|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/30: ديپلمات كانادايي فاش كرد : عامل اصلي قطع روابط تهران و اتاوا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4655
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4454 30/7/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


ديپلمات كانادايي فاش كرد : عامل اصلي قطع روابط تهران و اتاوادنياي اقتصاد : سفير تازه بركنار شده كانادا در عربستان سعودي با انتقاد از اقدامات دولت پيشين محافظه كار اين كشور در قطع روابط با ايران بر اين باور است كه تصويب قانون «توقيف اموال ايران» در آن زمان موجب شده است تا دولت كنوني ليبرال كانادا نتواند روابط خود را با ايران احيا كند.

به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد»، دنيس هوراك، سفير پيشين كانادا در عربستان سعودي كه پس از اعتراض وزيرخارجه اين كشور به زنداني شدن يك فعال مدني در عربستان از اين كشور اخراج شد، تصويب قانون توقيف اموال ايران به بهانه حمايت از تروريسم تحت نظارت دولت قبلي كانادا را يكي از موانع اصلي احياي روابط ميان كانادا و ايران توصيف كرد. اين درحالي است كه دولت ليبرال كانادا در سال 2015 با شعار از سرگيري روابط با ايران وارد انتخابات شد. در سال 2012 دولت محافظه كار كانادا سفارت خود در تهران را بست و علاوه بر قطع روابط با ايران، ديپلمات هاي كانادايي را بازگرداند.

هوراك در نشستي كه در اتاوا برگزار شد در اين باره گفت: «اين قانون احمقانه است كه قدرت مانور كانادا را براي احياي روابط با ايران كاهش داده است.»

هوراك كه در سال 2012 رياست بخش خاورميانه وزارت خارجه كانادا را بر عهده داشت، مي گويد كه در آن زمان سه نهاد فدرال با تصويب اين قانون ضد ايراني موافقت كردند. به گفته او پس از تصويب اين قانون بود كه جان برد، وزيرخارجه پيشين كانادا خبر تعطيلي سفارت كانادا در تهران را با ادعاي حمايت ايران از تروريسم و به بهانه افزايش ايمني ديپلمات هاي كانادايي مطرح كرد. او تعطيلي سفارت كانادا اندكي پس از اجرايي شدن اين قانون را تصادفي نمي داند.

براساس گزارش سي بي سي نيوز، دفتر وزيرخارجه كنوني كانادا از پاسخ به سوالي در اين باره خودداري كرده است. اين درحالي بود كه 10 ماه پيش از بسته شدن سفارت كانادا در تهران، سفارت بريتانيا مورد حمله قرار گرفت. هوراك بر اين باور است كه وزير خارجهكانادا در دولت پيشين اين موضوع را بهانه اي براي بستن سفارت كانادا در تهران قرار داد. اما برد از اعلام اينكه ديپلمات هاي كانادايي در معرض خطر قرار دارند خودداري كرد. از سوي ديگر بريتانيايي ها كه سفارتشان مورد حمله قرار گرفته بود به توقيف اموال ايران دست نزدند.

هوراك در ادامه اين سوال را مطرح كرد كه اكنون چگونه كانادا مي تواند روابط خود را در چنين شرايطي با ايران از سر بگيرد؟

وي همچنين در ادامه از توييت كريستيا فريلند، وزيرخارجه كانادا مبني بر درخواست از عربستان براي آزادي فعال مدني از زنداننيز انتقاد كرد و آن را اقدامي بي ملاحظه توصيف كرد كه موجب فراخواندن دانشجويان عربستان از كانادا و قطع پروازها ميان دو كشور شد. هوراك مدعي شد كه اختلافات كنوني ميان ايران و عربستان بحران اصلي است كه درحال شكل دادن به ژئوپليتيك منطقه خاورميانه است. پيش تر كابينه ليبرال كانادا با حضور در پارلمان به طرح قانون گذاران براي عدم احياي روابط با ايران راي مثبت داد. جاستين ترودو، نخست وزير كانادا اولين فردي بود كه در حمايت از اين طرح در جاي خود ايستاد، سپس ديگر اعضاي كابينه به طرح گارنت جنيوس، نماينده محافظه كار پارلمان كانادا عليه روابط كشورش با ايران راي مثبت دادند.

به نوشته تورنتوسان، سخت است بتوان اين تناقض را درك كرد. ترودو پيش از اين از بازگرداندن روابط ديپلماتيك با ايران حمايت كرده بود اما اين طرح از دولت مي خواهد تا برنامه هاي كنوني خود را براي بهبود روابط متوقف كند و تمامي مذاكرات يا رايزني ها باجمهوري اسلامي ايران، درباره بازگرداندن روابط ديپلماتيك را كنار بگذارد از اين رو نمي توان درك كرد كه چرا ترودو در حمايت از اين طرح ايستاد تا نشان دهنده يك تغيير كامل در سياست دولت كانادا در قبال ايران باشد.

نكته مهم ديگري كه در اين طرح وجود دارد اين است كه كانادا نام سپاه پاسداران ايران را در فهرست نهادهايي كه تروريستي شناخته مي شوند، قرار مي دهد. جاستين ترودو همچنين به بازرگانان كانادايي كه برخي از آنها در حال مذاكره با ايران بودند پيام داده است كه با اين كشور تجارت نكنند. تورنتوسان در ادامه نوشت: «اگرچه راي روز سه شنبه تنها در تاييد يك طرح بود، نشان دهنده حقيقت درباره سياست هاي دولت بود. اينكه اين رويكرد جديد به طور دقيق چگونه خواهد بود و چه زماني اجرايي خواهد شد هنوز مشخص نيست.» دفتر نخست وزير كانادا در پاسخ به اين سوال كه آيا نام سپاه پاسداران ايران در فهرست نهادهاي تروريستي قرار خواهد گرفت، به طور تلويحي اعلام كرد كه جنبه هاي خاصي از اين طرح در واقع اجرا نخواهند شد.

كانادا چند هفته پيش از قطع روابط با ايران، در اقدامي ضدايراني رسما نام كشورمان را در فهرست كشورهاي حامي تروريسم قرار داد. اين اقدام منجر به از دست رفتن مصونيت هاي متعارف ديپلماتيك ماموران دولت جمهوري اسلامي ايران در خاك كانادا شده است. دو سال پيش دادگاهي در كانادا راي داده بود كه ميليون ها دلار از محل دارايي هاي غيرديپلماتيك ايران به خانواده قربانيان حملات گروه هاي حزب الله و حماس، پرداخت شود. براساس اين راي اموال و دارايي هاي غير ديپلماتيك ايران از جمله حساب هاي بانكي اين كشور در كانادا مي تواند در اختيار خانواده هاي قربانيان حملات حزب الله لبنان و جنبش فلسطيني حماس قرار گيرد.

بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امورخارجه كشورمان نيز تصميم مجلس كانادا را محكوم كرده است. وي تاكيد كرد «هرچند، تصويب اين طرح در مراحل اوليه قرار داشته و تا تبديل آن به قانون بايد مراحل ديگري را طي كند اما در صورت تصويب نهايي، بي شك يك خطاي راهبردي و اساسي با آثاري مخرب خواهد بود.»

اين موضوع حتي موجب تعجب تندروهاي ضدايراني در نهادهاي مختلف شده و ازجمله «شريل ساپريا» مدير بخش سياست گذاري كانادا در نهاد «بنياد دفاع از دموكراسي ها» در مصاحبه اي با نشريه اسرائيلي جروزالم پست گفته است: دولت ليبرال كانادا وقتي با حزب محافظه كار براي منتفي ساختن مذاكرات براي برقراري روابط مجدد با ايران و اضافه كردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به فهرست گروه هاي تروريستي همراه شد، خيلي ها از جمله خود من را غافلگير كرد. اين تعهدات به معني جدايي ناگهاني در سياست هاي دولت ترودو درخصوص ايران است.

بيانيه فرافكنانه اي كه نمايندگان پارلمان كانادا در همين رابطه منتشر كرده اند، ايران را به حمايت از تروريسم در سراسر جهان، به ويژه تحريك حملات خشونت آميز در نوار غزه متهم كرده است. اين بيانيه در ادامه اتهامات واهي خود عليه كشورمان مي گويد: «دولت كانادا بايد سريع تر همه مذاكرات و بحث ها با دولت جمهوري اسلامي ايران براي بازگشايي روابط ديپلماتيك را متوقف سازد. دولت ايران بايد فورا همه شهروندان كانادايي و دارندگان اقامت كانادا را كه در زندان هاي ايران دربند هستند، آزاد كند» در اين زمينه بيانيه پارلمان به ويژه به مريم ممبيني همسر كاووس سيد امامي و سعيد ملك پور اشاره كرده است.

نماينده محافظه كار پارلمان كانادا، «ارين اوتول» با متهم ساختن ايران، به روزنامه نشنال پست كانادا گفت: «اين بيانيه نشان داد كه دلايل مهمي وجود دارد كه براساس آن نمي توان با خطرناك ترين و بي ثبات سازترين كشور در دنيا روابط عادي ديپلماتيك برقرار كنيم.»

ديپلمات كانادايي فاش كرد : عامل اصلي قطع روابط تهران و اتاوا


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4454 به تاريخ 30/7/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 70 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه شبكه
متن مطالب شماره 218، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است