|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/30: شورش خاموش عليه بن سلمان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4525
پنج شنبه 27 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4454 30/7/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


شورش خاموش عليه بن سلمان
شاهزاده هاي ناراضي آل سعود با برادر ناتني پادشاه بيعت كردند


دنياي اقتصاد : «ديويد ايگناتيوس» در روزنامه واشنگتن پست به نقل از منابع سعودي نوشت كه اقدامات موازي در عربستان در حال انجام است تا تكليف محمد بن سلمان وليعهد را روشن كنند. از يكسو، شوراي بيعت تشكيل شده و در حال بحث و گمانه زني در مورد يافتن جانشيني براي محمد است. اگر اين شورا به نتيجه برسد، «احتمال» دارد كه خالد بن سلمان (فرزند كوچك تر ملك سلمان) در يك بازه زماني مشخص جانشين محمد شود؛ اما قدرت همچنان در خاندان سلمان باقي بماند. از سوي ديگر، برخي مي گويند كه شاهزادگان مخالف به آهستگي حول «احمد بن عبدالعزيز»، آخرين بازمانده و فرزند ملك عبدالعزيز بن سعود، در حال جمع شدن هستند. اگر اين گزينه محقق شود، احتمال دارد حتي قدرت از دستان خاندان سلمان خارج شود. احمد بن عبدالعزيز كه گفته مي شود سي ويكمين پسر ابن سعود است، از سال 1975 تا 2012 معاون وزير كشور عربستان سعودي بود و براي مدت كوتاهي هم وزير كشور شد. او در نوامبر گذشته و ساعاتي پيش از بازداشت يازده نفر از شاهزادگان توسط بن سلمان، موفق به فرار و عزيمت به آمريكا شد. به همين دليل برخي كارشناسان احتمال مي دهند كه آينده سياسي محمد بن سلمان با يك علامت سوال بزرگ مواجه شود.

به دنبال ماجراي قتل خاشقجي، عربستان با تحريم سرمايه گذارهاي خارجي مواجه شده است. همچنان بسياري از كشورهاي جهان، رهبران سياسي و نهادهاي مدني و حقوق بشري در سطح جهان خواستار روشن شدن جزئيات و البته دلايل و نحوه كشتن جمال خاشقجي هستند و رسانه هاي جهاني هم به دنبال اين هستند كه دريابند چه بلايي بر سر جسد خاشقجي آمده است. «ديويد ايگناتيوس»، تحليلگر واشنگتن پست در يادداشتي در اين روزنامه در 18 اكتبر نوشت كه كميته اطلاعاتي سنا و مجلس نمايندگان بايد تحقيقات گسترده و روشني را در اين باره آغاز كنند كه آيا سيستم هاي جاسوسي آمريكا به خاشقجي در مورد سفر «هشدار» داده بودند يا خير. او معتقد است بايد به خاشقجي به عنوان يكشهروند آمريكايي هشدارهاي لازم داده مي شد. او همچنين خواستار اين شده كه كميته اطلاعاتي مذكور بررسي كند آيا دولت ترامپ سرنخي از تهديدات عليه جان خاشقجي داشت و تنها به خاطر پيوندهاي سياسي با عربستان و بن سلمان آن اطلاعات را پنهان نگه داشته بود يا اساسا فاقد اطلاعات بود.

«باب كوركر» رئيس كميته روابط خارجي مجلس سنا، روز چهارشنبه 25 مهرماه در اعتراض به كاخ سفيد گفته بود «من تصور مي كنم آنها نمي خواهند ما به اين اطلاعات دسترسي داشته باشيم.» ايگناتيوس مي نويسد عربستان به يك «مساله موجوديتي» تبديل شده است. ايالات متحده بايد درك كند كه چگونه اين پادشاهي به اين روش زشت متوسل شده است. اين نويسنده به نقل از يك «دوست سعودي» مي نويسد: ما [عربستان] اكنون در يك پيچ تاريخي قرار داريم، بسيار شبيه به ترور آركدوك فرانز فرديناند در ژوئن 1914 يا كودتاي نافرجام افسران آلماني عليه هيتلر در سال 1944. او معتقد است مرگ خاشقجي مي تواند سبب ساز زنجيره اي از رويدادها شود كه مسير تحولات خاورميانه را تغيير خواهد داد. اين نويسنده واشنگتن پست پس از ذكر اين مقدمات و اشاره به اينكه كنگره بايد تحليلي دقيق و مفصل از نقش عربستان و محمد بن سلمان، وليعهد خودسر آن، درباره موضوع ناپديدشدن خاشقجي ارائه دهد و «سيا» هم بايد گزارشي از پيشينه روان شناختي بن سلمان به دست دهد به بحث جانشيني بن سلمان مي پردازد و به چند نكته اساسي در مورد آينده سياسي عربستان اشاره مي كند و مي نويسد:

1- از زمان به قدرت رسيدن ملك سلمان در ژانويه 2015، نقش «شوراي بيعت» كه كارش نظارت بر گذار سياسي در عربستان است چه بود؟ سيا در مورد اين شورا و زمينه چيني براي اوج گيري بن سلمان در قدرت چه مي داند؟ بعد از اينكه محمد بن سلمان جانشين «محمد بن نايف» شد آيا سازمان سيا اطلاعات خاصي از پيوندهاي ميان جرد كوشنر با بن سلمان داشت؟ آيا اين پيوندها بر ارزيابي آمريكا از كودتا عليه نايف كه شريك آمريكا و سيا بود تاثير داشت؟ آيا سيستم جاسوسي آمريكا اطلاعاتي از بازداشت ها و قتلشاهزادگان و روند عزل و نصب ها داشت؟ آيا سيا اطلاعاتي از نحوه ورود «احمد الاسيري» به جرگه نزديكان بن سلمان داشت؟ آيا سيا مي دانست كه الاسيري درحال سازماندهي «تيم ببرها» براي انجام عمليات ويژه و پنهان است؟

2- منابع سعودي مي گويند كه اقداماتي موازي در عربستان درحال انجام است تا تكليف وليعهد را روشن كنند. از يك سو، شوراي بيعت تشكيل شده و درحال بحث و گمانه زني در مورد يافتن جانشيني براي وليعهد است. اگر اين شورا به نتيجه برسد، «احتمال» دارد كه خالد بن سلمان (فرزند كوچك تر ملك سلمان) در يك بازه زماني مشخص جانشين محمد شود اما قدرت همچنان در خاندان سلمان برقرار بماند. از سوي ديگر، برخي منابع سعودي مي گويند كه شاهزادگان مخالف به آهستگي حول «احمد بن عبدالعزيز»، آخرين بازمانده و فرزند ملك عبدالعزيز بن سعود، درحال جمع شدن هستند.

اگر اين گزينه محقق شود، احتمال دارد قدرت از دستان خاندان سلمان خارج شود. با اين حال، تحليلگر واشنگتن پست مي نويسد آيا ارزيابي روشني از ديدگاه هاي احمد از سوي سيستم جاسوسي آمريكا وجود دارد؟ آيا او مي تواند اين پادشاهي را پس از زلزله اي كه محمد بن سلمان به وجود آورد به ثبات و ساحل آرامش بازگرداند؟ يا اينكه انتخاب او هم بر بي ثباتي خواهد افزود؟ احمد بن عبدالعزيز كه گفته مي شود سي و يكمين پسر ابن سعود است، از سال 1975 تا 2012 معاون وزير كشور عربستان سعودي بود و براي مدت كوتاهي هم وزير كشور شد. او در نوامبر گذشته و ساعاتي پيش از بازداشت 11نفر از شاهزادگان توسط بن سلمان، موفق به فرار و عزيمت به آمريكا شد. با اين حال، نكته اساسي در مورد عربستان اين است كه برخي كارشناسان احتمال مي دهند كه آينده سياسي محمد بن سلمان با يك علامت سوال بزرگ مواجه شده است.

«سيمون هندرسون»، تحليلگر موسسه واشنگتن براي خاور نزديك، در يادداشتي در اين سايت كه به طور مشترك در 17 اكتبر در واشنگتن پست هم منتشر شد، نوشت شايد عربستان به پشتگرمي واشنگتن مطمئن بود كه مبادرت به قتل خاشقجي كرد. او مي نويسد باور به مصونيتي كه رياض از سوي آمريكا دارد باعث شد رهبران اين كشور خاشقجي را به قتل رسانند. او مي نويسد بزرگ ترين «هديه» و «وعده عربستان» به غرب همانا اسلام ميانه رو بود كه آن هم محقق نشد و نتيجه اش، سركوب داخلي گسترده بود. او كشتن خاشقجي را به «قتلي داعش گونه» تشبيه مي كند كه مستحق پاسخي روشن از جانب واشنگتن است.

«بچه لوس» خاندان آل سعود

مجله آلماني اشپيگل هم در شماره جديد خود در 20 اكتبر با عنوان «شاهزاده و ترور» به نقل از «لولو الرشيد» يكي از پايه گذاران كارنگي در بيروت، مي نويسد: «محمد بن سلمان همچون بچه لوسي است كه قدرت يك ديكتاتور را در دستان خود تجميع كرده است.» الرشيد كه تبارش به يكي از شاخه هاي خاندان سلطنتي سعودي مي رسد مي گويد در دوران كودكي با محمد همبازي بوده است، اما اكنون محمد در قدرت است و من در پاريس و بيروت در تبعيد زندگي مي كنم. الرشيد به اشپيگل مي گويد اين شاهزاده حتي از قواعد تاسيسي اين پادشاهي هم تخطي كرده است: «هيچ يك از پادشاهان سعودي نمي خواستند چهره اي از خود نشان دهند كه ديگران از آنها بترسند؛ خشونت و توحش آشكار سكه بازارشان نبود، اما محمد مي خواهد اين سنت را هم تغيير دهد.

او مي خواهد كاري كند كه ديگران از او بترسند مانند كارهاي صدام حسين در عراق.» اشپيگل همچنين در همين شماره خود مصاحبه اي با «علي سوفان» (Ali Soufan)، 47 ساله، انجام داده است كه بازپرس سابق اف بي آي بود و از چندين نفر از مظنونانالقاعده پس از حملات 11سپتامبر بازجويي كرده بود. او مي گويد: خاشقجي به دليل شناختي كه از ساختار دروني نظام حاكم در عربستان داشت و نيز به دليل اعتبار بسياري كه در غرب و داخل كشورش برخوردار بود، با تمامي مخالفان عربستاني خارج اين كشور فرق داشت، اين امر به منزله خطر بزرگي براي شخص بن سلمان بود.

اين مامور سابق اف بي آي در ادامه گفت: بن سلمان خواست همانند آنچه رخ داده، قتل خاشقجي خونين و ترسناك باشد. به گفته سوفان، او مي خواست با اين قتل اين پيام را بدهد كه «اگر با من مخالفت كني، هرجا باشي به سراغت مي آيم.» وليعهد عربستان خاشقجي را هدف قرار داد، زيرا او بر خلاف ديگر چهره هاي مخالف در خارج اين كشور، محصول حاكميت عربستان بود. او مخزن الاسرار نظام سياسي عربستان بود كه اگرچه چهره اي مخالف بود اما در كنار رهبران اين كشور فعاليت داشت.  سوفان در مصاحبهخود با اشپيگل مي افزايد: خاشقجي يك مخالف نبود. او براي رهبري سعودي و حتي با شاهزاده تركي الفيصل كار كرده بود. او مردروابط عمومي خاندال آل سعود و پادشاهي سعودي بود. اين مجله آلماني در گزارش بيش از 5 هزار كلمه اي خود به نقل از جان بردلي، روزنامه نگار انگليسي و دوست چندين ساله خاشقجي نوشت، خاندان آل سعود شبيه گروه هاي مافيا هستند كه بدون هيچ رحمي همكار خود را حذف كردند، همانند كاري كه مافيا با اعضاي خارج شده خود انجام مي دهد.

شورش خاموش عليه بن سلمان


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4454 به تاريخ 30/7/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 105 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم زراعي ايران
متن مطالب شماره 3 (پياپي 79)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است