|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/28: يك پايگاه تحليلي آمريكايي در گزارشي بررسي كرد: تهديدهاي احتمالي براي بورس نفت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4452 28/7/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


يك پايگاه تحليلي آمريكايي در گزارشي بررسي كرد: تهديدهاي احتمالي براي بورس نفت


نويسنده: حمزه بهاديوند چگيني

دنياي اقتصاد : آنطور كه اطلاعيه هاي منتشر شده شركت ملي نفت و بورس انرژي در فواصل گوناگون اعلام كرده اند، عرضه نفت خام به صورت فيزيكي از 6 آبان (احتمالا) در بورس انرژي آغاز خواهد شد و به اين ترتيب يكي از مهم ترين اقدامات در اين حوزه كه سال هاست دولت هاي نهم تا دوازدهم در تلاشند تا آن را عملي كنند از روي كاغذ به روي تابلو منتقل خواهد شد. فعلا اطلاعيه عرضه اين محصول در بورس منتشر شده و انتظار مي رود به زودي نفت در بورس معامله شود.

در اين رابطه وب سايت تحليلي intellinews يك پايگاه آمريكايي تحليل كننده مسائل اقتصادي در گزارشي به بررسي اين موضوع پرداخته كه آيا اين مكانيزم مي تواند در فروش نفت ايران به طور موثري عمل كند و نقاط ضعف و قوت اين اقدام چيست؟ اين گزارش با اشاره به اينكه آغاز تحريم هاي آمريكا براي نفت ايران كه از 3 نوامبر آغاز خواهد شد قطعا نمي تواند اثر مدنظر ترامپ را محقق كند نوشت بسياري از كشورهايي كه انتظار مي رفت از تحريم ها تبعيت كنند تن به اين موضوع نداده اند كه از آن جمله مي توان به كشورهاي مهمي از چين و هند گرفته تا اروپا اشاره كرد.

اين گزارش در ادامه مي افزايد بر اين اساس انتظار نمي رود كار تهران اين بار سخت تر از گذشته باشد و اين در حالي است كه با استفاده از پتانسيل هاي بورس نفت مي توان از ظرفيت هاي بخش خصوصي به صورتي كاملا شفاف و متمركز استفاده كرد. اما مشكلي كه مي تواند وجود داشته باشد رديابي معامله گراني است كه از بورس، نفت خريداري مي كنند و اين مساله با توجه به اينكه موضوع تحريم هاي ثانويه مساله اي نگران كننده در اين دور از تحريم ها محسوب مي شود نيازمند دقت نظر بيشتري است. آمريكا به دليل آنكه ارتباط اقتصادي خاصي در حوزه نفت و پتروشيمي با تهران ندارد بنابراين از بعد تحريم هاي اوليه قادر نيست ضربه مستقيمي به نفت ايران وارد كند كما اينكه تحريم سوئيفت يا بانك مركزي، دلار و... نيز با راهكارهايي از جمله ايجاد SPV يا تبادل ارزي بر مبناي پول محلي يا يورو و... تا حدي قابل حل است اما مشكل اصلي تحريم هاي ثانويه عليه خريداران نفت ايران است كه اين موضوع روي خريد كشورهايي مانند كره، ژاپن و برخي ديگر از كشورهاي آسيايي اثرگذار خواهد بود.

 خريداران نفت ايران از جمله پالايشگاه هاي كوچك و متوسط در اقصي نقاط جهان احتمالا حتي براي خريد نفت به صورت مستقيم به مشكلي برخورد نكنند اما خريد نفت توسط بخش خصوصي از بورس نفت و فروش به پالايشگاه هاي مزبور مي تواند اين مسير را تا حد زيادي تسهيل كند. مشكل اما پالايشگاه هاي بزرگ است كه در هر صورت تحت الشعاع تحريم هاي نفتي ايالات متحده قرار خواهند گرفت و احتمالا تلاش مي كنند از راهكارهاي جايگزين در اين مسير استفاده كنند.

در اين رابطه intellinews معتقد است يكي از اتفاقاتي كه ممكن است در اين مسير رخ بدهد تلاش بخش خصوصي براي ارسال محموله هاي نفتي به شركت هايي است كه در تيررس تحريم ها قرار دارند و در اين مسير ممكن است از راهكارهايي براي دور زدن تحريم ها استفاده كنند كه مشابه اين روش ها در دور قبلي تحريم ها نيز مشاهده شده بود مانند تغيير مبدا يا استفاده از پرچم كشورهاي ديگر و... كه تمام اين موضوعات قيمت نفت را براي خريدار و فروشنده بخش خصوصي افزايش مي دهد. به عبارتي اين اقدامات هزينه هاي اضافي به بخش خصوصي كه نفت را از بورس خريداري كرده و مثلا به پالايشگاه خارجي فروخته به همراه خواهد داشت.

intellinews در ادامه با ترديد در اينكه قطعا اين بورس بتواند به اين دلايل چالش هاي فروش نفت را به خريداران بزرگ برطرف كند، مي نويسد آنچه واشنگتن تلاش مي كند عملياتي كند نقطه مقابل اقدامات پيشگيرانه ايران است بنابراين بايد ديد كدام يك در اين مسير موفق خواهند بود. موضوع ديگر اينكه آيا اين سناريو به قاچاق نفت از ايران منتهي مي شود؟ آيا بخش خصوصي به عبور نفت از مرزهاي ايران و كشورهاي مختلف براي فروش طلاي سياه مبادرت مي كند؟ اين دو سوال به دليل آن پيش مي آيد كه تصور اينكه بخش خصوصي بتواند خيلي راحت محصول خود را صادر كند كمي سخت است هرچند غيرممكن نيست.

اين گزارش به سابقه پيشين حضور بخش خصوصي در پروسه فروش نفت اشاره كرده و مي گويد دولت ايران نمي تواند در شرايط تحريمي به طور مستقيم اقدام كند (در رابطه با كشورها و شركت هاي بزرگ خريدار)، بنابراين از قدرت چانه زني بخش خصوصي استفاده مي كند كه اين موضوع در دور قبل تحريم ها به بروز مشكلاتي در بازپرداخت وجه نفت منتهي شد با اين حال تصميم جديد يعني فروش نفت به بخش خصوصي از طريق بورس اين مشكل را ندارد زيرا اولا خريدار پول نفت را پيش از آنكه آن را صادر كند مي پردازد (حتي 80 درصد آن را به صورت ارزي مي پردازد) و ثانيا تمام عمليات خريد و فروش شفاف و قابل رهگيري به صورت لحظه اي است.

اين گزارش در ادامه مي افزايد: شركت ملي نفت ايران تنها از اين روش براي فروش نفت خود در شرايط تحريمي استفاده نمي كند و قطعا راهكارهاي متعددي را در پيش خواهد گرفت به طوري كه وزير نفت اخيرا از ايجاد بازارهاي جديد و مشتريان جديد نيز سخن گفته بنابراين نبايد اينطور تصور كنيم كه بورس انرژي تنها راهكار دولت ايران خواهد بود. در اين راستا تنوع بخشي ابزارها و خريداران و بازارها موضوع بسيار حائز اهميتي براي نفت ايران است كه با كمك بخش خصوصي تقويت خواهد شد.

در اين بين اما وب سايت نفتي Oilprice در گزارشي با نگاهي بدبينانه به موضوع بورس پرداخته و مي نويسد اين تصميم هرچند روشي كارآ براي حل تحريم ها  است، اما راهكارهاي نيز  براي ارتقاي روحيه مردم است! اين وب سايت در گزارش خود مي نويسد عموما مردم در برابر تحريم نفت و شرايط متلاطم ارزي واكنش هاي هيجاني از خود نشان مي دهند بنابراين دولت با معرفي اين راهكارها سعي مي كند شرايط را عادي نشان دهد. با اين حال كارشناسان اين تحليل را  ساده انگارانه دانسته و معتقدند ايران به عنوان چهارمين كشور بزرگ دارنده ذخاير نفتي دنيا بايد خيلي پيش از اين به يك كشور قيمت گذار نفتي از كانال بورس نفت تبديل مي شد نه اينكه از قيمت ها تاثير بپذيرد بنابراين حركت به اين سمت كه اكنون و با توجه به اضطرار ناشي از تحريم ها هم كه شده دست به اين اقدام بزند، اتفاق  مثبتي است. بنابراين بايد گفت راه اندازي بورس نفت يك الزام براي ايران است نه يك ابزار محض براي آنكه در شرايط فعلي و تنها براي عبور از تحريم ها مورد استفاده قرار بگيرد.

يك پايگاه تحليلي آمريكايي در گزارشي بررسي كرد: تهديدهاي احتمالي براي بورس نفت


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4452 به تاريخ 28/7/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بارآثار ديگري از " حمزه بهاديوند چگيني"

  صادرات دو صنعت در چنبره دو تهديد / سياست هاي دولت در حوزه صادرات و پيش بيني اثرات تحريم صنايع فولاد و پتروشيمي را تهديد مي كنند
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  آدرس غلط «رانت جويان» در بازار / «دنياي اقتصاد» سياست حذف سقف قيمتي به جاي قيمت گذاري بر اساس ارز ثانويه را در بازار فرآورده هاي نفتي بررسي كرد
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
  ترس بازارهاي پايه دنيا از رفتار ترامپ / «دنياي اقتصاد» بر اساس تحولات جهاني بازارهاي پايه بررسي كرد
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  TheNational در گزارشي بررسي كرد: دو استراتژي براي رشد پتروشيمي در خاورميانه
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» با استناد به تجربه بورس هاي كالايي دنيا بررسي كرد: ضد محرك هاي برون زا براي بورس كالا
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روانشناسي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 90)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است