|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/30: «دنياي اقتصاد» وضعيت بازار شمش كشور را بعد از التهابات دلاري بررسي مي كند: اثر بومرنگ ارزي در بازار فولاد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4454 30/7/97 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» وضعيت بازار شمش كشور را بعد از التهابات دلاري بررسي مي كند: اثر بومرنگ ارزي در بازار فولادسارا جنگروي دنياي اقتصاد : افت و خيزها در زنجيره فولاد طي ماه هاي گذشته بر اثر تحركات ارزي و پايين آمدن ارزش پول ملي وارد فاز جديدي شد كه شكل و ساختار اين صنعت را با تغييراتي مواجه كرد، بخشي از اين تحركات در بازار فولاد متوجه بازار سنتي و در واقع تغيير الگوي مصرف فولاد شد. بالا رفتن قيمت فولاد در مقطع زماني كاهش روز به روز ارزش پول ملي، بنكداران و خرده فروشان را با انگيزه خريد بيشتر محصول فولادي به منظور سرمايه گذاري روبه رو كرد، خريدي كه در حال حاضر و با افتادن تب و تاب ها در اين بازار به معضل كاهش تقاضا تبديل شده است، آن هم در بازاري كه جاي خالي تقاضاي واقعي در آن به روشني ملموس است. از سويي با گذشت چند هفته از التهابات ارزي و كمرنگ شدن اين تحركات، تاثير بومرنگي آن باقي مانده است در واقع اين بومرنگ كه خاستگاه زماني خود را از قبل آغاز كرده است، در حال تاثيرگذاري در اين برهه است.

اما تمام ماجرا در بازار فولاد اين نيست، اگر مسيرهاي تغذيه بازار فولاد را به 4 قسمت عمده طبقه بندي كنيم به اين نتيجه مي رسيم كه اين مسيرها شامل 1-شركت هاي بزرگ فولادي، 2-توليدكننده هاي كوچك تر، 3-بنكداران و خرده فروشان در بازار سنتي و 4-مردم و تجار (خريدهاي سرمايه گذاري) مي شود.

حال با تغييرات بازار ارز و ارزش پول ملي شكل مراودات اين 4 بخش با يكديگر تغيير كرده است، به گزارش فولاد ايران، اكثر عرضه هاي پيشنهادي در بورس با عدم استقبال روبه رو شده اند كه ناشي از دو علت روشن است؛ اول آنكه خريداران شمش تنها محدود به كارخانه ها شده اند و تجار از صحنه بورس كنار گذاشته شده اند. دوم اينكه از هفته گذشته شايعاتي در بازار پخش شد كه وزارت صمت با استناد به اينكه تقاضاي كافي در بورس براي شمش نيست به دنبال كاهش قيمت پايه شمش در بورس تا سقف 28 هزار ريال است. اين امر مي تواند به ركود بيشتر بازار فولاد منجر شود؛ چرا كه موجودي انبارهاي تجار در قيمت خريد بالاتري است و عملا ورشكستگي بنكدارها و كارخانه هاي كوچك يا خصوصي را كه موجودي فروخته نشده دارند، به دنبال خواهد داشت. در اين رابطه مهدي سرلك، فعال بازار فولاد در گفت وگو با «دنياي اقتصاد» به بررسي اتفاقات جاري در بازار فولاد پرداخت. وي بررسي خود را با يك پيش زمينه و مقدمه اي بر الگوهاي جهاني فولاد آغاز كرد و گفت: بخش فولاد در برهه هاي خاصي كه در سراسر دنيا هم وجود دارد، زير فشار قرار گرفته و به سختي سر پا مانده اما به حيات خود ادامه داده است؛ در اين ميان معمولا فولادسازان در مقاطع زماني 3-2 ساله كه هر 8 سال يك بار رخ مي دهد مي توانند رشد قيمت را تجربه كنند، به اين معنا كه درآمدي را كسب كنند كه از آن طريق ظرفيت اين صنعت را افزايش داده و خطوط فولادي را نوسازي كنند. فولاد كشور در جايگاه دوازدهمين توليدكننده دنيا از لحاظ صادرات و سرمايه گذاري هايي است كه در اين صنعت صورت گرفته، لذا اين سرمايه گذاري ها در حال حاضر نيازمند آن هستند كه جواب بگيرند وگرنه نتايج مدنظر را حاصل نمي كنند. وي در ادامه با اشاره به زمزمه هاي اعمال قيمت دستوري شمش توسط وزارت صمت گفت: هيچ صنعتي با اعمال قيمت دستوري در طولاني مدت پايدار نخواهد ماند، ولي از سوي ديگر با بررسي هاي صورت گرفته و در نظر گرفتن شرايط دولت و در نقطه مقابل در نظر گرفتن صنعت فولاد به عنوان صنعتي كه نسبت به بقيه صنايع تا حدودي مي تواند روي پاي خودش بايستد، مطمئنا به اين نتيجه خواهيم رسيد كه سياست گذاري و كنترل از سمت دولت بايد وجود داشته باشد.

صادرات فولاد يا مواد ديگر خيلي به صرفه است، بنابراين جلوي صادرات بايد در حد نياز گرفته شود و بيشتر سعي بر آن باشد كه اندازه اي كه مازاد نياز كشور است را صادر كنند، از سوي ديگر همه زنجيره فولاد را بايد در نظر گرفت. به اين معنا كه زنجيره فولاد را از قسمت هاي مختلف مورد بررسي قرار دهيم، 1-نقدينگي كه فولادساز در نظر مي گيرد تا فولاد تهيه كند. 2-دستمزدي كه به كارمندانش بايد پرداخت كند. 3-بحث هاي آموزشي در زنجيره فولاد كه نياز به سرمايه گذاري دارد. 4-واردات ماشين آلاتي كه نياز به سرمايه گذاري دارد. 5-تكنولوژي و مشورت هاي جديد كه بايد بگيرد. اين روند را معادن گندله سازي، آهن اسفنجي و... هم دارند، بنابراين دولت علاوه بر سياست كنترلي كه دارد يك عدد مشخص براي قيمت پايه شمش در نظر گرفته شود و بقيه زنجيره به اين رقم ثابت وصل شوند شايد خيلي منطقي به نظر نرسد.

وي در ادامه با اشاره به اينكه بايد اجازه دهيم كه صنعت فولاد كشور، معيارهاي ترند و شاخص صنعت فولاد جهان را در پيش بگيرد كه اين موضوع اجازه مي دهد اين صنعت به صورت نرمال تري طي مسير كند، گفت: البته موضوع مهم عرضه و تقاضا را هم نبايد ناديده گرفت چرا كه مشخص كننده نيازهاي يك صنعت بالنده و زنده است. وي افزود: در دنيا معمولا به روش هاي مختلفي سياست گذاري هاي بازار و قيمتي فولاد صورت مي گيرد، اتحاديه اروپا كه حدود 156 ميليون تن فولاد وارد كرده و در حال حاضر هم همين ارقام را وارد مي كند، سياست هاي قابل توجهي دارد، به اين معنا كه كدهاي وارداتي تعريف مي كند، يا قيمت تمام شده كارخانه ها را مي گيرد و با يك سود منطقي «حداقل و كف ورود فولاد به بازار» بررسي مي كند، اين سياست ها بايد از سطح بين المللي و جهاني برداشته شده و بومي شود تا بتوانيم اجازه دهيم كه صنعت فولاد به رشد خود ادامه دهد. سرلك در ادامه با اشاره به اينكه موافق قيمت گذاري شمش به صورت يك عدد مشخص و بي انعطاف نيست، گفت: اين مخالفت براي شمش و هم براي ديگر محصولات زنجيره فولاد صدق خواهد كرد، در اين خصوص زمزمه هايي شنيده مي شود هرچند به صورت رسمي اين سياست ابلاغ نشده است و همچنان قيمت گذاري در حال حاضر بر اساس 4 عرضه آخر صورت مي گيرد. وي در بخش ديگري از تحليل خود افزود: زماني كه قيمت و ارزش پول ملي كشور در حال افت بود، عده زيادي از مردم پول و سرمايه خود را تبديل به كالا كردند، حال آن قسمتي از زنجيره فولاد كه توزيع كننده حلقه هاي نهايي است، شامل خرده فروشان و بنكداران در حد توانشان پول هاي خود را تبديل به فولاد كردند، اين در حالي است كه در حال حاضر اشخاصي كه اقدام به خريد فولاد كرده بودند مي خواهند محصولاتي كه پيش از اين خريده بودند را به بازار عرضه كنند و اين افراد و اين زنجيره فاصله بين فولادسازان بزرگ و بازار هستند، بنابراين اگر در چنين شرايطي بخواهيم روش فعلي قيمت گذاري در بازار شمش را ادامه داده و بر اساس 4 عرضه قيمت آخر قيمت گذاري را انجام دهيم منطقي نيست.  اين فعال بازار فولاد  در ادامه افزود: در شرايط فعلي افت دائم در زنجيره فولاد احساس مي شود كه لازم است سياست كنوني قيمت گذاري عوض شود، به عنوان كارشناس حوزه بازار فولاد بر اين باورم كه در اين شرايط قيمت گذاري بايد بر اساس توليد و هزينه هاي توليد و نيازهاي فولادساز با اعمال سودي منطقي و از طرف ديگر با در نظر گرفتن ارزش پول ملي بر اساس يك شاخص بين المللي براي يك دوره كوتاه عمل كنيم.

به عنوان مثال زماني كه عرضه كننده هاي مختلف شمش دولتي را در نظر مي گيريم، شرايطي از قبيل برق ارزان تر از ميانگين بين المللي يا كارگر ارزان را دارا هستند و شمش عرضه شده با قيمت نزديك به 3هزار و 150 تومان (هم اكنون) بايد عرضه شود، از سويي وقتي محاسبه مي كنيم به اين نتيجه مي رسيم كه فقط در دو ماه خرداد و تير تفاوت قيمتي كه يك عرضه كننده در بورس كالا شمش را مي فروشد با بازار واقعي چند صد ميليارد تومان است و از سوي ديگر هم قرار نيست كه كارخانه نوردي شمش را بگيرد و به قيمت بازار آزاد  محصول نهايي خود را بفروشد، به اين دليل كه اتفاقا همان كارخانه نوردسازي هم در ايران واقع شده است و همان كارخانه ها هم از آب، برق و گاز سوبسيددار نسبت به ميانگين جهاني استفاده مي كنند. قيمت خرداد ماه هر كيلو شمش در بورس كالا دو هزار و 550 تومان بود.

«دنياي اقتصاد» وضعيت بازار شمش كشور را بعد از التهابات دلاري بررسي مي كند: اثر بومرنگ ارزي در بازار فولاد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4454 به تاريخ 30/7/97، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي مديريت عمومي
متن مطالب شماره 43، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است