|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/28: پايان هفته پرنوسان بازارهاي جهاني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4452 28/7/97 > صفحه 31 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


پايان هفته پرنوسان بازارهاي جهاني
نفت به كف يك ماهه رفت و زير مرز 70 دلار قرار گرفت


يكي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.

بازار سهام

عبور مثبت سهام از هفته اي پرنوسان

شاخص كل بورس تهران در مقياس هفتگي بازده يك درصدي را ثبت كرد و در روز چهارشنبه به سطح 182 هزار و 929 واحد دست يافت. بازار سهام هفته قبل را با تداوم فشار هاي هيجاني فروش آغاز كرد و اين جريان به شكل ضعيف تري تا روز يكشنبه ادامه يافت. اما پس از رفع ايراد هسته مركزي معاملات، از روز دوشنبه با تقويت تقاضا، شاخص كل بيش از 5/ 4 درصد رشد كرد. برخورد قيمت ها به كف هاي بنيادي سخت و حضور موثر متقاضيان حقوقي در سمت خريد در كنار بهبود جريان اطلاعات از محل انتشار تدريجي گزارش عملكرد 6 ماهه شركت ها در بهبود قيمت ها موثر بود. حتي شوي تحريمي آمريكا در سه شنبه شب گذشته هم نتوانست تاثير منفي حادي بر شاخص بگذارد. حال، انتظار بر اين است كه انتشار بيشتر گزارش هاي 6 ماهه، مسير سهام ارزنده را از ساير سهم ها جدا كند.

بازار ارز

افت آرام دلار

هر دلار آمريكا طي هفته قبل با افت 550 توماني، در روز پنج شنبه به نرخ 13 هزار و 850 تومان معامله شد. همزمان با كاهش 8/ 3 درصدي ارزش دلار، دو رويداد غيراقتصادي معاملات اين بازار را تحت الشعاع قرار داد. از يكسو، دبير شوراي نگهبان روز چهارشنبه اعلام كرد بررسي لايحه مبارزه با تامين مالي تروريسم(CFT) به جلسه بعدي اين شورا موكول شده است. از سوي ديگر، نشست 6 روزه گروه ويژه اقدام مالي برگزار شد و در آخرين نشست خود طي روز جمعه، 4 ماه ديگر به ايران مهلت داد تا اصلاحات لازم را براي پيوستن به اين نهاد بين الدولي انجام دهد. از طرفي فروكش تب خريد و كاهش فعاليت هاي سفته بازانه از محل محدوديت هاي امنيتي و قضايي در افت هفتگي قيمت ها موثر ارزيابي مي شود. حتي رشد تقاضاي مناسبتي-اربعين- هم نتوانست محرك ارز در بازار آزاد باشد.

بازار سكه

الگوي دلاري كاهش سكه

هر سكه طرح جديد با كاهش هفتگي 6/ 3 درصدي در آخرين معاملات پنج شنبه، به قيمت 4 ميليون و 290 هزار تومان معامله شد. يكي از نكات جالب توجه افت بهاي سكه، سرعت متناسب آن با تنزل ارزش دلار طي هفته قبل بود. در دو هفته اخير شاهد نوسان بيشتر بهاي سكه نسبت به نرخ دلار در بازار آزاد بوديم. به عبارت ديگر، سكه در حركت هاي نزولي و صعودي خود از دلار سبقت گرفته بود كه به نظر مي رسد آزادي عمل سكه بازان در فضاي امنيتي دلار در اين نوسانات نقش معناداري داشته است. در هر حال، سكه در اين هفته خود را با نوسانات دلار بيشتر هماهنگ و افتي معادل دلار در مقياس هفتگي ثبت كرد. پس از رايزني هاي اروپا و ايران و تشكيل اتاق پاياپاي مالي، اخبار مساعد سياسي مي تواند تعديل بيشتر بهاي دلار و سكه را در پي داشته باشد.

بازار طلاي جهاني

بازگشت فلز زرد به مرز رواني

هر اونس طلاي جهاني ساعت 16 ديروز با رشد 4  دلاري به مرز رواني 1230 دلار رسيد. رشد شاخص دلار و ريسك هاي محيطي دو عامل تعيين كننده در نوسان روز پاياني طلا بودند. فدرال رزرو در بيانيه اخير خود اعلام كرد به رغم عدم قطعيت هاي پيش رو، بر سر برنامه افزايش نرخ بهره در دسامبر و دوره پس از آن مصمم است. از طرفي، انتقاد كميسيون اروپا از بودجه پوپوليستي ايتاليا و عواقب منفي آن، بهاي ارز اروپايي در برابر دلار را تضعيف كرد. برآيند اين دو عامل در كنار برخي آمار مثبت اقتصاد آمريكا، شاخص دلار را به اوج 2 ماه اخير ارتقا داد. از سوي ديگر، تنزل غيرمنتظره نرخ رشد سالانه اقتصادي چين به نرخ 5/ 6 درصد(كمترين سطح از بحران مالي 2009)، از محل بروز اولين آثار منفي مناقشات تجاري بين دو غول اقتصادي دنيا، تقويت تقاضاي احتياطي طلا را به دنبال داشت.

بازار اوراق مسكن

نزول كم نوسان اوراق

اوراق تسهيلات مسكن اسفند 95(تسه9512) زيان 7/ 0 درصدي را در بازه هفتگي به دارندگان خود تحميل كردند. پس از صعود متوالي بهاي اوراق تسهيلات در دو هفته مياني مهرماه، قيمت اين اوراق مجددا وارد مدار نزولي شد. افت ارزش اوراق تسهيلات مسكن در حالي رقم خورد كه روند كم نوسان قيمت ها طي هفته اخير هم ادامه يافت. به نظر مي رسد، وضعيت متعادل بازارهاي موازي طي هفته اخير در كم نوساني معاملات اين بازار نيز اثرگذار بوده است. معاملات اوراق در دو هفته نخست مهرماه تحت الشعاع تشديد روند صعودي قيمت در بازارهاي رقيب قرار گرفته بود و نوسانات بالايي را تجربه كرد. حال، با تخليه هيجان در بازارهاي همسايه از شدت نوسان قيمت در اوراق نيز كاسته شد. از طرفي، به نظر مي رسد عدم تقاضاي موثر و چشم انداز ركودي در بازار مسكن منجر به رخوت معاملاتي در اوراق تسهيلات شده است.

بازار نفت

افت نفت به كف يك ماه

هر بشكه نفت خام آمريكا ساعت 16 ديروز با رشد حدود يك درصدي به قيمت 3/ 69 دلار رسيد. انبساط موجودي آمريكا در روز چهارشنبه تنش بين آمريكا و عربستان بر سر جمال خاشقجي را تحت الشعاع قرار داد و افت قابل توجه بهاي نفت را رقم زد. مطابق اعلام اداره اطلاعات انرژي(EIA)، ميزان موجودي ها در هفته منتهي به 12 اكتبر، براي چهارمين هفته متوالي، 5/ 6 ميليون افزايش يافت و از مجراي انقباض تقاضا، افت نفت را نشانه رفت. در نقطه مقابل، روز جمعه با بروز نشانه هايي از تقويت تقاضا از سوي چين، به عنوان بزرگ ترين واردكنند ه بهاي نفت اندكي بهبود يافت. شواهد حاكي از اين است كه برخي واحدهاي پالايشگاهي در چين پس از تعطيلات تابستاني، فعاليت خود را از سر گرفته اند. از طرفي، انتشار آمار هفتگي شمار دكل هاي فعال  نفتي آمريكا در عصر جمعه بر قيمت ها موثر است.

پايان هفته پرنوسان بازارهاي جهاني


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4452 به تاريخ 28/7/97، صفحه 31 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات حفاظت گياهان
متن مطالب شماره 1 (پياپي 3301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است