|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/28: پوشش ريسك نوسانات قيمتي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4452 28/7/97 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


پوشش ريسك نوسانات قيمتي


نويسنده: عباس ضيائي نيري

 ساختار اقتصاد هر كشوري همزيستي مستقيم با بورس آن كشور دارد. در اين راستا سياست هاي مختلفي در بازار سرمايه در دستور كار قرار مي گيرد كه مي تواند در كاهش ريسك هاي سيستماتيك در بازه هاي مختلف و در شرايط مختلف تاثير مثبت بر كليت بورس داشته باشد.

در اين ميان بازار مشتقه ارزي مي تواند يكي از مناسب ترين بازارها براي تحقق اين اهداف باشد. به طور قطع اين بازار محيطي مطمئن براي معامله و داد و ستد ارز در سررسيدهاي مختلف از سوي مردم و فعالان اين عرصه به شمار مي آيد. بنابراين كارگزاران فعال در اين بخش بايد در زمينه ايجاد اوراق مبتني بر كالاي پايه همكاري هاي به روز و جدي را با بورس در راستاي ايجاد ابزارهاي نوين انجام دهند تا بخش كالاي بازار سرمايه از شكل فيزيكي به سمت ايجاد بخشي مبتني بر پايه كالا سوق پيدا كند.

بايد سياست گذاران طرح ها و سياست هاي خود را براي طراحي نوين بازارهاي مالي بر حسب كالا و شناساندن اين بازار به فعالان و سرمايه گذاران بازارهاي سنتي توسعه دهند و آمادگي مورد نياز را براي بازاريابي بين المللي و توسعه صادرات از كانال بورس در دوران تحريم هاي جديد و فضاسازي هاي رواني داشته باشند. اين حركت مستلزم همكاري بيشتر كارگزاري هاست. از سوي ديگر تفاوت موجود ميان بورس كالاي ايران با ساير بورس هاي دنيا اين است كه در كشور ما به دليل غريب بودن يا به عبارتي نوظهور بودن بورس كالا و اينكه كمتر از يك دهه از پيدايش آن مي گذرد، اكثر معاملات به صورت فيزيكي و تحويل كالا صورت مي گيرد. اما در بورس هاي كالايي دنيا تقريبا 99 درصد معاملات روي اوراق بهادار مشتق از كالاست و عمدتا نيز منجر به تحويل فيزيكي نمي شود. در اين راستا بايد حركت مثبتي در بازار سرمايه ايران و به صورت جدي تر در اين زمينه انجام شود.

توجه داشته باشيم معضل محدود بودن تعداد عرضه كننده ها در بورس كالا با فعال سازي ابزارهاي مالي مشتق از كالا حل خواهد شد. به عنوان مثال كالاهاي اساسي در پيش توليد يا در مرحله واردات اگر قرارداد معاملات آتي بر آنها اعمال شود، هر شخص حقوقي يا حقيقي قادر خواهد بود با قرار دادن سپرده نزد بورس موقعيت فروش قرارداد آتي را بسترسازي كند. به اين ترتيب اقلامي را كه توليد يا وارد نشده مورد معامله قرار دهد.

از سوي ديگر عملياتي شدن بازار مشتقه ارز براي پوشش ريسك نوسانات نرخ ارز بسيار حائز اهميت است. به اين ترتيب كارگزاران فعال در بورس كالا بايد در زمينه ايجاد اوراق مبتني بر كالاي پايه بيشتر از هر زمان ديگري تبادلات را با بورس كالا جهت ايجاد ابزارهاي نوين مرتبط برقرار كنند تا بورس كالاي كشور قادر باشد از شكل معاملات فيزيكي و تقريبا منسوخ شده در بورس بين الملل خارج شود.

 توجه داشته باشيم در عمل راه اندازي بازار مشتقه ارزي توانسته ضمن پوشش ريسك معامله گران ارز اعم از صادركننده و واردكننده كالا و كنترل نوسانات شديد و غير طبيعي و حباب گونه به جذب سرمايه گذاران خارجي نيز مبادرت كند و ورود اين دسته از افراد را به بازار ايران تسهيل كند. اين حركت در بلندمدت تاثيرات و پالس مثبتي را به اقتصاد كشور منعكس خواهد كرد.

اما متاسفانه در اين ميان نداشتن آگاهي كافي از بازار و ابزار مشتقه در بين عوام جامعه كه عادت به نظام سنتي در اقتصاد دارند، موجب شده تا سوالات متداول و بدون پاسخي براي آنها شكل گيرد. پاسخ دادن به اين سوالات از وظايف فعالان و كارگزاران بورس است تا در مبحث هاي پيرامون اين سياست بتوانند دست برتر را در شفاف سازي فكري ميان عموم داشته باشند.

همچنين پوشش دهي و كاهش ريسك در دارايي پايه و خلق اختيارات را در جايي كه ارزش مشتقات وابسته به شرايط يا رويدادهاي خاصي باشد بيشتر از هميشه نمايان مي كند. به اين ترتيب قادر خواهد بود داد و ستد آسان و ريسك موجود در آن را كاهش دهد، كه اين موضوع در سيستم اقتصادي ما ارزشمند خواهد بود. همچنين چنانچه معامله اوراق مشتقه در فضايي عادي و سود دو طرف صورت پذيرد، مبادلات اوراق مشتقه تاثير مثبتي روي سيستم اقتصادي خواهد داشت. در واقع استفاده از ابزارهاي مشتقه منجر به كاهش ركود اقتصادي در بازه هاي مختلف شده و خواهد شد و اگر اين سياست به صورت جدي و كارشناسي شده در بازار كشور ادامه پيدا كند، مسلما طي بازه زماني كوتاه اثرات موثر آن در كليه بخش هاي اقتصادي كشور نمود خواهد داشت.

در مبحث اقتصاد و در شاخه مالي ابزاري وجود دارد كه ساختار پرداخت و ارزش آن از ارزش دارايي ابتدايي و شاخص هاي مربوط به خود تحت تاثير قرار مي گيرند. اين ابزار به مالك خود اختيار خريد يا فروش يك دارايي يا كالايي مشخص و معين را مي دهند و ارزش آن از ارزش دارايي يا كالاي مربوط مشتق مي شود. به همين دليل از اصطلاح مشتق در اين طرح نام برده مي شود. از متداول ترين اين ابزارها مي توان به سوآپ ها يا قراردادهاي آتي اشاره كرد كه مدت هاست در قبال سكه در كشور اجرا مي شود. همچنين اختيار معامله يا پيمان آتي كه از معمول ترين مشتقات به شمار مي آيند.

از عمده ابزارهاي موثر مشتقه مي توان به معاملات آتي هم اشاره كرد كه به دو دسته فيوچر و فوروارد تقسيم مي شود؛ قرارداد فيوچر قراردادهاي استاندارد شده هستند كه خريدار و فروشنده توافق مي كنند بخش معيني از كالاها را به قيمت مشخص و در زمان و مكان از پيش تعيين شده مورد داد و ستد قرار دهند. همچنين پيمان آتي كه در خارج از تالار بورس خريدار و فروشنده توافق مي كنند، همگي بايد مورد نظارت جدي مديران بورسي كشور قرار بگيرد.

از سوي ديگر بايد در نظر داشته باشيم با پيگيري كارشناسي اين مباحث امكان زيان بسيار كه ممكن است با استفاده از ابزارهاي مشتقه به دليل ايجاد اهرم يا وام گيري بيش از انتظار روي دهد، به كلي از ميان برداشته مي شود. بدون شك با ايجاد سياست هاي توسعه اي در اين بخش از بازار، شاهد تاثيرات مثبت و موثر در ساختار بورس كشور خواهيم بود.


*كارشناس بازار سرمايهپوشش ريسك نوسانات قيمتي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4452 به تاريخ 28/7/97، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بارآثار ديگري از " عباس ضيائي نيري"

  تبعيض ارزي در شركت ها
عباس ضيائي نيري*، دنياي اقتصاد 31/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات حفاظت گياهان
متن مطالب شماره 1 (پياپي 3301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است