|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/30: نوآوري؛ مسير تنفس شركت هاي مخابراتي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4454 30/7/97 > صفحه 25 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


نوآوري؛ مسير تنفس شركت هاي مخابراتي
بررسي چهار مدل توسعه كسب وكار اپراتورهاي تلكام

نويسنده: حسين سبزيان

دنياي اقتصاد : پروژه نقشه برداري و تعيين توالي كل ژنوم انسان (معروف به پروژه ژنوم انساني) در سال 1990 آغاز شد اما بعد از هفت سال فقط و فقط يك درصد آن كامل شده بود. اين وضعيت باعث شد تا منتقدان پروژه اين نكته را القا كنند كه اين پروژه براي كامل شدن 700 سال زمان خواهد برد. با وجود اين پروژه ژنوم انساني در سال 2003 تكميل شد.

هنگام آغاز اين پروژه، نقشه برداري ژنوم فردي تقريبا يك ميليارد دلار هزينه داشت حال آنكه اين كار امروزه با كمتر از 1000 دلار قابل انجام است. مثال هايي از چنين رشد نمايي را در بخش ICT به فراواني مي توان مشاهده كرد. به عنوان نمونه در دهه 50ميلادي براي ذخيره سازي 75/  3 مگابايت به يك درايو ديسك سخت (HDD)910كيلوگرمي نياز بود در حالي كه در سال 2017 يك هارد HDD 62 گرمي مي توانست 14 ترابايت داده را ذخيره كند. اين نشان دهنده بهبودي 73/  3ميليون برابري است. به هرحال همانند ساير بخش ها (البته با شدتي نامشابه)، بخش ICT همواره دستخوش تحولاتي جدي بوده است. از آغاز اولين پلت فرم در دهه 50ميلادي كه از سوي كامپيوترهاي بزرگ (Mainframe) و ترمينال ها نمايندگي مي شد تا مطرح شدن دومين پلت فرم در دهه 80 ميلادي كه با پا به عرصه نهادن كامپيوترهاي شخصي، تارنماي جهان گستر و شبكه هاي كلاينت ? سرور(Client-server) جامعه را متحول كرد و امروزه نيز با ظهور چهار ركن اصلي سومين پلت فرم (از دهه 2000 به بعد) يعني دستگاه هاي موبايل، خدمات ابري، فناوري هاي اجتماعي و كلان داده ساختار زندگي بشر دستخوش تاثيراتي جدي شده است.

با چنين رشد نمايي از فناوري، شركت هاي فعال در عرصه ICT با مخاطراتي به مراتب پيچيده تر از گذشته روبه رو شده اند. مخاطراتي كه عبور از آنها مستلزم نوآوري جدي در تمامي لايه هاي سازماني (از فني گرفته تا مديريت عالي) است. يكي از حوزه هاي بسيار جدي كه شركت هاي ICT براي بقا و ارزش آفريني مستمر و پايدار به آن نيازمندند حوزه «مدل هاي كسب و كار» است. بنابر تعريف الكساندر اوستروالدر (AlexanderOsterwalder) مدل كسب و كار ابزاري مفهومي است كه شامل مجموعه اي از عناصر و ارتباط آنها بوده كه منطق شركت در درآمدزايي را نشان مي دهد. توصيف ارزشي (Value Proposition) است كه شركت به يك يا بخشي از مشتريانش مي دهد. در واقع معماري يك بنگاه و شبكه شركايش به منظور خلق، بازاريابي و تحويل ارزش، همچنين ارتباط سرمايه اي يك يا بخشي از مشتريان براي ايجاد جريان هاي درآمدي پايدار و سودآور است. يك مدل كسب و كار همواره به دنبال پاسخ به چهار پرسش اساسي است: 1) اين كسب و كار چه ارزشي ايجاد مي كند؟ 2) چگونه اين ارزش را ايجاد مي كند؟ 3) چگونه ارزش را به پول تبديل مي كند؟ 4) چگونه اين جريان درآمدزايي را پايدار سازد؟

شركت هاي تلكام به عنوان گروه عمده اي از شركت هاي فعال در بخش ICT كه امروز در معرض تحولات ديجيتالي عظيمي هستند، بيش از پيش نيازمند توجه به توسعه مدل هاي كسب و كاري درست هستند. براي اين شركت ها مي توان چهارنوع مدل كسب و كاري عمده در نظر گرفت كه هر كدام برجنبه هاي خاصي تاكيد و به قابليت هاي متفاوتي نيازمند است.

1) مدل تضمين كننده شبكه (Network Guarantor)

در اين مدل كسب و كار، اپراتورها با بهره گيري از دارايي شبكه خودشان اقدام به درآمدزايي و سودآوري مي كنند. آنها از زيرساخت هاي خود براي ارائه كارآي خدمات به موقع، قابل اتكا و مناسب استفاده مي كنند. مشتريان اصلي مخابرات ها در اينجا شركت ها هستند (مثلا MVNO و Servco) كه از زيرساخت شركت هاي مخابراتي براي ارائه خدمات مشخصي به مشتريان خودشان استفاده مي كنند. اين مدل كسب و كاري شركت هاي مخابراتي را ملزم مي كند تا در زمينه برنامه ريزي، تدارك و عمليات به نحوي كارآمد عمل كرده و استانداردهايي نظير پايداري شبكه را در سطح عالي رعايت كنند.

2) مدل توانمندساز كسب و كار (Business Enabler)

اين مدل يك مدل كسب و كار «دو طرفه» است. در يك طرف، اپراتورها خدمات پهناي باند مورد نياز را براي مشتريان نهايي خود فراهم مي كنند. از سوي ديگر، به توسعه دهندگان خدمات و برنامه هاي كاربردي كمك مي كنند تا كسب و كار خودشان را مديريت كنند. اين كار مي تواند به صورت ارائه خدمات مديريت شده، پشتيباني از تراكنش ها و صورت حساب ها بر بستر پلت فرم هاي محاسبات ابري صورت پذيرد. براي ايجاد اين مدل، اپراتورها بايد توانايي هاي خود را در مشاركت(Partnership)، انعطاف پذيري خدمات (Service Customization) و جمع آوري پايگاه هاي مشتري (Customer base) تقويت كنند.

3) خالق تجربه (Experience Creator)

در حال حاضر به ويژه در ميان مصرف كنندگان جوان كه زندگي خود را به طور فزاينده اي در قلمرو ديجيتال صرف مي كنند به نظر مي رسد تشنگي مصرف كنندگان براي برنامه هاي جديد و خدمات سيري ناپذير است (فقط71 EBs داده موبايل در سال 2022). در عين حال، شركت هاي فعال در هر صنعت به دنبال كسب پشتيباني براي ديجيتالي كردن كسب وكار خود هستند تا به مشتريان خود مزاياي استفاده از فناوري اطلاعات و ارتباطات جديد را ارائه دهند. خالقان تجربه به دنبال استفاده از اين بازار رو به رشد هستند و مصرف كنندگان نهايي را قادر مي سازند تا با دسترسي آسان به اينترنت مورد نياز، برنامه هاي كاربردي و محتواي تازه، به توانايي خلق و توزيع محتواي خود دست يافته و تجربيات تازه اي را درك كنند. براي انجام اين كار، اپراتورها بايد نه تنها در محصولات و خدمات خود نوآوري كنند بلكه متعهد باشند كه به بخش هاي مختلف از مشتريان خدمت رساني كنند.

4) چند بازاركار جهاني (Global Multi-marketer)

هر يك از مدل هاي فوق به اپراتورهاي مخابراتي اين امكان را مي دهد تا بتوانند در بازار به شدت رقابتي تلكام رقابت كنند. يك مدل تجاري ديگر نيز وجود دارد كه اپراتورها مي توانند در نظر بگيرند، به خصوص اگر در حال حاضر مقياس و دامنه قابل توجهي دارند و عمليات آنها فراتر از بازارها يا مناطق خاص است. اين مدل كه از آن به عنوان چندبازاركار جهاني ياد مي شود، مسيري را به اپراتورها ارائه مي دهد تا براي تبديل شدن به يك نهاد جهاني واقعي جهش كنند. با توجه به برتري خود از حيث نام تجاري، كارآيي و دسترسي، اپراتورهاي جهاني قوي تر از رقباي محلي خود هستند: به طوري كه فقط در سال 2010 بيش از 75 درصد از مشتركان مخابرات در مناطقي مانند اروپا و خاورميانه متعلق به اپراتورهاي جهاني بوده اند.

نوآوري؛ مسير تنفس شركت هاي مخابراتي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4454 به تاريخ 30/7/97، صفحه 25 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بارآثار ديگري از " حسين سبزيان"

  جهان رايانه هاي كوانتومي / سل جديد كامپيوترها طي يك دهه جايگزين مي شود
حسين سبزيان، دنياي اقتصاد 23/7/96
مشاهده متن    
  6 نيرويي كه صنعت مخابرات را تا سال 2020 دگرگون مي كنند
حسين سبزيان، اميرحسين صبحي افشار، دنياي اقتصاد 21/3/96
مشاهده متن    
  سه اولويت مهم براي شركت هاي مخابراتي
حسين سبزيان، غلامحسين محمد طالبي ، دنياي اقتصاد 18/3/96
مشاهده متن    
  مدل هاي كسب و كاري پلت فرمي راهكاري براي موفقيت شركت هاي ICT
حسين سبزيان ، سعيد خدامرادي، دنياي اقتصاد 9/3/96
مشاهده متن    
  به سوي سومين پلت فرم
حسين سبزيان*، دنياي اقتصاد 13/2/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت كفش
متن مطالب شماره 255، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است