|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/28: معاون اول رئيس جمهور تشريح كرد: سه راهكار ترميم سرمايه اجتماعي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4452 28/7/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


معاون اول رئيس جمهور تشريح كرد: سه راهكار ترميم سرمايه اجتماعيدنياي اقتصاد : معاون اول رئيس جمهوري ضمن انتقاد ازفرسايش سرمايه اجتماعي در كشور بر لزوم ترميم اعتمادو سرمايه اجتماعي و ترسيم يك روند مثبت از آينده تاكيد كرد. اوهمچنين ازلزوم كارآمدي نهادهاي رسمي، باور مردم به اراده و قدرت دولت براي غلبه بر مشكلات و لزوم باور مردم به روشن بودن افق آينده كشور به عنوان سه راهكارترميم سرمايه اجتماعي نام برد. اسحاق جهانگيري روز پنج شنبه در كنگره مجمع نمايندگان ادوار مجلس همچنين ضمن تاكيد برلزوم بازسازي سرمايه اجتماعي و طراحي سياست هاي اقتصادي براي بازگشت شرايط كشور به سال هاي آرامش،لازمه آن را شكل گيري گفت وگوي ملي توصيف كرد.

او همچنين بابيان اينكه يكي از ضعف هاي كشور نبود نهادهاي ميانجي است، گفت: امروز جريانات سياسي از هم دور شده اند و شخصيت هاي سياسي نيز از هم دور شده اند و برخي خانه نشين شده و برخي را خانه نشين كرده اند. اما برخي ديگر مي توانند در اين ميان واسط شوند و حلقه واسط باشند. جهانگيري سپس گفت: نقش نهادهاي ميانجي گر براي اتصال ميان حلقه هايي كه پاره شده اند، موثر است. جهانگيري همچنين شرايط امروز كشوررا چندوجهي، پيچيده و خطير دانست و گفت: پيچيده است چون معلوم است تلاش هاي وسيعي در سطح داخل و خارج دارد صورت مي گيرد كه مشكلات جدي براي كشور ايجاد كند. چندوجهي است چون فقط يك بعد خاص ندارد.

آغوش باز دولت به روي اقتصاددانان

كنگره مجمع نمايندگان ادوار مجلس روز پنج شنبه در مجموعه فرهنگي «تلاش» برگزار شد. دراين كنگره اسحاق جهانگيري گفت: موضوع اقتصادي تنها دليل به وجود آمدن شرايط امروز نيست. جامعه به دنبال نشاط سياسي است. يك سال و چند ماه از مهم ترين انتخاباتمان نگذشته است. كسي فراموش نكرده كه چه شور و شوقي ميان مردم شكل گرفت و چه شعارهايي داده شد.

به گزارش «ايسنا» جهانگيري با اشاره به جايگاه خطير نمايندگان مجلس اظهار كرد: صحبت كردن براي كساني كه خودشان روزي از تصميم گيران كشور بودند راحت تراست و دغدغه هاي مشتركي نسبت به آينده ايران، انقلاب، نظام جمهوري اسلامي وجود دارد. وي ادامه داد: درك درستي از شرايط امروز كشور براي همه ما در اتخاذ راهكارهاي مناسب مي تواند خيلي كارساز باشد. معاون اولرئيس جمهورضمن پيچيده و خطير توصيف كردن شرايط كشور گفت: جهت آينده اين شرايط از اين منظر مهم است كه آيا جهت پيش رو، رو به سخت تر شدن است يا آسان شدن؟ جهانگيري گفت: فكر مي كنم اين جهت پيش رو به نقش نقش آفرينان از حاكميت تا دولت، نهادهاي سياسي و مدني و اقشار مختلف مردم خصوصا طبقات موثر بستگي دارد و آنها مي توانند مشخص كنند ما چه كار بكنيم و چه كاري نكنيم. وي افزود: شايد بهتر باشد كه ما بگوييم شرايط موجود چه شرايطي نيست. از نظر من شرايط موجود صرفا مربوط به عوامل اقتصادي نيست. كشور ايران به جهت داشتن افراد اقتصاددان، ظرفيت بالايي دارد. ده ها و صدها نفر هستند كه تحصيلات عاليه در دانشگاه هاي كشور و دنيا دارند و امروز در دانشگاه هاي كشور، دولت و نهادها حضور دارند و قادرند تا راهكارهاي اقتصادي خوبي ارائه كنند.

معاون اول رئيس جمهور گفت: دوران مختلفي را هم در دولت ها گذرانديم و در شرايط مختلف اقتصادي كشور را اداره كردند. دوراني بوده كه اقتصاد كشور كوپني بود، امروز هستند آن مديران و مي توانند به بهبود شرايط كمك كنند. دوران هايي با اقتصاد آزاد داشتيم و مديران ديگري هم هستند كه اقتصاد را در شرايط مختلف مديريت كردند. وي افزود: من معتقدم سياست هايي كه اتخاذ مي شود و تيمي كه مديريت مي كند آغوشش به روي اقتصاددان ها باز است. هم اين توان وجود دارد و هم مي توان سياست هاي متناسب را در اين راستا تبيين كرد.

سرمايه اجتماعي

وي سپس با اشاره به موقعيت ايران در منطقه نيز گفت: باوجود آنكه ما درگير جنگي ناخواسته با يكي از قدرت هاي نظامي منطقه كه قدرت هاي ديگر منطقه حامي اش بودند شديم، پيروز شديم. موقعيت منطقه اي ما يك موقعيت استثنايي نيست؛ درست است كه موضوعات مهمي مثل تغييرات عربستان، موضوع يمن و سوريه و داعش بوده است اما نمي شود گفت اتفاقات منطقه اي شرايطي ايجاد كرده كه امروز شرايط ما اين باشد. جهانگيري در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به تلاش مسوولان كشور براي برجام و عملكرد رئيس جمهوري آمريكا در اين دوره گفت: مواقعي بوده كه همه سفراي اروپايي يك باره از كشور بيرون رفته اند. با شرايط سخت هم مشكلات را پشت سر گذاشته ايم. هم مسائل سياسي، هم بين المللي و هم منطقه اي به نوعي در هم آميخته شده اند كهشاخص اين شرايط در همين جملاتي است كه مي گويند كاهش اميد اجتماعي و سرمايه اجتماعي. معاون اول رئيس جمهور گفت: در واقع مساله اصلي و مهم كشور اين است كه دچار فرسايش سرمايه هاي كشور شده ايم. قطعا خسارت سرمايه هاي اجتماعي از سرمايه هاي مالي بيشتر است.

به گزارش «ايرنا» وي ادامه داد: سياست هاي اقتصادي وقتي دقيق و خوب باشد ولي با اميد و انتظارات مردم هم جهت نباشد پاسخ نمي دهد.

جهانگيري يادآور شد: نمونه ساده آن بعد از تحريم هاي سال 90، قبل از اينكه ما به عنوان دولت يازدهم وارد شويم، است؛ يك حركت مردم در سال 92 آرامش را به كشور باز گرداند. هنوز دولت تشكيل نشده بود كه قيمت دلار كاهش يافت. در بهمن و اسفند سال 91،دلار 3800 تومان بود، در شهريور ماه به 3000 تومان رسيد. پس از اولين توافق ژنو به زير 2000 تومان رسيد معني اش اين است كه پيش از آنكه سياست ها كارساز باشد اميد اجتماعي كارساز شده است. معاون اول رياست جمهوري در ادامه به تبيين آسيب هاي كاهش نشاط و اميد اجتماعي پرداخت و گفت: وقتي چنين شرايطي پيش مي آيد مردم يك شايعه فضاي مجازي را باور مي كنند اما حرف مسوول را باور نمي كنند. قدرت برنامه ريزي در چنين شرايطي از بين مي رود. به گزارش «ايرنا» معاون اول رئيس جمهوري اظهار كرد: مهم ترين اتفاق اين است كه براي ترميم اعتماد سياسي و اجتماعي و ترسيم روند مثبت از آينده چه كار بايد كرد كه سه اتفاق بايد رخ دهد تا جامعه باور كند كه دولت تعيين كننده و حاكميت و همه نهادهاي مدني و احزاب كارآمد هستند. جهانگيري خاطرنشان كرد: اولين اتفاق كارآمدي در نهادهاي رسمي و جريانات سياسي كشور است و مردم بايد قبول داشته باشند كه نهادهاي رسمي دولت و جريانات سياسي از كارآمدي لازم براي مسائل پيش رو برخوردار هستند. وي تاكيد كرد: دومين اتفاق اراده و قدرت غلبه بر مشكلات و تنگناها است و مردم بايد در مقابل تبليغات دشمن مبني بر اينكه مسوولان قادر نيستند مشكلات شما را حل كنند اين اراده در جامعه شكل بگيرد كه مسوولان قادر هستند و مي توانند مشكلات را حل كنند. معاون اول رئيس جمهوري اضافه كرد: سومين اتفاق اين است كه مردم افق آينده كشور را باور كنند و اطمينان يابند كه تيره و تار نيست و اينكه تبليغ مي شود آينده كشور نامطمئن است تا حدي است كه نسل جوان و حتي نخبگان كشور در شرايط اخير اولين سوال شان اين است كه چه مي شود؟

لزوم گفت وگوي ملي

جهانگيري درادامه سخنانش گفت: تلاش هاي آمريكايي ها اين بود كه طي دو تا سه ماه كار نظام جمهوري اسلامي ايران تمام مي شود و تلاش داشتند و دارند تا اين باور غلط را در بين مسوولان ديگر كشورها نيز به وجود آورند. به گزارش «ايسنا» وي اظهار كرد: همه فكر مي كردند يك اتفاق تلخي قرار است بيفتد. دكتر ظريف از آمريكا كه برگشت گفت غالبا مي گفتند ايران درحال فروپاشي است. آقاي روحاني هم در جلسه هيات دولت گفتند كه مسوولان كدام كشورها به برخي ها گفته بودند كه دوماه سه ماه همراهي كنيد كار ما تمام است. معاون اول رئيس جمهوري گفت: چند ماه اخير مسوول يكي از كشورهاي مهم منطقه در جلسه اي كه من هم بودم خدمت مقام معظم رهبري گفتند، اين چيزي كه آمريكايي ها به ما مي گويند اين است كه كار جمهوري اسلامي تمام شده است. او از ما سوال مي كرد اوضاع تمام شده؟ رهبري سربسته جوابشان را دادند، آقاي روحاني مفصل جواب داد، ما يك صدم توانمان را هم هنوز به كار نگرفته ايم؛ توان ما خيلي بالاتر از اين حرف هاست. وي گفت: شرايط بين المللي، اقتصادي و اجتماعي وجود دارد. نمي گويم نشدني است اما كنترل همه امور به دست دولت تنها، كار سختي است. الان همه نهادهاي مدني، نخبگان و مسوولان به صحنه بيايند مي شود مشكلات كشور را بر طرف كرد. لازمه اش اين است كه يك گفت وگوي ملي جدي صورت بگيرد كه ما براي بر طرف كردن مشكلاتمان يك برداشت مشترك داشته باشيم. همچنين به گزارش جماران وي گفت: اين اشتباه است كه فكر كنيم دولت به تنهايي قادر است شرايط موجود را مديريت كند.

شرايط حساس اقتصادي كشور

جهانگيري سپس خاطرنشان كرد: من فكر مي كنم اگر از اين جمله رهبري در انتخابات 92 كه گفتند حتي اگر نظام را قبول نداريد به خاطر ايران پاي صندوق راي بياييد؛ استفاده كنيم، پيش مي رويم. الان بايد براي شرايط فعلي هم همين را گفت. به نظر من نهادهاي واسط ميانجي مثل ادوار مجلس مي توانند نقش مهمي در اين ميان ايفا كنند. همچنين به گزارش جماران جهانگيري گفت:خوب است كه امروز و در اين مقطع حساس به همه ايرانيان بگوييم كه اگر ما را قبول نداريد به خاطر ايران بياييم همه با هم باشيم و به كمك بياييد تا بتوانيم اين شرايط دشوار را پشت سر بگذاريم. به گزارش «ايرنا» معاون اول رئيس جمهوري اظهار كرد: شرايط كشور ازنظر اقتصادي سياسي و بين المللي دشوار است و همه بايد نقش ايفا كنيم و نياز به يك انسجام داريم. جهانگيري تصريح كرد: دوره سختي كه مردم با آن روبه رو هستند مي تواند طولاني شود و سختي بر دوش مردم فشار بياورد و از طرفي هم مي تواند كوتاه شود و ما فكر مي كنيم با كمك يكديگر مي توانيم ظرف چند ماه و حتي تا پايان سال 97 از مشكلات عبور كنيم و راه حل آن اين است كه همه با هم باشيم و هر كس نقش خود را ايفا كند.

معاون اول رئيس جمهور تشريح كرد: سه راهكار ترميم سرمايه اجتماعي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4452 به تاريخ 28/7/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Cardio -Thoracic Medicine
شماره 2 (پياپي 702)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است