواند خود عاملي بر شدت گرفتن نوسانات باشد. به هر حال معامله گران دستگير شده بعضا ارز مورد نياز بسياري از افراد عادي را به طور مستقيم و غير مستقيم تامين مي كردند و در نبود آنها حركت دوراني عرضه و تقاضا دچار مشكل مي شود.

به گفته فعالان، همچنين در شرايطي كه نوسان گيران در بازار حضور ندارند، حجم معاملات كاغذي بسيار كاهش يافته است؛ از نظر فعالان تنها تقاضاي مهمي كه در شرايط فعلي در بازار وجود دارد و مي تواند قيمت ها را در جهت افزايشي حركت دهد، تقاضاي ارزي زوار اربعين است. با اين حال، هفته گذشته به تقاضاي آنها پاسخ مناسبي داده شد و قيمت دلار تحت تاثير اين تقاضا صعودي نشد. همچنين معامله گران فني نيز در هفته گذشته تمايل زيادي براي خريد نداشتند؛ از نظر آنها تا زماني كه قيمت بالاي كانال 15 هزار توماني تثبيت شود، بايد با احتياط در موقعيت خريد قرار گرفت. به باور آنها ممكن است قيمت دلار در نزديكي آغاز دور جديد تحريم هاي آمريكا با يك كاهش شديد مواجه شود و اين احتمال زماني قوي تر مي شود كه حمايت 13 هزار توماني براي دلار از دست برود.

به گفته فعالان، يكي ديگر از خبرهايي كه در هفته گذشته بازار ارز را تحت تاثير مي توانست قرار بدهد، راي شوراي نگهبان در مورد CFT بود. با اين حال، بازار به خبر به تعويق افتادن تاييد CFT توسط شوراي نگهبان واكنش چنداني نشان نداد. روز جمعه، معامله گران اخبار مربوط به تصميم FATF در مورد ايران را به دقت رصد مي كردند و جالب آنكه اولين كاهش ها نشان دهنده آن بود كه معامله گران باور داشتند در صورت تمديد مهلت اين نهاد به ايران، فروش ها در بازار افزايش خواهد يافت. اين در حالي است كه عده ديگري باور دارند، بازار به اين تمديد واكنش معكوسي نشان خواهد داد.

لازمه كاهش نرخ طلا

رئيس اتحاديه طلا و جواهر تهران، لازمه كاهش نرخ طلا را تنظيم بازار ارز دانست و گفت: دولت نياز ارزي شركت ها همزمان با پايان سال ميلادي را بايد تامين كند.آيت محمدولي در گفت وگو با «ايبنا» با اشاره به عوامل موثر در تغيير قيمت دلار گفت: قيمت طلا در بازار متاثر از دو مولفه قيمت هاي جهاني كه در 15 روز اخير 20 دلار افزايش را تجربه كرده و برخي سياست هاي داخلي است.وي با بيان اينكه در كل قيمت طلا در آينده در بازار جهاني رو به افزايش خواهد بود، افزود: نوسانات داخلي بحث دوم در تاثيرپذيري نرخ طلا است كه به تقويت و برابري پول ما با ارزهاي ديگر مربوط مي شود.

محمدولي ادامه داد: به دليل اينكه نرخ طلا در كف بازار بر اساس نرخ ارز تعيين مي شود يعني قيمت ريالي را با ارزهاي ديگر مقايسه مي كنند و قيمت هر مثقال يا هر گرم طلا را به دست مي آورند از اين رو دولت بايد اهتمام بيشتري در ساماندهي ارزي براي ايجاد ثبات در بازار طلا داشته باشد.رئيس اتحاديه طلا و جواهر تهران با بيان اينكه در حوزه ساماندهي ارزي تا حدودي دچار آسيب هستيم، تصريح كرد: برابري ريال ما با ارزهاي ديگر مي تواند نويد دهنده كاهش قيمت طلا در بازار باشد.

وي با تاكيد بر اينكه اگر در حوزه برابرسازي ارزش ريال با ارزهاي ديگر گام هاي مثبتي برداشته شود، قيمت ها روند كاهشي در بازار طلا و سكه به خود خواهد گرفت، افزود: ما بايد در اين بازار بحث اضطرار و جو رواني جامعه را مديريت كنيم تا قيمت ها حبابي نشود.محمدولي با بيان اينكه برنامه هاي محتوايي بانك مركزي و سياست هاي اعلامي آن بايد در مسير بهبود وضعيت بازار باشد، گفت با توجه به مجوزهايي كه سران قوا به بانك مركزي داده اند، بانك مركزي بايد در ارائه بسته هايي كه از اعتبار كافي برخوردار باشند پيش قدم شده و در بازار اثر بخشي بيشتري برجاي بگذارد.

وي ادامه داد: براي تثبيت قيمت ها در بازار بايد كنترل بر تقاضا داشته و با تهيه بانك اطلاعاتي، به عرضه به موقع ارز اقدام كنيم.محمدولي با يادآوري نزديك شدن به پايان سال ميلادي، تصريح كرد: بسياري از شركت ها نيازمند ارز هستند كه اگر در داخل تامين نشود از بازارهايي مانند هرات و سليمانيه و... وارد شده و تعادل را بر هم مي زند.

وي ادامه داد: با سياست هاي مدون و داراي اعتبار در بخش داخلي مي توان كاهش نرخ طلا را رقم زد اما در اين رابطه بانك مركزي بايد از مشاوره هاي اتاق هاي مختلف و افراد خبره استفاده كند تا بسته هاي باكيفيت و اعتبار كافي ارائه شود.

برخي ديگر از فعالان نيز باور دارند، هر چقدر به آذر و دي نزديك شويم، تقاضاي شركت هاي تجاري براي تسويه هاي دلاري انتهاي سال در بازار افزايش پيدا مي كند، امري كه مي تواند زمينه ساز تحريك قيمت ها شود. با اين حال، شمار ديگري از معامله گران باور دارند، شركت هاي تجاري به احتمال زياد در ماه هاي اخير ارز مورد نياز خود را تهيه كرده اند. از نظر اين دسته از فعالان، به دليل شرايط نامطمئني كه بر بازار حاكم است، به احتمال زياد شركت هاي تجاري پيش تر ارز مورد نياز خود را تهيه كرده اند.

شاخص ارزي از مرز 14 هزار توماني دورتر شد: تغيير مسير سكه و دلار


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4452 به تاريخ 28/7/97، صفحه 13 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 70 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 98)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است