|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/30: دوئل تركيه- يونان در مديترانه شرقي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4454 30/7/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


شمال غرب 
دوئل تركيه- يونان در مديترانه شرقي


نويسنده: دكتر قدير گلكاريان

حركت تحريك آميز و تهاجمي ناو متعلق به نيروي دريايي يونان در پايان هفته گذشته عليه كشتي تحقيقاتي- اكتشافي تركيه معروف به بارباروس خيرالدين پاشا كه متعلق به شركت ترك پترول است، با اقدام سريع نيروي دريايي تركيه در آب هاي داغ مديترانه رفع شد. اما اين برخورد را نمي توان به عنوان رخدادي عادي يا تصادفي تلقي كرد؛ چراكه چنين برخوردي در آب هاي آزاد در شمال قبرس مي تواند به برخورد از نوع خطرناك آن منجر شود. آن هم در شرايطي كه طبق برنامه ريزي و خواسته دبيركل سازمان ملل قرار است روز جمعه اين هفته مذاكرات ميان رهبران سياسي قبرس شمالي و جنوبي برگزار شود.

كشتي تحقيقاتي- اكتشافي بارباروس خيرالدين پاشا پيش از آغاز به كار كشتي سونداژي فاتح كه قرار است در تاريخ 29 اكتبر در منطقه مديترانه اقدام به تحقيق و اكتشاف منابع هيدروكربن كند، از بندر آنتاليا راهي مديترانه شده و تحقيقات اوليه را آغاز كرده است. خبرگزاري آناتولي روز پنج شنبه گذشته اعلام كرد كه در سحرگاه همان روز كشتي مذكور در آب هاي نزديك منطقه گوزل يورد(مورفو) در شمال قبرس دست به گشت تحقيقاتي زد كه مورد اقدام ايذايي ناو جنگي متعلق به يونان قرار گرفت. اما نيروي دريايي تركيه با تكيه بر حقوق بين المللي و تعامل در زمينه فعاليت هاي تحقيقاتي مانع از اقدام تحريك آميز و خطرناك كشتي يوناني شد.

يونان به اتفاق قبرس و ساير كشورهاي حاشيه مديترانه اعم از رژيم اسرائيل ومصر درحال فعاليت هاي اكتشافي و حتي استخراج منابع نفت و گاز در حوزه مديترانه هستند. به رغم اينكه تركيه و قبرس شمالي داراي مرزهاي دريايي و قانوني ازنظر حقوق بين الملل با آب هاي عميق شمال مديترانه هستند، اما يونان و قبرس در قبال فعاليت اكتشافي تركيه واكنش نشان مي دهند. جامعه ترك نشين قبرس در كنار يوناني هاي قبرسي به عنوان ساكنان اصلي جزيره قبرس و صاحبان مشترك منابع سطحي و عمقي درياي مديترانه محسوب مي شوند. از اين رو حق برخورداري از منابع براي آنها نيز محفوظ است؛ ولي جمهوري قبرس به بهانه عدم رسميت بخش شمالي در سطح بين المللي از اداي حقوق قانوني بخش شمالي خودداري مي كند و تركيه را نيز كه حق اكتشاف و فعاليت در بخش شمال مديترانه را دارد، مورد انتقاد و اعتراض قرار مي دهد.

مشكل اصلي تنها به اين موارد بسنده نشده، دولت هاي يونان و جمهوري قبرس با امضاي قرارداد همكاري درخصوص انتقال انرژي با مصر سعي دارند موانع جدي حقوقي و سياسي براي تركيه در مديترانه شرقي ايجاد كنند. به طوري كه كارشناسان و تحليلگران انرژي در مصر و قبرس بر اين باورند كه عقد قرارداد همكاري درخصوص ايجاد خطوط انتقال انرژي(گاز) از حوزه نفتي آفروديت قبرس به مصر از طريق بستر دريا نقطه پاياني را در رقابت هاي انرژي براي اهداف تركيه گذاشته است. به اعتقاد ناظران اقتصاد سياسي، امضاي قرارداد ذكرشده به عنوان محكم ترين قرارداد قانوني و حقوقي است كه خواهد توانست گاز حاصله را در تاسيسات گازي مصر به حالت مايع در آورده و به قاره اروپا انتقال دهد. همچنين اين خط خواهد توانست در آينده اي نزديك و براساس طرح توسعه اقتصادي و تجاري قبرس- يونان- اسرائيل كه ميان كشورهاي ياد شده با دورنماي توسعه منتهي به 2030 امضا شده است، منابع انرژي مديترانه شرقي را از طريق يونان به قاره اروپا انتقال دهد.

شكي نيست كه مصر با اين قرارداد موفق شده نقش خود را به عنوان گذرگاه اصلي انتقال انرژي به اروپا نشان دهد. اما اين اقدام موجب شده است كه گوي رقابت اقتصادي- سياسي را از تركيه بربايد؛ چراكه تركيه در سال 2016 با عادي سازي روابط خود با اسرائيل سعي داشت در نقش رابط ترانزيتي در انتقال انرژي منطقه مديترانه به قاره اروپا ايفاي نقش كند. در صورت تحقق اين طرح تركيه قادر بود از مزاياي ترانزيت انرژي و همچنين بازيگر اصلي در ثبات سياسي و امنيتي استفاده كند و گامي مثبت در پاسخ به تقاضاي اروپا به انرژي بردارد و بستر رفع تنش هاي موجود در مديترانه شرقي را فراهم آورد. با توجه به اينكه خط انتقال انرژي اسرائيل لزوما از منطقه قبرس عبور مي كرد، حل بحران قبرس نيز براي تركيه امتيازي ويژه ايجاد مي كرد. از سوي ديگر قاره اروپا سال ها است تلاش مي كند تا از تاثيرات سياسي روسيه و نيازمندي به گاز طبيعي وارداتي از آن كشور بكاهد كه همين امر موجب برتري تركيه نزد اتحاديه اروپا مي شد. طبيعي است كه تركيه به دليل گرفتاري در موضوع پيچيده قبرس فرصت را به مصر واگذار كرد.

با موضع گيري ترامپ در مورد انتقال سفارت ايالات متحده از تل آويو به بيت المقدس، آنكارا واكنش قابل ملاحظه اي را در برابر اسرائيل نشان داد و اين امر موجب شد كه اسرائيل به همراه ساير همپيمانان خود در مديترانه درصدد كاهش قدرت مانور تركيه در منطقه باشد؛ به طوري كه در زمان عقد قرارداد همكاري ميان قبرس و مصر، يورگوس لاكوتريپيس، وزير انرژي جمهوري قبرس، عقد قرارداد همكاري را تنها محدود به قبرس و اقتصاد آن ندانسته و از نظر تامين امنيت و ثبات سياسي مديترانه آن را مهم تلقي كرد. مشابه همين ديدگاه را در اظهارنظر طارق الملا، وزير نفت مصر نيز شاهد بوديم كه به اعتقاد وي مصر به دنياي جديد سوق يافت و تامين ثبات براي جلب سرمايه گذاري خارجي در مصر در سايه قرارداد مزبور ميسر شد. موضوع انرژي تنها بخشي از قضيه است و ايجاد فضاي همگرايي اقتصادي لزوم همكاري هاي سياسي- امنيتي ميان اسرائيل- يونان- قبرس را محسوس تر ساخته و جرات موضع گيري و اقدام تحريك آميز را به يونان و قبرس داده است.

تفاهم نامه مربوط به همكاري ميان مصر- قبرس- يونان- اسرائيل در 21 نوامبر 2017 امضا شد؛ ولي قرارداد ميان مصر- قبرس در دو هفته گذشته شكل عيني به خود گرفت. قرارداد كنوني افق روشني از قدرت اقتصاد سياسي براي كشورهاي ياد شده و همچنين يونان در رقابت با تركيه ايجاد كرده است. به طوري كه مصر در سه ماه گذشته موفق به صادرات 187 ميليون مترمكعب گاز شده و درآمدي بالغ بر 2 ميليارد دلار را كسب كرده است. با انتقال گاز قبرس به مصر، اين كشور خواهد توانست روزانه 250 ميليون دلاردرآمد كسب كند.


*استاد دانشگاه نييرايست قبرسدوئل تركيه- يونان در مديترانه شرقي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4454 به تاريخ 30/7/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بارآثار ديگري از "دكتر قدير گلكاريان"

  تانگوي اردوغان با پوتين
دكتر قدير گلكاريان، دنياي اقتصاد 24/4/98
مشاهده متن    
  بازي خطرناك واشنگتن در سوريه
دكتر قدير گلكاريان، دنياي اقتصاد 17/4/98
مشاهده متن    
  طلاق تركيه و آمريكا غيرممكن است
دكتر قدير گلكاريان، دنياي اقتصاد 10/4/98
مشاهده متن    
  پاتك شركاي راهبردي به تحريم ها
دكتر قدير گلكاريان، دنياي اقتصاد 3/4/98
مشاهده متن    
  آچمز شدن آمريكا توسط اردوغان
دكتر قدير گلكاريان، دنياي اقتصاد 27/3/98
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات سلامت
شماره 2 (پياپي 802)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است