|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/30: افسانه «نوسازي اقتدارگرا»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4454 30/7/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


نگاه ديگران 
افسانه «نوسازي اقتدارگرا»


نويسنده: بوبولو و ليليا شوتسووا
مترجم: محمدحسين باقي

يك چين قدرتمندتر در جست وجوي كسب كنترل روزافزون تر بر اهرم هاي كليدي در نظم بين المللي و كاستن از استيلاي آمريكاست اما به شيوه اي كه مي كوشد تا از تقابل مستقيم با آمريكا يا ديگر قدرت هاي بزرگ جهاني اجتناب ورزد. نسخه پيش فرض از آينده سوم ? طفره روي ناهماهنگ- شامل چيني مي شود كه به شدت درونگرا شده و از سيگنال اخيري كه مي گويد اين كشور تبديل به يك رهبر فعال و مسوول در نظم چندجانبه خواهد شد، عدول كرده است. اين مي تواند محصول بحران هاي داخلي باشد كه بيشتر توجه پكن را از جاه طلبي هاي بين المللي اش، مشكلات سياسي داخلي يا تغيير جهت دوباره توجه نظام رهبري دور مي كند. نگرش چين در اين آينده در قبال نظم چندجانبه ناهماهنگ و ناسازگار بوده و مشاركتش، نامنسجم.

سوم، اهداف و انگيزه هاي چين و آمريكا نقش مهمي در تعيين نتايج ايفا خواهند كرد. چين جاه طلبي هاي منطقه اي دارد كه براساس نگرش هاي مشخصي از نظم بعيد است اين جاه طلبي ها محقق شود. براي مثال، تعهد آمريكا به ارزش هاي ليبرال محدوديت هايي در مورد نتايجي اعمال مي كند كه چين مايل به حمايت از آنها است. هريك از اين آينده ها، تبعاتي خاص براي سياست آمريكا دارند و احتمالا خواستار مجموعه خاصي از واكنش ها و پاسخ ها مي شوند. آينده جابه جايي خصمانه چالش فوري براي قدرت و رهبري آمريكا در شرق آسيا و فراسوي آن ايجاد مي كند. ايالات متحده مجبور به تعامل با چيني است كه به شكل پرخاشگرانه در جست وجوي افول كوتاه مدت در قدرت و نفوذ آمريكا است از جمله از طريق اقدامات خصمانه مستقيم. اين آينده چند پيامد سياسي خاص دارد:

* ضرورت سرمايه گذاري چشمگيرتر در انعطاف پذيري در برابر ابزارهاي نامتقارن تضعيف قدرت آمريكا از سوي چين مانند فضاي سايبري، سياست هاي تجاري دولتي، دزدي مالكيت معنوي و عمليات اطلاعاتي.

* الزام براي يك استراتژي بازبيني شده جهت مديريت روابط با يك چين به شدت پرخاشگرتر و ضدآمريكايي درحالي كه همچنان ازجنگ احتراز مي كند و پتانسيل هماهنگي محدود در مسائل مورد نگراني متقابل را حفظ مي كند، مانند آب و هوا، كره شمالي و همچنين، بهره برداري از عزم چين براي ديده شدن به عنوان رهبر جهاني نظمي چندجانبه جهت محدود كردن اقدامات پكن در جايي كه محتمل است.

* نياز به سرمايه گذاري مجدد در اتحاديه هاي منطقه اي براي ممانعت از تلاش هاي چين در بي ثبات كردن آنها.

* الزامات دائمي و رو به افزايش براي حضور نظامي منطقه اي جهت بازداشتن از هر گونه تجاوز آشكار سرزميني درحالي كه درك مي كند چنين تجاوزي اولين گزينه چين نيست و اينكه گام هاي خاصي مي تواند يك معضل امنيتي ايجاد كند.

در آينده دوم، قدرت آزمايي چندجانبه، ايالات متحده با مثبت ترين مورد از اين سه سناريو مواجه مي شود: چيني كه تصميم گرفته رويكردي بلندمدت و صبورانه براي دستيابي به اهدافش اتخاذ كند تا موجب برانگيختن مخالفت غيرضروري و دامن زدن به ريسك درگيري نشود. از اين سه آينده، اين يكي موردي است كه در آن تعامل چين با نظم بين المللي مهم تر و واقعي تر است و موردي است كه در آن فعاليت هاي سرزميني تهاجمي چين قابل پيش بيني تر و محدودتر است. با اين وجود، چين در اين سناريو همچنان مصمم به دستيابي به توازن قدرت نسبي جديدي در منطقه است؛ بنابراين، اين آينده تبعات سياسي خاصي دارد به اين شرح:

* نياز به يك استراتژي موازي [counterpart strategy] بلندمدت براي مديريت روابط قدرت در مدت زماني كه چين در قالب اين استراتژي به تعامل مي پردازد.

* هماهنگي ديپلماتيك قدرتمند منطقه اي براي مديريت واكنش به استراتژي بلندمدت چين.

* بهبود پاسخ به كارزارهاي دوره اي چين در منطقه خاكستري به گونه اي كه با پيش بردن ادعاهاي سرزميني اش شرايطي براي درگيري بزرگ پيش نيايد.

* يك استراتژي براي بهره برداري از ويژگي تدريجي استراتژي چين براي حل وفصل برخي از مهم ترين مناقشات سرزميني و خنثي كردن ماهيت رقابت هاي ممكن آينده.

آينده سوم، طفره روي ناهماهنگ، با غيرقابل پيش بيني ترين و به نوعي، خطرناك روابط قدرت ميان چين و نظم بين المللي با آمريكا مواجه خواهد شد. چيني كه به بحران هاي داخلي واكنش نشان دهد، به طور متناوبي از فرآيندها و نهادهاي بين المللي غايب مي شود و مخالفت خشونت بار با قواعد و خواسته هايشان افزايش مي يابد. در بدترين نسخه از اين آينده، رهبران چين تجاوز نظامي را به منزله تنها پادزهر بر مشكلات داخلي شان مي نگرند و باعث مي شوند چين هنجار عدم تجاوز در اين نظم را به شيوه اي كه در عصر چين پسادنگ ديده نمي شد كنار بگذارد. از اين رو، اين آينده چند پيامد مهم دارد از جمله:

* يك الزام قوي براي بازدارندگي نظامي قدرتمند در برابر تجاوز بالقوه براي كمك به جلوگيري يا كنار گذاشتن اين گزينه [تجاوز نظامي] براي رهبران چين بدون اينكه موجب بدگماني بيشتر به بي ثباتي سياسي چين شود.

* الزام براي هماهنگي ديپلماتيك قوي منطقه اي براي تعامل با يك چين خشمگين و غيرقابل پيش بيني.

* تلاش در راستاي ايجاد رهبري در نهادهاي بين المللي بدون نقش چشمگير چين براي يافتن آلترناتيوهايي براي صداي پكن در مسائلي مانند آب و هوا و منع اشاعه.

* تلاش براي توليد مزاياي مثبت براي چين از نهادها و فرآيندهاي مهم بين المللي به ويژه در حوزه هاي اقتصادي.

* تلاش براي حل وفصل يك يا چندين مناقشه سرزميني انتخابي براي كاهش ريسك درگيري هاي آينده.

افسانه «نوسازي اقتدارگرا»


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4454 به تاريخ 30/7/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بارآثار ديگري از " بوبولو و ليليا شوتسووا"

  افسانه «نوسازي اقتدارگرا» / بخش چهل و يكم
بوبولو و ليليا شوتسووا، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  افسانه «نوسازي اقتدارگرا» / بخش چهلم
بوبولو و ليليا شوتسووا، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  افسانه «نوسازي اقتدارگرا» / بخش سي و نهم
بوبولو و ليليا شوتسووا، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  افسانه «نوسازي اقتدارگرا» / بخش سي و هشتم
بوبولو و ليليا شوتسووا، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  افسانه «نوسازي اقتدارگرا» / بخش سي و هفتم
بوبولو و ليليا شوتسووا، دنياي اقتصاد 22/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روان شناسي كاربردي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 50)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است