|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/28: گاردين گزارش كرد: ترامپ در دوراهي ايران و خاشقجي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4452 28/7/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


گاردين گزارش كرد: ترامپ در دوراهي ايران و خاشقجيدنياي اقتصاد : روزنامه گاردين با برشمردن موضوع دشمني ترامپ در برابر ايران به عنوان عامل اصلي ناديده گرفتن قتل روزنامه نگار منتقد تشريح كرد كه عربستان سعودي، پاشنه آشيل سياست هاي ترامپ در خاورميانه و تقابل با ايران است و به همين دليل او تلاش مي كند تا موضوع قتل جمال خاشقجي را دفن كند.

به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد»، روزنامه گاردين در گزارشي با اشاره به نحوه تاثير سياست هاي ترامپ در قبال ايران در ناديده گرفتن مشاركت محمد بن سلمان در قتل خاشقجي نوشت: اينكه تصور كنيم دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريكا مايك پمپئو، وزيرخارجه خود را براي بررسي موضوع ناپديد شدن جمال خاشقجي، روزنامه نگار منتقد به عربستان سعوديفرستاده است تا از سرنوشت او با خبر شود، بسيار آرامش بخش است. اين خوب است كه باور كنيم دونالد ترامپ تا اين حد به سرنوشت يك روزنامه نگار كه ناپديد شدن او در مكاني بسيار دورتر از مرز هاي آمريكا رخ داده است اهميت مي دهد. اما آيا او همان ترامپي نيست كه به تازگي روزنامه نگاران مستقل را با لقب «دشمن مردم» مورد خطاب قرار داد؟ لقبي كه نيويورك تايمز در رابطه با آن هشدار داد كه اين پيام را به برخي از كشورها مخابره مي كند كه آزادانه روزنامه نگاران را سركوب كنند؟ آيا خروج همين واژه ها از دهان ترامپ را نمي توان به مثابه چراغ سبز ترامپ به محمد بن سلمان براي قتل خاشقجي انگاشت؟ در هر صورت نمي توان ترامپ را فردي نوع دوست دانست. هدف اصلي او آن است تا وارد ماجراي قتل جمال خاشقجي شود و روند تحقيقات را به نحوي كه مي خواهد تغيير دهد. موضع او به آرامي به سوي تبرئه سعودي ها درحال تغيير است. او از تهديد به اعمال «تنبيه سخت» در صورت اثبات مشاركت آل سعود در قتل خاشقجي، به گمانه زني در مورد «عناصر خودسر» رسيده است و اصرار دارد كه تا زمان مشخص شدن ماجرا رهبران سعودي بي گناه هستند.  درحالي كه رئيس جمهور و وزيرخارجه آمريكا دست داشتن «محمد بن سلمان» وليعهد سعودي در ماجراي ناپديد شدن «جمال خاشقجي» روزنامه نگار منتقد رياض را انكار مي كنند اما مقامات امنيتي اين كشور نظر ديگري دارند. شبكه ان بي سي به نقل از چند مقام دولتي آمريكا گزارش داد كه از نظر دستگاه هاي امنيتي و اطلاعاتي اين كشور، غيرقابل باور است كه بن سلمان هيچ ارتباطي با قتل خاشقجي نداشته باشد، البته هنوز هيچ مدركي در اين رابطه به دست نياورده اند. بر اين اساس، سازمان هاي جاسوسي آمريكا در پس پرده در تلاش هستند تا دريابند قتل خاشقجي از پيش برنامه ريزي شده بود يا در نتيجه بازجويي يا عمليات ناموفق براي انتقال وي به رياض، رخ داده است. همچنين اينكه وليعهد سعودي چه ميزان در اين ماجرا دخالت داشته است.  اما چرا او به سوي مواضع ابهام برانگيز تغيير جهت داده است؟ ترامپ از ابتدا روابط حسنه اي را با دربار رياض برقرار كرد. جراد كوشنر، داماد متملق او به طور ويژ ه اي از محمد بن سلمان حمايت كرده است. با اين حال نمي توان صفت وفادار را به ترامپ اطلاق كرد. او بي رحمانه افرادي را كه براي او به مشكل بدل مي شوند كنار مي زند.

اين حقيقت دارد كه روابط واشنگتن و رياض بسيار حائز اهميت است و برخي از مشاغل آمريكايي به قراردادهاي فروش سلاح به عربستان وابسته است. اين موضوع كه درست در روز سفر پمپئو به رياض براي گفت و گو در مورد سرنوشت خاشقجي، 100 ميليون دلاري كه عربستان پرداخت آن را در جهت كمك به ثبات سوريه به تعويق انداخته بود به حساب كاخ سفيد واريز مي شود نيز ممكن است بر ترامپ تاثير گذار باشد. اما هيچ يك از اين عوامل نمي تواند به طور كامل توضيح دهد كه چرا ترامپ در تلاش است تا به طور كلي عربستان و به طور خاص محمد بن سلمان را تبرئه كند. پاسخ اين سوال در يك كلمه نهفته است؛ ايران. ترامپ به اين موضوع پي برده است كه استراتژي بلند مدت او براي مقابله با ايران كه از 5 نوامبر با همه قدرت و هدف قرار دادن فروش نفت ايران عليه اين كشور آغاز خواهد شد، بدون حمايت عربستان نتيجه اي درپي نخواهد داشت. اين برنامه كه بسياري معتقدند تلاشي درجهت تغيير رژيم در ايران است، به تامين نفت كاهش يافته درپي تحريم ايران از سوي عربستان وابسته است تا درنتيجه كاهش توليد نفت بهاي آن افزايش نيابد. در غير اين صورت نتيجه آن مي تواند وارد آمدن شوكي به بازار نفت در سراسر جهان باشد. در اين سناريو بهاي نفت با سرعت افزايش مي يابد و تاثير آن بر بخش هاي مختلف تجارت در جهان قابل لمس است.

به همين دليل است كه ترامپ از اعمال تحريم عليه عربستان و تعليق قراردادهاي فروش سلاح به عربستان خودداري مي كند آن هم در زماني كه قانون گذاران آمريكايي اين درخواست را مطرح كرده اند. به همين دليل است كه او نتوانسته بر كشتار مردم يمن از سوي سعودي ها نظارتي داشته باشد. ايران دليل آن است كه ترامپ ميلي به اعمال تحريم ها عليه افراد دولت هاي خارجي سهيم در پرونده قتل خاشقجي ندارد. هيچ كس باور نمي كند كه عمليات استانبول با اين درصد از ريسك بدون اطلاع قبلي محمد بن سلمان، قدرتمندترين فرد عربستان انجام گرفته است. اما تنبيه او همه برنامه هاي ترامپ براي تحريم ايران را برهم مي زند. نبايد فراموش كرد كه ترامپ در جريان كارزار انتخاباتي خود در رابطه با ايران چه اظهاراتي را مطرح كرد. او پس از ورود به كاخ سفيد نيز با حمايت عربستان و بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل، ايران را عامل اصلي بي ثباتي در سراسر خاورميانه معرفي كرد. ترامپ در ماه مه آمريكا را از توافق چندجانبه برجام خارج كرد و همزمان از اعمال جريمه هاي سخت عليه هر شركت و كشوري كه به تجارت با ايران ادامه دهد خبر داد. ماه گذشته ترامپ در مجمع عمومي سازمان ملل اعلام كرد كه تحريم هاي گسترده او به همراه تاكتيك احتمال حمله نظامي اگر نام آن را سرنگوني نگذاريم با هدف تضعيف رژيم ايران اعمال شده است. القابي كه رئيس جمهوري آمريكا در تريبون سازمان ملل عليه ايران به كار برد كافي نيست؛ او براي جنگي كه با ايران به راه انداخته است به پشتيباني سعودي ها نياز دارد.

ترامپ نه تنها در بحث مربوط به تحريم هاي نفتي عليه ايران به عربستان نياز دارد بلكه به همكاري سياسي و نظامي آل سعود نيز در صورت اقدام سپاه پاسداران براي مسدود كردن تنگه هرمز و باب المندب نيازمند است. درصورت فرارسيدن چنين نقطه بحراني، نبايد تشديد تقابل در خاورميانه را ناديده گرفت. علاوه بر جذابيتي كه نحوه حكومت ديكتاتوري عربستان براي ترامپ دارد، سياست هاي خاورميانه اي او نيز بر پاشنه اين كشور مي چرخد. به نظر مي رسد ترامپ اتهامات دروغين نتانياهو را در مورد برنامه هسته اي ايران باور كرده است و از سوي ديگر خود را درگير نزاع ديرينه ميان شيعيان و اهل سنت نيز كرده است. او اكنون روي محمد بن سلمان براي همكاري حساب باز كرده است؛ فردي كه اكنون ديگر بسياري او را يك قاتل بي رحم مي دانند. به همين دليل است كه ترامپ در تلاش است تا مسائل مربوط به خاشقجي را دفن كند و مهم نيست كه حقيقت موضوع چيست. او براي نيل به اين هدف پمپئو را راهي عربستان كرد اما تاكنون اين سفر با دستاوردي همراه نبوده است. براي ترامپ ضربه به حكومت ايران بسيار مهم تر از سرنوشت وحشتناك يك فرد است. اما براي جهاني كه نظاره گر مسائل است، ايران مشكلي محسوب نمي شود، بلكه چالش اصلي رهبري عربستان است.

گاردين گزارش كرد: ترامپ در دوراهي ايران و خاشقجي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4452 به تاريخ 28/7/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 39 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم دانشگاه تهران
شماره 2 (پياپي 116)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است