|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/28: 20 پرسش ارزي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4452 28/7/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


سرمقاله 
20 پرسش ارزي


نويسنده: دكتر پويا جبل عاملي

نگاهي به پرسش هاي ذيل و پيام هايي آن مي تواند به اتخاذ سياست بهينه ارزي در كوتاه مدت و بلندمدت كمك كند.

1- وقتي مي دانيم نرخ گذاري دولتي منشا رانت و فساد است چرا باز ادامه مي دهيم؟

2- هنگامي كه قيمت كالاها نشان مي دهد ارز تخصيصي با نرخ دولتي منجر به كنترل قيمت نمي شود و مانند ديگر كالاها قيمتش افزايش مي يابد، چرا به اين كار ادامه مي دهيم؟

3- زماني كه انتظارات شكل دهنده قيمت مي شود و به اصطلاح دولتي ها، قيمت ارز كوچه پس كوچه، بهاي كالاها و خدمات را تعيين مي كند، چه اصراري به تشكيل بازارهاي مختلف رانت زا داريم؟ كه از آن سو بانك مركزي مجبور باشد به جاي تفكر در مورد سياست ارزي، روز و شب خود را صرف تخصيص ارز به نرخ هاي رانت زا كند.

4- آيا اگر از ابتدا سنت نامبارك قيمت گذاري دولتي ارز وجود نداشت و هيچ سابقه اي از اين امر در ذهن نبود، مردم بيمي از گذاردن ارز خريداري شده نزد بانك داشتند؟ آيا تصميم گيرندگان نمي دانند نظام چندگانه نرخ ارز باعث شده تا مانعي جدي در برابر خلق ابزارهاي مالي مبتني بر ارز ايجاد شود كه هسته اصلي مانع نيز اعتماد مردم است؟

5- آيا با محدود كردن معاملات ارزي، تفكيك بازار، بخشنامه هاي مختلف و... توانسته ايم جلوي تقاضاي حفظ دارايي را از بازار ارز بگيريم؟ پرسشي كلي تر، آيا بالاخره به اين نتيجه رسيده ايم كه بستن حساب سرمايه در ايران ناممكن است؟

6- آيا ثبات قيمتي بازار ارز مهم است يا سطح قيمت؟ چرا وقتي بازار قدري آرام مي شود با فشار براي رسيدن به نرخي پايين تر بار ديگر تقاضاي سفته بازي را روانه بازار مي كنيم؟

7- آيا دشوار كردن اطلاع از قيمت ارز توسط مردم، يا اجبار صرافان به دادن قيمتي كه در آن داد و ستد نمي شود، به ثبات و شفافيت بازار كمك مي كند يا به مخدوش و از حالت عادي خارج شدن آن؟

8- آيا غير از اين است كه در شرايط فعلي و با افزايش چند برابري نرخ ارز، اگر اجازه دهيم واردات با نرخ آزاد انجام شود، نيازي به تعرفه هاي گمركي نيست؟ پس چرا به جاي سبك كردن فرآيند تجارت هر روز بر پيچيدگي آن مي افزاييم؟ چرا موانع اداري تجارت را برنداريم و به جاي آن اجازه دهيم واردات به نرخ آزاد انجام شود؟

9- چرا دولت، رانت ارزي خود را به طور كامل به جيب معدود واردكنندگان مي ريزد، اما آن را از اقشار محروم دريغ مي كند؟ آيادولت نمي تواند ارز خود را به قيمت واقعي بفروشد و ريال به دست آمده را به گروه هاي آسيب پذير دهد؟

10- آيا به تجربه هاي فراوان پيمان سپاري ارزي در اين كشور و اثر منفي آن بر صادرات واقفيم؟ آيا غير از اين است كه توليدكننده و صادركننده ما در بلندمدت، براي بقاي توليد و توسعه صنعت خويش بالاخره درآمد ارزي خود را صرف بنگاه خود و اقتصاد ملي مي كند؟

11- چرا فكر مي كنيم بحران ارزي ناشي از تقاضاي سفته بازي، با سياست هاي طرف عرضه قابل حل است؟

12- وقتي تجربه مداخلات ارزي غير شفاف گذشته و بدون مكانيسم حراج پيش روي ماست كه خود، جاي برطرف كردن تقاضا به عطش بيشتر آن دامن مي زد و موجب خلق صف هاي ارزي مي شد، چطور بدون اصلاح مكانيسم مداخله، بر فروش ارز مداخله اي اصرار داريم؟

13- چرا وقتي مي دانيم راه حل عبور از بحران، كاهش تقاضا براي دلار و انگيزه بيشتر براي نگهداري ريال است، از ابزار نرخ بهره استفاده نمي كنيم؟ در حالي كه به وضوح مي دانيم نرخ بهره واقعي فعلي منفي و سيستم دچار سركوب مالي شده است؟

14- وقتي مجوز عمليات بازار باز و اصلاح نظام بانكي داده شده، چرا به دنبال ايجاد چارچوب سياست گذاري پولي مانند ساير كشورها، با تمركز سياست گذار بر نرخ بهره بين بانكي و آزادسازي كامل نرخ بهره سيستم بانكي نيستيم تا به اين شكل عطش تقاضا در بازارهاي دارايي را بگيريم؟

15- چرا با لنگر هدف گذاري تورمي، انتظارات قيمتي را شكل نمي دهيم تا تبعات تورمي نرخ ارز را به حداقل رسانيم؟

16- آيا مانند گذشته، بعد از شوك ارزي، به بهانه آنكه نرخ قبلا بيش از اندازه (overshoot) افزايش داشته حاضر به تعديل نرخ اسمي ارز نخواهيم بود تا بار ديگر شاهد بحران ارزي در آينده باشيم؟

17- آيا بالاخره مي پذيريم از نظام ارزي قفل شده (peg) رهايي يابيم و يك نظام ارزي تك نرخي شناور را بپذيريم يا باز هم هزار دليل و بهانه براي رد آن، جور خواهيم كرد؟

18- چرا از يكسو، يارانه هاي مختلف از جمله يارانه انرژي به توليد كننده و صادركننده مي دهيم و از سوي ديگر انتظار داريم آنان ارز خود را به قيمتي كه ما مي خواهيم و جايي كه ما مي گوييم عرضه كنند؟ از اين دست مداخلات، اقتصاد چه نفعي مي برد؟

19- بدون ترديد با فساد اقتصادي بايد مبارزه كرد، اما چطور برخي فكر مي كنند با بستن بازار و امنيتي كردن آن و كاهش تعداد معامله گران، قيمت با ثبات مي شود، مگر نه آنكه هر چه تعداد معامله گران بيشتر باشد، بازار رقابتي تر خواهد بود؟ آيا تجربه هاي گذشته مفيد بوده است؟ غير از اين است كه با بسته شدن بازار، پاسخ نيازهاي ارزي كشور به تاخير مي افتد؟

20- اگر سفته بازي نتواند درست قيمت را پيش بيني كند، بدون ترديد از بازار حذف مي شود و اگر بتواند پيش بيني كند، براي بازار سودمند است؛ بنابراين وقتي بازار خود تسويه كننده بورس باز خوب از بد است، چه ترسي از معامله گران وجود دارد؟

20 پرسش ارزي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4452 به تاريخ 28/7/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 62 بارآثار ديگري از "دكتر پويا جبل عاملي"

  بانك هاي مركزي دنيا و خطر استقلال
دكتر پويا جبل عاملي، دنياي اقتصاد 24/4/98
مشاهده متن    
  تيشه ترامپ به ريشه اقتصاد آمريكا
دكتر پويا جبل عاملي، دنياي اقتصاد 10/4/98
مشاهده متن    
  بازدهي بلندمدت بازار
دكتر پويا جبل عاملي، دنياي اقتصاد 29/3/98
مشاهده متن    
  رونق توليد از كانال ارزي
دكتر پويا جبل عاملي، دنياي اقتصاد 16/2/98
مشاهده متن    
  كمبود، نتيجه چيست؟
دكتر پويا جبل عاملي، دنياي اقتصاد 3/2/98
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش در حسابداري و علوم اقتصادي
متن مطالب شماره 6، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است