|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/30: يك كارشناس مسائل بين الملل مطرح كرد : عامل دلگرمي اروپا در همراهي با تهران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4454 30/7/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


يك كارشناس مسائل بين الملل مطرح كرد : عامل دلگرمي اروپا در همراهي با تهراندنياي اقتصاد : سفير سابق ايران در نروژ در گفت وگو با ديپلماسي ايراني معتقد است كه ايجاد دفتر نمايندگي اتحاديه اروپا در آستانه تحريم هاي ايران باعث دلگرمي بيشتر قاره سبز در همراهي با تهران مي شود.

عبدالرضا فرجي راد، استاد دانشگاه و كارشناس مسائل بين المللي درباره مهلت دوباره گروه FATF به ايران و تاثير آن بر دور جديد تحريم هاي ايران گفت: « با توجه به مواضع بيان شده به نظر مي آيد كه برآيند جهت گيري ها درخصوص اقدامات كشور مثبت است، اگرچه ما در تصويب لوايح با تاخير عمل كرده ايم و برخي از آنها را تا به امروز هم به سرانجام نرسانده ايم ولي جهت گيري ها و واكنش ها به عملكرد ايران نسبت به كارهاي صورت گرفته تاكنون خوب بوده است. البته اين احتمال هم وجود داشت كه با توجه به رياست ايالات متحده آمريكا در اين دور از نشست گروه FATF در واقع واشنگتن بخواهد فشاري بر ايران وارد كند تا تهران نتواند با سازوكار SPV كه پيش نياز آن حضور ايران در ليست سبز FATF است، در مقابل تحريم ها مقاومت كند. اما تا به امروز مي توان گفت اين نگراني هاي تهران نسبتا مرتفع شده است. البته باز تكرار مي كنم برخي از مسائلي كه عليه تهران مطرح شده مانند رعايت نكردن 9 مورد مدنظر گروه FATF در بيانيه پاياني قدري شرايط را مبهم مي كند، اما چندان اثرگذار نخواهد بود.»

اين استاد دانشگاه درباره مكانيزم اروپا نيز افزود: «زماني كه موگريني به عنوان مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در يك موضع رسمي اعلام مي كند بخشي از سازوكار مدنظر اتحاديه اروپا براي همكاري با ايران در مقابله با تحريم هاي ثانويه آمريكا حتي قبل از دهم آبان ماه امكان عملياتي شدن دارد، حتما بسترها و اقدامات آن صورت گرفته است. اتحاديه اروپا بدون دليل موضوعي را مطرح نمي كند. البته مواضع اخير اروپا پالس هاي مثبت جديدي را براي تهران خواهد داشت كه مي تواند روي همكاري اتحاديه اروپا تا اندازه اي حساب باز كند. هرچند كه در سخنان برخي از مسوولان داخلي هم اين مساله بارها مطرح شده كه اقدامات و عملكرد اتحاديه اروپا تا به امروز بيش از آن چيزي بوده كه در حقيقت تهران از قاره سبز انتظار داشته است. نه اينكه قاره سبز تا به امروز كار بزرگي صورت داده باشد، اما از اروپا انتظار همين ميزان از تقابل با كاخ سفيد هم وجود نداشت. هر چند كه بسترهاي اختلافاتحاديه اروپا با ترامپ هم مزيد بر علت بوده است.»

او درخصوص دليل تعجيل اروپا نيز ابراز كرد: «به نظر مي رسد كه اتحاديه اروپا تمايل دارد تا قبل از 13 آبان و حتي قبل از دهم آبان بخشي از سازوكار مدنظر خود را عملياتي كند تا بداند اساسا اين مدل قابليت اجرايي شدن را در اقتصاد كنوني جهاني دارد و در ادامه كار بداند نواقص اين سازوكار چيست تا بتواند به رفع آن اقدام كند و اين براي تهران جاي خوشحالي دارد كه قبل از اعلام رسمي اعمال تحريم هاي ثانويه مي توان شاهد عملياتي شدن بخشي از اين سازوكار بود.»

دفتر نمايندگي اروپا در تهران

فرجي راد درباره حواشي تاسيس دفتر نمايندگي اتحاديه اروپا در ايران با بيان اينكه مساله ايجاد دفتر نمايندگي اتحاديه اروپا در ايران منوط به جلسه برخي از سفراي كشورهاي اتحاديه اروپا با نمايندگان كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس نيست، گفت: «اين يك درخواست قديمي اتحاديه اروپاست و خانم موگريني حدود دو سال پيش در سفر به ايران اين درخواست را رسما از تهران داشت تا بتوانند دفتري از اتحاديه اروپا در ايران تاسيس كنند. اين مساله از سوي مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا بارها پيگيري و در تمامي ملاقات ها مكرر اين درخواست بيان شده است.»

سفير سابق ايران در نروژ ابراز كرد: «اتحاديه اروپا تا امروز فعاليت هاي مثبتي را در قبال ايران انجام داده و حاضر به همكاري هايي براي تقابل با تحريم هاي آمريكا هم شده است. در اين راستا چراغ سبز هايي هم از قبل داشته است. حال بايد منتظر ماند و ديد كه در حوزه عملياتي اين وعده ها تا چه ميزان تحقق پيدا مي كنند. ولي جداي از اين مسائل بايد ايران هم در قبال اين رفتارها برخي از درخواست هاي اتحاديه اروپا را اجابت كند؛ آن هم درخواست هايي كه چندان سخت و پيچيده نيست. اما در داخل با برخي بهانه هاي واهي مانند جاسوسي و ديگر مسائل مانع تحقق اين درخواست ها مي شوند. بايد پذيرفت كه در دنياي امروز سياست، ديپلماسي يعني دادن و گرفتن امتياز.»

اين استاد دانشگاه ادامه داد: «زماني كه اتحاديه اروپا در رابطه با برجام حاضر به دادن امتياز است، از آن طرف تهران هم بايد امتيازي بدهد. مساله تاسيس دفتر اتحاديه اروپا در تهران مي تواند دلگرمي بيشتري براي اتحاديه اروپا در همراهي با تهران ايجاد كند. به خصوص كه امروز نمايندگان ايالات متحده آمريكا در اتحاديه اروپا به دنبال عدم تحقق برنامه هاي اين اتحاديه درخصوص همراهي با تهران در تقابل با تحريم هاي ثانويه هستند. در چنين فضاي شكننده اي كه هر طرف بتواند بازي بهتري ارائه دهد برنده خواهد بود، بايد با دقت نظر بيشتر و ديپلماسي منعطف تر و منطقي تري گام برداريم.»

5 دليل عدم همراهي اروپا با آمريكا در تحريم ايران

فرجي راد در پاسخ به اين سوال كه آيا واشنگتن در روزهاي باقي مانده تا 13 آبان توان مجاب كردن اتحاديه اروپا را از هر طريقي درخصوص صرف نظر كردن از حمايت از ايران خواهد داشت، گفت: «قبلا مي توانستيم اين تصور را داشته باشيم، ولي اكنون به نظر مي رسد كه به چند دليل آمريكا توان متقاعد كردن اتحاديه اروپا براي صرف نظر كردن از حمايت تهران را ندارد، اول اينكه در سايه نزديكي به انتخابات ميان دوره اي كنگره در ايالات متحده، كاخ سفيد و شخص ترامپ حاضر به ريسك در اين خصوص نيست. چون اگر ترامپ بخواهد زماني كه تبليغات انتخاباتي با مساله اعمال تحريم هاي ثانويه همزمان شده است، دست به برخي اقدامات ضربتي يا واكنش هاي تقابلي با اتحاديه اروپا بزند ممكن است به واكنش هاي منفي داخلي بينجامد و به موازات آن امكان دارد واكنش هاي منفي چين، روسيه و اتحاديه اروپا بستر بازي را، هم در صحنه جهاني و هم در داخل آمريكا، براي ترامپ پيچيده تر كند.»

سفير سابق ايران در نروژ افزود: «دليل دوم اينكه شرايط كنوني ناشي از پرونده قتل جمال خاشقجي سبب شده تا بيشتر تلاش آمريكا معطوف به يكي از متحدان راهبردي خود يعني عربستان سعودي شود. اتفاقا مواضع رسمي رياض درخصوص قتل روزنامه نگار عربستاني سبب پيچيده تر شدن اين پرونده شده و تازه مشكلات و دردسرهاي بعدي آن براي آمريكا شكل گرفته و اين مساله همزمان با تحريم هاي ثانويه سبب شده تا بخشي از توان و نيرويي كه آمريكا بايد درباره تهران صرف كند براي حفظ هم پيمان خود به كار برد.»

او ادامه داد: «سوم اينكه متحدان آمريكا نظير ژاپن، هند و كره جنوبي كشورهايي هستند كه واقعا به خريد نفت براي توسعه داخلي نيازمندند و يقينا يكي از بازارهاي هدف ايران هستند. هر چند كه در اين ميان عربستان سعودي و روسيه با حداكثر توان خود توليد مي كنند. اما واقعيت ها نشان مي دهد كه نه عربستان و نه هيچ كشور ديگري توان پاسخگويي به اين ميزان كمبود در بازار جهاني نفت را در عدم حضور ايران ندارد. بنابراين اين متحدان درحال رايزني با كاخ سفيد هستند كه بتوانند خريد نفت خود را از ايران با شروطي داشته باشند.»

فرجي راد در بيان دليل چهارم هم گفت: «اگر آمريكا در سايه تحريم هاي ثانويه 13 آبان بخواهد فروش نفت ايران را به صفر برساند، اقدامي تنش آفرين در بازار جهاني نفت خواهد بود كه متعاقب آن به افزايش فرآورده هاي نفتي مانند بنزين در داخل خود آمريكا خواهد انجاميد. بنابراين اگر چنين شود مطمئنا يكي از برگ هاي برنده دموكرات ها و پاشنه آشيل ترامپ و جبهه جمهوري خواهان در انتخابات ميان دوره اي كنگره متحده آمريكا خواهد بود.»

او افزود: «پنجم اينكه بالاخره سازوكار مدنظر اروپاييان براي همكاري با ايران شكل گرفته است. البته اتحاديه اروپا اعتقاد دارد كه اين يك مدل ويژه براي همكاري با ايران نيست، بلكه سازوكاري است كه در بلندمدت اين اتحاديه براي همكاري هاي تجاري خود با كشورهاي ديگر به كار خواهد برد تا بتواند در مواقع ضروري و مقتضي از آن استفاده كند. لذا زماني كه 28 كشور اتحاديه اروپا تصميم به ايجاد چنين سازوكاري گرفته اند و كشورهاي بزرگ اين اتحاديه در جايگاه رهبران سياسي و اقتصادي قاره سبز به دنبال تحقق آن هستند ديگر ترامپ نمي تواند خود را با كل اتحاديه اروپا درگير كند. ضمن اينكه زمزمه هايي هم به گوش مي رسد كه ترامپ به دنبال تعديل و فروكش كردن جنگ تعرفه اي خود با اتحاديه اروپا است. همچنان كه ترامپ درخصوص پيمان نفتا با مكزيك و كانادا هم تند برخورد كرد، اما اخيرا واشنگتن حاضر به امضاي توافق نامه اي شده است كه متعاقبش دو كشور مكزيك و كانادا تا اندازه اي حساسيت هاي خود را نسبت به مواضع ايالات متحده تعديل كردند.»

يك كارشناس مسائل بين الملل مطرح كرد : عامل دلگرمي اروپا در همراهي با تهران


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4454 به تاريخ 30/7/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Communication in Combinatorics and Optimization
شماره 2 (پياپي 402)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است