|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/30: «دنياي اقتصاد» وضعيت بازار محصولات پتروشيمي جهان را در سال هاي آتي بررسي كرد: 10 نشانه براي آينده پتروشيمي دنيا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4454 30/7/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» وضعيت بازار محصولات پتروشيمي جهان را در سال هاي آتي بررسي كرد: 10 نشانه براي آينده پتروشيمي دنيا


نويسنده: حمزه بهاديوند چگيني

دنياي اقتصاد : بررسي هايي كه اخيرا توسط موسسات معتبر جهاني منتشر شده نشان مي دهند كه بازار محصولات پتروشيمي تا سال 2026 به هزار و 203 ميليارد دلار خواهد رسيد كه نشان مي دهد رشدي 1/ 10 درصدي را در مقايسه با ارقام فعلي به ثبت خواهد رساند. در اين مدت بازيكنان اصلي اين بازار عبارتند از: رويال داچ شل، باسف، بريتيش پتروليوم، شركت شيميايي DOW، شركت ملي نفت چين، گروه شوران، اكسون موبيل، گروه صنايع LyondellBasell، سابيك عربستان، سينوپك و Dupont De Nemours خواهند بود. به عبارتي در بين ده غول بزرگ پتروشيمي ها كه آينده اين بازار را مي سازند هيچ شركت ايراني حضور نخواهد داشت.

گزارش هاي جهاني بر اين نكته تاكيد دارند كه رشد قابل توجه در بخش هاي مختلف از صنايع بهداشتي گرفته تا خودرو، ساخت و ساز، نوشيدني ها و... همگي باعث مي شوند ضرورت هاي مرتبط با رشد اين صنعت بيشتر خودنمايي كنند. دولت ها و نقشي كه طرح هاي دولتي روي اين حوزه مي گذارند در كنار موضوعات مختلف اقتصادي و تغيير نقش ها در اقصي نقاط دنيا در نتيجه جنگ هاي تجاري، ارزي، سياسي و... همگي مسيرهاي رسيدن به اين نتايج را با دشواري هايي روبه رو مي كنند. از طرف ديگر افزايش توجه به مسائل زيست محيطي يا افزايش تقاضا براي محصولات پتروشيمي مبتني بر محيط زيست و نوسانات قيمت نفت خام و گاز همگي از جمله موضوعاتي هستند كه بر حوزه شيميايي جهان در سال هاي پيش رو اثر خواهد گذاشت.

از طرف ديگر انتظار مي رود پيشرفت هاي تكنولوژيكي و فرصت هاي رشد اقتصادي كه به سرعت از اقتصادهاي پيشرفته به سمت اقتصادهاي در حال توسعه در حركتند باعث تغيير فضاي مبادلاتي براي بازار محصولات پتروشيمي خواهد شد.

  كدام بازارها پيشتازند؟

بررسي ها نشان مي دهند در سال هاي اخير به خصوص دو سال گذشته آسيا و كشورهاي حوزه اقيانوس آرام از جمله كشورهايي هستند كه در اين بازار سهم خوبي را از آن خود كرده اند و انتظار مي رود در آينده نقش پيشرو را در اين بازار بر عهده گيرند. انتظار رشد اقتصادي بالا در اين كشورها، رشد صنايع مرتبط مثل خودروسازي و افزايش استانداردهاي زندگي در اين مناطق همگي باعث مي شود اين كشورها پيشران بازار محصولات شيميايي در دنيا در سال هاي پيش رو باشند.

افزايش درآمدها در اين كشورها باعث مي شود هزينه هاي توليد رقابتي در آنها كاهش يابد و ميزان توليد نيز افزايش يابد. مهم تر آنكه احتمال توسعه منابع نفت و گاز شيل نيز مي تواند در آينده روي اين بازار در مناطق مختلف دنيا اثر بگذارد. بر اين اساس بايد گفت رشد اندازه بازار محصولات پتروشيمي در دنيا كاملا منطقي بوده و دور از دسترس نيست.

گزارش ها از سوي ديگر حكايت از آن دارند كه بيشترين سهم در بازار محصولات پتروشيمي در حال حاضر در اختيار اتيلن است، اما متانول نيز در رقابتي تنگاتنگ قادر است در بالاترين موقعيت قرار بگيرد. موسسه پولاريس كه يك شركت تحقيقاتي و مشاوره اي در زمينه محصولات پتروشيميايي جهاني است در رابطه با اين بازار مي گويد در فاصله 5 سال يعني از 2012 تا 2017 ارزش بازار محصولات پتروشيمي در نتيجه كاهش قيمت نفت با افت روبه رو شد، اما اكنون كه قيمت نفت به بالاتر از ارقام 4 و 5 ساله رسيده زمينه هاي رشد ارزش بازار فراهم است. اين گزارش مي افزايد قيمت نفت در اواخر سال 2015 حتي به 30 دلار هم رسيد و از آن زمان تاكنون كه قيمت بالاتر از 70 دلار است رشدي بيش از 100 درصد را پشت سر گذاشته و اين موضوع به شدت روي بازار محصولات پتروشيمي جهان اثر خواهد گذاشت.

در اين بين، اما توجه به چند آمار در حوزه پتروشيمي مي تواند براي تعيين مسير آتي اين صنعت حائز اهميت باشد. يك پايگاه تحليلي هندي در اين زمينه آمارهاي جالب توجهي را از وضعيت فعلي بازارهاي پتروشيمي منتشر كرده كه با استناد به آنها مي توان شرايط بازار را تا سال 2026 به وضوح مشاهده كرد.

1) در سال 2014 در حدود 73 درصد كل انرژي مصرفي بخش صنايع شيميايي و پتروشيمي از توليد متانول، آمونياك وساير منابع اين حوزه به دست آمده است به طوري كه در فاصله سال هاي 2009 تا 2014، اين سه بخش به ترتيب رشدهايي در حدود 51 درصد، 13 درصد و 19 درصد را تجربه كرده اند.

2) در حدود 28 درصد از مصرف انرژي نهايي صنعتي توسط بخش شيميايي و پتروشيمي مورد استفاده قرار مي گيرد و 58 درصد از كل انرژي مصرفي نيز به عنوان مواد اوليه (خوراك) مصرف مي شود.

3) معادل 45 درصد ماده اوليه محصولات پتروشيمي را نفتا به خود اختصاص مي دهد و سهم اتان در اين رابطه 34 درصد است. پس از آن پروپان با 8 درصد در جايگاه سوم قرار دارد.

4) معادل 32 درصد از ظرفيت بالادستي صنعت پتروشيمي در سال 2016 در حوزه توليد اتيلن فعال بوده است و 20 درصد به پروپيلن و 18 درصد نيز به متانول اختصاص داشته است كه اين نسبت اكنون نيز تقريبا به همين منوال است.

5) در حدود 30 درصد از تقاضاي جهاني محصولات پتروشيمي در اختيار صنايع بسته بندي است و حوزه توليد لوازم الكترونيك پس از آن 19 درصد كل تقاضا را در اختيار دارد. بخش ساخت نيز 14 درصد از تقاضا را در اختيار دارد.

6) خاورميانه و آمريكاي شمالي بيشترين ميزان استفاده از اتان را براي توليد محصولات پتروشيمي دارند و تقريبا 60 درصد توليدشان بر اين مبنا است. شمال شرق آسيا و اروپا اما 80 درصد توليدشان را بر مبناي استفاده از نفتا قرار مي دهند.

7)  حدود 65 درصد پلي پروپيلن كه هر ساله توليد مي شود از LPG، زغال سنگ و نفتا توليد مي شود كه بيشتر آن در صنعت خودرو مصرف مي شود.

8) سالانه رقمي بيش از 50 ميليون تن پي وي سي توليد مي شود كه 70 درصد اين رقم در صنايع ساختمان مورد استفاده قرار مي گيرد. اين در حالي است كه سالانه 11 ميليون تن پلي استايرن توليد مي شود كه عنوان هيدروكربن آروماتيك در صنايع پايين دست استفاده مي شود.

9) آمريكاي شمالي در سال 2017 معادل 5/ 16 درصد سهم فروش جهاني مواد شيميايي را در اختيار داشت و اين سهم براي كشورهاي آسيايي 61 درصد بوده است. به جز آلمان نيز ايالات متحده به عنوان يكي از بزرگ ترين صادركنندگان كالاهاي شيميايي رقمي نزديك به 185 ميليارد دلار صادرات داشته كه اكثرا به آسيا صادر شده است. صنعت پتروشيمي چين نيز در اين سال توانست 5/ 9 تريليون دلار محصول پتروشيمي را به فروش برساند. ميزان استفاده از ظرفيت در چين براي توليد رقم 66 درصد بود و البته در مورد برخي محصولات مانند هيدروكسيد سديم، دي آمونيوم هيدروژن فسفات، كربنات سديم و اوره ميزان ظرفيت بهره برداري شده بيش از 80 درصد بود.

10) در چين در حدود 200 مجتمع وجود دارد كه ظرفيت متوسط آنها 65/ 3 ميليون تن در سال براي هر مجتمع است. اين رقم حدود 50 درصد ميانگين جهاني است. در اين مورد ظرفيت توليد اتيلن در چين 79/ 20 ميليون تن بوده و حجم توليد آن 5/ 18 ميليون تن است كه واردات حدود 5/ 1 ميليون تن را نشان مي دهد. ظرفيت توليد كوپوليمر در اين كشور 600 هزار تن در سال است كه باعث مي شود چين 65 درصد نياز خود را براي اين محصول وارد كند. همچنين ظرفيت توليد پلي پروپيلن در اين كشور 3/ 19 ميليون تن بوده ولي حجم توليد آن 8/ 13 ميليون تن است.

«دنياي اقتصاد» وضعيت بازار محصولات پتروشيمي جهان را در سال هاي آتي بررسي كرد: 10 نشانه براي آينده پتروشيمي دنيا


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4454 به تاريخ 30/7/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 31 بارآثار ديگري از " حمزه بهاديوند چگيني"

  صادرات دو صنعت در چنبره دو تهديد / سياست هاي دولت در حوزه صادرات و پيش بيني اثرات تحريم صنايع فولاد و پتروشيمي را تهديد مي كنند
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  آدرس غلط «رانت جويان» در بازار / «دنياي اقتصاد» سياست حذف سقف قيمتي به جاي قيمت گذاري بر اساس ارز ثانويه را در بازار فرآورده هاي نفتي بررسي كرد
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
  ترس بازارهاي پايه دنيا از رفتار ترامپ / «دنياي اقتصاد» بر اساس تحولات جهاني بازارهاي پايه بررسي كرد
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  TheNational در گزارشي بررسي كرد: دو استراتژي براي رشد پتروشيمي در خاورميانه
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» با استناد به تجربه بورس هاي كالايي دنيا بررسي كرد: ضد محرك هاي برون زا براي بورس كالا
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات برنامه درسي
متن مطالب شماره 52، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است