|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/28: ژئوپليتيك جديد هوش مصنوعي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4452 28/7/97 > صفحه 25 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


ژئوپليتيك جديد هوش مصنوعي
جامعه جهاني آمادگي براي پذيرفتن AI ندارد

نويسنده: سيمين عزيزمحمدي

 دنياي اقتصاد : توسعه هوش مصنوعي (artificial intelligence) و استفاده از قابليت هاي آن در صنايع مختلف، به ميدان رقابت جديد شركت هاي بزرگ IT تبديل شده است. براي نمونه مي توان به آن كليپ جنجالي تماس سيستم هوش مصنوعي گوگل با رستوران اشاره كرد كه گوگل براي مشتري خود ميز رزرو مي كرد و حتي به راحتي به سوال ها پاسخ مي داد. نام آن سيستم داپلكس (DUPLEX) است و حالا گوگل تصميم گرفته آن را روي گوشي هاي جديدش عرضه كند. اگرچه سپردن اين دست كارها به يك دستيار هوشمند يا روبات خوشايند است، اما روي ديگر اين فناوري نگراني از فراگير شدن استفاده از فناوري است. نگراني‎اي كه حتي پاي بزرگان دنياي تكنولوژي مانند ايلان ماسك را به ميان كشيد تا نسبت به تسخير زندگي بشر توسط هوش مصنوعي و روبات ها را هشدار دهد. در همين راستا، مجمع جهاني اقتصاد در گزارش اخيرش اشاره كرده جهان امروزي فورا به ايجاد يك قرارداد اجتماعي جديد نياز دارد تا ايمني نوآوري فناورانه، به ويژه هوش مصنوعي و هماهنگي آن با نيازهاي اخلاقي يك جامعه جهاني را تضمين كند.

سوفيا يك روبات انسان نما كه مي تواند صحبت كند و حركات واقع بينانه را انجام دهد

ازدحام روبات ها، پست هاي هدفمند يا به اصطلاح تاريك فيس بوك و وب سايت هاي خبري جعلي، مدعي يك قلمرو آنلاين اينترنتي شده اند كه پيامدهاي قابل توجهي در سطح جهاني دارد. براي مثال، اخبار دخالت‎ و نقش روسيه در انتخابات رياست جمهوري آمريكا در سال 2016 را در نظر بگيريد. ظاهرا روسيه يك كانديدا را با راه اندازي يك كمپين عظيم شامل تبليغات پولي، حساب كاربري هاي جعلي در رسانه هاي اجتماعي و محتواي هدف گذاري شده، حمايت كرد. يا در چين، غول هاي ديجيتالي مانند علي بابا و تنسنت، ميليون ها دوربين مجهز به فناوري تشخيص چهره را براي ثبت جريان مداوم داده هاي احساسي شهروندان مستقر كرده اند. گزارش سازمان ملل متحد تاييد كرده در ميانمار پست هاي فيس بوك باعث نشر سخنان نفرت انگيز و ايجاد تفرقه عليه مسلمانان روهينگيا شد.

اتحاد پرقدرت و سودآور بين هوش مصنوعي و يك جامعه مبتني بر داده ها، باعث شده شبكه هاي اجتماعي به معماران مبادلات جامعه امروزي و رهبران جديد تغيير شكل و ساختار واقعي واقعيت تبديل شوند. به طور همزمان، فناوري هاي مبتني بر هوش مصنوعي مايل به تضعيف مكانيزم هاي حكومت جهاني، به جاي اجراي آن خواهند بود. در همين راستا، اضطراب عمومي درباره خسارت تبديل شدن به يك انقلاب الگوريتمي و از دست دادن كنترل آن يا فرار از پاسخگويي در مقابل آن افزايش يافته است. در نهايت اينكه اعتماد به حكومت ملي و جهاني در نقطه شكست است. به اين ترتيب، سازمان ملل متحد با يك مجموعه گسترده از چالش هايي در اين زمينه مواجه است كه در ادامه به آن اشاره مي كنيم.

هوش مصنوعي و تضعيف حقيقت

نخست اينكه هوش مصنوعي به طور ذاتي يك تكنولوژي با كاربرد دوگانه و با پيامدهاي قدرتمندي (هم مثبت و هم منفي) است كه پيش بيني، محدود كردن يا تغيير محتواي آن را دشوار مي كند. براي نمونه،Deepfake را در نظر بگيريد. برنامه هاي پيچيده هوش مصنوعي كه اكنون مي تواند صداها، تصاوير و ويدئوها را دستكاري كرده و هويت هاي جعلي را ايجاد كند كه اغلب تمايز آن از نمونه اصلي غيرممكن است. الگوريتم هاي يادگيري عميق (Deep-learning) مي توانند با دقت شگفت انگيز، با تركيب لب هاي انساني (لب خواني) و تا حدودي شبيه سازي حالت و شكل هاي مختلف صورت، سخنراني كنند.

ممكن است پس از به نتيجه رسيدن اين پروژه ها در آزمايشگاه، چنين شبيه سازي هايي به راحتي با اثرات گسترده اي مورد سوءاستفاده قرار گيرد (اين موضوع در حال حاضر در سطح پايين اتفاق مي افتد). در آستانه انتخابات، فيلم هاي Deepfake مي تواند به اشتباه تصاوير مقامات دولتي را كه در حال انجام كارهاي غيرقانوني مانند دريافت رشوه يا پولشويي هستند را نشان دهد. هراس عمومي با انتشار هشدارهاي ويدئويي درباره بيماري هاي غيرواقعي يا حملات سايبري ايجاد شده و حوادث جعلي به طور بالقوه منجر به يك بحران جهاني شود. به هر حال، چنين قابليت ها و شبيه سازي هاي گمراه كننده مي‎تواند به طور موثري بر افكار عمومي تاثير گذاشته و پيامدهاي بلندمدت و پرقدرتي براي نقش سازمان ملل در صلح و امنيت داشته باشد. همچنين انتشار اخبار جعلي، ضمن تضعيف حس اعتماد و حقيقت ميان شهروندان و دولت (در واقع در ميان دولت ها) مي تواند عميقا سيستم حكمراني جهاني را از بين ببرد.

هوش مصنوعي و نظارت دقيق

دوم، هوش مصنوعي در حال حاضر با طيف وسيعي از ساير فناوري ها از جمله فناوري هاي زيستي، به منظور تقويت امنيت جهاني، هماهنگ بوده و همكاري مي كند. همچنين سيستم هاي اين فناوري در سراسر جهان با استفاده از داده هاي كلان به دست آمده مانند الگوهاي ترافيكي شهرها، بازارهاي مالي، داده هاي روند رفتار مصرف كننده، پرونده هاي سلامت و علم ژنتيك آموزش ديده تا به منظور پيش بيني جنبه هاي مختلف زندگي روزمره انسان ها كاربردي باشد. فناوري هاي هوش مصنوعي مي توانند داده هاي رفتاري و بيولوژيك انسان و حتي پيامدهاي آن را در شيوه هاي نوآورانه و اغلب دستكاري شده كنترل و مهار كنند. به عنوان مثال، عروسك هوشمند My Friend Cayla، داده هاي صوتي و احساسات كودكاني را كه با آن بازي مي كنند، به سيستم هاي كلاد مي فرستاد. البته اين اتفاق در نهايت منجر به شكايت كميسيون تجاري فدرال آمريكا و ممنوعيت استفاده از آن در آلمان شد.

در آمريكا، در حال حاضر سيستم هاي تجزيه و تحليل احساسي در دادگاه براي تشخيص و راست آزمايي اظهارات افراد استفاده مي شود. حتي ممكن است به زودي اين فناوري در مصاحبه هاي شغلي براي ارزيابي پاسخ افراد و آمادگي شغلي آنها به كار برده شود. توانايي هوش مصنوعي براي نفوذ و كنترل بالقوه روي رفتارهاي فردي انسان پيامدهاي مستقيمي براي فعاليت ها و پيمان هاي حقوق بشر سازمان ملل متحد دارد. در حقيقت، شكل هاي جديد كنترل اجتماعي و زيست محيطي مستلزم تجديدنظر درباره چارچوب كنوني است تا ضمن نظارت بر اعلاميه جهاني حقوق بشر، آن را اجرا كند. همچنين به طور قطع يك سيستم چندجانبه براي پيش بيني بهتر و درك اين زمينه نوظهور مورد نياز است.

ميدان نبرد هوش مصنوعي

در نهايت، توانايي فناوري هاي مبتني بر هوش مصنوعي براي تاثيرگذاري بر جمعيت هاي بزرگ، از سرعت و ارزش بالايي برخوردار بوده كه مطمئنا نمايشي براي تضادهاي آينده است. در واقع چشم انداز يك «نبرد سايبري» وجود دارد كه در آن كشورهاي پرقدرت و سيستم هاي بزرگ فناوري وارد رقابت آزاد براي تجميع داده افراد، به عنوان عاملي براي ايجاد برتري اقتصادي، پزشكي و امنيتي در سراسر جهان شده اند. شكل هاي استعمار سايبري (cyber-colonization) به عنوان دولت هاي قوي و قادر به استفاده از هوش مصنوعي و بيوتكنولوژي براي درك و كنترل ساير جوامع و اكوسيستم ها در حال توسعه است.

حكمراني جهاني هوش مصنوعي

جوامع امروزي از لحاظ سياسي، قانوني و اخلاقي براي استقرار هوش مصنوعي آماده نيستند. سازمان ملل متحد كه چند دهه قبل از ظهور اين فناوري ها تاسيس شده، به دلايل مختلفي براي توسعه يك حكومت مسووليت پذير كه بتواند پتانسيل هوش مصنوعي را از اين ريسك ها دور كرده و به سوي ايمني و رفاه جمعي انسان ها هدايت كند، ضعيف ظاهر شده است. در واقع، احياي برنامه هاي ملي گرا در سراسر جهان به يك ظرفيت سيستم چند جانبه ناتوان اشاره دارد كه مي توان نقش قابل ملاحظه اي در مديريت جهاني هوش مصنوعي ايفا كند. شركت هاي بزرگ و كشورهاي پرقدرت ممكن است در ايجاد رويكردهاي چندجانبه براي تحقق آنچه كه آنها تكنولوژي هاي سودآور و اختصاصي در نظر مي گيرند، كمي توجه كنند. اما برخي از راهكارهاي نوآورانه وجود دارد كه در آن سازمان ملل متحد مي تواند به ايجاد نوع شبكه هاي مشاركتي و شفاف كمك كند تا اعتماد را حفظ و تقويت كند.

مركز تحقيقات سياست گذاري در دانشگاه ملل متحد (UNU) كه مسوول ارائه استراتژي دبيركل سازمان ملل در مورد فناوري هاي جديد است، يك «هوش مصنوعي و پلت فرم حكمراني جهاني» به عنوان يك فضاي فراگير براي محققان، سياست گذاران، شركت ها و انديشه گران ايجاد كرده تا چالش هاي سياستي جهاني مطرح شده توسط هوش مصنوعي كشف كنند. با توجه به ماموريت تحت نظارت رهبران در اين زمينه، اين پلت فرم براي ايجاد بينش منحصر به فرد و جامع براي اطلاع رساني بحث هاي موجود است. اين بينش از طرف سازمان ملل متحد، سازمان هاي چندجانبه، صندوق ها، برنامه ها و ساير سهامداران پشتيباني مي شود به طوري كه آنها خودشان و نقش هايشان را در شكل گيري حكمراني هوش مصنوعي جدا از يكديگر در نظر نمي گيرند. شايد مهم ترين چالش براي سازمان ملل در اين زمينه، ايجاد حس اعتماد به سيستم چند جانبه ايجاد شده است. اما اگر آن طور كه روندهاي فوق نشان مي دهند، فناوري هاي مبتني بر هوش مصنوعي، مساله‎اي فردي و منحصر به هر دولت بوده و هيچ گونه شكل مشترك از حكومتداري ندارد، آن زمان خطر واقعي به وجود مي آيد كه ثبات جهاني را تضعيف مي كند.

ژئوپليتيك جديد هوش مصنوعي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4452 به تاريخ 28/7/97، صفحه 25 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بارآثار ديگري از " سيمين عزيزمحمدي"

  موانع مسير رشد تجارت الكترونيكي / پيش بيني رشد ۲۶درصدي كسب وكار آنلاين محقق مي شود؟
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  محاكمه واردكنندگان موبايل / ليست وزارت ارتباطات به دادگاه رسيد
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 5/6/97
مشاهده متن    
  فرمول جديد براي مجوز كسب وكار اينترنتي / «دنياي اقتصاد» سياست هاي تازه دريافت درگاه پرداخت را بررسي مي كند
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 27/5/97
مشاهده متن    
  چالش جديد استارت آپ هاي حمل ونقل / ديدگاه دوگانه دولت در برابر تاكسي هاي اينترنتي
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 18/5/97
مشاهده متن    
  سايه استارت آپ ها بر سر الكامپ / نمايشگاه كامپيوتر و ارتباطات با ۵۳۵ شركت آغاز به كار كرد
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 7/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه سامانه هاي غيرخطي در مهندسي برق
متن مطالب شماره 2 (پياپي 8)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است