|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/30: كنايه هاي پينگ پنگي در جشن صادرات
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4454 30/7/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


كنايه هاي پينگ پنگي در جشن صادرات
بخش خصوصي از دولتمردان انتقاد كرد؛ دولتمردان از همديگر


دنياي اقتصاد : «بيست و دومين سالروز ملي صادرات» در حالي برگزار شد كه اخبار و حاشيه هاي روزهاي اخير مربوط به استعفا و معرفي وزراي جديد براي چند وزارتخانه اقتصادي، سايه خود را بر اين مراسم افكنده بود. در اين مراسم مقامات و چهره هايي حضور پيدا كردند كه آمدنشان حتي تا ساعاتي قبل از مراسم، به دليل تغيير و تحولات اخير در هاله اي از ابهام قرار داشت و در لابه لاي مراسم هم بازار طعنه و كنايه بين مهمانان داغ بود و انتقادات صريح متقابلي از طرف دولت و بخش خصوصي به يكديگر و حتي دولتي ها نسبت به هم مطرح شد.

اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهوري، محمد شريعتمداري، وزير پيشين صنعت، معدن وتجارت، رضا رحماني، سرپرست اين وزارتخانه، محسن جلال پور، رئيس پيشين اتاق بازرگاني ايران و غلامحسين شافعي، رئيس اتاقايران از جمله مهمانان اين مراسم بودند. صحبت هاي محمد شريعتمداري، وزير مستعفي صنعت، معدن و تجارت در اين مراسم بيشتر ناظر به اتفاقات ماه هاي گذشته بود اما رحماني ازبرنامه هاي خود براي اداره آينده وزارت صنعت،  معدن و تجارت گفت. شريعتمداري صحبت هاي متفاوتي كه آميخته به گلايه و انتقاد از رويه هاي اقتصادي و تجاري كشور در ماه هاي اخير بود را در حضور معاون اول رئيس جمهوري مطرح كرد.

 او در شرايطي كه روز گذشته رسما به عنوان گزينه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي معرفي شد، در صحبتي سوال برانگيز از معاون اول رئيس جمهوري درخواست كرد كه در شرايط فعلي او در هيچ سمتي به كار گرفته نشود. هرچند اسحاق جهانگيري، در صحبتي كه با لحني طنزآميز و توام با كنايه همراه بود، عنوان كرد كه آقاي شريعتمداري زماني كه متوجه شدند به عنوان گزينه وزارت كار مطرح شده اند، در اين مراسم حاضر شدند. اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهوري كه به عنوان مهمان ويژه در اين مراسم حضور پيدا كرده بود، اعلام كرد كه قصد نداشته است در اين مراسم حاضر شود اما به دليل دامن زده نشدن به برخي شايعات در لحظات آخر در جمع صادركنندگان نمونه حضور پيدا كرده است. صحبت هاي معاون اول رئيس جمهوري در اين مراسم حاوي دو خبرمهم بود. او اعلام كرد كه براي رفع نياز هاي دارويي مردم، بر اساس موافقت مقام معظم رهبري، 500 ميليون دلار از صندوق توسعه ملي براي شركت هاي دارويي برداشت خواهد شد. جهانگيري همچنين  درباره افزايش نرخ بنزين گفت: آيا اين اقدام در شرايط فعلي امكان پذير است؟ سياست هاي ما بايد گام به گام باشد. در بخش ديگري از اين مراسم رئيس فعلي و پيشين اتاق بازرگاني ايران به عنوان نمايندگان بخش خصوصي،برخي از دغدغه هاي فعالان اقتصادي را مطرح كردند كه عمده اين دغدغه ها بر «مشكلات ارزي»،«پيمان سپاري ارزي» و«صدوربخشنامه هاي ناگهاني» متمركز بود. اما صحبت هاي آنها بي واكنش هم نماند، معاون اول رئيس جمهوري ضمن همراهي با برخي انتقادات بخش خصوصي از جمله پيمان سپاري، بخشي از گلايه ها و مسائل مطرح شده از سوي بخش خصوصي را قابل اجرا ندانست، چراكه به گفته او دولت هر تصميمي را كه اتخاذ كند بايد منافع اقشار مختلف و 80 ميليون نفر را در نظر بگيرد. به گفته او برخي از بخشنامه هاي تجاري و ارزي اخير، در چارچوب همين نگاه صادر و اجرا شده است.  جهانگيري همچنين تصريح كرد كه بايد از به كارگيري تعابير تلخي مثل شكستن استخوان  بخش خصوصي پرهيز كنيم. او از فعالان بخش خصوصي پرسيد به نظر شما آيا مي توان اكنون قيمت بنزين را افزايش داد؟ معاون اول رئيس جمهور در بخش ديگري از صحبت هايش تاكيد كرد كه در شرايط فعلي كشور نياز به مدير ريسك پذير داريم، او با خنده گفت كه من در دستم قلم و كاغذي نيست كه كسي را بركنار كنم، من تا اين لحظه اجازه بركناري منشي خودم را نداشته ام، چه برسد به اينكه بخواهم وزير و مدير بركنار كنم چراكه اصلا بركناري راهكار درستي نيست. از سوي ديگر رضا رحماني، گزينه جديد وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه ها و رويكرد هاي خود براي اداره اين وزارتخانه را اعلام كرد. رحماني «تامين مايحتاج عمومي مردم و وفور كالا در بازار» و همچنين «تامين مواد اوليه زنجيره توليد» را دو اولويت اصلي خود مطرح كرد و اختصاص 10 ميليارد دلار به توليد داخلي را از ديگر برنامه هاي مهم خود دانست. رحماني در عين حال تاكيد كرد كه استفاده از مديران جوان و تشكيل اتاق فكر با بخش خصوصي در اين وزارتخانه را در دستور كار قرار خواهد داد. سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تصويب قانون منع به كارگيري بازنشستگان گفت كه بر اساس اين قانون برخي مديران از جمله مجتبي خسروتاج (رئيس سازمان توسعه تجارت)، اين وزارتخانه را ترك خواهند كرد.

در هيچ سمتي مرا به كار نگيريد

اما محمد شريعتمداري يك روز پس از قبول استعفايش از طرف رئيس جمهوري، در اين مراسم حاضر شد و صحبت هاي متفاوتي را در جمع صادركنندگان مطرح كرد كه تا پيش از اين از او شنيده نشده بود. صحبت هايي گلايه آميز كه در حضور اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهوري گفته شد. شريعتمداري كه در هفته هاي گذشته در چند برنامه مربوط به صنعتگران و توليدكنندگان غايب بود، در اين مراسم چهره متفاوتي از خود نشان داد و با صراحت گفت كه در چند ماه اخير امتحان خوبي پس نداده ايم و نتوانسته ايم با زبان قاطع از توليدكنندگان و صادركنندگان دفاع كنيم و منويات آنها را اجرا كنيم. بنابراين بايد تلاش كنيم كه اين روند جبران شود و خواسته توليدكنندگان به درستي منعكس شود. وزير سابق صنعت، معدن و تجارت تصريح كرد كه وقايع امروز، محصول خواست دولت براي ايجاد تنش در اقتصاد نيست، بلكه يك عامل بيروني با منشا سياسي، بخشي از اقتصاد ايران را متاثر كرده كه مهم ترين آن، منابع ارزي كشور است، البته ما امروز به دنبال ايجاد شرايط مطلوبي هستيم كه با وجود همه فشارها با كمترين ضايعات از اين راه سخت عبور كنيم. وي عنوان كرد: مديران خائن بايد بترسند اما مدير خادم نبايد ترسي داشته باشد. با اين روند درخواستم اين است كه مرا درهيچ سمت ديگري به كار نگيريد، چون اگر روند فعلي ادامه پيدا كند وجود من كارآيي نخواهد داشت. اگر شجاعت را به مديران برنگردانيم، كار درست نمي شود. او خطاب به جهانگيري گفت امروز كه درميان شما نيستم، اگر اين مسير ادامه پيدا كند، هيچ مديري جرات امضاي سندي ندارد و همه امور به وزرا ختم مي شود.  وي كاهش ارزش پول ملي را راهي براي افزايش صادرات دانست و گفت: كشورهاي ديگر نيز اين روش را به كار گرفته اند و اكنون اين امكان فراهم شده است كه صادرات مان را توسعه دهيم و اين خود فرصت بي بديل براي صادركنندگان است، به هر حال تحريم ها مشكلاتي را ايجاد كرده است اما در عين حال فرصت هايي را هم به وجود آورده كه بايد از آنها بهره ببريم. امروز شاهد خروج قانوني و غير قانوني كالاهايي هستيم كه در داخل با دلار 4200 توماني توليد مي شود كه اين اتفاق مطمئنا به مصلحت كشور نيست. وزير سابق صنعت، معدن و تجارت، برخي شائبه ها مبني بر عدم بازگشت 15 ميليارد دلار ارز صادراتي به كشور را ساختگي و نادرست دانست و وجود چنين ارقامي را تكذيب كرد.  اما اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهوري با بيان اينكه شرايط حضور دراين مراسم را نداشته است عنوان كرد به دليل آنكه تعبيرهاي نادرستي از عدم حضورش نشود، تصميم گرفته است در مراسم روز ملي صادرات شركت كند. معاون اول رئيس جمهوري در بخشي از اين مراسم از تصميم جديد دولت براي تامين دارو خبر داد. او عنوان كرد: اينكه گفته مي شود به دليل مسائل انسان دوستانه تحريم محصولات دارويي و مربوط به سلامت وجود ندارد، دروغ است. ما در زمينه تامين مواد اوليه دارو در اين مدت مشكلات زيادي داشتيم اما اقدامات خوبي براي تامين دارو انجام شده است. جهانگيري از موافقت رهبري با برداشت 500 ميليون دلار از صندوق توسعه ملي براي شركت هاي دارويي به منظور تامين داروي مورد نياز خبر داد و تاكيد كرد كه اين اقدام در دستور كار است.

انتقادات شافعي و جلال پور

در بخشي از اين مراسم غلامحسين شافعي، رئيس فعلي اتاق ايران و محسن جلال پور، رئيس سابق اين اتاق انتقاداتي را نسبت به رويه هاي اخير در اقتصاد كشور مطرح كردند كه با واكنش معاون اول رئيس جمهوري مواجه شد.

جلال پور تصريح كرد تا زماني كه ارز در كشور پنج نرخي است پيمان سپاري ارزي با مشكل رو به رو خواهد بود و از سوي ديگر دلار 4200 توماني فرار سرمايه را رقم مي زند. به گفته وي با توجه به اينكه ارز آزاد، ارز مسافرتي، ارز نيما، ارز سنا و ارز دولتي پنج نرخ حال حاضر در كشور براي ارز است، مشخص نيست كه بايد تعهد صادراتي با چه نرخ ارزي انجام شود. او با اشاره به اينكه پرداختيارانه نيز بايد هدفمند شود، اظهار كرد: روزي 90 ميليون ليتر بنزين مصرف مي شود، قاچاق آن گسترش يافته و در واقع فرار سرمايه با همين قاچاق صورت مي گيرد. رئيس سابق اتاق بازرگاني ايران تصريح كرد: خود من به عنوان صادركننده نمونه سال 96، هنوز نتوانسته ام در سال جاري يك كيلو پسته صادر كنم. چراكه نمي دانم چطور بايد ارز صادراتي را برگردانم. اولين خصلت صادركنندگان، ميهن پرستي است. صادركننده واقعي و شناسنامه دار ارز حاصل از صادرات خود را برمي گرداند. اتفاقا كساني كه دچار تخلف شده و ارز حاصل از صادرات خود را به سيستم برنمي گردانند كساني هستند كه اكنون راه براي صادرات شان باز شده است. وي افزود: ممنوعيت صادرات كاملا غيرقانوني است، كشورهايي كه خريدار پسته ما بودند، امروز نمي خرند چراكه وقتي مي بينند صادرات گوجه فرنگي متوقف شده، ديگر پسته ايراني را نمي خرند. بنابراين ممنوعيت صادرات جايي ندارد.  همچنين غلامحسين شافعي، رئيس اتاق ايران خطاب به جهانگيري گفت: آنچه در حال حاضر با آن مواجه هستيم نوع تعجيل در تصميم گيري ها است، بر اين اساس بسياري از تصميم گيري ها كه نيازمند يك پيوست كارشناسي است، در غياب چنين راهبردي صورت مي گيرد. تعجيل و دستپاچگي در بسياري از رويكردها، نتايج مثبتي را در گذر اجرا در بر ندارد. او بر ضرورت توجه به ماده 24 قانون بهبود مستمر محيط كسب و كار تاكيد كرد و گفت هر نوع تغيير در رويه ها، صدور بخشنامه ها و دستورالعمل ها بايد همراه با پيش آگاهي به فعالان اقتصادي باشد، يعني هرگونه تغيير قبل از اجرا، از طريق رسانه هاي عمومي اطلاع رساني شود اما ما هر روز سورپرايز مي شويم و اميدواريم بخشنامه ديگري بدون مطالعه ديگر صادر و اجرا نشود.

اما جهانگيري خطاب به برخي انتقادات روساي پيشين و فعلي اتاق بازرگاني ايران اظهار كرد: ما يك اقتصاد دولتي با سيستم قيمت گذاري و يارانه اي داريم و نمي توانيم به يكباره به سمت اقتصاد باز و آزادسازي قيمت ها حركت كنيم، چون جامعه كشش اين كار را ندارد. دولت در تصميماتي كه مي گيرد بايد شرايط همه اقشار را در نظر بگيرد. او از سوي ديگر از اجراي ماده 24 قانون بهبود مستمر محيط كسب و كار استقبال و همچنين اعلام كرد كه اصلاح قيمت ارزش گذاري پايه كالاهاي صادراتي بر اساس نرخ نيمايي انجام شده است. وي اضافه كرد: اگر اين مورد هنوز در مواردي عملي نشده است بخش خصوصي به ما اطلاع دهد تا مجددا اين موضوع را در دستور كار قرار دهيم.  جهانگيري همچنين از بخش خصوصي و توليدكنندگان خواست كه از تعابير تلخ مثل خرد شدن دست و پاي توليدكنندگان يا خودتحريمي استفاده نكنند. معاون اول رئيس جمهوري گفت: هميشه سعي كرده ام آنچه راجع به مسائل كشور و شرايط اقتصادي و توليدي مي دانم را مطرح كنم البته همه آنچه را كه مي دانم هم نمي گويم چون گفتن برخي مسائل به صلاح كشور نيست.  وي با اشاره به اقدامات انجام شده در دولت يازدهم براي ايجاد ثبات و آرامش در كشور گفت: در آغاز دولت يازدهم اولويتمان اين بود كه تمام قيدو بندهايي را كه به دست و پاي اقتصاد كشور بسته شده بود باز كنيم و در همين راستا تيمي روي كار آمد كه با قدرت گرفتن بخش خصوصي موافق بود. معاون اول رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه شرايط اقتصادي كشور صرفا تحت تاثير سياست هاي اقتصادي نيست، گفت: شرايط اقتصادي كشور تحت تاثير عوامل گوناگوني نظير شرايط بين المللي، مسائل سياسي و اجتماعي در داخل كشور و محيط پيرامون اقتصاد است. ما در دولت يازدهم موفق شديم كه ثبات و آرامش را به اقتصاد بازگردانيم؛ در اين دولت شرايط بين المللي مساعد شد و 18 ماه براي دستيابي به توافق گفت وگو كرديم و خيلي از تابوها را نيز براي به نتيجه رساندن مذاكرات شكستيم و درنهايت شاهد اتفاقات خوبي در اقتصاد بوديم. معاون اول رئيس جمهوري در ادامه با اشاره به خروج ترامپ از برجام و همچنين سياست هاي ايالات متحده آمريكا براي وارد كردن ايران به جنگ اقتصادي گفت: در اين شرايط ممكن است برخي توصيه كنند كه ما با ترامپ مذاكره كنيم اما روحيه و غيرت ايراني اجازه اين كار را نمي دهد. ما بايد به او بگوييم كه از حرف زور خود دست بردارد تا با هم گفت وگو كنيم. جهانگيري با اشاره به زمان اعلام شده از سوي مقامات آمريكايي براي اعمال تحريم ها عليه ايران خاطرنشان كرد: مساله اعمال تحريم ها از پيش از 13 آبان اجرا شده اند؛ شاخص اين تحريم ها نفت، بانك، حمل و نقل و زيربناهاي اصلي درآمدي و اقتصادي كشور است و ايالات متحده آمريكا نيز در سه، چهار ماه گذشته به هر ميزان كه توانسته بر دنيا و شركت هاي مختلف فشار آورده تا مانع صادرات نفت ما شود. به دليل همين فشارها نيز تعدادي از كشورها تسليم شده اند و واردات نفت خود از ايران را به صفر رساندند، اما تعدادي هم به واردات نفت از ايران ادامه دادند و از طرف ديگر تعدادي شريك جديد نفتي پيدا كرديم.

در ادامه رضا رحماني، وزير پيشنهادي و سرپرست وزير صنعت، معدن و تجارت برنامه هاي جديد خود براي اين وزارتخانه را اعلام كرد. او تامين «مايحتاج عمومي مردم و وفور كالاها» و «تامين مواد اوليه زنجيره توليد و صادرات» را به عنوان دو اولويت اصلي خود مطرح كرد. او عنوان كرد: بر اساس برنامه ريزي انجام شده دنبال اين هستيم كه 10 ميليارد دلار از واردات سال هاي قبل براي حمايت از توليد داخلي هزينه شود كه اين سياست، رونق توليد، اشتغال پايدار و به ظرفيت رساندن واحدهاي راكد را به همراه خواهد داشت. سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به تصويب قانون منع به كارگيري بازنشستگان گفت: اين قانون تصويب شده و ما مكلف به اجراي آن هستيم و برخي از همكاران خوب ما با اجراي اين قانون وزارت صنعت، معدن و تجارت را ترك خواهند كرد. وي اضافه كرد: آقاي خسروتاج (رئيس سازمان توسعه تجارت) يكي از همكاران خوب ما هستند كه وزارتخانه را به خاطر اين موضوع ترك مي كنند اما از ايشان خواستيم تا آخرين فرصت از تجربيات شان بهره مند شويم.  به گزارش «دنياي اقتصاد»، در اين مراسم از 45 صادركننده به عنوان صادركننده نمونه و از 5 صادركننده به عنوان صادركننده ممتاز تجليل شد.

حاشيه نگاري جشن صادرات

شريعتمداري به جهانگيري: در ماه هاي گذشته امتحان خوبي پس نداديم. اكنون هيچ سمتي ندارم و درخواستم اين است تا زمان ادامه روند فعلي مرا در هيچ سمتي به كار نگيريد.

جهانگيري به شريعتمداري: آقاي شريعتمداري نمي خواستند در مراسم حاضر شوند اما زماني كه به عنوان گزينه وزارت كار معرفي شدند در مراسم روز ملي صادرات حضور پيدا كردند.

جهانگيري به حاضران: شرايط حضور در مراسم روز ملي صادرات را نداشتم اما براي آنكه تعبير هاي نادرستي از عدم حضورم نشود،آمدم. من در دستم قلم و كاغذي نيست كه كسي را بركنار كنم، من تا اين لحظه اجازه بركناري منشي خودم را نداشته ام، چه برسد به اينكه بخواهم وزير و مدير بركنار كنم.

 جلال پور به جهانگيري : به عنوان صادركننده نمونه سال 96 در سال جاري هنوز يك كيلو پسته هم صادر نكرده ام، چون نمي دانم چگونه بايد ارز صادراتي را برگردانم. تا زماني كه 5 نرخ ارز در كشور داريم تكليف بازگشت ارز و پيمان سپاري مشخص نيست.

شافعي به جهانگيري: آرزوي مان اين است وقتي صبح از خواب بيدار مي شويم بخشنامه جديدي براي فعالان اقتصادي صادر نشده باشد. صدور بخشنامه ها نياز به پيش آگاهي دارد، اما ما هر روز سورپرايز مي شويم.  

جهانگيري به شافعي: آقاي شافعي را در جلسات مختلف هفته اي يكي دو مرتبه مي بينم و با هم صحبت مي كنيم. واقعا فكر نمي كردم آنقدر سوال و ابهام براي شان وجود داشته باشد.  هاله حامدي فر، فعال صنعت دارو خطاب به جهانگيري: چماق واردات بالاي سرمان است، قيمت دارو توليد داخل واقعي نيست و براي تامين مواد مورد نياز مان از ارز جهانگيري بي بهره هستيم.  

جهانگيري به جلال پورو حامدي فر: همشهري هاي ما در صحبت هاي شان جو گير شدند و اوت زدند. اقتصاد ما دولتي و يارانه اي است و نمي توانيم به يكباره آزادي سازي اقتصادي كنيم، چون بايد منافع 80 ميليون نفر را در نظر بگيريم.

كنايه هاي پينگ پنگي در جشن صادرات


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4454 به تاريخ 30/7/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 45 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت صنعتي
متن مطالب شماره 32 (پياپي 1101)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است