|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/28: توفان انصراف از داووس صحرا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4452 28/7/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


توفان انصراف از داووس صحرا
«روياي اقتصادي» سعودي ها سه روز مانده به برگزاري «سراب» شد


دنياي اقتصاد : عربستان در نظر دارد تا در سه روز ابتدايي آبان دومين نشست تجاري «داووس در صحرا» را با هدف بررسي چالش هاي عربستان در مسير دستيابي به افق 2030 و افزايش جذب سرمايه خارجي در اين كشور برگزار كند. اما با انتشار خبر قتل روزنامه نگار منتقد عربستاني در كنسولگري اين كشور در استانبول شركت هاي تجاري، رسانه هاي بين المللي و مقامات سياسي يكي پس از ديگري از حضور در اين نشست انصراف دادند. تا جايي كه روز گذشته وزير خزانه داري آمريكا به عنوان مهم ترين پشتيبان سياسي و «فاكس نيوز» به عنوان مهم ترين پشتيبان رسانه اي وليعهد 33 ساله عربستان نيز به جمع تحريم كنندگان اين نشست تجاري پيوستند. روساي بانك جهاني، صندوق بين المللي پول، وزراي دارايي فرانسه و هلند و وزير خزانه داري انگليس نيز از جمله مقامات سياسي و اقتصادي هستند كه در كنار رسانه هاي بين المللي و برخي از غول هاي تجاري، نشست سه روزه برنامه ريزي شده در هتل «كارلتون» را تحريم كرده اند. اگرچه مقامات عربستاني اعلام كرده اند كه اين نشست را تحت هر شرايطي برگزار خواهند كرد، اما به نظر مي رسد غيبت غول هاي تجاري، رسانه ها، مقامات سياسي و اقتصادي در اين نشست، واحه ترسيم شده در ذهن بن سلمان را به سرابي دست نيافتني در كوير عربستان بدل كرده است.

در حالي كه قرار بود دومين نشست «ابتكار عمل براي آينده سرمايه گذاري در عربستان» يا «داووس صحرا» در سه روز ابتدايي آبان ماه در عربستان برگزار شود، موج شديد انصراف شركت ها، مقامات و رسانه هاي بين المللي از حضور در اين نشست، داووس صحرا را پيش از برگزاري به يك شكست بزرگ براي وليعهد 33 ساله عربستان تبديل كرده است. هرچند نتايج برگزاري اولين نشستداووس صحرا نيز براي عربستان چشمگير نبود اما وليعهد جوان قصد داشت تا با رياست بر دومين دوره اين نشست پر زرق و برق، هم سرمايه گذاران بين المللي را براي حضور در عربستان متقاعد كند و هم روابط سياسي خود را با غرب تقويت اما با قتل مرموز «جمال خاشقجي» مقامات سياسي، شركت ها و رسانه هاي بين المللي يكي پس از ديگري، ضمن انصراف از حضور در اجلاس داووسصحرا از ساير دعوت شدگان نيز خواستند در اعتراض به رفتار عربستان در قبال روزنامه نگار منتقد سياست هاي بن سلمان از حضور در اين نشست خودداري كنند. برخي شركت ها مانند شركت انگليسي «ويرجين» ضمن تحريم اين نشست سرمايه گذاري يك ميليارد دلاري خود در عربستان را به حالت تعليق درآوردند. بسياري از كارشناسان ساختار سياسي و اجتماعي عربستان را دليل موجهي براي پيش بيني شكست در راه رسيدن به «سند 2030» مي دانستند. حال به نظر مي رسد اين چالش عميق بين المللي بيش از پيش احتمال موفقيت عربستان در دستيابي به اهداف بالادستي خود را كاهش داده باشد.

پس لرزه هاي يك قتل مشكوك

به گفته مقامات سياسي عربستان دومين اجلاس «ابتكار عمل براي آينده سرمايه گذاري در عربستان» كه با عنوان «داووس صحرا» نيز شناخته مي شود، روزهاي اول تا سوم آبان ماه در عربستان برگزار خواهد شد، آن هم در شرايطي كه انصراف دومينووار مقامات، شركت ها و رسانه هاي مختلف از حضور در اين اجلاس پس از قتل مشكوك روزنامه نگار عربستاني در سفارت اين كشور در تركيهبرگزاري اين اجلاس را در هاله اي از ابهام فرو برده است. اجلاس داووس صحرا، يك نشست تجاري است كه براي نخستين بار در آبان ماه سال گذشته و براي بررسي نقشه راه عربستان در رسيدن به اهداف بلندپروازانه «سند2030» و قطع وابستگي اقتصاد اين كشور به طلاي سياه برگزار شد. در نخستين نشست تجاري داووس صحرا در سال گذشته بيش از 2 هزار سرمايه گذار و بيش از 100 مقام سياسي و اقتصادي از كشورهاي مختلف شركت كرده بودند و قرار است دومين دوره اين نشست طي چند روز آينده به ميزباني محمدبن سلمان برگزار شود. مقامات سعودي بررسي نقش سرمايه گذاري در توسعه، فناوري هاي منبع جديد، ايجاد فرصت و توسعه توانمندي ها و ظرفيت هاي انساني را به عنوان سه محور اصلي اين نشست در سال جاري معرفي كرده‎اند. البته برآوردها نشان مي دهد كه عربستان در دستيابي به اهداف اقتصادي خود در نشست سال گذشته داووس صحرا چه در زمينه عرضه بخشي ازسهام شركت «آرامكو» و چه در زمينه جذب همكاري و سرمايه گذاري بين المللي براي منطقه آزاد جديد كه در حاشيه درياي سرخ به راه انداخته، ناموفق بوده است.

در حالي كه وليعهد جوان عربستان براي تحقق روياي اقتصادي خود به نرخ بالايي از جذب سرمايه گذاري خارجي نياز دارد، بررسي آمارها نشان مي دهد روند كلي سرمايه گذاري خارجي در اين كشور طي دهه گذشته نزولي بوده است. بر مبناي آمار هاي سازمان ملل، حجم سرمايه گذاري خارجي در عربستان از زمان قدرت گرفتن بن سلمان كه از همان ابتدا با تنش سياسي شديدي همراه بود، از حدود 7 ميليارد دلار در سال 2016 به حدود 1/ 4 ميليارد دلار در سال 2017 كاهش يافته است. بنابراين وليعهد جوان عربستان قصد دارد با برگزاري نشست هاي تجاري اينچنيني ضمن بازاريابي براي اجراي پروژه، روابط سياسي خود را با غرب نيز تقويت كند. اما ماجراي نيمروز خونين 2 اكتبر كنسولگري عربستان در تركيه، تمام معادلات ذهني شاهزاده ماجراجوي عربستان را بر هم زد.

قتل روياي وليعهد در هفت دقيقه

جمال خاشقجي، روزنامه نگار عربستاني و پناهنده سياسي آمريكا كه طي سال هاي اخير به يكي از منتقدان سياست هاي بن سلمان تبديل شده بود، در نيمروز 2 اكتبر براي ثبت مدارك ازدواج خود وارد كنسولگري عربستان در تركيه شد. اما به نظر مي رسد كه مقامات سياسي عربستان سرنوشت ديگري براي اين روزنامه نگار منتقد ترسيم كرده بودند. بر مبناي شواهد چنين به نظر مي رسد كه جمال خاشقجي پس از ورود به ساختمان سفارت به قتل رسيده است. خبري كه اگرچه هنوز به تاييد رسمي نرسيده است، اما وضوح بالاي نشانگان قتل روزنامه نگار منتقد در سفارت عربستان، به سرعت باعث جبهه گيري جهاني عليه سياست هاي تصفيه اي محمد بن سلمان شد؛ تا جايي كه بسياري از دعوت شدگان به اجلاس داووس صحرا ضمن محكوم كردن قتل اين روزنامه نگار منتقد از حضور در جلسه ابتكار عمل براي آينده اقتصادي عربستان سر باز زدند. به اين ترتيب با مرگ خاشقجي در سفارت عربستان در تركيه نه تنها مقامات سياسي و اقتصادي، شركت ها و رسانه هاي مختلف يكي پس از ديگري از حضور در داووس صحرا انصراف داده اند بلكه ساير دعوت شدگان به اين نشست را نيز به حضور نيافتن در اين اجلاس به نشانه اعتراض به قتل روزنامه نگار عربستاني ترغيب كرده اند. به اين ترتيب اگر تا پيش از اين ساختار سياسي و اجتماعي عربستان به عنوان بزرگ ترين مانع براي توسعه اقتصادي عربستان بر مبناي سند 2030 عنوان مي شد، اما حالا عدم تمايل همكاري در بين بسياري از غول هاي تجاري جهان، روابط اقتصادي بين المللي را نيز به يكي از مهم ترين چالش هاي پيش روي آمال محمد بن سلمان تبديل كرده است.

داووس صحرا در سونامي انصراف

ليست شركت ها و مقامات انصراف دهنده از اجلاس ابتكار عمل براي توسعه سرمايه گذاري در عربستان، هر روز طويل تر مي شود. وضعيتي كه نشان دهنده شكست توامان اقتصادي و سياسي براي محمد بن سلمان است. دومينوي انصراف از حضور در نشست «هتل كارلتون» (كه همين چندماه پيش به زندان برخي شاهزاده هاي عربستاني بدل شده بود) تا جايي پيش رفته كه وزير خزانه داري آمريكا، مهم ترين حامي سياسي عربستان نيز روز گذشته اعلام كرد كه پس از جلسه با ترامپ و وزير امورخارجه آمريكا به اين نتيجه رسيده است كه در اين اجلاس شركت نكند. پيش از «استيون منوچين» وزراي اقتصاد و دارايي انگلستان، فرانسه و هلند نيز از حضور در اين نشست تجاري انصراف داده بودند. مقامات اروپايي در اظهارات خود در انصراف از شركت در اين نشست اعلام كرده اند كه اقدامات اخير عربستان ادامه همكاري تجاري شركت هاي اروپايي با اين كشور را به شدت تهديد مي كند؛ اتفاقي كه مي تواند به معناي مرگ آرزوهاي وليعهد جديد عربستان قلمداد شود؛ به خصوص اينكه نام روساي بانك جهاني و صندوق بين المللي پول نيز در بين كساني كه نشست پيش رو در عربستان را تحريم كرده اند، ديده مي شود.

روز گذشته همچنين شبكه خبري «فاكس نيوز» به عنوان آخرين حامي رسانه اي اين نشست اعلام كرد كه از حضور رسانه اي در اين نشست خودداري خواهد كرد، مگر اينكه محمد بن سلمان حاضر به انجام يك «مصاحبه بدون محدوديت» با اين شبكه شود. پيش از فاكس نيوز بسياري از رسانه هاي جهاني شامل «سي ان ان»، «نيويورك تايمز»، «سي ان بي سي»، «لس آنجلس تايمز»، «فايننشال تايمز»، «بلومبرگ» و «اكونوميست» از حضور در اين نشست تجاري خودداري كرده بودند.  بسياري از شركت هاي تجاري دعوت شده به «داووس صحراي 2018» نيز در پي انتشار اخبار قتل روزنامه نگار منتقد بن سلمان در تركيه از حمايت مالي و حضور در اين نشست تجاري خودداري كردند. به نحوي كه تا كنون بيش از 25 غول تجاري بين المللي به طور رسمي از تحريم برنامه پر زرق و برقشاهزاده سعودي در اكتبر 2018 خبر داده اند.

«گوگل»، « جي.پي مورگان»، «وياكوم»، «اوبر تكنولوژي»، «آ.او.ال»، «فورد»، «بلك استون»، «شركت فضايي بلك راك» و «شركت مالي سوييس كرديت» از شركت هايي هستند كه طي هفته گذشته انصراف خود از حضور در نشست داووس صحراي عربستان را به طور رسمي اعلام كرده اند. در اين بين برخي شركت ها و اشخاص حقيقي نيز اعلام كرده اند علاوه بر تحريم اين نشست، فعاليت تجاري خود با عربستان را نيز تا روشن ترشدن زواياي پنهان قتل جمال خاشقجي به حالت تعليق درخواهند آورد. «ريچارد برنسون» رئيس گروه ويريجينا كه مديريت دو پروژه گردشگري در حاشيه درياي سرخ در عربستان را برعهده دارد اعلام كرد تا زمان از بين رفتن شائبه ها در رابطه با قتل روزنامه نگار عربستاني نه تنها فعاليت خود را در اين دو پروژه ميليون دلاري به حالت تعليق در خواهد آورد، بلكه در گفت وگو با مديران ارشد گروه تجاري ويرجين به اين نتيجه رسيده است كه سرمايه گذاري يك ميليارد دلاري عربستان در اين شركت را نيز به حالت تعليق در آورد. به گفته اين ميلياردر انگليسي، حضور در عربستان با شرايط سياسي فعلي جذابيت چنداني براي شركت هاي اروپايي ندارد. «ارنست مونيز» وزير سابق انرژي آمريكا كه يكي از مشاوران ارشد پروژه «ابرشهر عربستان» بود، نيز از جمله افرادي است كه اعلام كرد تا زمان مشخص شدن نتايج بررسي پرونده قتل خاشقجي با عربستان همكاري نخواهد كرد.

با توجه به اينكه روز گذشته وزارت خزانه داري آمريكا به عنوان بزرگ ترين حامي سياسي و شبكه فاكس نيوز به عنوان بزرگ ترين حامي رسانه اي وليعهد از حضور در اين نشست انصراف داده اند، به نظر مي رسد كه طي روزهاي آتي دومينوي انصراف از حضور در داووس صحرا با سرعت بيشتري ادامه يابد، تا جايي كه اتاق هاي خالي هتل كارلتون در 23 اكتبر نشانه اي بر تنهايي مطلق سياسي و اقتصادي وليعهد عربستان در عرصه بين المللي باشد.

توفان انصراف از داووس صحرا


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4452 به تاريخ 28/7/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 45 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله سلامت سالمندي
شماره 1 (پياپي 9)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است